Математика п?нінен Екі та?балы санды бір та?балы сан?а жазбаша б?лу та?ырыбында ашы? саба?




Пәні:математика Күні: 23.04.2014 жыл Сыныбы:3 «В» Оқушы саны:25
Мұғалімнің аты – жөні: Абажанова Өміргүл Құттыбайқызы

Сабақтың тақырыбы:146- сабақ Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу
Сабақтың мақсат-міндеттері: А) білімділік: Оқушыларға екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлуді түсіндіру
Ә) дамытушылық: Оқушылардың білім деңгейін көтеру, балаларды шығармашылыққа баулу, ойларын еркін айтуға, тез арада дұрыс шешім қабылдауын дамыту.
Б) тәрбиелік: Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа, ой еңбегіне тәрбиелеу;
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология: Дамыта оқыту,СТО технологиясы
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың әдістері: Блум таксаномиясы,Т кестесі,сәйкестендіру,Кім жылдам?,тірек мәтін,баяндама,Кім білгір?,математикалық эстафета,кубизм әдістері
Сабақтың формасы: Жеке, топ,ұжым
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, дидактикалық материалдар,интерактивті тақта
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру бөлімі 1)Сабаққа даярлығын тексеру,сәлемдесу:
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен Біз!
2)Психологиялық дайындық.
Қолымда бар он саусақБес саусағым қолдағыБес жұлдыздың тармағыТалап, еңбек, терең ой,Қанағат, рақым, ойлап қойБалалардың бес ісі.
-Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше ашық сабақ болғалы отыр.Бұл сабаққа белсене қатысып,биыл көктемгі көгалдандыруға біліміміз арқылы гүл егіп өз үлесімізді қосамыз.Әр партадағы қорапта гүлдер бар.Әр тапсырманы орындап отыру барысында қораптағы гүлден алып, қағазға желімдейміз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі №4-тапсырманы тексеру
ІІІ. Өткен материалдар бойынша оқушы білімін тексеру кезеңі 1)Қызығушылықты ояту
А)Блум таксаномиясы(жіңішке сұрақтар)
Жіңішке сұрақтар - еске түсіруге арналған сұрақтар, жауабы нақты цифрмен немесе иә, жоқ деген жауап алынатын сұрақтар.
Мына төмендегі сұрақтарға қарап , егер дұрыс болса «иә»деп, дұрыс болмаса «жоқ» деп жауап береді.
1) 242) 453)3дм=3см
2 2
20 90

4)6:9=0(Қалд.9)5) 88 46)62=36
88 2
7)33=25 8)S=64см2а=8см
9)Р=36см а=9см 10)2 тәул.=40сағ.
Ә) «Эстафета» ойыны
Өтілген сабақты қорытындылау.Әр қатарға баған түріндегі мысалдар таратылып беріледі.Қай қатар бірінші болса, сол жеңімпаз қатар болады.
42 2 48 4 63 3 96 3 84 2 39 3 88 4 68 2

Б)Т кестесі стратегиясы
Мақсаты: таныс, таныс емес тапсырманы ажыратып,салыстыру, салыстыра отырып топтастыру сияқты процестер жүзеге асады. Мына төмендегі мысалдардың ішінен өздеріне таныс және таныс емес мысалды тауып топтап, салыстырады.
93:3 84:4 42:3 42:2
Таныс мысал:93:3 84:4 42:2
Салыстыру:93-ті 3-ке бөлгенде, бөлінгіштің ондығы да ,бірлігі де 3-ке қалдықсыз бөлінеді.Бұл мысалдармен өткен сабақта таныстық.84-ті 4-ке бөлгенде және 42-ні 2-ге бөлгенде де сондай.бұл мысалдарды ауызша бөлсек те болады.
Таныс емес:42:3 бөліндісіндегі бөлінгіштің ондығын 3-ке бөлгенде қалдық қалады.
ІV. Мақсат қою кезеңі Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу
Ү. Жаңа материалды түсіндіру Миға шабуыл стратегиясы– бұл ұжымдық талқылау, мәселенің шешімін іздеуде қолданылатын тиімді әдіс. Қандайда бір проблеманы әр мүшенің пікірін еркін тыңдау арқылы шешу. Миға шабуыл стратегиясының қағидасы мұғалім қандай да бір проблеманың шешімін табуды өтінесіз (айтасыз). Барлық оқушылар өз пікірлерін айта бастағанда, ешкім оның ойын бөліп, өз пікірін айта алмайды және бағаланбайды. Ұсынылған пікір бағаланбайды, сыналмайды. Жұмыс пікірдің сапасына емес санына бағытталған (неғұрлым пікір көп болса, соғұрлым нақты шешім қабылдауға таңдау болады.
Осы стратегияны пайдалана отырып, 42-ні 3-ке бөлуді түсінеміз.
- 42:3 бөліндісінің мәнін табу үшін:
1)Бірінші толымсыз бөлінгішті табамыз;
2)Бөлінді мәніндегі цифрлар санын анықтап аламыз;
42 3
..
3)Бөлуді орындаймыз;
а)ондықтарды бөлеміз;
ә)бірліктерді бөлеміз:

