Конспект уроку позакласного читання Іван Франко.Лис Микита


Урок № 298
Тема. ІВАН ФРАНКО «ЛИС МИКИТА»
Мета: ознайомити учнів зі змістом поеми, продовжити вдосконалювати вміння і навички школярів щодо їх виразного читання; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, логічне мислення, увагу; формувати кругозір; виховувати почуття поваги до художньої літератури, любов до творців української класики
Тип уроку: урок позакласного читання.
Обладнання: портрет І. Франка, текст твору «Лис Микита».
Прекрасна річ потребує прекрасної оправи.
Народна мудрість
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.
Мотивація навчальної діяльності школярів
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вступне слово вчителя.
Важливе значення в розвитку людини є її контакт із книгою. Під впливом прочитаного і почутого ми починаємо серйозніше замислюватися над життям, мріємо про героїчні подвиги. Книги навчають нас розуміти різні явища, події. У книжках автори висвітлюють як гарні риси характеру персонажів, так і висміюють погані. А сама постать автора може надихнути нас на роботу над собою, своїм характером і світоглядом.
Бесіда
Що ви пам’ятаєте про І.Франка?
Які твори І.Франка ви пам’ятаєте? Назвіть їх жанр.
Персонажом якого твору був Лис Микита?
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя
Вдома ви самостійно прочитали поему-казку «Лис Микита».
Хто ж є головним героєм твору?
Які персонажі допомагають лису? (Борсук Бабай, Мавпа Фрузя).
Хто найзаклятіші вороги Лиса? (Вовк Неситий, Медвідь Бурмила, Кіт Мурлика) Зі скількох композиційних частин складається казка? (12 пісень)
2.Повідомлення учня
 Головним героєм твору є «Лис Микита» Івана Франка є однойменний персонаж - вигаданий лис, Микита походить з бойків і мешкає десь на Західній Україні. Його можна охарактеризувати як розсудливого, господарського, запасливого і, звичайно ж, хитрого лиса. Він переконаний сім'янин і дуже любить своїх дружину і дітей. Але, обмовлений недоброзичливцями, він змушений відправитися до Львова, на заклання. На якийсь час, його рятує красномовство і його талант публічного оратора. Так чи інакше, але в підсумку він розкритий і гине, розтерзаний розгніваним натовпом.
Образ лиса Микити ми зусрічаємо у казці «Фарбований лис», у вірші («політичній байці») І.Франка «Звірячий парламент», де Микита - політичний діяч.
Сам Франко, про походження персонажа писав наступне : «Ся віршована казка, яку ви, дорогі браття, певно вже читали, над котрою дехто, може, тільки сміявся, а дехто, може, й глибше задумався, міркуючи, що у нас, між хрещеними людьми не одно таке діється, про яке тут у казці розказано, — се не моя видумка, а має свою історію...»
Твір був вперше проілюстровано в 1890 р. художником Теофілом Копистинським 
Поет Максим Рильський, не без ризику для себе, зробив редакцію твору відповідно до вимог Літсовета компартії УРСР, - окремі члени якого вимагали навіть виключення «Лиса Микити» з української літератури, - чим, по суті справи, врятував Лиса Микиту для майбутніх поколінь  
При створенні мультсеріалу, Микиту малювали сімдесят аніматорів.
Анімаційний Микита трохи відрізняється від літературного. Про це розповів журналістам художник-постановник Едуард Кирич :
- Центральний персонаж, Лис Микита, вас особисто надихнув?
- О, Микита - персонаж шикарний. Він кожному насолив, і всі скаржаться на нього царю - Левові. Ані зловити, ані покарати не можна - верткий! На цьому і зав'язаний сюжет. Врешті-решт, Лиса призначили канцлером - він і розумний, і хитрий. Така ось мораль у цієї аморальної картинки. Але деякі моменти ми повикидали. Наприклад, той, де Микита запечатав заячу голову і віддав Цапу, щоб він відніс Цареві подарунок. Не можна ж показувати дітям мертвого зайчика - він у нас живий, схопився, спритно озирнувся, розумієте? Отже ми тут самі собі цензура.
3. Опрацювання казки Івана Франка «Лис Микита» Запитання та завдання за змістом твору
З якою метою зібралися звірі навесні на галявині? (скаржаться на Лиса)
Хто виступає обвинувачем?(Вовк Неситий, бо лис ображає і б’є його дітей, суперечка з баранами, Цуцик Гектор, бо Микита вкрав його ковбасу, Кіт Мурлика, Старий Півень, Заєць Яць)
Хто виступив на захист Лиса? (Борсук Бабай)
Кого послали привести Лиса на суд? (Бурмило, потім Мурлика, а привів Бабай)
Зачитати опис домівки Лиса (Пісня друга (на початку))
Як поводить себе Медвідь по відношенню до обвинуваченого?(зверхньо)
Як покепкував з нього Микита? (затис у колоді лапи, насміхався)
Як поводиться Мурлика, гукаючи Лиса на суд?(привітно, обачно)
Чому Лис перехитрив Кота, завів у пастку? (за старі гріхи)
Хто визвався сам привести Лиса? (Борсук Бабай)
Зачитати епізод зустрічі Лиса з Бабаєм (Пісня четверта)
Про які стосунки між героями він свідчить? (дружні)
За що сердитий Микита на Бурмила і Неситого? (Бурмило присудив віддати Вовку ковбасу)
Зачитати епізод, у якому Лис іде на суд (Пісня п’ята)
Чому Цар звірів виправдав Микиту? (Захотів отримати скарб)
Чому Микита вбив Зайця, а вину переклав на Цапа Базилька? (були суддями у його справі).
Зачитати 5 останніх строф 8 пісні. За які гріх наклали головою Заєць і Цап?
За що покарав Микита Півня? (той перехитрив його, не дав себе з’їсти )
Чому Микита почуває себе впевнено на другому суді? (бо гарно бреше, має друзів при двору Лева – Мавпа Фрузя – лікар Цариці).
Зачитати епізод бою Лиса і Неситого (Пісня 12)
Яку пошану дістав Лис за виграш у двобою? (посаду канцлера)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Робота в парах
Заповнити таблицю «Риси характеру Лиса Микити»
Гарні риси характеру (вчинки) Погані риси характеру (вчинки)
Самостійна робота
Написати твір-мініатюру на тему «Чого навчає нас поема Івана Франка «Лис Микита»»
Порівняльна характеристика
1574165371102Створити порівняльну характеристику двох творів «Фарбований Лис» і «Лис Микита» («Кола Вена»)
036046
«Лис Микита» «Фарбований Лис»
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Отже, наш урок добіг кінця. Що ж нового на ньому ви дізналися?
— З якою казкою ви ознайомилися?
— Чого вона вас навчила?
 VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти кросворд, або 8 тестових завдань за змістом казки.За бажанням проілюструвати казку, переглянути екранізацію.