Розробка уроку «Іван Франко «Фарбований лис»»


Відкритий урок
Тема: «Іван Франко «Фарбований лис»»
Мета: допомогти учням виявити свої творчі, акторські здібності; розвивати організаторські здібності, активність, фантазію; виховувати естетичний смак.
Тип уроку: нетрадиційний (урок-інсценівка, «казковий театр»).
Обладнання: елементи декорації до казки, маски, портрет письменника, картки, аудіо запис.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми й мети уроку (записують в зошитах)
ІІ. «Поетична хвилинка»
Казочка
Читає наша Галочка;
Тихенько будьте, цить,
Хай казочка прочитана
Весь час у нас гостить.
Погляньте: в Галки на плечі
Принишк вже й котик Гриць,
Вслухається у низки слів,
У шепіт таємниць.
Тихесенько, не гомоніть,
Щоб казка чарівна
Сполоханим метеликом
Не пурхнула з вікна.
А казочка закликуєВ невидані світи
Веселками устелені…
Ходім мерщій туди.
(Н. Мудрик-Мриц)
Казковий світ – чарівний і неповторний. Мандрувати його стежками завжди цікаво й повчально. Казка вимагає особливої атмосфери, тому вона – символ домашнього затишку, родинної злагоди. Ці почуття добре втілені в поетичних рядках, і в цьому їх привабливість.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Зараз ми з вами потрапимо в чарівний світ казки, але для того, щоб нам було на уроці цікаво, ми з вами повинні добре виконати всі завдання.( Усі матеріали уроку роздруковуються (малюються) і вивішуються на дошці у вигляді стежки). Ну що, готові? Тоді починаємо.
У ч и т е л ь.
1.Хто такий Іван Франко?(учні відповідають)
Так, дійсно, Іван Франко – видатний український письменник, Каменяр.
У ч и т е л ь.
2. А яку казку І.Франка ми вивчали? (відповіді)
Молодці, це казка «Фарбований Лис».
У ч и т е л ь.
3.Добре, тоді пригадайте що ми називаємо літературною казкою?
Літературна казка – це казка, яку написав автор. А які ще літературні казки ви знаєте? (називають).Так, правильно.
«Мозкова атака».
4.Визначте тему та ідею казки «Фарбований Лис». Для того, щоб пригадати, що ми називаємо темою та ідеєю, відкрийте сторіночку в підручнику 56 і прочитайте.
Тема – зображення історії хитрого Лиса, який постраждав через свій обман.
Ідея – засудження користолюбства, нечесності, висміювання пихатості та зарозумілості людей, схожих на Лиса Микиту.
У ч и т е л ь.
У творах художньої літератури діють герої. Їх може бути більше або менше, але про одного-двох героїв, розповідається докладніше.
5.Давайте заповнимо таблицю:
Головні герої казки Другорядні герої казки
6.Характеристика головного героя – Лиса.
Назвіть позитивні та негативні риси Лиса, які з них переважають, доведіть свої думки прикладами з тексту.


