Д?ниетану.Шал?ын ?сімдіктері мен жануарлары 4-сынып


Класс: 4 Пәні: Дүниетану
Сабақтың тақырыбы Шалғын өсімдіктері мен жануарлары Сабақтың мақсаты Оқушыларға шалғын өсімдіктерімен жануарларын, олардың ерекшеліктерімен тіршілігі туралы мағлұматтар беру. Шалғындағы тіршіліктің ерекшелігіне қызықтыру арқылы дүниетанымын кеңейту. Тілдік міндеттер Тақырыпқа байланысты сөздер мен терминдер: көгал, пішен, шабындық Күтілетін нәтижелер Мәтінді толық талдай біледі, өз пікірлерін еркін жеткізеді, өз ойларын дәлелдей алады, бірігіп істеген жұмыстың нәтижесі болатынын түсінеді. Сабақтың барысы
Уақытты жоспарлау Жоспар бойынша тапсырмалар Дерек көздер қолданылатын ресурстар
Мотивациялық кезең (3мин) Психологиялық дайындық
Қоршаған орта-табиғат
Жануар, өсімдік, адамзат
Сүю, қорғау- парасат
Білейік мұны жамағат! Үй тапсырмасын қорытындылау (10мин) Мені қызықтырған өсімдік немесе жануар» тақырыбында қысқаша әңгіме айту Интернет көздері
Жаңа тақырыпқа бағытталу (2мин) Ребус шешу

Ребусты шешу арқылы бүгінгі тақырыпты анықтау Мағынаны тану (5мин) Шалғын бейнеленген суретті көрсете отырып, шалғынның кеппешөп өсімдіктерін беру. Өсімдіктерді сипаттау.
«Кел, ойланайық!»
Табиғатқа шалғын керек пе? Әр топ сызбаны өзінше толтырады. Сызбаның оң жағын оқушылар жазады.
Ш а л ғ ы н 10069389172 Үй жануарлары үшін жайылым
10033059690 Адамдарға емдік шөптер
10033084908 Жануарлар мекені
10033067220 Әсем табиғат
10033059781 Құстар мекені
100330196850 Жәндіктер мекені
12173966675 Мәтінмен жұмыс
Кеппе шөп
Оқулық
Сергіту сәті (1мин) Жел уледі,
Құйын келіп биледі.
Қатты-қатты жел соқты,
Жапырақтар қол соқты. Ой қозғау (10мин) 1-топ. Шөп шабу науқаны суреті. Шалғындағы шөпті жинаудың қандай маңызы барын анықтау.
2-топ. Шалғындағы омарта суреті. Сурет бойынша не айтуға болады? араның қандай пайдасы бар?
3-топ. Өртеніп жатқан шалғын суреті. .Әртүрлі тұрмыс қалдықтарының шашылып жатқан суреттері арқылы қандай экологиялық ережелер құрастыруға болады? Үйге тапсырма (1 мин) Оқулықтағы мәтінді оқу. Кестені толтыру.
Өсімдіктер Жануарлар Бунақ- денелілер Құстар
Бағалау (1мин) Бағалау критерийлері бойынша топ басшыларының бағалауларының қорытынды бағаларымен таныстыру. Бағалау парағы
.
50-жаттығу Сөздерді оқып топта
3366770261620Құрылысшыны
00Құрылысшыны
235077055880қамыт
00қамыт
1104265261620әжеге
00әжеге
12065111125күннің
00күннің

1703070154940тартпа
00тартпа

3974465275590дәрігерді
00дәрігерді
1830070275590Ұшқышты
00Ұшқышты
289496547625атама
00атама
8826572390найзағайдың
00найзағайдың

3125470116840оттық
00оттық
901065116840немересін
00немересін
-62230116840жүген
00жүген

Мағынасын түсіндіре отырып, қандай белгісіне қарап топтағанын сұрау
Ойын: «Атаң мен әжеңнің өз заттарын жинап бер»

Әр оқушы өз қалауларымен сурет таңдап сөйлем құрау.51-жаттығу. Мақалдарды түсініп оқып, табыс септіктегі сөздерді тап.
Ұрыс ырысты қашырар, 2. Шеге тағаны сақтайды, Ынтымақ халықты асырар. Таға тұлпарды сақтайды.
3.Ерді намыс өлтірер.
52-жаттығу. Берілген сөздерді табыс септігіне қойып, сөйлем құрап жаз.
Кітапты, арыстанды, білезікті, баланы.
Кітапты көп оқыған өте жақсы. Арыстанды аң патшасы дейміз. Білезікті зергерлер жасайды. Баланы жастайынан оқыту керек.
ІІІ.Қорытып , бекіту
Ой толғаныс “Бір айналым сөйлесу ” стратегиясы.
Балалар бүгін нені үйрендік, нені білдік?Табыс септігінің сұрақтары қандай?.
Септік жалғаулары дегеніміз қандай жалағаулур?
-Қандай септік түрлерін өттік?
Поэзия минуты». Балалар бәрімізде сабақ соңында нені қолымызға аламыз? Күнделікті .Ендеше «Күнделік» деген олең шығарайық. ----------- аламызКүнделіктіаламыз. Тапсырманы ---------Тапсырманы жазамыз. Жақсы оқып,---------Жақсы оқып, сабақты, Бестік болсын ---------Бестік болсын бағамыз.ІV Бағалау
V Үйге тапсырма ережені жаттау, 53-жаттығу 129-бет