Открытый урок по теме Mass media in our life


Ақтөбе облысы Мәртөк ауданы Вознесеновка ауылы
Вознесеновка орта мектебінің
ағылшын тілі пәні мұғалімі
Туленова Әсел Серікқызы
Сыныбы: 8
Уақыты:__________
Сабақтың тақырыбы: Mass Media in our life
Сабақтың мақсаты:
Бұқаралық ақпарат түрлерімен таныстыру және олардың біздің өміріміздегі маңыздылығын ұғындыру
Негізгі идеялар:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
Оқуышлардың уақытын тиімді пайдалануға дағдыландыру;
Оқушы бойында өз бетімен білім алу, өзін-өзі реттеу дағдыларыне қалыптастыру.
Оқу нәтижесі:
Бұқаралық ақпарат түрлерімен танысып, олардың маңыздылығын түсінеді.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Тәсілдер: Миға шабуыл,Сәйкестендіру, Де Бононың 6 қалпағы, Құпия зат, Сөздер банкісі, деңгейлік тапсырмалар.
Түйінді идеялар: бұқаралық ақпарат- жаңалық көздері
Сілтеме: Google, оқулық 8 сынып Т.Аяпова
The Mass Media — something so huge, powerful and that for some people it became ideal substitute of life. (Andrew Braun)
Сабақ кезеңдері
Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру
3 мин Амандасу. Сыныпты түгендеу
Good morning children! Sit down please. How are you?
Who is on duty today? Who is absent today? What day is it today? What date is it today?
Ok. Thank you, sit down. What is your hometask?
Сыныпта психологиялық ахуал тудыру.
Шаттық шеңберіне тұру, жылы лебіз айту
! Please, We stand in a circle and wish each other warm words. Ok very good
Бұқаралық ақпарат құралдарының түрлері арқылы сыныпты 2 жұпқа бөлу.
Амандасады.
Шаттық шеңберіне тұрып, бірі-біріне деген жылы лебіздерін білдіреді
Оқушыларға бұқаралық ақпарат құралдарының түрлері таратылуы арқылы сынып 2 жұп бөлінеді.
Сабақтың мақсатын түсініп, сабаққа дайындық жасайды.
Ой қозғау
Жаңа тақырыпқа шығу.
Миға шабуыл
2 мин
Интерактивті тақтадан бірнеше суреттер көрсетіледі.
Look at the blackboard
What do you think what is it? Ok! Суретпен жұмыс . Оқушылар тақтадағы суреттердің не екенін атап өтеді.Сабақтың тақырыбын өздері табады.
P1: It is a television.
P2: It is a radio.
P3: It is a newspaper. …
P: In my mind, the theme of the lesson is “Mass Media”.
Жаңа сабақ:
Білу Мәтінмен жұмыс
5 мин
Сәйкестендіру
2 мин Оқушыларға мағұлмат беру. Мәтін оқу.
Мұғалім оқушыларға сұрақ береді
What is Mass Media?
2 топқа бұқаралық ақпарат түрлерінің
I group “Books”
II group “Internet”
Тақырыпқа қатысты сөздерді анықтамасымен сәйкестендіру.
a) Television
b) Newspaper
c) Books
d) The Internet
c) Radio
1. it is the most ancient mass media; 2.broadcasting programmes for people to listen to;
3. a paper printed usually daily or weekly with news;
4. broadcasting programs for people to watch no their TV;
5. a way to communicate with your partner using the computer(e_mail).
Оқушыларға слайд арқылы бұқаралақ ақпараттар туралы мағұлмат
T→ S1, S2 Сызба бойынша оқушылардан жауап алынады.
“Means of communication with a large number of people”
Оқушылар «Сәйкестендіру» тестісі арқылы тақырыпқа қатысты сөздерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Television- broadcasting programs for people to watch no their TV.
Newspaper- a paper printed usually daily or weekly with news.
The Internet- a way to communicate with your partner using the computer(e_mail).
Radio- broadcasting programmes for people to listen to.
Books- it is the most ancient mass media.
Түсіну Сұрақ-жауап
2мин
Find the Fib
4 мин
T: Which of the media you like best of all?
