Открытый урок на тему Адамны? дене м?шелері 2 сынып


Адамның дене мүшелері ( 2 сынып ашық сабақ жоспары)
Мұғалім : Сейтказина Б.С.
Сабақтың тақырыбы: Адамның дене мүшелері
Сабақтың мақсаты: Адамның дене мүшелерінің атауларын сөйлемдерде дұрыс қолдана білу. Тақырып төңірегінде сөйлей білу.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Адамның дене мүшелері туралы мәлімет беру, жаңа сөздерді дұрыс айтуға, сауатты жазуға үйрету.
Тәрбиелік:Салауатты өмір салтына байланысты  тәрбиелік мақсаттағы  әңгімелер жүргізу.
Дамытушылық: Дене мүшелерін дұрыс көрсету деңгейіне жеткізу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты игеруСабақтың әдісі: ойын ойнату, сұрақ-жауап, оқу, жазу,аудару, тапсырмалар,  сергіту.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, үлестірме қағаздар,қуыршақ ,оқулық. .
Меңгерілетін сөздер: Адам, дене мүшелері, сана, мұрын, құлақ.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезі:
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-Балалар, сендермен кезекті сабағымызда кездескеніме, бүгінгі сабақта қонақтарды көргеніме қуаныштымын. Ребята, я рада видеть наших гостей, и знаю что вам тоже хочется их поприветствовать
Мен сендердің көздеріңнен қуаныш пен қызығушылық көріп тұрмын.
Сендерді «Шаттық шеңберіне» шақырамын. Кәнеки, бір-бірімізбен амандасайық!
Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! (Қолдарын жайып, көкке көтереді.)
Армысың, абзал Қонақтар! (Қолдарын алға созады.)
Армысың, менің досым! Ал кәне, өз орнымызға барып отырайық!
Кезекшімен сұхбат
Қазір қандай сабақ?
Қазақ тілі нешінші сабақ?
Сыныпта кім кезекші?
Сыныпта кім жоқ?
Үй тапсырмасын тексеру1.Сурет салып келген балалар өздерінің дене мүшелерін сурет арқылы көрсету.
2.Тақтада жазбаша жұмыстарын тексеру:
Тақтадағы: бас, көз, құлақ, мұрын, ауыз, қол, аяқ сөздерін қазақша баламасын жазу.
Жарайсыңдар балалар!
Қазір біз жаңа тақырып бастамас бұрын, орнымызды айырбастап екі топқа бөлініп жұмыс жасайық. Ол үшін партадағы ленталардың өздеріңе ұнайтын түсін таңдап алайық.
Қызыл, сары лента таңдаған балалар 1 топ яғни «АРА» тобы, ал жасыл мен көк түсті лента таңдаған 2 топ «Көбелек» тобы болады.
Жақсы балалар енді өз орнымызға барып жайғасайық.
IV. Жаңа сабақ. Бізге бүгін Карло әкейден хат келді. Хатта бізден Буратиноны жасау үшін көптеген қиындықтарға тап келгенін айтады. Ол үшін біз біраз тапсырмаларды орындауға көмек беруіміз керек. Әр тапсырма орындаған сайын, буратинаның дене мүшелері құрала басталады. Балалар, біз Буратиноны жасауға көмек берейік пе?
Сегодня на уроке мы пройдем очень важную тему «Адамның дене мүшелері» а именное какие функции они выполняют.   Урок у нас будет необычным. Мы с вами собрав буратино будем изучать новую тему. Но  нужно проверить, на сколько вы готовы к работе. Пожелайте друг другу удачу. Сәттілік тілеймін!
Конвертті ашу, балаларға түсіндіру
1 тапсырма
Сөзжұмбақ шешу1.Дедушка
2.Врач
3.Старший брат
4.Моя
Оқушылар жауабын айта отырып, сабақтың тақырыбы «Адам» екендігін анықтайды.
Бір оқушы буратиноның 1-ші дене бөлшегін магнитпен тақтаға жапсырады.
