Урок І.Франко Фарбований Лис

Тема: І.Франко. «Фарбований Лис». Образ лиса, риси його характеру.

Мета: За текстом казки дослідити характер героя в його розвитку, порівнюючи з лисом в народних казках. Визначити, з яких складових створюється образ. З’ясувати поняття «алегорія» й крізь образ фарбованого лиса побачити людину, її вади. Розкрити суть повчання І.Франка. Виховувати негативне ставлення до лицемірства, хвалькуватості, обману.

Обладнання: портрет І. Франка, збірка казок письменника «Коли ще звірі говорили», підручник, малюнки школярів до образу Лиса, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки, пам’ятки, літературознавчі словники).

Тип уроку: урок – дослідження.

Казка кличе нас у мандри, велить бути в житті сміливими й мудрими, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового, бо тільки цим і вимірюється наша людська сутність.
В. Шевчук

Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вступ учителя. Казковий світ – чарівний і неповторний. Мандрувати його стежками завжди весело й повчально. Казка вимагає особливої атмосфери, для того, щоб нам було на уроці цікаво, ми повинні добре виконати всі завдання.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Огляд-конкурс малюнків учнів до змісту казки І. Франка «Фарбований Лис»
2. Складання плану до змісту казки «Фарбований Лис».
Поділ казки на частини:
1. Лис Микита на торговиці.
2. У діжці з фарбою.
3. Переляк у лісі.
4. Микита проголошує себе царем.
5. «Справедливе» царювання Лиса.
6. Свято в лісі.
7. Загибель Лиса Микити

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Цитатний диктант
За наведеними рядками з казки І. Франка «Фарбований Лис» визначити, кого з героїв вони стосуються або характеризують.

·«Фарбував будинки, паркани та садові лави. Завтра він мав фарбувати якийсь великий паркан і відразу розвів собі півдіжі фарби та й поставив її в кутку на подвір’ї, щоб мати на завтра готову». (Маляр)

·«Серце в бідолахи билося сильно, голод крутив кишки, запах олії душив його, але що було робити!» (Лис Микита)

·«Ще вчора він був добрим знайомим нашого Микити, але тепер, побачивши нечуваного синього звіра... аж завив з переляку, а отямившися, почав утікати ледве хлипає» (Вовк)

·«Вистригла йому три жменьки волосся між очей і пустила на вітер, щоб так і його переполох розвіявся». (Мавпа Фрузя)

·«В народних вбраннях задзявкотіли тоненькими тенорами, то цар не міг втриматися». (Молоді лисички)

·«Ревли басом, аж дуби тряслися». (Ведмеді)

·«Витягали соло, аж вуха в’янули». (Вовки)

ІV. Оголошення теми й мети

1. Міжпредметні зв’язки (словникова робота)
Однією з найдавніших збірок казок і алегоричних розповідей про тварин є давньоіндійська книжка «Панчатантра» (у буквальному перекладі з давньоіндійської «П’ять частин»). Звички, мораль і стосунки її героїв є алегорією людського світу.
Розповіді, зібрані в «Панчатантрі», мали на меті в розважальній формі дати повчання. Завдяки своєму змісту - цікавому, доступному й виховному водночас - вони поширилися далеко за межами Індії. Досягли територій, які населяли слов’янські й західноєвропейські народи. Згодом сюжети збірки «перекочували» до творів письменників різних країн, де здобули нове життя.
Український Мотив
Чимало славетних майстрів слова творчо використовували казкові сюжети «Панчатантри». Серед них був і видатний український письменник Іван Франко. Він щиро захоплювався пам’ятками давньоіндійської писемності, вивчав їх і почасти використовував у власній художній творчості. Яскравим перегуком із вміщеною в «Панчатантрі» казкою про фарбованого шакала є Франкова казка «Фарбований Лис».
Ця казка за сюжетом надзвичайно схожа на свою індійську попередницю, але водночас має суто національне забарвлення. Замість індійського шакала в ній зображено лиса - типового мешканця українських лісів, частого гостя селянських подвір’їв і улюбленого персонажа українських народних казок. У творі Франка лиса наділено тими самими рисами, що й у фольклорних казках.
Водночас Франко дещо відхилився від української казкової традиції. Так, у народних казках лис зазвичай постає найхитрішим з хитрунів і завдяки своїй винахідливості завжди виходить сухим з води. А от у творі Франка він таки потрапляє в халепу і зазнає поразки. Так само, до речі, як і шакал у давньоіндійській казці.
Алегорія - інакомовне зображення рис характеру, поведінки, взаємин людей і явищ суспільного життя, алегоричне зображення світу людей та їхніх стосунків є в казках про тварин.
Мандрівні сюжети це спільні, однакові історії, пригоди, які зустрічаються у фольклорі різних народів. Звірі в казках часто уособлювали людські типи й риси.
10 оповідання
1 – ої книги «Панчатантри»
Казка «Фарбований Лис» І.Франка

