Есептеуіш техника кабинетіндегі ?ауіпсіздік ережесі


Күні, айы: 2.09.15
Пәні:Информатика Сыныбы:8 «а», «ә»
Сабақтың тақырыбы: ЕТ кабинетіндегі жұмыс тәртібі мен қауіпсіздік техникасының
ережелері.
Сілтеме: ДКомпьютер, электронды оқулық, кітап,дәптер
Сабақтың мақсаты:
1. Есептеуіш техникасымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы
ережелерімен таныстыру. Компьютер сыныбында өзін-өзі алып жүру
ережелерімен таныстыру. Төтенше жағдайлардағы іс-әрекет
ережелерімен таныстыру.
2. Оқушылардың өздерін кабинетте ұстау, қауіпті жағдайларда көмек
көрсете білу қабілеттерін дамыту.
3. Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.
Оқыту нәтижелері:
Оқушылар білуі тиіс: талаптар - ЕТ-пен жұмыс істегендегі қауіпсіздік
техникасының ережелерін;
компьютер сыныбындағы іс-әрекет ережелерін;
қауіпті жағдайдағы іс-әрекет ережелерін.
Оқушының меңгеруі тиіс білігі:
- көз талғандағы жаттығуларды жасауды;
- өрт сөндіргішті қолдануды;
- жұмыс орнын пайдалануды есепке алу журналын толтыруды;
- статикалық кернеу әсерін кетіру жаттығуларын орындауды.
Күтілетін нәтиже: Оқушыларды топтық жұмыс жасауға жұмылдыру, өз бетінше жұмыс істей білуге, бірін-бірін әділ бағалай білуге.
Сабақ түрі: Практикалық элементтері бар демонстрацияны көрсете-түсіндіру.
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, жарыстыру
Түйінді идеялар:
Қалай оқу керектігін оқыту мақсатында АКТ-ны дұрыс пайдалану, топқа бөлу, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын сабақ үдерісіне енгізіп, дербес тұлғаны қалыптастыратындай білім беру
Ақпарат көздері АКТ, Power Pаint презентациялары, робот ойыншығы, кескін карталар, буклеттер, постер, маркер, плакаттар, венн диаграммасы т.б.
Сабақты жүргізудегі іс-әрекет
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
І Алғашқы рефлексия кезеңі: а) (Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын тексеру)
ә) Психологиялық тренинг.Шаттық шеңберге тұру арқылы
Бүгін менің көңіл-күйім тамаша(оң қолымызды көтереміз)
Мен әдемімін (сол қолымызды көтереміз)
Бүгін мен «5» баға аламын (екі қолды шапалақтау)
б) Топқа бөлу: . Суретте «Копьютер», «Монитор» болып екі топқа бөлу.
Топ мүшелерінің міндеттерін айту
Көшбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды
Бағалаушы- бағалайды. а) Оқушылар сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады; құрал-жабдықтарын түгендейді;
ә) Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жылы лебіздер айтады
б)Топтастыру
Сурет қиындыларын таңдап, жинастырып екі топқа бөлінеді.
Топ мүшелерінің міндеттерін бөліп алады:
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды Бағалаушы- бағалайды.
IІ. Өткен білімдерін пысықтау: 3м. «Білгішбекrің сұрағы...» ЕТК қауіпсіздік сақтау ережесін қайталатады.
Терезе элементтерін ата Оқушылар әрбір сұраққа жауап беріп отырады.
1.Қапшық(папка) терезелері;
2.Қолданбалы терезелері;
3.Диалог (сұхбат) терезелері;
4.Анықтама терезелері.
ІІІ. Ой қозғау, жаңа тақырып: 3м Файл дегеніміз не? Файл- аты бар бірқатар байттар тізбегі.Файл не бағдарлама не құжат болуы мүмкін.Windows-та бағдарламалардың басқа атауы –қолданба да қолданылады.
Әр файлдың аты болады.Оның аты оң және сол бөліктен тұрады. Оң жақ бөлігі үш символдан тұрады және оның типін анықтайды. Сол жақ бөліктің ұзындығы 1-255 символға д-н
Мұқият тыңдайды.
ІV.Білу, түсіну:
Электрондық оқулық Жұмыс үстелінде жаңа қапшық құру:
Жұмыс үстелінің жаңа қапшықты орналастырмақшы болған жерінде маустың оң жақ батырмасын басу-контексті меню пайда болады.
СоздатьПапка комадасын орындау. Жұмыс үстелінде қапшық белгішесі пайда болады.
Қапшықтың атын енгізіп,енгізу пернесін басу.
