?аза? тілі п?нінен саба? жоспары Кел ,ойнайы?


Күні:21.10.2015ж.,
Пәні: Қазақ тілі КЛАСС: 1 Г
Сабақтың тақырыбы: «Кел, ойнайық!» (коррекциялық жұмыс)Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Өткен тақырып бойынша әр түрлі әдістер арқылы оқушылардың сөз байлығын тексеру, бекіту, өз пікірін айта білуін қалыптастыру. 2. Дамытушылық: тез ойлау, оқушылардың сөздік қорын молайту, тіл дамыту логикалық ойлау, талдау, жинақтау қабілетін дамыту. 3. Тәрбиелік: қазақша сөздерді дұрыс айтуға, сұрақ қоя білуге, толық жауап беруге тәрбиелеу, достық көмек, біріге отырып ортақ мақсатқа жетуге тәрбиелеу. 
Түзету мақсаты: - Көңіл – күйді бағалау; - Психикалық процестерді дамыту; - Артикуляциялық сергіту жаттығуларын көрсету; - Ойлау және зейін қоюын дамыту; - Ұсақ моториканы дамыту Сабақтың түрі: ойын сабағы. Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ойландыру, түсіндіру, ойын әдісі, диалог құрастыру. Сабақтың көрнекілігі: қоржын, Бауырсақ, ертегінің кейіпкерлері. Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі 1. Психологиялық дайындық. 2. Амандасу .Шаттық шеңбер.Алтын күнмен амандсу. (хормен) Түзету жұмысы. Баланы ыңғайлы отырғызу
Жылулық шеңберін орнату арқылы,баланың көңіл- күйін көтеру.ІІ Жаңа сабақ 1. Мұғалімнің сөзі: Балалар бүгінгі сабағымыз бұрынғыдан ерекше болмақ. Өйткені қайталау сабағы болғандықтан қазір сабағымызды ойын түрінде өткіземіз. Сабақтың тақырыбы: «Кел, ойнайық!». Бүгін үйренген сөздерді, сөз тіркестерді еске түсіріп сол сөздермен сөйлем құраймыз, ойын ойнаймыз. 2. Сабақты ситуациялық жағдайдан бастаймыз. - Бүгін бізге қонаққа не келді? (АЮ-дың суреті) - Ол бізге қайдан келді? -Аюға көмек керек? Аю ұйқысы келіп жүр,оның үңгірге жету үшін бірнеше тосқауылдан өту керек.
Сендер оған көмектесесіңдер ме? 3. Фонетикалық сәт : -Мына әріптердің жазылу мен айтыуын ұмытып қалды.Оған дыбысты айтуға көмектесейік.
-Ә,І,Ң дыбыстарын қайталаймыз. Түзету жұмысы: артикуяциялық жұмыс.Жазу үлгісін тақтаға және дәптерге жазып шығайық...ІІІ . Аю не үлкен,не кішкентай екенін білмейді.(Үлкен -кішкентай сөздерін қайталау.) 
Мына аңдарды атап бөліп ,орналастыру керек.Түзету жұмысы: Ойлау әрекетін дамыту.
Піл,қасқыр,тиін,кірпі,түлкі,қоян.
Ойын «Не артық ?». Тақтада суреттер (қасқыр,тиін,мысық,піл), (қалам, өшіргіш, дәптер, алма).,(кірпі,тиін,қоян,піл)Балалар қандай сөз артық екенін түсіндіреді. ІV .Тақтада жұмыс Аю жарты жолға жетті.Сендер шаршадыңдар ма? Әрі көмектесесіңдер ме?(Иә, көмектесеміз) Ойынның аты «Буынды жалғастыру». АЮ бізге бір буынды айтып көрсетеді, біз оны жалғастыруымыз керек. Ал қазір біз өткен сабақтағы «Оқу құралдары» тақырыбын еске түсірейік. 
ДӘП –ТЕР
ӨШІР-ГІШ
ҚА-ЛАМ
СЫЗ-ҒЫШ
ҚАРЫН-ДАШ
КІ-ТАП
Сергіту сәті : «Ормандағы аюдай»V .Ойын – «Кел, танысайық» Әр оқушы өзі туралы, өз отбасы туралы айтады. ҮІ. «Бұйрықты рай»әдісі. Бір оқушы оқиды, басқалары тапсырманы орындайды. 1. Басыңды көрсет. 2. Аузыңды аш. 3. Аузыңды жап 4. Көзіңді көрсет. 5. Мұрныңды көрсет. 6. Оң қолыңды көтер. 7. Сол қолыңды көтер. 8. Екі қолыңды түсір. 9. Тұрыңдар! 10. Отырыңдар!  Аю өзінің үңгіріне жетті.. VІІ Сабақты бағалау, қорыту. - Балалар біз бүгін не істедік? - Біз бүгін ойнадық, оқу құралдары, киімдер, өзі туралы, өз отбасы туралы әңгімелестік. - Кімге көмектестік? Рефлексия. Балалар сіздерге бұл сабақ ұнады ма? Несімен ұнады? Көңіл күй смайликтерін жапсыру.
Ә
І
Ң
Не артық?


