Д?ниетану п?нінен Таби?атты аялайы? та?ырыбында ашы? саба?.3 сынып


Тақырыбы:Табиғатты адам қалай зерделейді?
Сабақтың мақсаты: бақылау арқылы адам қоршаған дүниені қалай танып білетіндігі жайлы түсінік беру.
Міндеттері:
Табиғатты зерттеудің әр түрлі әдістерін санап шығу және түсіндіру
Бақылау әдісінің негізгі жұмысы неден тұратынын және бақылау әдістерін үйрету
Топ арасында бақыау нысанын анықтап, оны бақылаудың жоспарын құру
Көрнекілігі: сезім мүшелері, табиғат суреттері, заттар, слайд
Түрі: аралас сабақ
Типі: сұрақ-жауап, бақылау
Әдіс – тәсілі: СТО технологиясының стратегияларыСабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
                             ІІ. Психологиялық дайындық. Шаттық шеберіМұғалім: Сәлеметсіңдер ме, балалар. Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын. Бүгін бізде ерекше сабақ, өйткені бізге қонақтар келеді.  Алдымен қонақтармен сәлемдесіп алайық.
Оқушылар:    Біз әдепті баламыз,
Біз ерекше баламыз.
Қонақтарды көргенде,
Оқушылар:    Біз әдепті баламыз,
Біз ерекше баламыз.
Қонақтарды көргенде,
Сәлеметсіздер ме – деп,
Сәлемдесіп аламыз.
ІІІ. Үй жұмысын тексеру. Сезім мүшелері.
а)Блиц-турнир1. Сезім мүшелерін ата.
2. Жануарларда сезім мүшелері бар ма? Ол қалай жетілген? 
3. Адам дауысы көңіл күйге қалай байланысты қалай өзгереді?
4. Ку-ка-ре-ку ненің дауысы?
5. Раушан гүлінің тікенді екенін қалай білдің?
6. Жұпар иісті екенін ше?
7. Айранның қышқыл екенін қайдан білдің?
8. Көйлек әдемі ме? Оны қайдан білдің?
ә)Жұптасып жұмыс істеу (карточка беру, логикалық тапсырма)б) Мен адамға керекпін (айтыс)
Сергіту сәті:
Сәйкестендіру тест   
        1.    Оның дәмі өте тәтті.
   2.    Дыбысы нәзік
        3.   Тамақтың иісіОл өзі жұмсақ
Айналасы кең
Ол адамның айнасыІV.Жаңа сабақ
Ой қозғау   
а) Кәне табиғат туралы не айтар едіңдер?
  Айналадағы қоршаған дүние    
Жануар                           Табиғат                     адам                                        Өсімдік
ә) Сезім мүшелерінің табиғатпен байланысы бар ма?
Тыныштық сәті. (музыка)
        -Олай болса, бүгінгі өтетін тақырыбымыз: Табиғатты бақылау әдісі (дәптерге жазамыз)
Бақылау әдісінің басқа тағы қандай әдістерін білеміз?
Бақылау әдісін тақырыбын оқи отырып, неге үйренеміз деп ойлайсыңдар?
Олай болса балалар, сабағымыздың мақсаты: бақылау арқылы адам қоршаған дүниені қалай танып білетінін үйрену.
Кәне балалар, өздерің бір нәрсені бақылап көрдіңдер ме? Қалай бақыладыңдар ма? Нені байқадың? Сол туралы әңгімелесейікМағынаны тану. Сарамандық жұмыс
Оқушыларға алма, сәбіз, жапырақ, сағат, өшіргіш таратып беру
Оқушылар бақылаудың жоспарын құрады, қорытынды жазады, оқып береді.
                                    Бақылау