Танбаша- бұл бағдарламаларды іске қосу немесе файлды ашу қасиетібар пиктограмма,Объектінің тамғасы,компьютер үшін объектіге жол нұсқайтын командалық файл,ал пайдаланушы үшін жұмыс үстеліндегі
Немесе терезедегі жай белгіше,ол Windows98-дегі қандай да бір объектіге:файлға,қапшыққа,дискіге,компьютерге,принтерге т.б сәйкес келеді.
Танбаша жеке бір обьект емес,ол файлға сілтымы ғана.Сондықтан оны жойғанда файлдар жойылмайды.Танбашада мауспен екі рет шерту,файлға немесе қапшықтың белгішесіне екі рет шерту әсерімен бірдей.
Қапшықтарды, файлдар мен таңбашаларды жылжыту мен көшіру
Тәжірибелік тапсырмалар:
Тышқанның оң жақ батырмасының көмегімен.
Объектіні қапшықтың терезесінде жылжыту немесе көшіру үшін, тышқан нұсқағыш объектінің үстіне орналастырып, оның оң жақ батырмасын басып тұрып, жаңа орын жылжытады да, батырманы босатады. Бұдан кейін экранда динамикалық меню пайда болады . Онда келесі: егер көшіру қажет болса, Копировать, жылжыту қажет болса, Переместить, таңбаша қажет болса, Создать ярлык командаларының бірін таңдауға болады.
V Постермен жұмыс: 3м «Менің файылым»
Өз ойларын постерге түсіреді
Сергіту жаттығуы: «Физминутка» Мини мен Микидің іс қимылын жасату Барлығы орындарынан тұрып жасайды
VI. Бекіту 2м Объектілерді көшіру мен жылжыту дегеніміз не?
Объектілерді көшірудің қандай жолдары бар?
Объектілерді жылжыту әрекеті қалай орындалады?
Алмасу буфері дегеніміз не?
Объектілерді жоюдың қандай жолдары бар?
1.Windows объектілерімен жұмыс істегенде, оларды көшіру немесе бір орыннан екінші орынға жылжыту қажет болады.
3.Объектілерді көшіргенде, объект бұрынғы орында қалады, ал көшірмесі жаңа орынға орналастырады.
4. Алмасу буфері –жылжытылатын немесе көшірілетін ақпараттарды уақытша сақтауға арналған жадтың арнайы бөлігі.
VII. Бағалау: 2м Әр топтың бағалаушысын тыңдап, әділ бағалау. Күнделіктеріне бағаны қою. Бағалаушыны тыңдайды
Соңғы рефлексия кезеңі:

2м «Блум таксаномиясы» бойынша түсіну нәтижесін көріп, тыңдау.
Қандай көңіл күйде болғандарын «смайлик» арқылы өз ойларын жазып жапсырады.
VIII. Үйге тапсырма: 1м Объектілермен жұмыс істеу. Корзинаны қалай тазалайды? Реферат жазу
Күнделіктеріне жазып алады
Күні, айы:
09.09.2015жыл
Пәні:Информатика Сыныбы:8 «Ә»
Сабақтың тақырыбы: Информатиканың негізгі түсініктері
Сілтеме: ДКомпьютер, электронды оқулық, кітап,дәптер
Сабақтың мақсаты:
Бүгінгі тақырыпты өту барысында информатиканың негізгі түсініктеріне білімдерін арттыру. Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу. Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Оқыту нәтижелері:
Оқушылар білуі тиіс: 1.Санау жүйесін
2. Позициялық санау жүйесінің позициялық емес санау жүйесінен айырмашылығын
Оқушылар үйрену тиіс: 1. Позициялық санау жүйенің негізін
2. Санды екілік жүйеден ондық санау жүйесіне қалай ауыстырылуын
3. Оналтылық санау жүйесінде санды жазу үшін қандай цифрлар қолданылуын
Күтілетін нәтиже: Оқушыларды топтық жұмыс жасауға жұмылдыру, өз бетінше жұмыс істей білуге, бірін-бірін әділ бағалай білуге, тақырыпты жетік меңгеруге
Сабақ түрі: Практикалық элементтері бар демонстрацияны көрсете-түсіндіру.
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, жарыстыру
Түйінді идеялар:
Қалай оқу керектігін оқыту мақсатында АКТ-ны дұрыс пайдалану, топқа бөлу, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын сабақ үдерісіне енгізіп, дербес тұлғаны қалыптастыратындай білім беру
Ақпарат көздері АКТ, Power Pаint презентациялары, буклеттер, постер, маркер, плакаттар т.б.
Сабақты жүргізудегі іс-әрекет
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
І Алғашқы рефлексия кезеңі: а) (Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын тексеру)
ә) Психологиялық тренинг.Шаттық шеңберге тұру арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіру
б) Топқа бөлу: Сурет қиындыларын жинастыру арқылы. Суретте «Копьютер», «Монитор» болып екі топқа бөлу.
