План-конспект урока в 7 классе В здоровом теле — здоровый дух

План- конспект урока в 7 классе


Тема урока: «В здоровом теле – здоровый дух»

(A Healthy Mind in a Healthy Body)


Цели урока:

Образовательные: познакомить и обучить использованию модальных глаголов must / mustn’t, should / shouldn’t and ought to / ought not to совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком, совершенствовать произношение некоторых трудных фонем английского языка, развивать навыки аудирования, расширить кругозор учащихся по выбранной теме, повторить пройденные и изучить новые лексические единицы.

Познавательные: активизировать лексический материал по теме “Healthy Living”, познакомить учащихся с основами правильного питания и профилактикой заболеваний.

Воспитательные: прививать навыки здорового образа жизни и личной гигиены, повысить интерес к изучению английского языка.

Развивающие: развивать творческие способности учащихся и навыки диалогической речи, развивать умение высказывать мнение, делать выводы.

Средства обучения и оборудование урока:
компьютер, мультимедийный проектор, магнитофон, карточки, доска.

Ход урока

Организация урока
Приветствие учащихся. Введение в тематику урока, настрой на дальнейшую работу и сообщение цели урока.

Good morning, students. How are you today? Sit down, please. What’s the date today? Is anybody absent?

1.Фонетическая зарядка:

A cup of nice coffee in a nice coffee-cup.
(Чашка хорошего кофе в красивой кофейной чашке.)


Today we speak about healthy living and the theme of our lesson is “A Healthy Mind in a Healthy Body”. It’s an English proverb. What proverbs about health do you remember?




2.Речевая зарядка. Match the proverbs to their Russian equivalents.






















II.Основная часть урока.

1.Обсуждение факторов влияющих на наше здоровье.
The first task for today was to decide which of these activities are good or bad for you:

eating fruit and vegetables
watching TV
going to the gym
missing breakfast
smoking cigarettes
drinking a lot of water
doing morning exercises
eating sweets and chocolate
walking in the park
playing computer games
having junk food and fizzy drinks
dancing

2.Объяснение и тренировка грамматического материала

Modal verbs

Must Mustn’t
Should Shouldn’t
Ought to Ought not to

В отличие от других глаголов, модальные глаголы (Modal Verbs) не обозначают действия или состояния, а лишь передают отношение говорящего к действию, выраженному инфинитивом. Модальные глаголы могут показывать, что говорящий рассматривает действие как возможное, желательное, необходимое, сомнительное, допустимое, требуемое, запрещенное, принудительное и т. д.

We use these modal verbs to give advice or recommendation
We use “must” to express very strong advice, obligation or necessity and “mustn’t” to express prohibition.
Verbs “should” and “ought to” are very similar. They are used to give advice or recommendation. We use basic form of the verbs after modal verbs.



3.Тренировочное упражнение на доске:
Fill in the modal verbs to make instructions about school life:

Schoolchildren ... do their homework
They be late for school.
Students wear school uniform.
They run at school.
Students use their mobile phones at the lessons.


4.Работа с карточками. Развитие навыков устной речи.
Учащиеся получают карточки на которых написаны факторы, влияющие на наше здоровье, их последствия и модальные глаголы .Их задача – составить рекомендации, используя данные карточки.


Now try to make recommendations according to these activities
We should e
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
· because it’s a good exercise.


4. Разминка. Now let’s do some exercises.
Один из учеников проводит разминку.

Stand up, please. Look at the window, look at the door, look at the ceiling, look at the floor. Point to the window, point to the door, point to the ceiling, point to the floor.

Hands up! Hands down.
Hands on hips! Sit down
Hands up, to the sides,
Bend left, bend right.

5. Активизация лексики в устной речи по теме «Здоровое питание».

Eating the p
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
· LINK "http://av.rds.yahoo.com/_ylt=A0geunuGs_9KSGwBJBhXDqMX;_ylu=X3oDMTBvMmFkM29rBHBndANhdl9pbWdfcmVzdWx0BHNlYwNzcg--/SIG=12fof3ln1/EXP=1258358022/**http%3a/answers.google.com/answers/threadview/id/556097.html" 14[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]15 [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]
Bread and cereals give us energy providing protein, iron and B vitamins.


Fats and sugar














Fats and sugar are fast sources of energy.
What gives us energy?

6. Аудирование и составление диалогов по теме « Болезни и их лечение»
Unfortunately sometimes we feel bad. How can we ask about person’s health?

Asking about health

Are you all right?
You don’t look well. What’s wrong?
Is something wrong?
What’s the matter?
You look terrible. What’s the matter?

Describing health problems

I’m ill.
I feel terrible.
I’ve got a sore throat (temperature, headache, stomachache, cold , flu, cough)
My head (tooth, leg, ear) hurts.


Listen to the example of a dialogue:

- I’ve got a terrible stomachache, Mum.
You shouldn’t eat too many sweets, Mike.
I know, Mum.
And you shouldn’t drink cold water today.
OK, Mum.
Go upstairs and put on your pyjamas. You should stay in bed.

Now make up your own dialogues using the models.

7. Профилактика гриппа и простуды. Объяснение домашнего задания.
Many people nowadays suffer from cold and flu. What advice can you give to prevent it?
What should we do to be healthy?

We should wash our hands with soap.
We shouldn’t touch our eyes, nose and mouth.
We ought not to contact with sick people.
If we feel bad, we must stay at home and call the doctor.
We should wear flu masks in public places.
We ought to clean our rooms and wash the floors.
We should open the window regularly.
Your home task is to write recommendations to prevent cold and flu.

8. Подведение итога урока. Оценки за урок.

Today we have learnt to use modal verbs to give advice, learnt about healthy food and prevention from illnesses.




Приложение. Работа с карточками


eat fruit and vegetables
watch TV

go to the gym
miss breakfast

smokе cigarettes
drink a lot of water

do morning exercises
eat many sweets and chocolate

walk in the park
play computer games for many hours

havе junk food and fizzy drinks
dancе





We should

eat fruit and vegetables
to get vitamins.

We shouldn’t
watch TV
a lot because it’s bad for our eyes


We ought to
go to the gym
to be fit


We shouldn’t
miss breakfast
because it gives us energy for the whole day

We mustn’t
smoke cigarettes
because it’s bed for hart .


We should
drink a lot of water
to be healthy.


We ought to
do morning exercises
to keep fit.


We shouldn’t
eat many sweets and chocolate
because it’s bad for our teeth.


We should
walk in the park
a lot.


We ought not to
play computer games
for hours.


We mustn’t
have junk food and fizzy drinks
because it’s bad for the stomach.


We should
dance
because it’s a good exercise.












1. You are what you eat
2. Time is a great healer
3. Sleep is a healing balm for every ill
4. A change is as good as a rest
5. Eat to live, not live to eat
6. Health is better than wealth 


а. Лучший отдых смена деятельности.
в. Скажи мне, что ты ешь, и я скажу, кто ты.
с. Есть, чтобы жить, а не жить, чтобы есть.
d. Время лечит. Всё прошло – и это пройдёт.
е. Сон бальзам природы.
f. Здоровье лучше, чем багатство.






Picture of bunch of fruits and vegetable"Enlarged fruits and vegetable Picture"Go to fullsize image15