1. Divide in two pair.
2. Write 3 sentences and 1 sentence is false.
3. Give your task to other pair.
4. The second pair read the sentences and find the false sentence.
T→ S1, S2
S1: Modern computer technology is the most important recent development in telecommunications. Computers can now communicate with each other by telephone. The Internet is a worldwide network of computers. People can use the Internet to contact other computer users.
S2: I have. Every day more and more people are using the Net for criminal purposes?
S3: However, the Internet has its good side too that of rapid communication. If you want to contact someone in another part of the world fast, the Internet could be for you.
S4: But we get a lot of information from TV too.
Television can often present information to us in more effective way than books can. It can also make things more memorable
Қолдану Сұрақ-жауап
3 мин
T: How often do you usually watch TV?
T: What types of programmes are your favorite?
T→ S1, S2,S3,S4…
S1: I’m a telly addict. I watch TV 4 or5 hours a day. It doesn’t really matter what the programmes are. I just use them to relax.
S2: I watch TV only when I have free time. As a rule in the evening.
S3: I watch TV only when interesting programmes are shown.
S4: I’m impressed by police series because the acting is very good and the story line is interesting.
Талдау
15 мин Топтық жұмыс.
Де Бононың алты қалпағы
5 мин
Деңгейлік тапсырмалар
5 мин Де Бононың 6 қалпағы. Көк – бұқаралық ақпараттың жағымды жағы, қара қалпақ- жағымсыз жағы, қызыл қалпақ- қандай түрлері барын анықтау. The next task is named «Six Thinking Hats». We use it in our lessons. Yes? But we take 2 hats. «White hat» speak about advantage of mass media, «Black hat» speak about disadvantage of mass media Please, take your hats and do your tasks.
A-level: Unscramble the words:
DIMEA
ORDAI
ELETISIVNO
RETCMOUP
B-level: find combination of word
TV Media
Mass Channel
Computer Technologies
IT Studies
C-level: make sentences with these words:
Internet Channel Mass Media Radio Оқушылар бұқаралық ақпарат құралдарының артықшылығы, кемшілігі және түрлері туралы өз білгендерін ватман бетіне түсіреді.
Blue hat- keeps people informed, learn a lot of information, can relax, entertain, ourselves when we are tired, learn about the world, famous people and global or recent news.
Black Hat- takes a lot of time, makes us lazy (harmful for health, especially eyes), Violence, become a vital problem, takes all free time, waste time.
A-level:
Media
Radio
Computer
B-Level:
TV Channels
Mass Media
Computer Studies
IT Technologies
C-Level:
Жинақтау
10мин Құпия зат
5 мин
Сөздер банкісі
3 мин
2 топқа бұқаралық ақпарат түрлерінің суреттері беріледі. Топ мүшелері суретке 4 маңызды сұрақ қоюы тиіс. Ол «Ол кім?», «Бұл не?» деп сұралмауы тиіс.
Бүгінгі сабаққа қатысты сөздерді жазу. I group “Books”
II group “Internet”
«Mass Media»
тақырыбына қатысты жаңа сөздерді жазады.
Internet
Mass Media
TV Channels
TV programmes
Book etc.
Бағалау
10 мин Ашық сұрақтар
3 мин 1. What role does the Mass Media play in your life?
2. What can we learn from it? S1: Mass media play an important role in our life. They are usually defined by encyclopedias as any of the means of communication, such as radio, television, newspapers, magazines, etc. that reach and influence a very large audience, at least as large as the whole population of a nation
S2: You should learn what the mass media are.
They are forms of communication that reach a lot of people at a time.