Топ мүшелерінің міндеттерін айту
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды
Бағалаушы- бағалайды. а) Оқушылар сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады; құрал-жабдықтарын түгендейді;
ә) Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жылы лебіздер айтады
б)Топтастыру
Сурет қиындыларын таңдап, жинастырып екі топқа бөлінеді.
Топ мүшелерінің міндеттерін бөліп алады:
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды Бағалаушы- бағалайды.
IІ. Өткен білімдерін пысықтау: 3м. «Білгішбекrің сұрағы...» ЕТК қауіпсіздік сақтау ережесін қайталатады.
Тест сурактарына жауап беру Оқушылар әрбір сұраққа жауап беріп отырады.
Тест сұрактарына жауап береді
ІІІ. Ой қозғау: 3м Сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру жиі кездеседі. Санды екілік, сегіздік немесе оналтылық жүйелерден ондық жүйеге ауыстыруды қарастырдық.
Бүтін ондық сандарды екілік санау жүйесіне ауыстыру.
89110=11011110112
Ондық бөлшектерді екілік санау жүйесіне ауыстыру.
Ауыстыру ережесі: Ондық оң бөлшекті екілік санау жүйесіне ауыстыру үшін бөлшекті 2-ге көбейту керек. Көбейтіндінің бүтін бөлігін екілік бөлшектің үтірден кейінгі бірінші цифры ретінде алып, бөлшек блігін қайтадан 2-ге көбейту керек.
Мұқият тыңдайды
ІV.Білу, түсіну:
Ондық сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру.
Сандарды ондық жүйеден сегіздік жүйеге ауыстыру үшін екілік жүйеге ауыстыру әдісін қолдануға болады. Түрлендіретін санды ондық жүйенің ережесі бойынша 7-ден аспайтын қалдығын еске сақтай отырып, 8-ге бөледі.
Ондық сандарды оналтылық санау жүйесіне ауыстыру.
Ондық сандарды оналтылық жүйеге жоғарыдағы ұқсас ауыстырады. Айырмашылығы –берілген сан 8-дің орнына 16-ға бөлінеді Практикалық тапсырма 11 беттегіні орындайды
V Постермен жұмыс: 3м «Сандар – не үшін қажет?»
Өз ойларын постерге түсіреді
Сергіту жаттығуы: «Қара жорға» биінің іс қимылын жасату Барлығы орындарынан тұрып жасайды
VI. Бекіту 2м Тест сұрақтары электрондық оқулықтан беріледі Толығымен жауап береді
VII. Бағалау: 2м Әр топтың бағалаушысын тыңдап, әділ бағалау. Күнделіктеріне бағаны қою. Бағалаушыны тыңдайды
Соңғы рефлексия кезеңі:

2м «Блум таксаномиясы» бойынша түсіну нәтижесін көріп, тыңдау.
Қандай көңіл күйде болғандарын «смайлик» арқылы өз ойларын жазып жапсырады.
VIII. Үйге тапсырма: 1м Объектілермен жұмыс істеу. Корзинаны қалай тазалайды? Реферат жазу
Күнделіктеріне жазып алады
Күні, айы:16.09.15
Пәні:Информатика Сыныбы:6 «а», «ә»
Сабақтың тақырыбы: Сандардың тарихы және санау жүйелері
Сілтеме: ДКомпьютер, электронды оқулық, кітап,дәптер
Сабақтың мақсаты:
1. Есептеуіш техникасымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы
ережелерімен таныстыру. Компьютер сыныбында өзін-өзі алып жүру
ережелерімен таныстыру. Төтенше жағдайлардағы іс-әрекет
ережелерімен таныстыру.
2. Оқушылардың өздерін кабинетте ұстау, қауіпті жағдайларда көмек
көрсете білу қабілеттерін дамыту.
3. Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.
Оқыту нәтижелері:
Оқушылар білуі тиіс: талаптар - ЕТ-пен жұмыс істегендегі қауіпсіздік
техникасының ережелерін;
компьютер сыныбындағы іс-әрекет ережелерін;
қауіпті жағдайдағы іс-әрекет ережелерін.
Оқушының меңгеруі тиіс білігі:
- көз талғандағы жаттығуларды жасауды;
- өрт сөндіргішті қолдануды;
- жұмыс орнын пайдалануды есепке алу журналын толтыруды;
- статикалық кернеу әсерін кетіру жаттығуларын орындауды.
Күтілетін нәтиже: Оқушыларды топтық жұмыс жасауға жұмылдыру, өз бетінше жұмыс істей білуге, бірін-бірін әділ бағалай білуге.