1. У лісі жив шакал Чандарава.
1. У лісі жив хитрий Лис Микита.

2. Від голоду він подався до лісу.
2. Похвалився ,що в білий день вкраде  на базарі курку.

3. Сутичка з собаками по дорозі до міста.
3. Лис у передмісті, сутичка з собаками.

4. Рятуючись, ускочив у казан із синьою фарбою.
4. Рятуючись, ускочив у казан із синьою фарбою.

5. Шакал у лісі – переполох; його хутро синє,  як у бога Шіви.
5. Лис у лісі – переполох.

6. Шакал каже, що створений Брахманом і помазаний на царство.
6. Лис каже, що виліплений Святим Миколаєм із небесної глини і помазаний на царювання.

7. Шакала роздерли на дрібні шматки за ошуканство.
7. Микиту роздерли на дрібні шматки за ошуканство.


2. Звертання до життєвого досвіду дітей.

Ви, звичайно, усі читали казки про тварин.

- Що вам в них подобалося?
- Чого вчать такі казки?

(В образах тварин зображено певні людські типи; а
конфлікти відображають взаємини людей).

- А як зображена в народних казках лисиця?
- Якими рисами вона наділена?

Лисиця з народної казки (Створюємо ланцюжок)

хитра, підступна, жорстока, зла, розбійниця, лицемірна, прагне легкої наживи

- Якому персонажу притаманна така характеристика? (негативному)

Фізкультхвилинка
Трава низенька-низенька, (Всі присіли)
Дерева високі-високі. (Піднімають руки вгору)
Вітер дерева колише-гойдає (Обертаються)
То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)
То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)
Птахи летять – відлітають, (Махають руками)
А учні тихенько за партии сідають. (Всі сідають)


3. Робота з текстом (дослідження)

*Досліджуємо, чи відповідає герой Франкової казки традиційному образу лисиці.

- Чи такими ж рисами (вадами) наділив автор лиса Микиту?

**Працюючи, заповнюємо схему «Складові образу лиса Микити».

*Зачитуємо, що говорить про лиса письменник на початку казки. Виділяємо риси характеру:

Хитрий-прехитрий-не було сміливішого, вигадливішого чи спритнішого злодія

- Чи відповідає сказане народним уявленням про лисицю?
- Чи є в лиса Микити хороші риси? На що вони спрямовані?
- До чого привела хитрість Микиту?