42 3
3 14
12
12
0
ҮІ. Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі
2)Мағынаны тану.
№2.
34:2=17 65:5=13 72:3=24 87:3=29
Cәйкестендір:
45:3+15 82
100-54:3 30
84+64:4 10
68:4-7 100
Кім жылдам?ойыны
№5.
78 : х = 20+6 х * 4 = 34 * 2
78 : х = 26 х *4 = 68
Х = 78 : 26 х = 68 : 4
Х = 3 х = 17
78 : 3 = 20 + 6 17 * 4 = 34 * 2
26 = 26 68 = 68
Тірек сызба стратегиясы:
Мұғалім тірек сызба береді. Оқушылар тірек сызбаның ретін бұзбай есеп құрастырады. Есептің мәтінін құруға мән беруге мұғалім назар аударады. Мәтін құрастыру кезінде логикалық ойлау іске қосылады.Есептің мазмұнын жұпта, топта ақылдасады. Оқушының сөздік қоры, тілі, қиялы дамиды.
Осы стратегияны пайдаланып ,№6. есепке мәтін құрастырып,оларды шығарамыз.
Бағасы Саны Құны
Бірдей ? тг 4 52 тг
? тг ? 78 тг
а)
Ш:4дәптер-52тгШ:52:4=13
1дәптер-?тгЖ:1 дәптер-13 тг
ә)Ш:1дәптер-13тгШ:78:13=6
78тг-?дәптер Ж:78тг-6дәптер
Сергіту сәті
Т кестесі стратегиясы
№7 есеп үш нұсқада шығарылып, әр балаға карточка арқылы таратылады.Балалар дұрыс нұсқасын белгілейді.
Мұғалім тексеріп, неше оқушы дұрыс жауап бергенін жариялайды.
№7.Витраж жасау үшін 76 көк әйнек, олардан 4 есе кем сары әйнектер және көк әйнектерден 2 есе кем қызыл түсті әйнектер керек. Витраж жасау үшін әр түсті неше әйнек қажет?
І нұсқа:
Ш:көк-76
Сары-?4 есе кем
Қызыл-? 2 есе кем
Ш:76:4=19 19:2=9(Қалд.1)
Ж:19 әйнек
ІІ нұсқа:
Ш:көк-76
Сары-?4 есе кем ?әйнек
Қызыл-? 2 есе кем
Ш:76:4=19 76:2=38 76+19+38=133
Ж:133 әйнек
ІІІ нұсқа:
Ш:көк-76
Сары-?4 есе кем ?әйнек
Қызыл-? 2 есе кем
Ш:76:4=19 76:2=38
Ж:38 қызыл әйнек
Білімдар әдісі:
Бір оқушы тақтаға шығып,есепте не белгілі,не белгісіз екенін табу үшін сұрақтар қояды.Оқушылар жауап береді.
№ 8 Тік төртбұрыштың ұзындығы 48 см, ал ені ұзындығынан 3 есе кем.Оның периметрін тап.
-Есеп не жайында?
-Тік төртбұрыш.
- Тік төртбұрыштың ұзындығы қанша?
-48см.
-Белгілі ме, әлде белгісіз бе?
-Белгілі.
- Тік төртбұрыштың ені қанша?
-Ұзындығынан 3есе кем.
- Белгілі ме, әлде белгісіз бе?
-Белгісіз.
-Нені табуымыз керек?
- Тік төртбұрыштың периметрін.
-Оны табу үшін не істейміз?
-Периметрін табу үшін ұзындығына енін қосып,2-ге көбейтеміз.
-Ол үшін алдымен енін табамыз.
Сонда:
Ш: а= 48 см
В= ? 3 есе кем
С: Р - ? см
Ш : 48 : 3 = 16 Р = (48 см+ 16 см) * 2 = 128 смЖ: Р = 128 см
Кім білгір?ойыны
№9
Төрт сөмкеде 99 алма бар. Бірінші, екінші сөмкедегі алмалар бірдей.Үшіншісінде біріншідегінің жартысындай, ал төртіншіде екіншіге қарағанда 2 есе артық.Әр сөмкеде неше алма бар?
х+х+х:2+х*2=99
4х+х:2=99
4х/1+х/2=99
8х/2+х/2=99
9х/2=99
9х=99*2
9х=198
х=198:9
х=22

