Конспект уроку Українська народна казка Лисичка та журавель


Номінація (урок);
Повна назва навчального закладу: Криворізька загальноосвітня школа – інтернат І-ІІ ступенів № 4;
Куц Олена Анатоліївна;
Назва роботи (нестандартні уроки: бінарний урок);
На яку вікову категорію розрахований навчальний матеріал (4 клас);
Рік: 2016






















«Іван Якович Франко. «Лисичка і Журавель» (казка)
Створення сюжетної композиції до твору»
Розробка бінарного уроку
Мета уроку: ознайомити учнів з жанром літературної казки, з творчістю І. Я. Франка, зі змістом казки «Лисичка і Журавель»;
розвивати вміння самостійно визначати дійових осіб;
удосконалювати вміння стисло переказувати казку за змістом; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння зображувати (малювати) героїв казки та створювати сюжетну композицію з ними;
виховувати справжні почуття дружби, відданості, почуття гостинності, порядності.
Технології навчання: інтерактивні
Форми організації уроку: колективно-групове навчання;
індивідуальна робота;
Тип уроку: бінарний з комп’ютерною підтримкою
Обладнання: портрет І.Я.Франка, комп’ютер, підручники, завдання з тестами, альбоми, фарби, клей
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок -
Починаємо урок!!!
ІІ. Створення емоційного стану уроку
Сьогодні в нас урок незвичний,
Навчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний
За це подякуєм йому.
А що ми будемо робити?
Той зможе нам про це сказать,
Хто ребус наш, що є на дошці
Швиденько спробує вгадать.
(Робота над ребусом)
,,,, з ,,,,
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Впізнай казку
Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь, кабан біжить.
Тут і вовк іде й ведмідь.
Й кожен в хатці хоче жить. (казка «Рукавичка»)
2. Що втекло від баби з дідом -
Не сиділо на вікні.
А зустрілось з зайченятком -
Й ну співать йому пісні. (казка «Колобок»)
3. Я бичок – третячок,
Смоляний в мне бочок.
Із соломи дід зробив,
Ще й смолою засмолив. (казка «Солом’яний бичок»)
ІV.Повідомлення теми і завдань уроку
Хто автор цих казок? (український народ)
У якому розділі ми читали деякі з них? (у розділі «Українські народні казки»)
Слово вчителю.
Казка народилася у сиву давнину. А виникла вона значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім’я забувалося. І казка ставала народною. На відміну від народних, є казки, автори яких відомі. Тому такі казки називають літературними або авторськими.
У новому розділі «Казки українських письменників» дібрано казки, які було написано в різні часи. Погляньте на зміст і прочитайте, твори яких письменників ми будемо читати.
V. Опрацювання казки І. Франка «Лисичка і Журавель»
Слово вчителю. Іван Якович ФРАНКО - поет, перекладач, редактор. Він народився у селі Нагуєвичі на Галичіні у сім’ї сільського коваля. Видав збірку казок і оповідань «Коли ще звірі говорили», «Малий Мирон», «Олівець».
Словникова робота (слова читає спочатку вчитель, тоді учні «хором», «ланцюжком», по одному)
тим на бачите
вгощу хата молочком
прошений пробує подякувала
дрібненько наїсться розсердилася
витягне завтра гостинність
стало каже зареклася
йти ти багата
ПРИЗВОЛЯЙСЯ – пригощайся
ОБЛИЗНЯ СПІЙМАВШИ – залишитися ні з чим
Зразкове читання казки вчителем
Перевірка сприймання прочитаного
Про що розповідається в казці?
Як Лисичка частувала Журавля?
Як віддячив Журавель Лисиці?
Розвиток читацьких навичок
Які почуття слід передати, читаючі слова Журавля? А Лисички?
(Читання казки по частинах)
Вибіркове читання
Знайдіть і прочитайте як Лисичка частувала Журавля.
Як Журавель віддячив Лисичці? Зачитайте.
Самостійне читання казки з наступною перевіркою
ТЕСТ
Це твір є
а) оповіданням б) казкою
* Хто перший запросив приятеля в гості?
а) Лисичка б) Журавель
* На що сподівався кожен з гостей?
а) Що прийде в гості і гарно поговорить
б) Що прийде в гості і гарно попоїсть
* Чи підійде до казки такий заголовок? «Яке частування таке й дякування»
а) Так б) Ні
* Від чого застерігає народ в казці?
а) Від скупості б) Від лінощів
* Яка головна думка твору?
а) Роби комусь так, як хочеш щоб робили тобі.
б) Комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.
Перевірка якості виконаної роботи 1. б. 2. а. 3. б. 4. а. 5. а. 6. а.
Порівняння казки авторської І.Франка та народної.
Скажіть, чи знайома вам була ця казка? Чи подібні ці казки? Чим вони різняться?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(Діти співають і імітують рухи) Пісня Та внадився, журавель, журавель до бабиних конопель, конопель таки, таки журавель. таки, таки цибатий! таки, таки носатий., таки, таки дибне, конопельки щипле. Оце тобі журавель, журавель, щоб не займав конопель, конопель. таки, таки журавель. таки, таки цибатий! таки, таки носатий, таки, таки дибне, конопельки щипле.
VІ.Малювання ілюстрацій до сюжету казки «Лисичка і Журавель»
Слово вчителю.
Давайте умовно поділимо казку на дві частини. Про що ви б розповіли у першій частині? (Як Журавель прийшов на запросини до лисички в гості).
А в другій? (Як Журавель частував Лисичку)
Сьогодні ми спробуємо відтворити картини за сюжетом казки.
(Розподіл класу на групи)
Одна група Малюватиме, як Лисичка частувала Журавля, друга – як Журавель віддячив Лисичці.
Використаємо різну гаму кольорів. Оскільки відносини героїв були прохолодними, то зробимо фон блакитний.Якщо блакитний належить до холодних, то назвіть кольори, що належать до теплих? (Відповіді учнів). Гадаю основна гама буде в нас все ж таки тела. Кожен учень групи малюватиме обраний предмет. (Група отримує конверт з легким набрисками Лисички, Журавля, тарілі, глечика з вузькою шийкою, предметів інтер’єру: столу, полички, віконця з фіранками, тощо). Ваша задача: домалювати і розфарбувати свою картинку, дивлячись у зразок. Потім на загальному фоні - листку, який отримано групою, приклеїти свій предмет, щоб утворилася сюжетна картинка. За створеними композиціями спробуємо переказати коротко казку.
Інструктаж до виконання роботи.
Перш ніж малювати, пригадаємо правила користування фарбами, клеєм
Не забувайте про охайність виконання робіт.
Самостійна робота учнів
VІІ. Розвиток зв’язного мовлення
Учні переказують казку за створеними сюжетними малюнками.
VІІІ. Оцінювання робіт, відповідей учнів
ІX. Домашнє завдання
Підготуватися до виразного читання казки «Лисичка і Журавель»
Підготуватися до переказу казки за створеними ілюстраціями дівчатам від імені Лисички, а хлопцям – від імені Журавля.
Продовжіть казку так, щоб Лисиця подружилася із Журавлем.
X. Підсумок уроку
- Яка головна думка твору?
- Від чого застерігає автор у своєму творі?
- Як би ви вчинили б на місті Лисички? А журавля?