*Визначимо ще одну важливу рису героя (чи ваду)

Самооцінка незвичайне щастя і хитрість зробили лиса Микиту
страшенно гордим
хвальковитим
- Чи є ці риси в першому ланцюжку?
- Чому І.Франко наділяє цими рисами свого героя?
(Щоб створити яскравий образ, виділити його з інших).
- Як вплинули гордість-хвал
·ьковитість на вчинки лиса?
(він втрачає не лише хитрість, а й здоровий глузд)

У схемі: пряма характеристика автора
Характеристика персонажа
Риси-вчинки-думки

І пригода
- Яке завдання вибрав для себе лис?
(нездійсненне, ризикове, сумнівне, розраховане на випадковий успіх)
- Як можна назвати таку лисову дію, вчинок? (авантюрою) словник (казка пригодницька, авантюрна)
- А лиса ми назвемо як? (авантюристом, шукачем сумнівних пригод)

*Добираємо український відповідник : пройдисвіт

**Знайдіть ставлення автора до задуму свого героя (бідний лис таки помилився)
-Ця характеристика щира чи насмішкувата? Чому?
(такий прийом називається іронією – прихована насмішка)
- Як веде себе лис у місті?
- Чи справився він із поставленим у гордощах завданням?Чому?
- Як це характеризує героя? (занадто самовпевнений, не розрахував власні сили)
- Як оцінює Франко ситуацію, в яку потрапив Микита? (Микита закрутився, мов муха в окропі) – поясніть вислів.
- Як знаходить лис криївку (схованку)?
- Як його риси при цьому виявляються? (кмітливий, вміє швидко знайти вихід із ситуації)
- Це добрі риси чи вади?
**Знайдіть, як зображений Микита в діжі?
- Що переживає лис в діжі? Про що думає? (добре, що живий)

*Доповнюємо лисову вдачу ще однією рисою.
лис-оптиміст-вірить у краще-не втрачає надії
-Добра риса чи погана?
- Чи навчила хоча б чомусь нашого лиса Микиту пригода в місті?
- Як сприйняв світ новий вигляд Микити наступного дня?


Прочитайте портрет
- Яким побачив Микиту вовк? (нечуваний синій звір, щось страшне)

У схему: портрет, характеристика іншими персонажами
- Як реагує лис на враження звірів від свого вигляду? Доповнюємо вдачу (самооцінка)
*Зачитайте лисові думки (знову хитрий, кмітливий, метикуватий, корисливий)

**Зверніть увагу: на якій рисі лисового характеру знову наголошує автор? (ішов, піднявши хвіст вгору, гордо надувшись)
- Що переможе в характері героя?
- Чи можемо з даних деталей спрогнозувати розв’язку (кінець) ІІ пригоди?

*Спостерігаємо за поведінкою героя.
- Як лис іде?
- Як він сів?
- Як говорить Микита?} (нахабний, підступний)
-Яку ще особливість лисової вдачі можемо визначити? (добрий актор, грає роль,окозамилювач) – у схему – самооцінка

*Знаходимо й читаємо нову лисову біографію.
- Як назвався герой? Пояснюємо його ім’я. ГОСТРОМИСЛ
- Чи розкриває ім’я вдачу Микити?
- Які чесноти приписав собі фарбований лис?
- Чи відповідають вони дійсності? (заводь лад, суди по правді)

*Доповнюємо характер: брехун
- Як царював фарбований лис?
- Чиї інтереси захищав?
- Як ви сприйняли авторську оцінку Микитиного царювання?
- Як приховує Микита свій обман?
- Скільки вдалося йому протриматися?

*Доповнюємо вдачу: обережний
- Що призвело до трагічного кінця?
(«З брехнею світ обійдеш, назад не вернешся»)

V. Узагальнення матеріалу.
1. Розглядаємо опорну схему: за допомогою яких засобів І.Франко створив образ лиса Микити?
ОБРАЗ ЛИСА МИКИТИ
засоби творення
авторська характеристика портрет
(яка?осуджуюча)
Вдача персонажа Ставлення інших персонажів
(риси-вчинки-думки) (страх, захоплення, розчарування)

Самооцінка, самохарактеристика

2. Узагальнюємо риси характеру героя.

*Зачитайте ланцюжок рис лиса Микити.
- Визначте найбільші вади героя, що призвели його до трагічного кінця.