2-ші бөлшегінде Жаңа сөздермен жұмыс
Сөздік жұмыс
Көреді-видит
Естиді-слышит
Ойлайды-думает
Сөйлейді-разговаривает
Жүреді,жүгіреді-бежить
Жазады,ұстайды-держить
-Өтетін сөздердің , сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіріп, аудару.
Дұрыс айтуға дағдыландыру:
-мұғалім мәнерлеп оқиды;
-оқушылар хормен қайталайды;
-оқушылар тізбекпен оқиды;
-сөздікке жазғызу;
--сөз тіркестерін, сөйлемдер құрау.
Келесі оқушы тақтаға 2-ші бөлшегін қай мүшесі екендігін айтып магнитпен жапсырады.
3-ші бөлшегінде дәптермен жұмыс.
Бүгінгі күнді, айды жазғызу.
Ауызша құраған сөз тіркестерін жазғызу. Мысалы: бас біреу, қол екеу.
Магнитпен 4-ші бөлшегін сұраққа жауап бергізіп алып жапсырту.
-Бұл буратиноның несі?
-Басы
-Мынау нелері?
-Көздері-Мынау ше?
-Аузы-Мынау несі?
-Мұрны
Буратиноның дене мүшелері арқылы адамның дене мүшелерінің әрқайсысының қызметіне жеке тоқталып кету.
Ал, қане шаршап кеткен шығармыз, сергіп алайық;
Сергіту сәті:
 Бейнеклип көру.
5-ші бөлшегінде оқулықпен жұмыс                                                                         Оқулықтың 35-ші бетіндегі  2-ші тапсырма бойынша оқылым әрекетін іске асыру.Осы жерде түсініп, саналы  оқу дағдыларын  молайту.
6-шы бөлшегінде жеке шығармашылық жұмыс, балаларға  қима қағаздар таратып беріп, құбыжықты суретін салуды тапсырамыз.Әр оқушының білім деңгейін тексеру.
7-ші бөлшегінде салауатты өмір салтына , дене мүшелерін қорғауға байланысты тәрбиелік әңгімелер жүргізу.( Соңғы мүшелерін аяқты жапсырады)
Сабақты қорыту:
-Бір оқушыны шығарып, тақтамен жұмыс жасату, тақтадағы суретті сөйлету арқылы, дене мүшелерін қандай қызмет көрсететінін айтып, жаңа тақырыпты бекіту.
-Әр оқушыға жеке-жеке көмек көрсету , сөйлемді дұрыс қолдануға үйрету.
Мысалы: Адам теледидар көреді.
Мұғалім: Балалар бүгінгі сабағымызда біз қандай тақырыпта өттік?Балалардыңжауабы: «Дене мүшелерінің қызметі»Қазақ тілінде қандай жаңа сөздерді үйрендік?Балалардың жауабы: Көреді,естиді,ойлайды,сөйлейді,жүреді,жүгіреді,жазады,ұстайды.
Балалар енді сабағымызды қортындылай келе мына талға, алдарыңда жатқан смайликтерді талға жапсырамыз, сабақты тамаша өтті деп ойлағандарың-қызыл, ал жақсы дегендерің-жасыл, ал нашар маған ұнаған жоқ деп ойлағандарың-сары түсті жапсырамыз.
Үйге тапсырма:  37 бет № 1 тапсырма оқу, жаңа сөздерді жаттау, 38 бет № 4 жазбаша
Бағалау
Қоштасу Ал енді балалар осымен сабағымыз аяқталды.

Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар!  Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар!  Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар! 
Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога
Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар!  Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар!  Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар! 
Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога
Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар!  Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар!  Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар! 
Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога
Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар!  Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар!  Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн! 
Армысың, абзал Қонақтар! 
Армысың, менің досым!
Бас-голова
Көз-глаза
Ауыз-рот
Құлақ –уши
Мұрын-нос
Дене-туловище
Қол-рука
Аяқ-нога