Открытый урок на тему Рационал сандарды к?бейту ( 6 класс)


Сабақ жоспары
Бекітемін:
______________
Оқу ісінің меңгерушісі
Масалимова Р.Ғ.
Күні: 27.11.2014ж
Сыныбы: 6 «ә»
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Рационал  сандарды  көбейту, ережелерін әр  түрлі  есептерде  пайдалану, тақырыпты  оқушы  санасына  бекіту.
Дамытушылық:  Сабаққа  деген қызығушылығын  арттыру, тез  ойлап дәл жауап  беруге  қалыптастыру, теориялық  білімдерін  есеп  шығаруда қолдана  білу дағдыларын  дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды  өз  ойларын ашық  айтуға, өз  бетімен  жұмыс  істеуге, математикалық сөйлеу тілін, шығармашылық ойлауын дамытып, есеп шығару кезінде оқушыларды ұқыптыққа, тазалыққа, іскерлікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есептер шығару.
Сабақтың типі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,слайдтар, парақшалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
а) Оқушыларды түгендеу
б) Сабаққа назар аударту
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№ 517
Жауабы: А. 26см
№ 520
Жауабы: 6
ІІІ. Ой қозғау(Өткен тақырыпты еске түсіру)
1. Екі теріс санды қалай қосамыз?
2. Екі теріс санның қосындысы қандай сан?
3. Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін?
4. Қарама – қарсы екі санның қосындысы ... тең?
5. Рационал сандарды азайту формуласы?
6. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін...?
IV. Анаграмма
нРаицола драдснаы бөткеуй (Рационал сандарды көбейту)
V. Білгенге маржан (жаңа сабақ)
а) электрондық оқулық
Жаңа сабақты меңгерту
І. Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту.
Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні теріс сан.
(–) ∙ (+) = (–)(+) ∙ (–) = (–)
Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:
1) осы сандардың модульдерін көбейту керек;
2) көбейтіндінің мәнінің алдына “–” таңбасын қою керек.
Мысалы: -0,3∙6=-2,1 23∙-35=-25 -20∙3∙-1∙-0,5=-30ІІ. Таңбалары бірдей екі санды көбейту.
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – оң сан.
(–) ∙ (–) = (+)(+) ∙ (+) = (+)
Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін:
1) осы сандардың модульдерін көбейту керек;
2) көбейтіндінің мәнінің алдына “+” таңбасын қою керек.
Мысалы: -0,2∙-1,5=0,3 -34∙-2418=110=0,1
-8∙-3∙-2∙-0,5=24Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады а∙ 0 = 0 0 ∙ а = 0
Мысалы: (- 2) ∙ 0= 0Кез келген санды 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады. а∙ 1 = а 1∙ а = а.Мысалы: (- 2, 5) ∙ 1= - 2, 5Кез келген санды - 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санға қарама - қарсы санға тең. а∙ (- 1) = - а - а∙ (- 1) = а.Мысалы: 7, 4 ∙ (- 1) = - 7, 4; - 9 ∙ (- 1) = 9.Рационал сандарды көбейтуде де көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттері орындалады.
Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті: ab=ba ⇒-0,5∙3=-1,5 3∙-0,5=-1,5Көбейтудің терімділік қасиеті: abc=abc⇒ 9∙-0,8∙5=-36 9∙-0,8∙5=-36Көбейтудің үлестірімділік қасиеті: a+bc=ac+bc⇒ ⇒x+-0,9∙4=4x-3,6
VI. Қызықты ежелгі ережелер
VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта оң сандарды «мүлік», теріс сандарды «қарыз» түсінігімен байланыстырған. Оң және теріс сандарды қосу ережелерін былай айтқан: «екі мүліктің қосындысы мүлік», «екі қарыздың қосындысы қарыз».ЕЖЕЛГІ ЕРЕЖЕЛЕРМенің досымның досы-менің досым  (+Х)∙(+Х)=(+Х)Менің дұшпанымның досы-менің дұшпаным  (-Х)∙(+Х)=(-Х)Менің досымның дұшпаны-менің дұшпаным (+Х)∙(-Х)=(-Х)Менің дұшпанымның дұшпаны-менің досым (-Х)∙(-Х)=(+Х)
VIІ. Есептер шығару
Ауызша есеп
№ 522 Сандарды көбейтіңдер
№ 525 Көбейтуді орындаңдар (түсіндіріңдер)
ә) Тақтамен жұмыс
№ 523 Көбейтуді орындаңдар:
І топ ІІ топ ІІI топ
-15∙-6=90 5) 24∙-9=-216 9)-100∙0,81=-812∙-35=-706)-0,8∙6=-4,8 10)-0,3∙-40=12-12∙-7=847)11∙-0,5=-5,5 11)-99∙0,1=-9,9-27∙0=0 8) -2,8∙-4=11,2 12) -100∙-1=100 б) Топтық есеп № 526 Өрнектін мәнін табыңдар:
І топ
1.-112=-11∙-11=1214.-43=-4∙-4∙-4=-647. -102+97=-10∙-10+97=100+97=197 ІІ топ
2. -0,72=-0,7∙-0,7=0,495. -0,23=-0,2∙-0,2∙-0,2=-0,0088. -0,92-1=-0,9∙-0,9-1=0,81-1=-0,19 ІІI топ
3. -252=-25∙-25=4256. -123=-12∙-12∙-12=-189. -232-1=-23∙-23-1=49-1=4-99=-59в) Парақшамен жұмыс
1) -6∙0,9=-5,42) 0,4∙-0,5=-0,23) -162=-16∙-16=2564) -8∙-1.2=9,65) -53=-5∙-5∙-5=-1256) -15∙-104=12VIІІ. Сематикалық карта
№ 527 Салыстырыңдар:
Тапсырмалар
><= -103*103+ -0,12*0,12+
-23*-32+ -0,52*-0,53+ 1,22*-1,22+
-199*-1100+ ІX. Ойлан тап
Қол саусақтарын тек санау үшін ғана емес, көбейту үшін де пайдалануға болады. 9 санынын көбейту кестесін саусақпен көртеніз?
9-ға көбейтуге қолдансақ. Қолдарыңды алдыңа қой да, сол жақтан қарай санай баста. Қайсыбір санды тоғызға көбейту үшін тиісті саусағынды бүк. 7-ні 9-ға көбейту үшін жетінші саусағынды бүк. Енді сол жақтан алты саусақ және оң жақта үш саусақ қалды. Жауабы 63.
X. Қорытынды
а) автотест
ә) БҮҮ статегиясы 
XI. Үйге тапсырма
№524, №528
XII. Бағалау