Конспект уроку з природознавства 4 клас Як зображують місцевість на плані.


ТЕМА. Як зображують місцевість на плані.
МЕТА. Формувати в учнів поняття план , масштаб, навчити креслити план найпростіших предметів, читати план та обчислювати відстань між предметами, користуючись умовними значками і масштабом; розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, пам'ять, виховувати бережне ставлення до природи.
МЕТОДИ: ПРИЙОМИ:
Розповідь Робота в групах
Метод наочності Практична робота
Бесіда Активізація життєвого досвіду
ЛЕКСИКА ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ: Масштаб, план місцевості, умовні знаки.
ОБЛАДНАННЯ. Компас, сірникові коробки, лінійки, олівці, гумки, таблиці із зображенням місцевості, сантиметрові стрічки.
ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Підсумок фенологічних спостережень.
- Погляньте у вікно. Що ви можете сказати про погоду сьогодні?
- Що вплинуло у вересні на зміни в природі?
- Пригадайте, яка погода була вчора. Чи схожа вона на сьогоднішню?
- Як світить сьогодні сонечко чи високо воно знаходиться над землею?
- Що ви скажете про вітер
- Які зміни у житті рослин відбулися протягом цього місяця?
- А у житті тварин?
- За чим ви спостерігали дорогою до школи?
- Чим займалося населення нашої місцевості у вересні?
- Які народні прикмети перевірили протягом вересня?
- Дайте характеристику погоди на нинішній день з таким планом: дата, температура повітря, вітер, стан неба, опади.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування .
* Що таке горизонт? Що таке лінія горизонту?
* Що таке «відкрита місцевість»?
* Коли горизонт розширюється?
* Назвіть основні і проміжні сторони горизонту.
* Як визначити сторони горизонту за Сонцем?
* З яких частин складається компас?
* Як визначити сторони горизонту за допомогою компаса?
2. Індивідуальне опитування.
1-ша група. Розповісти, яка місцевість називається відкритою;
накреслити основні та проміжні сторони горизонту.
2-га група. Визначити сторони горизонту за компасом, розповісти про будову компаса.
3-тя група. Розповісти, що означає орієнтуватися на місцевості для чого це потрібно вміти. Визначити сторони горизонту за Сонцем.
3. Самостійна робота. (Вчитель ставить запитання, учні у своїх зошитах записують відповіді. )
- З яких частин складається компас?
- Як визначити сторони горизонту за компасом?
- У якому напрямі від школи знадиться магазин, кінотеатр, твій будинок?
- Стань опівдні до Сонця так, щоб воно було праворуч від тебе. Яка сторона горизонту буде перед тобою?
- У якому напрямку повертатимуться додому школярі з поля, що знаходиться на північ від їхнього села? (Міркуй так: протилежна сторона півночі – південь. Отже, додому школярі повертатимуться на південь.)
- На екскурсію до лісу учні йшли спочатку на північ,
потім на схід, далі – на південний схід. У яких напрямках повертатимуться? (Міркуй так, як попередньому випадку.)
- Як визначити сторони горизонту за Сонцем (Пн. і Пд.)?
- Яка проміжна сторона горизонту протилежна Пн. Зх., яка – Пд. Зх.?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Якщо ми покладемо свою руку на парту і подивимося на неї зверху, що ми будемо бачити?
- А коли ми бачимо предмети далеко від себе, то якими вони нам здаються?
- Якщо ми малюємо великі або маленькі предмети на аркуші паперу, то ми їх зображуємо в таких розмірах, якими вони є насправді?
Наприклад: автомобіль, мурашка.
ІV.Повідомлення теми та завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми довідаємося, що називається планом у природознавстві, навчимося креслити план найпростіших предметів, місцевості, вивчимо умовні значки, які знаходяться на плані.
V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу. 1. Пояснення вчителя.
- У кожного з вас на парті є сірникові коробки, гумки. Покладіть їх на аркуш паперу і обведіть олівцем. Ми одержимо на аркуші паперу два прямокутники. Прямокутник, який ми відмалювали із сірникової коробки, буде називатися планом сірникової коробки, а інші – планом гумки.
Так само ми можемо накреслити плани й інших предметів, які можемо покласти на аркуш паперу.
А от що б ми робили, якби нам потрібно було креслити план парти,
автомобіля, домівки чи школи? Скільки потрібно було б часу та зусиль, щоб виготовити такий великий аркуш паперу, а потім ще покласти на нього парту чи автомобіль і обвести олівцем! Уявляєте, скільки потрібно було б паперу, щоб виготовити план школи?
Для того, щоб набагато швидше та легше виконати план будь-якого за розмірами предмета, люди користуються масштабом (мірилом ).
