Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї.

Клас: 5
Тема. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї.
Мета. Повторити і поглибити відомості про звуки і букви;
розвивати фонетичний слух учнів;
вдосконалювати вміння й навички учнів визначати співвідношення звуків і букв, позначати звукове значення букв я, ю, є, ї, щ;
прищеплювати учням любов до рідної мови, культури.
Завдання уроку. Забезпечити усвідомлення і засвоєння основних відомостей про співвідношення букв та звуків; навчити учнів практично розрізняти букви та звуки.
Обладнання. Підручник, орфографічний словник, підручник з української літератури, картки із завданням, опорні таблиці.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Хід уроку
Оргмомент. Перевірка відсутніх.
Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування
Що ми називаємо алфавітом?
Чого більше в українській мові букв чи звуків?
Скільки букв на відміну від російського в українському алфавіті?
Як ми називаємо такий запис слів?
[ш к о л а]
Перевірка написаної домашньої вправи № 252, стор.115 :
Білик, Вітриченко, Власенко, Дмитренко, Журба, Златів, Ковалів, Ковальський, Луценко, Марков, Марченко, Поляков, Юрченко, Соболевський, Соболєв, Щербак.
1. Індивідуальна робота біля дошки робота
Випишіть слова з м’яким знаком. Пояснить правопис цих слів.
Державною мовою в Україні є українська мова.
Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
Зробіть синтаксичний розбір речення. Дайте характеристику реченню.
Іван Франко писав прозові та віршовані твори.
Вставте м’який знак. Скажіть, з якого твору взяті ці слова?
Мален...кому, молилос.., здаєт..ся, веселилос.., плоскін.., сл..ози.
2.Робота з класом (Вибірковий диктант)
Випишіть слова з м’яким знаком та поясніть правопис цих слів.
Ще не вмерла України
і слава , і воля,
Ще нам, браття молодії,
усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки,
як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття.
у своїй сторонці.
Станем, браття, в бій кривавий
від Сяну до Дону,
В ріднім краю панувати
не дамо нікому;
Чорне море ще всміхнеться,
дід Дніпро зрадіє,
Ще у нашій Україні
доленька наспіє.
А завзяття, праця щира
Свого ще докаже.
Ще ся воля в Україні
піснь гучна розляже.
За Карпати відобється
згомонить степами,
України слово стане
поміж ворогами.
Душу, тіло ми положим
за нашу свободу.
І покажем, що ми, браття,
козацького роду.
3. Перевірка індивідуальних робіт учнів біля дошки
4. Фонетичний розбір слова виділеного слова. Пояснення учнів.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдання уроку.
Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
(Пояснення вчителя)
Співвідношення звуків і букв не однакове. Подивіться на таблицю і зробіть висновок, за яких умов букви я, ю, є, ї можуть позначати 1 та 2 звуки.












А є такі, що взагалі не позначають звуків. Наприклад, м’який знак: кудись, кінь, запорожець, народність.
(Звертається до дітей)
- Поясніть, чи однакова кількість букв та звуків у словах, записаних на дошці?
(Учні пояснюють)
Яблуко, яма, полум’я, інструкція, своєї, сідає, їсти, повітря, вістря, пісня, люк.
- Зверніть увагу на буквосполучення дж, дз, які позначають 1 звук: джміль, бджола, дзвоник.
- Крім того, треба зазначити, що є буква щ, яка передає два звуки [шч]: щавель, щастя.
Творче завдання
Доведіть, що у виділених словах, буква я позначає в одному випадку 2 звуки, а в другому - 1 звук.
Зброя в запорожців була добра та вся убрана в срібло й золото.
Знайди зайве слово. Обґрунтуйте свою думку.
Україна, воля, руїна
синє, ясні, гарячої
золотої, країна, переляк
героїчної, земля, краєм
V. Усвідомлення нових знань у процесі практичної діяльності.
Робота з підручником
Вправа № 236, с. 106 ( виписати слова з буквами я, ю, є, ї та щ та пояснити співвідношення букв та звуків).
Українсько-російський словник підручника (стор.267)
1. Знайдіть серед букв алфавіту букву Щ. Перепишіть слова, поясніть скільки букв і чому позначає буква щ та я?
Гра „Найспритніший”
2. Із цього ж словничка випишіть п’ять будь-яких слів, де кількість букв та звуків не співпадає. Доведіть свою думку.
Робота з підручником літератури (самостійна робота)
Відкрийте сторінку 74 та виконайте диференційоване завдання. Перед вами поезія Тараса Григоровича Шевченка „Сон”.
Для слабких учнів: виписати слова з буквами я, ю, є, ї , ь в один рядок.
Для середніх учнів: виписати в два стовпчики. Перший – там, де є невідповідність між буквами та звуками. Другий – там, де кількість букв та звуків однакова.
Для сильних учнів: зробити звуковий запис виділених слів у вірші.
Робота біля дошки
Позначте рядок, у якому літери я, ю, є, ї позначають 2 звуки.
лисиця, клятва, злякати, гілля
життя, пляма, повітря, суддя, страусеня
яскравий, явір, юшка, їжачок
свято, козеня, стаття
Диктант- переклад
Мяч, пять, задание, умение, связь, рисование, семья, криница, седьмой, синяя, ищу.
Фонетичний розбір слова за варіантами
I. варіант. Не колода, ні пень – лежить цілий день (ледар).
II. варіант. Кругле озерце, а ніколи не замерзає (око).
VI. Підведення підсумків уроку. Висновок.
Чи однакова кількість букв та звуків в українській мові?
Які букви можуть позначати два звуки?
Подивіться на малюнок та назвіть предмети у яких є букви, що позначають неоднакову кількість букв.
Скажіть чи правильне моє твердження, що у слові дзвоник – 7 б., 7 зв.?
VII. Домашнє завдання. § 24, стор. 95 – 97. Випишіть з підручника літератури 10 слів, у яких спостерігається невідповідність між буквами та звуками.


























13PAGE 15


13PAGE 14415






Я,Ю,Є,Ї
позначають два звуки, коли стоять
на початку слова
після голосного
після
мякого знака
після апострофа





15