Сабақ түрі: Практикалық элементтері бар демонстрацияны көрсете-түсіндіру.
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, жарыстыру
Түйінді идеялар:
Қалай оқу керектігін оқыту мақсатында АКТ-ны дұрыс пайдалану, топқа бөлу, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын сабақ үдерісіне енгізіп, дербес тұлғаны қалыптастыратындай білім беру
Ақпарат көздері АКТ, Power Pаint презентациялары, робот ойыншығы, кескін карталар, буклеттер, постер, маркер, плакаттар, венн диаграммасы т.б.
Сабақты жүргізудегі іс-әрекет
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
І Алғашқы рефлексия кезеңі: а) (Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын тексеру)
ә) Психологиялық тренинг.Шаттық шеңберге тұру арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіру
б) Топқа бөлу: Сурет қиындыларын жинастыру арқылы. Суретте «Копьютер», «Монитор» болып екі топқа бөлу.
Топ мүшелерінің міндеттерін айту
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды
Бағалаушы- бағалайды. а) Оқушылар сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады; құрал-жабдықтарын түгендейді;
ә) Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жылы лебіздер айтады
б)Топтастыру
Сурет қиындыларын таңдап, жинастырып екі топқа бөлінеді.
Топ мүшелерінің міндеттерін бөліп алады:
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды Бағалаушы- бағалайды.
IІ. Өткен білімдерін пысықтау: 3м. «Білгішбекrің сұрағы...» ЕТК қауіпсіздік сақтау ережесін қайталатады.
Терезе элементтерін ата Оқушылар әрбір сұраққа жауап беріп отырады.
1.Қапшық(папка) терезелері;
2.Қолданбалы терезелері;
3.Диалог (сұхбат) терезелері;
4.Анықтама терезелері.
ІІІ. Ой қозғау, жаңа тақырып: 3м Файл дегеніміз не? Файл- аты бар бірқатар байттар тізбегі.Файл не бағдарлама не құжат болуы мүмкін.Windows-та бағдарламалардың басқа атауы –қолданба да қолданылады.
Әр файлдың аты болады.Оның аты оң және сол бөліктен тұрады. Оң жақ бөлігі үш символдан тұрады және оның типін анықтайды. Сол жақ бөліктің ұзындығы 1-255 символға д-н
Мұқият тыңдайды.
ІV.Білу, түсіну:
Электрондық оқулық Жұмыс үстелінде жаңа қапшық құру:
Жұмыс үстелінің жаңа қапшықты орналастырмақшы болған жерінде маустың оң жақ батырмасын басу-контексті меню пайда болады.
СоздатьПапка комадасын орындау. Жұмыс үстелінде қапшық белгішесі пайда болады.
Қапшықтың атын енгізіп,енгізу пернесін басу.
Танбаша- бұл бағдарламаларды іске қосу немесе файлды ашу қасиетібар пиктограмма,Объектінің тамғасы,компьютер үшін объектіге жол нұсқайтын командалық файл,ал пайдаланушы үшін жұмыс үстеліндегі
Немесе терезедегі жай белгіше,ол Windows98-дегі қандай да бір объектіге:файлға,қапшыққа,дискіге,компьютерге,принтерге т.б сәйкес келеді.
Танбаша жеке бір обьект емес,ол файлға сілтымы ғана.Сондықтан оны жойғанда файлдар жойылмайды.Танбашада мауспен екі рет шерту,файлға немесе қапшықтың белгішесіне екі рет шерту әсерімен бірдей.
Қапшықтарды, файлдар мен таңбашаларды жылжыту мен көшіру
Тәжірибелік тапсырмалар:
Тышқанның оң жақ батырмасының көмегімен.
Объектіні қапшықтың терезесінде жылжыту немесе көшіру үшін, тышқан нұсқағыш объектінің үстіне орналастырып, оның оң жақ батырмасын басып тұрып, жаңа орын жылжытады да, батырманы босатады. Бұдан кейін экранда динамикалық меню пайда болады . Онда келесі: егер көшіру қажет болса, Копировать, жылжыту қажет болса, Переместить, таңбаша қажет болса, Создать ярлык командаларының бірін таңдауға болады.
V Постермен жұмыс: 3м «Менің файылым»
Өз ойларын постерге түсіреді
Сергіту жаттығуы: «Физминутка» Мини мен Микидің іс қимылын жасату Барлығы орындарынан тұрып жасайды
VI. Бекіту 2м Объектілерді көшіру мен жылжыту дегеніміз не?
Объектілерді көшірудің қандай жолдары бар?
Объектілерді жылжыту әрекеті қалай орындалады?
