?МЖ Kazakh traditional food 6 grade


М.И. Дуйсалиева
Хлебодаровка орта мектебінің ағылшын тілі пәнінің мұғалімі
Мәртөк ауданы
Қысқа мерзімді жоспарлау
Пәні Ағылшын тілі Класы 6 Күні

Сабақтың тақырыбы
Kazakh traditional food.
Сабақтың мақсаты Жаңа сөздермен таныстыру,қазақтың ұлттық тамақтары туралы ақпарат беру.
some\any\much\many\few\a little - есімдіктерімен таныстырып , еркін қолдануға үйрету.
Оқушыларды іс –әрекеттер барысында бірін- бірі және өзін -өзі бағалау арқылы ізденімпаздыққа , жауапкершілікке үйрету.
Ағылшын тілін үйренуге қызығушылығын арттыру.
Күтілетін нәтиже Қазақтың ұлттық тамақтары туралы ақпаратпен танысады.
Оқушылар іс- әрекеттер барысында бірін -бірі және өзін- өзі бағалау арқылы ізденімпаздыққа , жауапкершілікке үйренеді.
Түйінді идеялар «Ас адамның арқауы»
Сабақ кезеңдері
Сабақтың барысындағы іс-әрекет
Әдіс-тәсілдер Оқушылардың іс-әрекеті, талқылау Оқушы іс – әрекеті
Қызығушылықты ояту.

Organisation moment.
Phonetic drill.
Топқа бөлу
Hello! Glad to see you.How are you?
I’m fine. Thank you.
Children hold your hands and let,s brush up phonetics:
Peter Piper picked a peck of pickled peppers.
She sells sea shells on the sea shore.
Very well!
Тамақ түрлері «Food» және «Drink» топтарына бөлініп отырамыз.
Hello! Fine, thanks and you?
Жаңылтпашты қайталайды.
« Food and Drink» сөздері арқылы 2 топқа бөлінеді.
1.Food 2. DrinkҮй тапсырмасы.
Өткенді еске түсіру, бекіту. Physical time.
Children what is the Kazakh for “Countable” and “Uncountable”
If I say a countable noun, please sit down. If I say an uncountable noun, please, stand up!
Butter, Lemon, Cheese, Pineapple, Sugar, Carrot, Juice, Egg.
Well done! Thank you! Аудармасын айтып,тапсырманы орындайды.
Мағынаны тану

Pre-reading task 
Reading
After - reading
Speaking
(pair work)
Grammar material.
Children look at the interactive board.What food can you see in it? What food is it? Yes, you are right!
Now what will be the theme of our lesson?
You are right! The theme is «Kazakh traditional food».
Today  we are going to listen, to read and to speak about Kazakh food. 
You’ll learn to answer questions about the quantity (саны) of food we see in the pictures,  to ask questions, to distinguish kinds of food,to use «some» and «any».

1) Fill in the diagram about eating in Kazakhstan. - What drinks are associated with the word “National Drinks”? - What kinds of national food do you know ? 
2) Introducing with the new words:
mutton - қой етіprepare - дайындау, әзірлеуhorse beef - жылқы етіcook - пісіруcooked - пісірілген cuisine - ас, тағам
fry - қуыру
fried - қуырылған dish - тағам, ыдысfeast - той, мереке, мейрам sour-milk – қышқыл сүт nomadic - көшпелі cuisine - тамақ (кухня) delicatessen -деликатес rolled - жазылған dough - иленген нан puff - қаттама tasty - дәмді cream - кілегейлер 
3) Read the text.Exercise 5 page 49
4) Complete the sentences:
a) Our traditional home cooked food is_________________b) Our favourite meat dishes are: ______________________c) The most popular drinks are: ________________________d) For guests and friends we like to prepare _______________
What do you like to eat ? What is your favourite food? Why do you like it?
What kinds of national food do you like ? 
What do you like to drink ?  Грамматикалық тақырыбымыз «Some and any»
(to work out a rule about the use of ‘some’ and ‘any’ )
Суреттердегі тамақтарды айта отырып сабақтың тақырыбын ашады.
«Kazakh traditional food»
«Ассоциация» әдісімен
қазақтың ұлттық тағамдарын, сусындарын жазады.
Сөздерді қайталап,оқиды.
Мәтінді түсініп оқып,кейін сөйлемдерді толықтырады.
Exercise 5 page 49
Pupils tell each other what they like and don,t like .
Exercise 8 page 50
Жаттығуды оқиды
Exercise 9 page 50 жаттығу арқылы оқушылар «some», «any» сөздерінің қолдану ережесін шығарады, мысалдарды оқып,аударады.
Example: There is some milk in the bottle.
Can I have some tea?
Would you like some coffee?
We use many with countable nouns in questions and negatives.
How many eggs are there ?
There aren’t many eggs.
We use much with uncountable nouns in questions and negatives.
How much coffee is there ?
There isn’t much coffee.
Ой толғаныс (group work)
I.
Are there much/many oranges on the tree?
Are there some/any oranges on the tree?
There isn’t much/ many bread for my sandwich.
There isn’t some / any bread for my sandwich.
I need a lot of / much  tomatoes to make a salad.
I need some/ any tomatoes to make a salad.
How much/ many sugar do you need for the cake?
I have got a lot of/ many of butter in the fridge.
I have got some /any butter in the fridge.
6. How much/many biscuits do you want?
II. Write the recipe of «bauyrsak».
Choose the right variant.
«bauyrsak» жасалу жолдарын жазады.
Үй тапсырмасы Ask students to write few sentences about how much food and drink there is in their fridge and to write a dialogue. Рефлексия Екі 1
Marking You worked very hard and well today.
I’ll give excellent marks to…
Good marks to…
Thank you for the lesson.