Віднімання на основі десяткового складу числа. Ознайомлення з групами взаємоповязаних величин, які перебувають у пропорційній залежності: загальний виробіток, продуктивність праці, час роботи.»


Тема : «. Віднімання на основі десяткового складу числа. Ознайомлення з групами взаємопов'язаних величин, які перебувають у пропорційній залежності: загальний виробіток, продуктивність праці, час роботи.»
Мета: ознайомити учнів з відніманням круглих десятків з переходом через розряд; з групами взаємопов'язаних величин, які перебувають у пропорційній залежності; розвивати мислення; виховувати уважність.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо .Роботу швидше починаймо.
II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.перевірка домашнього завданняПеревірка виконання завдання 278 (с. 44).
—Зачитайте приклади з відповіддю 110; 120.
—Зачитайте приклад з найбільшою відповіддю.
—Прочитайте відповідь до задачі 279 (с. 44). (120 вантажівок)
- А зараз відкриваємо зошити записуємо дату та класну роботу.
2) Каліграфична хвилинка ( с.45)
3) робота за таблицею (с. 44, завдання 280)
—Заповніть таблицю.
—Як сума залежить від зміни одного з доданків?
4) цікава задача (с. 45, завдання 281)
—Скільки різних кодів можна скласти з цифр 2; 3; 5? (235; 253; 325; 352; 523; 532)
—Який код є найменшим?
—Це число буде не тільки кодом для відкривання сейфа, але й ключем для відкриття теми нашого уроку.
III.повідомлення теми уроку
—Сьогодні на уроці ми ознайомимося з відніманням круглих десятків з переходом через розряд, продовжимо роботу над загадками.
IV.вивчення нового матеріалу1.«виконай за зразком!» (с. 45, завдання 282)
—Міркуйте так:
90 — це 9 дес.; 60 — це 6 дес.; 9 дес. - 6 дес. = 3 дес., або 30.
2.«виконай за зразком!» (с. 45, завдання 283)
11 – 4 = 11 – 1-3=7
110 – 40= 110 – 10 – 30 = 70
12 – 5 = 12 – 2 – 3 = 7
120 – 5= 120 – 20 – 30 = 70
17 – 9 = 17 – 7 – 2 = 8
170 – 90 = 170 – 70 – 20 = 80
3.первинне закріплення (с. 45, завдання 284)
—Обчисліть вирази з коментуванням.
4.робота над задачею, що містить групу взаємопов'язаних величин, які перебувають у пропорційній залежності: загальний виробіток, продуктивність праці, час роботи (с. 45, завдання 286)
—Прочитайте задачу.
—Скільки днів працює швачка?
—Скільки футболок вона пошила за цей час?
—Що потрібно знайти в задачі?
—Що таке продуктивність праці?
Зверніть увагу на правило, прочитайте всі разом уголос правило.
Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 45)
Розв’ язання35 : 5 = 7 (ф.) — за 1 день
Фізкультхвилинка
V.розвиток математичних знань
1.Робота над задачею (с. 46, завдання 287)
—Прочитайте задачу.
—Про що в ній ідеться?
—Розгляньте таблицю, за допомогою якої записана коротка умова задачі.
—Яким є головне питання задачі?
—Чи можемо відразу відповісти на питання задачі? (Ні)
—Чому? (Тому що нам невідомо, скільки футболок шила швачка за 1 день після застосування нової технології.)
—Що сказано про продуктивність праці швачки, коли почали застосову¬вати нову технологію? (Вона зросла на 2 вироби за день.)
—Чи можна дізнатися, скільки футболок почала шити швачка за один день після застосування нової технології? (Ні)
—Чому? (Тому що нам невідомо, скільки футболок шила швачка за один день спочатку.)
—Прочитайте план розв'язання задачі.
Розв'язання задачі діти записують у зошиті, один учень працює біля дошки.
Розв’ язання1)35 : 5 = 7 (ф.) — пошила швачка за 1 день
2)7 + 2 = 9 (ф.) — за 1 день після застосування нової технології
3)9 ■ 5 = 45 (ф.) Відповідь: 45 футболок.
2.Робота в парах (с. 45, завдання 285)
—Знайдіть значення виразу.
140 - 50 = 90140 - 80 = 60140 - 90 = 50
—Що відбувається з різницею, якщо від'ємник збільшується?
150 - 70 = 80160 - 70 = 90120 - 70 = 50
3.Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»
(с. 46, завдання 288)
Відповідь: 7 паличок.
VI.підсумок уроку
—Яким способом обчислення користувалися під час додавання круглих десятків? Наведіть приклади.
VII.домашнє завдання
С. 46, завдання 289; 290.