Алмасу буфері дегеніміз не?
Объектілерді жоюдың қандай жолдары бар?
1.Windows объектілерімен жұмыс істегенде, оларды көшіру немесе бір орыннан екінші орынға жылжыту қажет болады.
3.Объектілерді көшіргенде, объект бұрынғы орында қалады, ал көшірмесі жаңа орынға орналастырады.
4. Алмасу буфері –жылжытылатын немесе көшірілетін ақпараттарды уақытша сақтауға арналған жадтың арнайы бөлігі.
VII. Бағалау: 2м Әр топтың бағалаушысын тыңдап, әділ бағалау. Күнделіктеріне бағаны қою. Бағалаушыны тыңдайды
Соңғы рефлексия кезеңі:

2м «Блум таксаномиясы» бойынша түсіну нәтижесін көріп, тыңдау.
Қандай көңіл күйде болғандарын «смайлик» арқылы өз ойларын жазып жапсырады.
VIII. Үйге тапсырма: 1м Объектілермен жұмыс істеу. Корзинаны қалай тазалайды? Реферат жазу
Күнделіктеріне жазып алады

Күні, айы:23.09.15
Пәні:Информатика Сыныбы:8 «а», «ә»
Сабақтың тақырыбы: Сандарды позициялық санау санау жүйелеріне көшіру
Сілтеме: ДКомпьютер, электронды оқулық, кітап,дәптер
Сабақтың мақсаты:
1. Есептеуіш техникасымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы
ережелерімен таныстыру. Компьютер сыныбында өзін-өзі алып жүру
ережелерімен таныстыру. Төтенше жағдайлардағы іс-әрекет
ережелерімен таныстыру.
2. Оқушылардың өздерін кабинетте ұстау, қауіпті жағдайларда көмек
көрсете білу қабілеттерін дамыту.
3. Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.
Оқыту нәтижелері:
Оқушылар білуі тиіс: талаптар - ЕТ-пен жұмыс істегендегі қауіпсіздік
техникасының ережелерін;
компьютер сыныбындағы іс-әрекет ережелерін;
қауіпті жағдайдағы іс-әрекет ережелерін.
Оқушының меңгеруі тиіс білігі:
- көз талғандағы жаттығуларды жасауды;
- өрт сөндіргішті қолдануды;
- жұмыс орнын пайдалануды есепке алу журналын толтыруды;
- статикалық кернеу әсерін кетіру жаттығуларын орындауды.
Күтілетін нәтиже: Оқушыларды топтық жұмыс жасауға жұмылдыру, өз бетінше жұмыс істей білуге, бірін-бірін әділ бағалай білуге.
Сабақ түрі: Практикалық элементтері бар демонстрацияны көрсете-түсіндіру.
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, жарыстыру
Түйінді идеялар:
Қалай оқу керектігін оқыту мақсатында АКТ-ны дұрыс пайдалану, топқа бөлу, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын сабақ үдерісіне енгізіп, дербес тұлғаны қалыптастыратындай білім беру
Ақпарат көздері АКТ, Power Pаint презентациялары, робот ойыншығы, кескін карталар, буклеттер, постер, маркер, плакаттар, венн диаграммасы т.б.
Сабақты жүргізудегі іс-әрекет
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
І Алғашқы рефлексия кезеңі: а) (Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын тексеру)
ә) Психологиялық тренинг.Шаттық шеңберге тұру арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіру
б) Топқа бөлу: Сурет қиындыларын жинастыру арқылы. Суретте «Копьютер», «Монитор» болып екі топқа бөлу.
Топ мүшелерінің міндеттерін айту
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды
Бағалаушы- бағалайды. а) Оқушылар сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады; құрал-жабдықтарын түгендейді;
ә) Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жылы лебіздер айтады
б)Топтастыру
Сурет қиындыларын таңдап, жинастырып екі топқа бөлінеді.
Топ мүшелерінің міндеттерін бөліп алады:
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды Бағалаушы- бағалайды.
IІ. Өткен білімдерін пысықтау: 3м. «Білгішбекrің сұрағы...» ЕТК қауіпсіздік сақтау ережесін қайталатады.
Терезе элементтерін ата Оқушылар әрбір сұраққа жауап беріп отырады.
1.Қапшық(папка) терезелері;
2.Қолданбалы терезелері;
3.Диалог (сұхбат) терезелері;
4.Анықтама терезелері.
ІІІ. Ой қозғау, жаңа тақырып: 3м Файл дегеніміз не? Файл- аты бар бірқатар байттар тізбегі.Файл не бағдарлама не құжат болуы мүмкін.Windows-та бағдарламалардың басқа атауы –қолданба да қолданылады.
