Урок Предлог. Союз. Систематизация изученного


Тема уроку. Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Прийменник. Сполучник».
Мета уроку: навчальна: нагадати, поглибити та перевірити набуті учнями відомості про прийменник та сполучник, правила їх написання та вживання; порівняти ці дві службові частини мови, закріпити правописні навички; розвиваюча: розвивати зв’язне мовлення учнів, поповнювати їх словниковий запас; виховна: виховувати в учнів мовленнєву культуру.
Тип уроку: урок огляду знань (з використанням інтерактивних методів навчання)
Обладнання: інтерактивна дошка, кубик, роздатковий матеріал.
Використані методи і прийоми: «Графік засвоєння знань», складання асоціативного куща, бліц-тест,асоціативний диктант, «Кубування», «Діаграма Вена».
Хід уроку.
І. Активізація опорних знань, умінь та навичок учнів.
Вчитель. Сьогодні у нас підсумковий урок з теми «Прийменник. Сполучник» і ви будете мати змогу ще раз повторити вивчене, зрозуміти те, що ще не зрозуміли, систематизувати і закріпити знання з цієї теми. Ми виконаємо ряд завдань, націлених на закріплення, поглиблення і перевірку вивченого.
А зараз давайте побудуємо «Графік засвоєння знань»
НІ НЕ ЗОВСІМ ТАК

(На стікерах кожен пише своє ім’я або прізвище. Учні виходять до дошки і прикріплюють на прямій свій папірець в залежності від того, як засвоєна дана тема)
ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою, завданнями уроку.
ІІІ. Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Вчитель. Прийменник дуже давня частина мови. Відомості про нього зустрічаємо ще в кінці ІІ століття до нашої ери : «Прийменник є частина мови, яка стоїть перед усіма частинами мови і в складі слова, речення».
Що ж таке прийменник сьогодні? Методом гронування давайте визначимо це.
Учні складають асоціативний кущ «Прийменник»
складені
прості
складні
дефіс
окремо
разом
непохідні
похідні
НАПИСАННЯ
За будовою
За походженням
ПРИЙМЕННИК
С. Ч. М.

Вчитель. А для чого взагалі нашій мові потрібні прийменники?
Розподільний диктант
Записати у дві колонки подані словосполучення.
словосполучення з прийменниками;
словосполучення з однозвучними префіксами.
Текст диктанту виведено на мультимедійну дошку
Звернутися( в)друге, пішли (в)чотирьох, плакав (уві)сні, людина (з) людиною, знявся (в)гору, (у)день народження, вилив (у)відро, ішов (на)помацки, подався (до)дому, книжка (переді)мною, (з)малку працюй, було це (в)літку.
Вчитель. Як пишуться прийменники з різними частинами мови?
Диктант «Тиша»
(З використанням мультимедійної дошки)
Вчитель по черзі показує дітям слова , вони мовчки записують їх, потім коментують.
(З)над, по(під), з(по)серед, з(по)між, із(за), (за)для, під(час), (на)чолі,
Вчитель. Як пишуться прийменники?
Бліц-тест «Відмінки і прийменники».
1.З яким відмінком найбільше полюбляють вживатися прийменники? (з родовим)
2.З якими відмінками не поєднуються прийменники? (з називним та давальним)
3.Скільки прийменників може вживатися з родовим відмінком? (150)
4.Який відмінок, порівнюючи з родовим, виявляє протилежне значення? Скільки з ним вживається прийменників? (місцевий відмінок,5 прийменників: в,на, о, по, при)
5.Скільки сполучників сполучаються з орудним відмінком? (23)
6.Який відмінок вказує на кінцевий пункт руху? Скільки прийменників з ним вживається? (знахідний, 28 прийменників)
7.З яким відмінком вживаються тільки похідні прийменники, скільки їх, назви декілька? (з давальним,8 прийменників: вслід, всупереч, навперейми, назустріч,наперекір, завдяки, на перевагу, навстріч).
Вчитель. Ми повторили все вивчене про прийменник. Далі поговоримо про сполучник. Згадаймо вивчене про цю службову частину мови і складемо асоціативний кущ «Сполучник»
Учні складають асоціативний кущ «Сполучник»
Сполучник С.Ч.М.


За будовою
За походженням


Написання
прості

складені
сурядні

окремо
підрядні

разом



Творча робота
(Завдання виведено на мультимедійну дошку)
*написати сім сполучників з літерою «б», де вона б була послідовно 1,2,3, …
(бо, або, щоб, мовби, начебто, немовби, неначебто)
*якому сполучнику відповідає схема: прийменник + іменник + займенник + прислівник? Скласти з ним речення. (в міру того як)
*дібрати синонімічні сполучники з елементом «мов». Пригадайте синонімічні звороти, до складу яких входять вони. Поясніть їх значення (мов, немов, немовби, немовбито. Мов води в рот набрав(мовчить); немов на голках сидить (тривожно); мовби у воду канув(запропаститися).
Асоціативний диктант
На дошці записані два речення «Весна в степу. Весняний дощ»
Вчитель. Діти, які асоціації викликають у вас ці речення? Запишіть 5-6 словосполучень з прийменниками і два речення зі сполучниками на одну з тем.
Вчитель. Прийменник і сполучник – дві службові частини мови. Давайте зясуємо, що спільного і відмінного є у них? Заповнимо Діаграму Вена.

Вчитель. Наступний етап нашого уроку – фронтальна перевірка засвоєних знань. Проведемо її за допомогою методу «Кубування». Ви повинні відповісти на одне з питань вивченої теми (за допомогою кубика з номерами учень визначає № питання)
І варіант.
Що називається прийменником?
Які прийменники називаються похідними і непохідними?
Як пишуться складні прийменники?
Коли пишуться прийменники з,зі,із?
Коли пишеться прийменник в, а коли у?
Яку синтаксичну роль виконують прийменники?
ІІ варіант.
Що називається сполучником?
На які групи за значенням поділяються сполучники? Назвіть сполучники сурядності.
Яку роль виконують сполучники підрядності? Назвіть їх групи.
На які групи за будовою поділяються сполучники? Як пишуться складні і складені сполучники?
Яку синтаксичну роль виконують сполучники?
За сферою використання сполучники поділяються на… Приклад
Вчитель. Сьогодні ми з вами пригадали все, що вивчили про цікаві службові частини мови. Вони маленькі, як гвинтики, але дуже потрібні,бо допомагають зв’язувати слова в речення, роблять нашу мову точнішою, зрозумілішою, багатшою.
Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання.
Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру, використавши словосполучення з асоціативного диктанту.