Рефлексия. (1мин)Teacher: Here is box for the questions. Write down the your opinion about the lesson to the stickers, put down it into this box for questions
Уйге тапсырма: 1 мин. To write the short composition “My favourite TV programme”
Мен бұл сабағымды «New technology» тарауы бойынша жасақталған орта мерзімді жоспарынан алдым. Жеті модульде қарастырылған идеяларды сабаққа пайдаланып, жекелеген стратегилармен тәсілдерді байланыстырып отырдым.Сабақ жоспарын құруда мен оқушылардың жас ерекшеліктеріне, тілді оқытудағы кедергілерді ескеріп, реттеп «Блум таксономиясы» бойынша жасақтадым. Сабақты ұйымдастыру бөлімінен бастадым. Сынып ұйымдастырушысы сыныпты түгендеп өз есебін берді. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында сабақты «» тренингпен бастадым. Осы арқылы оқушылар сыныптастарының тарапынан тілектерін естігенде көңілі көтерілді. Бұқаралық ақпарат түрлері “Internet”, “TV”, “Radio”арқылы сыныпты үш топқа бөлдім. Жаңа тақырыпқа шығу үшін оқуышыларға суреттер беріліп, олардың не екенін атап айтып шығады. Сөйтіп оқушыларға жаңа сабақ не туралы екенін сұрағанда оқушы “I think, it is about Mass Media”. Оқушыларға сабақтың мақсаты таныстырылады. Сабақтың мақсаты - бұқаралық ақпарат түрлерімен таныстыру және олардың біздің өміріміздегі маңыздылығын ұғындыру. Оқушыларға сабақ барысында бағалау критерийін бердім. Бағалау өлшемі бойынша оқушыларға әр тапсырма бойынша бағалау дескрипторларын таныстырдым. Ең бірінші жеке оқушының бағалау парағын, содан кейін оқушылардан сұрау арқылы топ басшыларының бағалау парағын бердім.Алдымен оқушылар өзінің аты-жөнін толтырудан бастады. Топ басшысы кім болады дегенде топтағы барлық оқушылар өзінің тобындағы дарынды, талантты оқушыларын ұсынды. Оқушылардың шешімі бойынша 1 топ басшысы – Нұрайна, 2 топ басшысы – Әзиза, 3 топ басшысы – Бекслан болды. Бұл оқушылардың басқа оқушыларды бағалауы мен үшін тиімді болды, әрі өзім олардың дұрыс, шынайы бағалайтынына сенімді болдым.Слайд арқылы жаңа сөздермен таныстырдым. Оқушылар жаңа сөздердің айтылуын қайталап, «Қара, жап, айт» әдісі арқылы тақырыпқа қатысты сөздерді жаттап шығады. Мұғалім оқушыларға «Mass Media» және олардың түрлері туралы мағұлмат беріп өтті. Оқушыларға «What is Mass Media?» сұрағы беріледі. Оқушылар бұл сұраққа «Means of communication with a large number of people» деп жауап берді.
Кейін оқушыларға «Сәйкестендіру» тестісі беріліп, оқушылар сөздерді және олардың ұйғарымын тапты.
Мысалы: Television- broadcasting programs for people to watch no their TV. Newspaper- a paper printed usually daily or weekly with news. The Internet- a way to communicate with your partner using the computer(e_mail). Radio- broadcasting programmes for people to listen to. Books- it is the most ancient mass media.
Оқушыларға түрткі сұрақтар (T: How often do you usually watch TV? What types of programmes are your favorite?) қойылады. Себебі түрткі болуға арналған сұрақтар бірінші жауап алу үшін және оқушылардың жауабын түзетуге көмектесу үшін қажет, айталық сұрақты қарапайым етіп қою, өткен материалға оралу, өткен материалға оралу, ойға салу, дұрысын қабылдау, және толығырақ жауап беруге итермелеуге. (Нұсқаулық 41 бет). Оқушылар былай деп жауап береді: S1: Modern computer technology is the most important recent development in telecommunications. Computers can now communicate with each other by telephone. The Internet is a worldwide network of computers. People can use the Internet to contact other computer users.
S2: I have. Every day more and more people are using the Net for criminal purposes?
S3: However, the Internet has its good side too that of rapid communication. If you want to contact someone in another part of the world fast, the Internet could be for you.
S4: But we get a lot of information from TV too.
Television can often present information to us in more effective way than books can. It can also make things more memorable. Сұрақ – жауап арқылы оқушылар диалогтік қарым-қатынасқа түсті. Диалог арқылы оқушылар білім алып лотырды.
