?аза?стан тарихы п?нінен та?ырыбы Білім мен ?ылым


Пәні: Қазақстан тарихы Сынып: 7 «А» Мерзімі: 07.12.2015 ж
Тақырыбы: §21. Ғылым мен білімнің дамуы
Мақсаты: Орта ғасырда ғылымның дамуы мен оған үлес қосқан ғылымдардың еңбектерімен оқушыларды жан-жақты таныстыра отырып, шығармалардың тарихи маңызы туралы түсінікті қалыптастыру
Күтілетін нәтиже: Оқушылар қазақ халықына қатысты тарихи шығармаларды өмірде орынды қолдана білуге дағдыланады, олардан тәлім-тағлым, білім алуға, өз Отанына қатысты деректерді ізденуге, тарихи құндылықтарды құрметтей білуге тәрбиеленеді
Бағалау критерийлері: Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
Әдіс-тәсілдер: Диалогтық оқыту, «Ақыл тасы», кесте
Сабақтың барысы:
Кезеңі Уақыты Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Кіріспе
2 минут
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Оқушылар оқу құралдарын дайындайды
Ауызша мадақтау
АКТ
стикерлер
2 минут
5 минут Оқушыларды топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау
Үй тапсырмасын талдау барысында оқушылардың түсінбеген сұрақтарына тоқталып, шолу жасау.Оқушылар өткен сабақтың негізгі мәселелерін еске сақтай отырып, жаңа сабақты қабылдауға дайын болады. Үй тапсырмасын тексеру үшін мынадай сұрақтарға назар аударылады.Қазақ халқында исламға дейін қандай наным сенімдердің элементтері сақталған? Ислам діні туралы не білесіңдер? Ғылымның, жаңа технологиялардың дамыған заманында адамдардың дінге сенуін қалай түсіндіресіңбер? Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады
«Ақыл тасы» әдісі арқылы Ауызша мадақтау
Бағалау парағы Тақырыпқа байланысты суреттер
Таныстырылым
2 минут Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру
Әбу Насыр әл-Фараби шығармалары, Әбу Райхан әл-Бируни еңбектері, Махмұд Қашғаридің кіәтаптары, Жүсіп Баласағұнидің еңбектері, Ахмет Иүгенки шығармасы,Қожа Ахмет Йасауидің «Данлық» кітабы,Сүлеймен Бақырғали шығармалары Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді Бағалау парағы Электронды оқулық
Негізгі бөлім
20 минут Жаңа сабаққа кіріспес бұрын оқушылардың ынтасын, ойын сабаққа бейімдеу мақсатында сұрақтар қоямын.
1.Ғылым дегеніміз не?
2.Ғылымның қандай түрлерін білесіңде?
3.Ғылым, білім туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?
Джигсо әдісі
Мәтінді оқиды Оқушы орындау керек
Мәтінмен жұмыс
Қазақстанның саяси картасымен жұмыс деңгейлік тапсырмалар топтық,жеке ,жұптық жұмыстар Бағалау парағы Қазақстанның саяси картасы
АКТ
А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар
5 минут Жаңа сабақты қорытындылау
«Оқу-білім азығы,
Білім-ырыс қазығы»,
«Оқусыз білім жоқ,
Білімсіз күнің жоқ» деген мақалдарды мысалға келтіре отырып, шәкірттерді үнемі білім,ғылымға ұмтылуға шақыру Оқушылардың назарын Шығыстың ортағасырлық аса көрнекті ғұламаларының еңбектеріне аударып, төмендегі кесте бойынша сабақты қорытындылаймын
Дәптермен жұмыс жасайды
Оқулықпен жұмыс жасайды
Кестені толтырады
Ғалымдардың аты-жөні Зерттеген салалары мен бағыттары Еңбектері
Бағалау парағы 7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы
Қорытынды
10 минут Суммативті бағалау
Рефлексия жасау
Үйге тапсырма Оқушы өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу Бағалау
Рефлексия Рефлексия