*Порівнюємо два ланцюжки.
- Чим відрізняється образ лиса Микити з казки І.Франка від лиса з народної казки?

Лис з народної казки Лис Микита
осн. риса – хитрість, ряд
визначальними є кілька рис характеру;
однопланових негативних рис поєднуються добрі якості
і вади

хар-р не розвивається хар-р розвивається:
Хитрістьгордість-хвальковитість- брехливість

- Яка людина вгадується з образу фарбованого лиса?
- Чи подобається вона вам?

- Ми розкрили з вами алегоричність образу?
- Чого вчить казка «Фарбований лис»?
Складання асоціативного ряду «Чого вчить і що виховує казка І.Франка «Фарбований лис».
(Доброти, чемності, відвертості, щирості, поваги до інших...)

Мудро колись сказав І. Франко: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин коли люба мама чи бабуся розповідала казки, не забудете до смерті».Справді, казкові герої змалечку живуть з нами, допомагають осмислювати життя, розрізняти добро і зло, фантастичне і реальне, смішне і страшне, красиве і потворне. Тому казка завжди цікава для нас.

Прочитайте ще раз слова Валерія Шевчука, що супроводжували нас протягом всього уроку, поясніть, як ви їх розумієте.
Учні розповідають.
VI. Підсумок уроку.
Оцінювання.
Перегляд уривку з мультиплікаційного фільму «Фарбований Лис».

VII.Домашнє завдання:
І рівень – самостійно прочитати казку В.Короліва-Старого «Хуха - Моховинка»;
ІІ рівень - дайте поради лису, які б допомогли йому змінитися. (письмово)

ІІІ рівень - скласти невелику казку про пригоди домашніх тварин: «Якби звірі могли говорити».

VIІI. Створення позитивної мотивації - рефлексія.
Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
Чи сподобалася вам наша робота?
Які є побажання, пропозиції?
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити речення:
«Найцікавішим на уроці для мене було те».












































ОСОБЛИВОСТІ ХАРАКТЕРУ ГЕРОЇВ


ЛИСИЦЯ З НАРОДНОЇ КАЗКИ
ЛИС МИКИТА


І ПРИГОДА
ІІ ПРИГОДА





ЗАСОБИ ТВОРЕННЯ ОБРАЗУ ЛИСА МИКИТИ

АВТОРСЬКА ХАРАКТЕРИСТИКА ГЕРОЯ


ВДАЧА ПЕРСОНАЖА
(РИСИ, ВЧИНКИ, ДУМКИ)


ПОРТРЕТ


САМООЦІНКА ГЕРОЯ


СТАВЛЕННЯ ІНШИХ ПЕРСОНАЖІВ




Словник

Алегорія - інакомовне зображення рис характеру, поведінки, взаємин людей і явищ суспільного життя, алегоричне зображення світу людей та їхніх стосунків є в казках про тварин.
Мандрівні сюжети це спільні, однакові історії, пригоди, які зустрічаються у фольклорі різних народів. Звірі в казках часто уособлювали людські типи й риси.
Давньоіндійська книжка «Панчатантра» (у буквальному перекладі з давньоіндійської «П’ять частин»)

Іронія – прихована насмішка.

Авантюрист – шукач сумнівних пригод (пройдисвіт).

Оптиміст – вірить у краще, не втрачає надії.




Словник

Алегорія - інакомовне зображення рис характеру, поведінки, взаємин людей і явищ суспільного життя, алегоричне зображення світу людей та їхніх стосунків є в казках про тварин.
Мандрівні сюжети це спільні, однакові історії, пригоди, які зустрічаються у фольклорі різних народів. Звірі в казках часто уособлювали людські типи й риси.
Давньоіндійська книжка «Панчатантра» (у буквальному перекладі з давньоіндійської «П’ять частин»)

Іронія – прихована насмішка.

Авантюрист – шукач сумнівних пригод (пройдисвіт).

Оптиміст – вірить у краще, не втрачає надії.


15