Әр файлдың аты болады.Оның аты оң және сол бөліктен тұрады. Оң жақ бөлігі үш символдан тұрады және оның типін анықтайды. Сол жақ бөліктің ұзындығы 1-255 символға д-н
Мұқият тыңдайды.
ІV.Білу, түсіну:
Электрондық оқулық Жұмыс үстелінде жаңа қапшық құру:
Жұмыс үстелінің жаңа қапшықты орналастырмақшы болған жерінде маустың оң жақ батырмасын басу-контексті меню пайда болады.
СоздатьПапка комадасын орындау. Жұмыс үстелінде қапшық белгішесі пайда болады.
Қапшықтың атын енгізіп,енгізу пернесін басу.
Танбаша- бұл бағдарламаларды іске қосу немесе файлды ашу қасиетібар пиктограмма,Объектінің тамғасы,компьютер үшін объектіге жол нұсқайтын командалық файл,ал пайдаланушы үшін жұмыс үстеліндегі
Немесе терезедегі жай белгіше,ол Windows98-дегі қандай да бір объектіге:файлға,қапшыққа,дискіге,компьютерге,принтерге т.б сәйкес келеді.
Танбаша жеке бір обьект емес,ол файлға сілтымы ғана.Сондықтан оны жойғанда файлдар жойылмайды.Танбашада мауспен екі рет шерту,файлға немесе қапшықтың белгішесіне екі рет шерту әсерімен бірдей.
Қапшықтарды, файлдар мен таңбашаларды жылжыту мен көшіру
Тәжірибелік тапсырмалар:
Тышқанның оң жақ батырмасының көмегімен.
Объектіні қапшықтың терезесінде жылжыту немесе көшіру үшін, тышқан нұсқағыш объектінің үстіне орналастырып, оның оң жақ батырмасын басып тұрып, жаңа орын жылжытады да, батырманы босатады. Бұдан кейін экранда динамикалық меню пайда болады . Онда келесі: егер көшіру қажет болса, Копировать, жылжыту қажет болса, Переместить, таңбаша қажет болса, Создать ярлык командаларының бірін таңдауға болады.
V Постермен жұмыс: 3м «Менің файылым»
Өз ойларын постерге түсіреді
Сергіту жаттығуы: «Физминутка» Мини мен Микидің іс қимылын жасату Барлығы орындарынан тұрып жасайды
VI. Бекіту 2м Объектілерді көшіру мен жылжыту дегеніміз не?
Объектілерді көшірудің қандай жолдары бар?
Объектілерді жылжыту әрекеті қалай орындалады?
Алмасу буфері дегеніміз не?
Объектілерді жоюдың қандай жолдары бар?
1.Windows объектілерімен жұмыс істегенде, оларды көшіру немесе бір орыннан екінші орынға жылжыту қажет болады.
3.Объектілерді көшіргенде, объект бұрынғы орында қалады, ал көшірмесі жаңа орынға орналастырады.
4. Алмасу буфері –жылжытылатын немесе көшірілетін ақпараттарды уақытша сақтауға арналған жадтың арнайы бөлігі.
VII. Бағалау: 2м Әр топтың бағалаушысын тыңдап, әділ бағалау. Күнделіктеріне бағаны қою. Бағалаушыны тыңдайды
Соңғы рефлексия кезеңі:

2м «Блум таксаномиясы» бойынша түсіну нәтижесін көріп, тыңдау.
Қандай көңіл күйде болғандарын «смайлик» арқылы өз ойларын жазып жапсырады.
VIII. Үйге тапсырма: 1м Объектілермен жұмыс істеу. Корзинаны қалай тазалайды? Реферат жазу
Күнделіктеріне жазып алады
Күні, айы:
23.12.2015жыл
Пәні:Информатика Сыныбы:8 «Ә»
Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритмдерді программалау
Сілтеме: ДКомпьютер, электронды оқулық, кітап,дәптер
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды алгоритмнің командалары және оның құрылымын түсіндіре отырып, компьютерде есеп шығару кезеңдерімен таныстыру, практика жүзінде қолдануға үйрету
Оқыту нәтижелері:
Оқушылар білуі тиіс: Алгоритмді өрнектеу, жазу тәсілдерін
Алгоритмдерді графиктік түрде кескіндеу ерекшеліктерін
Оқушылар үйрену тиіс: Блок-схема дегеніміз не?
Негізгі блоктарға және көмекші блоктарға нелер жататынын
Алгоритмдік тіл, программалау тілін
Түйінді сөздерге нелер жататынын
Күтілетін нәтиже: Оқушыларды топтық жұмыс жасауға жұмылдыру, өз бетінше жұмыс істей білуге, бірін-бірін әділ бағалай білуге, тақырыпты жетік меңгеруге
Сабақ түрі: Практикалық элементтері бар демонстрацияны көрсете-түсіндіру.