Лис Микита

7.Головоломка.
Ходом шахового коня прочитайте прислів’я, які відображають головну думку казки І.Франка.
нидур бо дур ницю, ця на ся, цю, бо
кайком Не Гри ви
ми лі кінь зеВідповідь. Не микайся, Грицю, на дурницю, бо дурниця боком вилізе.
Лізь ди, диНе ту кутвогоЯ лоне
зевакінь лі Відповідь. Не лізь туди, куди твоя голова не лізе.
8. Бесіда – гра (дерево, а на ньому листочки з питаннями, учень відриває листок і відповідає на запитання).
1. Чим пишався Лис?
2. Який був Лис Микита за характеристикою автора?
3. Що пообіцяв Лис своїм товаришам?
4. Хто виявив Лиса на вулиці міста?
5. Де сховався Лис?
6. Чому собаки не знайшли Лиса?
7. Як Лис використав свій дивний голубий колір і страшний вигляд?
8. Хто першим побачив у лісі страхітливого звіра?
9. Як звірі називали царя Остромисла?
10. Чи справді Лис був добрим і справедливим царем?
11. Хто видав Лиса?
12. Які риси людського характеру засуджуються в казці?
9.Огляд інсценівок.
Учні підготували інсценівки самостійно, розбившись на групи.
І інсценівка
«Хвастовитий Лис»
Л и с М и к и т а (в оточені інших лисів). Я такий сміливий, вигадливий, кмітливий, нічого не боюся. І з полювання ніколи не повертався з порожніми руками. А що ви собі думаєте? Досі я ходив по селах, а завтра в білий день піду до міста й просто з торговиці курку вкраду!
1-й Лис. Просто серед білого дня ти підеш у місто, на базар?
2-й Лис. І курку там украдеш?
3-й Лис. Ет, іди, не говори дурниць!
Л и с М и к и т а. Хто, я? Дурниці говорю? Ану, побачите!
1-й Лис. Побачимо або й не побачимо! Там пси зграями по вулицях бігають, одразу лисячий дух почують.
2-й Лис. Оце хіба б ти перекинувся на блоху, щоб тебе не побачили й не роздерли!
3-й Лис. Ну й хвалько ж ти!
Л и с М и к и т а. Отже вже завтра побачите, що я і на блоху не перекинусь і не роздеруть мене. Ну, я побіг!
ІІ інсценівка
Вовк ( переляканий ). Он там! Он там! Ой, та й страшне ж! Ой, та й лютує ж!
Вовчиця, Ведмідь, Кабан, Олень (разом). Та що, що таке?
Вовк. Не знаю! Не знаю! Ой та й страшенне!
Вовчиця. Заспокойся, любий! На, попий водички!
Мавпа Фрузя. Давай я тобі вистрижу три жменьки волосся з-поміж очей та й пущу по вітру, щоб переполох розвіявся (ніби робить це).
Кабан. Ну, справи кепські.
Олень. Що ж це таке Вовка налякало?
Ведмідь. А давайте всі разом підемо в той бік, звідки Вовк прибіг, і подивимося, що там таке страшне.
Усі звірі. Ходімо, ходімо! Тільки обережніше!
ІІІ інсценівка
( Звірі – вовк,вовчиця, ведмідь, кабан, олень, мавпа обережно підкрадаються до Лиса, який сидить на пеньку, потім зупиняються неподалік.)
Лис Микита. Любі мої! Не бійтеся мене! Приступіть ближче, я маю вам щось дуже важливе сказати.
Ведмідь (трохи наближаючись, боязко). А ти хто ж такий?
Лис Микита. Приступіть ближче, я вам усе розповім. (Звірі трохи підступають до нього.)
Слухайте любі мої і тіштеся! Сьогодні вранці Святий Миколай виліпив мене з небесної глини – придивіться, яка вона блакитна! І, ожививши мене своїм духом, мовив:
Остромисле! У звірячім царстві запанував нелад, несправедливий суд і неспокій. Ніхто там не певний свого життя й свого добра. Іди на землю і будь звірячим царем, наводь лад, суди по правді і не допускай нікого кривдити моїх звірів!
Усі (плещуть в долоні, радіють, стрибають). Ой господи! Так це ти маєш бути нашим добродієм, нашим царем?
Лис Микита. Так, дітоньки, так!
Ведмідь. Побіжу принесу тобі діжечку меду!
Вовк. А я заріжу тобі овечку та телятко!
Кабан. Треба нарити картоплі, моркви та всякої городини й принести цареві.
Мавпа. Хай Олень наламає гілок з дерева, і я буду проганяти ними комарів та мух, щоб не докучали нашому повелителеві.
Усі. Слава, слава нашому мудрому Остромислові, найсправедливішому з царів!
ІУ інсценівка
Мавпа Фрузя. Друзі звірі! Чи пам’ятаєте ви, який сьогодні день? Рівно рік тому до нас з’явився наш добрий і справедливий цар Остромисл! Треба це відсвяткувати! Давайте влаштуємо бенкет і великий концерт! Вовки, Ведмеді, Лисички! Збирайтеся до хору!
Усі звірі (співають). Слава царю! Слава царю! Слава царю!
Лис Микита. Ой, як гарно! Аж душа мліє! Який я щасливий! Дзяв-дзяв-дзяв! (Усі вражено замовкають.)
Ведмідь. Та це ж Лис!
Мавпа. Ще й паскудною олійною фарбою розмальований! Тьху!
Лисички. А ми собі думали, що він не знати хто такий!
Ведмідь. Ах ти, брехуняко!
Вовк. Ах ти ж, ошукане! Хапай його, лови, тримай!
(Звірі кидаються на Лиса.)
ІУ. Підбиття підсумків і оцінювання учнів.
У. Домашнє завдання:
І рівень – самостійно прочитати казку В.Короліва-Старого «Хуха – Моховинка»;
ІІ рівень – підготувати «поетичну хвилинку»;
ІІІ рівень – підготувати повідомлення на тему: «Народні уявлення про нечисту силу».