22+22+22:2+22*2=99
99=99
Ж:І сөмке-22, ІІ сөмке-22, ІІІ сөмке-11, ІҮ сөмке-44
ҮІІ. Сабақты бекіту.
3) Ой тоғаныс
Математикалық эстафета:
Оқушыларға мысал баған түрінде карточкаға жазып таратылады.Қай оқушы бірінші болса, сол жеңімпаз болады
№10.
65:5 84:6 51:3 76:2 56:2 38:2 95:5
Кубизм стратегиясы – Ойын арқылы оқыту. Кубиктің алты жағына жазылған есептер бойынша жұмыс жасайды. Есепті жан-жақты талдайды, талқылайды, сол арқылы білімдерін қайталайды, жаңа білім қосады.
Логикалық есептер беріледі.
1)Ұшақ Оралдан Ақтөбеге дейін 1сағат 20 мин, ал қайтарда 80 мин ұшқан.Бұл қалай?
2)Мен және сен, екеуміз. Сонда біз қаншамыз?
3)Ауладағы тауықтардың 10 аяғы бар.Аулада неше тауық жүр?
4)Айнұр 4 қайың, 3емен және 1 раушан гүлінің бұтасын отырғызды.Айнұр барлығы неше ағаш отырғызды?
5)Айдос дәптеріне 5 сурет, ал Айгүл өзінің дәптеріне 7 сурет салды.Олар неше дәптерге сурет салды?
6)Гүлзарда 5 райхан, 7 раушан және 6 қызғалдақ өсіп тұр.Гүлзарда гүлдің неше түрі өсіп тұр?
ҮІІІ. Үйге тапсырма 146-сабақ №4- тапсырма
ІХ. Оқушы білімін бағалау Сабаққа белсене араласқан оқушыларды мадақтап,жауап беру барысында жинаған гүлдерін санап,бағалау

Cәйкестендір:
45:3+15 82
100-54:3 30
84+64:4 10
68:4-7 100
Мақсаты: Оқушыларға үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейтуді үйрету. Разрядтан аттамай және аттап көбейту жолдарын түсіндіру.Міндеттері:- Көбейту амалына байланысты есептерді шығару біліктіліктерін жетілдіру.- Мысалдарды, есептерді орындау барысында есептеу дағдыларын бекіту.- Оқушылардың логикалық ойлауын арттырып, математикалық қызығушылығын дамыту.- Шапшаңдыққа, алғырлыққа биімдей отырып, оқушылардың ақыл - ой белсенділігін дамыту.Тәрбиелігі:Оқушылардың білімділігі мен пәнге болған белсенділігін көтере отырып, ұлттық салт - сананы қалыптастырып, ұлттық дәстүрді құрметтейтін, патриоттық тәрбие беру.
Шығармақ боп кеше есеп,Жиналғанды бес есек.Үшеуі ұйықтап отырды,Ынталысы неше есек.(2)Мына алты ақ алма,Нұрбибі мен жанарғаҮш сарысы - Анарға,Қызыл алма – Манарға.Қанша сонда бар алма?(10) т. б.
Бұл мысалды да 93-ті 3-ке бөлудің жолындай етіп шығарамыз.Өзгешелігі 4 ондығын 3-ке бөлгенде қалдық қалады.Оны ондықтың астына жазып қоямын да,жанына 2 бірлікті түсіремін. Сонда бөлінгіш 12, бөлгіш сол күйі 2, бөліндінің мәнінде ондығы 1 болды.Енді 12-ні 2-ге бөлсем 6 шығады.Оны бөліндінің мәніндегі бірлікке жазамын.
Қызығушылығын ояту – Эвокация Мағынаны тану - Реализация. Ой толғаныс - Рефлексия