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, жарыстыру
Түйінді идеялар:
Қалай оқу керектігін оқыту мақсатында АКТ-ны дұрыс пайдалану, топқа бөлу, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын сабақ үдерісіне енгізіп, дербес тұлғаны қалыптастыратындай білім беру
Ақпарат көздері АКТ, Power Pаint презентациялары, буклеттер, постер, маркер, плакаттар т.б.
Сабақты жүргізудегі іс-әрекет
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
І Алғашқы рефлексия кезеңі: а) (Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын тексеру)
ә) Психологиялық тренинг.Шаттық шеңберге тұру арқылы «қуанышты күндер» тақырыбында бастау
б) Топқа бөлу: әр түрлі фигуралар арқылы 2 топқа бөлу.
Топ мүшелерінің міндеттерін айту
Көшбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды
Бағалаушы- бағалайды. а) Оқушылар сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады; құрал-жабдықтарын түгендейді;
ә) Шаттық шеңберіне тұрып, әр оқушы өзінің қуанышты күндерін айтады
б)Топтастыру
Әр түрлі фигураларды таңдап, екі топқа бөлінеді.
Топ мүшелерінің міндеттерін бөліп алады:
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды Бағалаушы- бағалайды.
IІ. Өткен білімдерін пысықтау: 3м. ЕТК қауіпсіздік сақтау ережесін қайталатады.
Оқушылар әрбір сұраққа жауап беріп отырады.

ІІІ. Ой қозғау: 3м Циклдік алгоритмдер. Көптеген алгоритмдерде белгілі бір әрекеттер тізбегі бірнеше рет қайталанып орындалып отырады. Математикада есеп шығару кезінде бір теңдеуді пайдаланып, ондағы айнымалы мәнінің өзгеруіне байланысты оны бірнеше рет қайталап есептеуге тура келеді. Осындай есептеу процесі бөліктерінің қайталап орындалуын цикл деп атайды, ал қайталанатын бөлігі бар алгоритмдер тобы циклдік алгоритмдерге жатады. Қайталану командасын алгоритмдік тілде жазу үшін әзірше (әзір), цикл басы (цб), және цикл соңы (цс) түйінді сөздері қолданылады.
Мұқият тыңдайды
ІV.Білу, түсіну:
Компьютерде есеп шығару кезеңдері
Компьютерде есеп шығару күрделі процесс болып табылады. Ол төмендегі кезеңдерден тұрады:
берілген есепті математикалық түрде өрнектеу (есептің берілгенін жазу);
есеп шығарудың компьютерге ыңғайлы сандық тәсілін анықтау
есеп шығару жолын алгоритм түрінде кескіндеу;
есепті компьютерде шығару командасын құру және оның қатесін түзету;
есепке керекті мәліметтер мен берілгендерін жинақтау;
компьютерде есеп шығару және шыққан нәтижені іс жүзінде қолдану Практикалық тапсырма оқулықтағыны орындайды
V Постермен жұмыс: 3м «Өмірде не қайталанады?»
Өз ойларын постерге түсіреді
Сергіту жаттығуы: «Көз жаттығу» жасату Барлығы орындарынан тұрып жасайды
VI. Бекіту 2м Алгоритм командалары есеп шартына байланысты қалай бөлінеді?
Жай және құрама командалардың айырмашылықтары қандай?
Сызықтық алгоритм дегеніміз не?
Тармақталу алгоритмі мен циклдік алгоритмнің айырмашылығы қандай?
Компьютерде есеп шығару қандай кезеңдерден тұрады?
Толығымен жауап береді
VII. Бағалау: 2м Әр топтың бағалаушысын тыңдап, әділ бағалау. Күнделіктеріне бағаны қою. Бағалаушыны тыңдайды
Соңғы рефлексия кезеңі:

2м Білдім Білгім келеді

Қандай көңіл күйде болғандарын «смайлик» арқылы өз ойларын жазып жапсырады.
