Орман-то?ай ?сімдіктері мен жануарлары


Сабақтың тақырыбы: Орман-тоғай өсімдіктері мен жануарлары.
Сабақтың мақсаты: орман-тоғай белдеуі, оның ерекшеліктері жәце орман-тоғай жануарлары мен өсімдіктері туралы түсінік қалыптастыру
Сабақтың міндеттері:
1. Орман-тоғай климатының ерекшеліктерін түсіндіру.
2. Тақырыпқа байланысты сүрақтарға жауап алу арқылы оқушылардың талдап, қорытынды жасау дағдыларын дамыту, есте сақтау зейіндерін жетілдіру.
3.Қоршаған ортаға қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Қазақстанның табиғи белдеулер зонасының картасы, табиғат туралы жазылған музыкалық шығармалар, бейнетаспа.
Сабақтың барысы:
1. Өткен сабақта алған білімін бекіту.
а) Құстардың дауысы жазылған таспаны тыңдату. Сол қүстар туралы әңгімелеу.
ә) Дөңгелек үстел өткізу. Оқушылар әңгімелерін шөл осімдіктері мен жануарларының атынан бастап айтады. Мысалы: «Мен сексеуілмін. Шөлде өсемін. ...»
2.Жаңа тақырыпты меңгерту.
1. Орман сөзіне ассоциация жасау.
3.Мәтінді оқыту.
3.Түсінгендерін әңгімелеу.
4.Мүғалімнің түсіндіруі.
- Орманды далада ақ қайың, көк терек және басқа да ағаштар мен бұталар араласып өседі. Орманды даланы «шоқ орманды дала» деп те атайды. Мүнда дала зонасында кездеспейтін жануарлар мекендейді.
Орман-тоғай еліміздің 2%-ға жуық бөлігін алып жатыр. Олар: Солтүстік Қазақстан облысы, солтүстік-шығыс Қостанай, Көкшетау қаласының шектелген арал түріндегі шағын бөлігі. Өсімдіктер жамылғысы көктеректі-қайыңды орман жэне әртүрлі шөптесін астык түқымдастарға бай. Негізгі орманды дала түқымы - көктерек пен кайың. Қайыңның үш түрі: қотыр қайың, үлпек қайың, қызыл қайың өседі.
Ауа
15240009906000Жасыл дәріхана
15240003810000Тамақ көзі
16002009144000160020091440001600200914400015240009144000152400091440001524000-44958000Орманның рөліДемалатын орын
Отын көзі
Ағаш көзі
Жануарлардың мекені
Топырақ, суқоймаларының қорғанышы
4 Окушылар бірнеше топқа бөлініп, сызбадағы жазғандарды дәлелдейді.
5. Салыстыру жұмысы жүрғізіледі.

Дос Жау
1. 2. 3. 4.Сабақты қорытындылау.
Орман неліктен жойылып жатыр? Ол неге байланысты? Орманның жойылуына адамның катысы бар ма?
Үйге тапсырма беру.
Мәтінді оқып, әңгімелеу.