Не артық?


ДӘП***
ӨШІР***
ҚА***
СЫЗ***
ҚАРЫН***
КІ***


Күні:21.10.2015ж.,.23.10.2015ж. Пән: Қазақ тілі КЛАСС: 2г,2д,2е класс
Сабақтың тақырыбы: Күзгі киімдер.Диктант Күз.Сабақтың мақсаты: 1. Сабақтың мақсаты: тақырып бойынша күзгі киімдер туралы сөздердің қазақша атауларын үйрету, сұрақтарға жауап беріп үйрету.Күнделікті өмірде қолданатын сөздерді қайталап, қазақ тілін сүюге, ұқыпты болуға тәрбиелеу.Сауатты жазуға дағдыландыру.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер
Әдіс – тәсілдер: Түсіндіру, тексеру. қайталау, сөздік, суретпен жұмыс, аударма, сұрақ-жауап т.б.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлеметсіздерме?
Қанекей балалар қазақ тілі сабағына керекті құрал жабдықтарымызды аламыз.
Балалар бүгін қай күн?
Сыныпта неше оқушы бар?
ІІ Жаңа сабақ.:
Балалар бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы : КҮЗГІ КИІМДЕР
Біз киімнің қандай түрлерін білеміз? Қысқы киімдер тақырыбын қайталау.
Сырт киім,бас киім,аяқ киім.Ал ,күз түсті ,күн салқындап,біз жылы киім кидік.Кім қандай киім киді?
Мен-----кидім.
Мен жылы -----кидім.
-Сенің күртең бар ма?
КҮРТЕ деген сөзді тәуелдейік.
Менің күртем
Сенің күртең
Сіздің күртеңіз
Оның күртесі
Сергіту сәті.
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі
Кіп- кішкентай балалар,
Үп- үлкен боп өседі.
 Бүгінгі сабақта біз диктант жазамыз.
Диктант жазуға дайынбыз ба?
Ондай болса жұмысты бастамай тұрып есімізге бірнеше ережелерді түсіріп алайық:
Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?
Сөйлем неден басталады?
Сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады?
Сөйлем ішінде жер-су аттары, адамның аты кездессе қалай жазылады?
Әр жазған сөйлемді тексеріп отыру керек па? Неліктен?
ІІІ Білімдерін тексеру:  Диктант мәтінін мұғалім 2 рет дауыстап  оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді.
Күз
Күз келді. Аспан бұлттанды. Күн суыта бастады.Жапырақтар сарғайды.Жаңбыр жауады.Адамдар жылы киім киді.Құстар жылы жаққа ұшып кетті.
Күз айлары: қыркүйек,қазан,қараша.
 
ІҮ  Үйге тапсырма: Сөздерді жаттау.5-тапсырма.
 