VIII. Үйге тапсырма: 1м 1-мысалды дәптерге орындау
Күнделіктеріне жазып алады
Күні, айы:
07.10.2015жыл
Пәні:Информатика Сыныбы:8 «Ә»
Сабақтың тақырыбы: Позициялық санау жүйелеріндегі арифметикалық амалдар
Сілтеме: ДКомпьютер, электронды оқулық, кітап,дәптер
Сабақтың мақсаты:
Сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру туралы түсінік қалыптастыру; Оқушылардың сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру туралы білімдерін қалыптастыру;
Оқыту нәтижелері:
Оқушылар білуі тиіс: 1.Санау жүйесін
2. Позициялық санау жүйесінің позициялық емес санау жүйесінен айырмашылығын
Оқушылар үйрену тиіс: 1. Позициялық санау жүйенің негізін
2. Санды екілік жүйеден ондық санау жүйесіне қалай ауыстырылуын
3. Оналтылық санау жүйесінде санды жазу үшін қандай цифрлар қолданылуын
Күтілетін нәтиже: Оқушыларды топтық жұмыс жасауға жұмылдыру, өз бетінше жұмыс істей білуге, бірін-бірін әділ бағалай білуге, тақырыпты жетік меңгеруге
Сабақ түрі: Практикалық элементтері бар демонстрацияны көрсете-түсіндіру.
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, жарыстыру
Түйінді идеялар:
Қалай оқу керектігін оқыту мақсатында АКТ-ны дұрыс пайдалану, топқа бөлу, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын сабақ үдерісіне енгізіп, дербес тұлғаны қалыптастыратындай білім беру
Ақпарат көздері АКТ, Power Pаint презентациялары, буклеттер, постер, маркер, плакаттар т.б.
Сабақты жүргізудегі іс-әрекет
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
І Алғашқы рефлексия кезеңі: а) (Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын тексеру)
ә) Психологиялық тренинг.Шаттық шеңберге тұру арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіру
б) Топқа бөлу: Сурет қиындыларын жинастыру арқылы. Суретте «Копьютер», «Монитор» болып екі топқа бөлу.
Топ мүшелерінің міндеттерін айту
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды
Бағалаушы- бағалайды. а) Оқушылар сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады; құрал-жабдықтарын түгендейді;
ә) Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жылы лебіздер айтады
б)Топтастыру
Сурет қиындыларын таңдап, жинастырып екі топқа бөлінеді.
Топ мүшелерінің міндеттерін бөліп алады:
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды Бағалаушы- бағалайды.
IІ. Өткен білімдерін пысықтау: 3м. «Білгішбекrің сұрағы...» ЕТК қауіпсіздік сақтау ережесін қайталатады.
Тест сурактарына жауап беру Оқушылар әрбір сұраққа жауап беріп отырады.
Тест сұрактарына жауап береді
ІІІ. Ой қозғау: 3м Сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру жиі кездеседі. Санды екілік, сегіздік немесе оналтылық жүйелерден ондық жүйеге ауыстыруды қарастырдық.
Бүтін ондық сандарды екілік санау жүйесіне ауыстыру.
89110=11011110112
Ондық бөлшектерді екілік санау жүйесіне ауыстыру.
Ауыстыру ережесі: Ондық оң бөлшекті екілік санау жүйесіне ауыстыру үшін бөлшекті 2-ге көбейту керек. Көбейтіндінің бүтін бөлігін екілік бөлшектің үтірден кейінгі бірінші цифры ретінде алып, бөлшек блігін қайтадан 2-ге көбейту керек.
Мұқият тыңдайды
ІV.Білу, түсіну:
Ондық сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру.
Сандарды ондық жүйеден сегіздік жүйеге ауыстыру үшін екілік жүйеге ауыстыру әдісін қолдануға болады. Түрлендіретін санды ондық жүйенің ережесі бойынша 7-ден аспайтын қалдығын еске сақтай отырып, 8-ге бөледі.
Ондық сандарды оналтылық санау жүйесіне ауыстыру.
Ондық сандарды оналтылық жүйеге жоғарыдағы ұқсас ауыстырады. Айырмашылығы –берілген сан 8-дің орнына 16-ға бөлінеді Практикалық тапсырма 11 беттегіні орындайды
V Постермен жұмыс: 3м «Сандар – не үшін қажет?»
Өз ойларын постерге түсіреді
Сергіту жаттығуы: «Қара жорға» биінің іс қимылын жасату Барлығы орындарынан тұрып жасайды
VI. Бекіту 2м Тест сұрақтары электрондық оқулықтан беріледі Толығымен жауап береді
VII. Бағалау: 2м Әр топтың бағалаушысын тыңдап, әділ бағалау. Күнделіктеріне бағаны қою. Бағалаушыны тыңдайды
Соңғы рефлексия кезеңі:

2м «Блум таксаномиясы» бойынша түсіну нәтижесін көріп, тыңдау.
Қандай көңіл күйде болғандарын «смайлик» арқылы өз ойларын жазып жапсырады.
VIII. Үйге тапсырма: 1м Объектілермен жұмыс істеу. Корзинаны қалай тазалайды? Реферат жазу
Күнделіктеріне жазып алады