Урок з українськоїлітератури в 7 класі Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Усна народна творчість»


Урок з української літератури в 7 класі
Узагальнення і систематизація вивченого з теми
«Усна народна творчість»
Учитель Голубєва О.Р.
2016 рік
Тема: Усна народна творчість.
Мета: збагатити знання школярів про УНТ розвивати вміння розмежувати жанри фольклору; виховувати почуття захоплення мудрістю українського народу, сприяти удосконаленню комунікативності.
Тип уроку: нетрадиційний.
Обладнання: плакати з прислів’ями. Дидактичний матеріал. Плакат «Фольклорна веселка»
Хід уроку:
І Підготовча робота.
Клас поділяється на 2 групи-команди.
Капітани команд готують привітання командам, побажання успіху.
Форми для привітання: прислів’я.
Що називається прислів’ям?
Прислів’ям називається – стислий і влучний народний вислів з висновком повчального характеру.
ІІ Наша гра починається з розминки команд.
Яким прислів’ям оцінюють вашу працю, якщо ви швидко й добре відремонтуєте?
Діло майстра величає.
Що скаже вчитель тому, хто першим сдав с/р, виконану неправильно?
Поспішиш – людей насмішиш.
Яке прислів’я допоможе тобі відшукати дорогу в незнайомому місці?
Язик до Києва доведе.
ІІІ Конкурс «Літературний аукціон»
Ведучий показує предмети, а члени команд підбирають до них приказки та прислів’я.
Заець – Побіг за двома зайцями.
Слово – Слово не горобець
Ложка Як мед, та ще й ложкою.
Книга – Книга вчить, як на світі жить.
Хліб – Зима без снігу – літо без хліба.
– Як у траві дощ надворі, то восени хліб у коморі.
Приказка – це короткий образний вислів, близький до прислів’я, але без повчального змісту.
ІV Конкурс юних художників.
Намалювати відгадки до загадок.
І варіант.
Що іде вперед і не вертається? (Сонце)
Випаде з неба – не розіб’ється, впаде в воду розпливеться? (Сніг)
Літом у шубі, зимою в шапці? (Дерево)
Загадка – це невеликий твір, в якому в прихованій формі описується предмет або явище, які потрібно вгадати.
V Конкурс знавців.
Відгадай казку.
Тільки півник за поріг, а лисичка за нього та й помчала до своєї хати. А він кричить:
Котику – братику,
Несе мене лиска
По каменю мосту,
На своєму хвосту
Порятуй мене. («Котик і братик»)
2. Лисичка побігла додому, наварила молочної каші з манної крупи, розмазала її по тарілці й дожидає гостей. («Лисичка й журавель»)
3. Дядько цей дуже любив різних пташок і в нього їх було багато – і щиглі, і синички, і снігурі, а от чижа цього року ще не було. Він був дуже радий, що купив нарешті, і чижика. («Казка про маленького Піка»)
Казка – це усне народне оповідання, що розповідає про вигадані чи фантастичні події, які сприймаються як реальні.
VI Конкурс болільників. Частівки.
Завдання:
Пригадати частівки.
Заспівати.
Мій щоденник, я товариш. Для мене старався. Я не вивчив урок. Дома він застався.
Як сльозинки каплі з криші
В ясний день заплакали,
Через те, що Соня пише
На стіні каракулі.
Частівка – віршик жартівливого змісту, який співається.
VII Конкурс капітанів (Скоромовки)
Розказати скоромовки.
Босий хлопець сіно косить, роса росить ноги босі.
Хай малий малому скаже, хай малий теля прив’яже.
Хитру сороку спій мати морока, а на сорок сорок – сорок морок.
VIII Перевірка д/з.
Існування усмішок.
Наш народ дуже любить жарти. Так давайте й ми пожартуємо.
Чого твій кіт верещить?
Чого твій кіт учора несамовито верещав?
Бо я його купав.
Так і я свого купав. Проте нічого, тихесенько миється…
Так ти тільки миєш, а я ще й викручую.
Підведення підсумків.
Домашнє завдання: вивчити 10 прислів’їв, 10 приказок, 10 загадок.