Келесі тапсырма «Find the Fib». Бұл тапсырма жұптық жұмысқа арналған. Топ мүшесі қағаз бетіне 3 сөйлем жазады. Кейін оны қасындағы жұбына береді. Тапсырманы алған оқушы сол сөйлемдердің ішінен қатесін, дұрысын табады. Кейін тапсрыма берген оқушы тексеріп, өзі критерий арқылы бағалайды.
Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлату мақсатында «Құпия зат» стратегиясын пайдаландым. Үш топқа бұқаралық ақпарат түрлерінің суретін беріп, сұрақ қоюларын сұрадым. Және сұрақ «ол кім?», «бұл не?» деген сияқты жабық сұрақтар болмауы керек, ойландыратын, күрделі сұрақтар құрастыруын айтып өттім.
Келесі тапсырма оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып,слайдқа үш деңгейдегі тапсырма бердім. Әр оқушы шамасы келетін тапсырманы өзі таңдап, орындауға тырысады. Әрине жақсы оқитын оқушылар күрделіге қарай ұмтылатыны белгілі.
A-level: Unscramble the words:
354520581915DIMEA Media
ORDAI Radio
ELETISIVNO Television
RETCMOUP Computer
B-level: find combination of word
1.TV a) Media
2.Mass b) Channel
3.Computer c) Technologies
4.IT d) Studies
Keys: 1b, 2a, 3d, 4c
C-level: make sentences with these words:
Internet Channel Mass Media Radio
The Internet is helpful for me.
My grandfather listened to the radio.
Mass Media is important in our life.
Our favourite TV channel is Astana.
Оқушылардың ұшқыр ойын шыңдау мақсатында «Ойланудың алты қалпағы» немесе «Де Бононың алты қалпағын» стратегиясында тек қалпақтың көк, қызыл, қара түрлерін пайдаландым. Оқушылар бұқаралық ақпарат құралдарының артықшылығы, кемшілігі және түрлері туралы өз білгендерін ватман бетіне түсіріп, өз тапсырмаларын қорғап шықты. Мысалы:
Blue hat- keeps people informed, learn a lot of information, can relax, entertain, ourselves when we are tired, learn about the world, famous people and global or recent news.
Red Hat- Television, Internet, Newspapers, Magazines, Books, Radio.
Black Hat- takes a lot of time, makes us lazy (harmful for health, especially eyes), Violence, become a vital problem, takes all free time, waste time.
«Сөздер банкісі» тапсырмасында оқушылар бүгінгі тақырыпқа қатысты тірек сөздерді алдарындағы қағазға жазып, тақтаға іледі.
Сабақты бағалау мақсатында оқушыларға ашық сұрақтар беріледі. Мысалы: 1. What role does the Mass Media play in your life? 2. What can we learn from it? Оқушылар оған былай деп жауап қайтарды: S1: Mass media play an important role in our life. They are usually defined by encyclopedias as any of the means of communication, such as radio, television, newspapers, magazines, etc. that reach and influence a very large audience, at least as large as the whole population of a nationS2: You should learn what the mass media are. They are forms of communication that reach a lot of people at a time. Күрделі сұрақтарға әдетте, сыныптағы талантты және дарынды оқушылар жауап беріп отырдыОқушыларға рефлексия жазғызып, кері байланыс орнаттым. «Сиқырлы қорап» деп алып оқушыларға сабақтың қалай өткендігі, кемшін тұстары, қай жерден түсінбей қалғандары туралы стикерге жазып, осы қорапқа салуларын өтіндім Мұндағы мақсатым оқушылардың бүгінгі сабақ жөніндегі ой - пікірін білу.
Сабақ соңында оқушылардың сабақтағы көңіл-күйлері қалай болғандықтарын смайликтер арқылы біліп отырдым. Оқушылар өздері жаңа сабақты қалай түсінгендері туралы ойларын білдірді.
Кейін оқушылар өздерінің бағалау парағы бойынша жинаған ұпайы бойынша баға шығарды, сабақ соңында әр топ басшылары өз тобындағы оқушылардың ұпайын айтты.Әр оқушының ұпайы оқылған сайын оқушылар қол шапалақтап мадақтап отырды. Сабақ соңында топ басшыларының бағалауын негізге ала отырып, жиынтық баға шығардым. Үйге тапсырма “My favourite TV programme” тақырыбына шығарма жазып келу.