Ү.Оқушыларды бағалау  оқушылардың жазған жұмыстарына сәйкес бағалау, талдау жұмыстарын жүргізу.
 
Сабақ кезеңдері Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың
іс-әрекеті Дерікті көздер
1.Ұйымдастыру кезеңі:
 
 
 
 
 
 
  3 мин 1.   Амандасады.
2.   Психологиялық дайындық.
3.   Сыныптағы кезекшімен сұхбат жүргізеді.
-Бүгін  сынып түгел ме?
 -Сабаққа дайындық қандай дәрежеде?
4.   Үй тапсырмасын  тексереді:
5.   Ыстық орындық/өткен жаңа сөздер  
Оқушылар  қол алысып
бір-біріне тілек айтады.
Амансын ба, Алтын күн!
Амансын ба, Көк аспан!
Сабағымызды бастаймыз,
Жалқулықты тастаймыз.
 
Берілген үй тапсырмасын айтады,
бір-бірін тыңдайды Оқулық.
Қазақ тілі.
2- сынып.
А.Қайырбекова.
Алматы «Атамұра» 2013
 
Кіріспе бөлімі.
Қызығушылықты ояту.
Білу
  3 мин Интербелсенді тақтада:
  76-бет 1-т-ма
суретт көрсетіледіжазылған:(жаңа тақырыпты ашу мақсатында)
-Сенің аулаң да балалар ойнайды ма?
 – Қалай?
 - Сені не таңғалдырды?
- Жұптасыңнан сұрашы?
Презентация көру/ауладағы ойын түрлері Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
жұптасымен сұхбатқа түседі презентация
 
Мағынаны тану
Түсіну 5 мин Сабақтың жаңа сөздерімен таныстырады, сөз тіркестерін құрастырады.
Сөздік:
жақсы көремін
сүйікті
футбол алаңы
топтасып ойнау Дәптерге жазады/жуан,жіңішке дыбыстарды ажыраталы/,сөз тіркестерін құрастырады. Мультимедиалық құрал. Қазақ тілі. 2- сынып.
А.Қайырбекова Алматы «Атамұра» 2013
 
 
 
Қолдану 18 мин   Инсерт әдісі.
Оқушыларға мәтінді  береді,тапсырмалармен таныстыру.
Біздің аула бар. Аулада біз ... ойнаймыз. ...
77-бет 2-т-ма
77-бет 3-т-ма
78-бет 5-т-ма
Сергіту сәті Мәтін бойынша  берілген тапсырманы орындайды. Оқушы өзі оқиды, түсінеді. Жұппен алмасып,жұмыстарымен бөліседі.
Оқушылар өзін, жұбын  тексереді.
 
Бейнероликтегі жаттығуды қайталайды
  Мәтін таратылады
Бағалау парағы
Талдау 8 мин 5 сұрақ әдісі.
78-бет 4-т-ма
  Оқушылар өздері орындайды,жұппен ақылдасады,топта талқылайды. Бір-бірінің пікірін тыңдайды.
  Оқулық.
Қазақ тілі.
2- сынып.
А.Қайырбекова.
Алматы «Атамұра» 2013
 
Жинақтау 5 мин Жиынтық (суммативті) бағалау
Тест жұмысы.
6-модуль.Менің сүйікті ойыншығым Әр оқушы  тест сұрағына жауап береді. Жауаптармен алмасып, жұптарын тақтадағы кілт арқылы тексереді.
  Интерактивті тақта.Тест сұрақтары.
Тақтада тест кілті /пердемен жабық болады
Бағалау 3 мин Оқушылардың  бағалауын тыңдайды.
Не  білдім? Не білгім келеді ? Нені білемін ? сұрақтарына жауап беру үшін стикер толтыртады. Әр оқушы  өз ойын айтады.Өзін,жұбын,тобын бағалайды.
Оқушылар   толтырылған   стикерлерді   тақтаға іледі.
  стикер