2. Практична робота.
Візьміть свої сантиметрові стрічки, виміряйте довжину і ширину кришки парти. Наприклад , довжина її становить 120 см, ширина – 50 см. Такі розміри не можна розмістити на сторінці зошита. Їх треба зменшити .
Наприклад, зменшимо їх у 10 разів. Отже , довжина кришки на плані буде 12 см, а ширина – 5 см.
Замість того, щоб сказати, що розміри кришки парти зменшили в 10 разів, кажуть, що використали масштаб 1 до 10 –ти. Це означає, що 1 см на плані відповідає 10 см дійсних розмірів ( довжини і ширини) кришки парти. Масштаб записують так: 1 см – 10 см.
А як нам накреслити план класу, довжина якого 9 м, а ширина -7 м ? Який узяти масштаб? 1 м дійсних вимірів візьмемо на плані за 1 см. Масштаб буде: 1см – 1 м. Тоді довжина на плані становитиме 9 см, а ширина – 7 см. Отже, масштаб показує, у скільки разів зменшена або збільшена справжні розміри предметів.
Запам’ятайте, діти, масштаб вибираємо такий, щоб ми змогли розмістити його на відповідному аркуші.
3. Робота з учнями біля школи.
1) Накреслити схематично школу прямокутної форми, розміри якої 90 м на 30 м.
- Який масштаб ми виберемо?
- 1 см – 10 см.
2) Прочитайте масштаб: 1 см – 40 м; 1 см -40 км. Що означають ці записи?
3) Накресліть план стола, довжина якого 120 см, а ширина – 80 см. Масштаб 1 см – 10 см.
4) Накресліть план ділянки, довжина якої становить 900 м, ширина – 600 м. Масштаб плану: 1 см – 300 м.
5) Дано два плани ділянок . Визначте, котра ділянка за цими планами більша.
Фізкультхвилинка.
Руки в боки, нахились вперед, нахились назад.
І направо , і наліво, щоб нічого не боліло.
1, 2, 3, 4 – набираємося сили.
Нахились, повернись, до товариша всміхнись.
5.Розповідь учителя.
- Ви довідалися, що таке план, масштаб, як за допомогою масштабу можна накреслити план великих предметів.
За допомогою масштабу креслять не тільки план окремих предметів, але й невеликі ділянки місцевості, тобто план місцевості.
Щоб накреслити план місцевості, вимірюють відстані між предметами і зменшують їх. Для запису використовують масштаб, який показує, у скільки разів зменшено справжні розміри. Масштаб на плані позначають внизу аркуша.
- А як же бути з предметами, що є на місцевості? Їх позначають умовними знаками ( там, де містяться ці предмети ).
5. Робота з таблицею умовних знаків.
Учні розглядають знаки до плану місцевості, запам’ятають їх.
6.Практична робота.
На дошці висить таблиця з невеличким текстом, деякі слова якого змінено умовними позначками.
- Прочитайте лист, впізнайте, від кого він.

Дорогі діти! Одного разу, втікаючи від діда і баби, я заблукав у
Три дні і три ночі шукав я . На четвертий день я побачив
За ним починалися . На захід він знаходилося , яке
я одразу впізнав. Через село пролягала широка . На сході я
побачив і , перекинутий через неї. На місточку я
зустрів Зайчика.
( Лист від Колобка)
7. Продовження вивчення нового матеріалу.
- На плані місцевості зліва чи справа наносять стрілку, вона показує напрями на південь і на північ. Якщо на плані таких позначень немає, це означає, що північ знаходиться вгорі, південь – унизу, схід – справа, захід – зліва. Масштабом користуються не тільки для креслення плану. Знаючи масштаб і маючи перед собою план, можна визначити відстані між окремими предметами. Наприклад, відстань між предметами на плані дорівнює 5 см. На масштабі плану написано: 1 см – 300 м. Отже, справжня відстань між предметами буде: 300 м х 5 = 1500м
Планом місцевості користуються люди різних професій: будівельники, агрономи, військові. Так , геологи за ними відшукують поклади корисних копалин; агрономи – правильно розміщують посіви різних культурних рослин.
VІ.Осмислення учнями знань. 1. Робота з підручником.
Опрацювати статті «Як зображують місцевість на плані».
2. Відповіді на запитання після тексту.
3. Практична робота ( с . 92, підручник ).
За планом місцевості ( підручник, с. 91) визначити відстані між окремими предметами.
4. Робота в зошитах з друкованою основою.
VІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.
- Що ви вивчили на уроці?
- Що нового навчилися?
- Про що цікаве дізналися?
- Чим план місцевості відрізняється від малюнка?
- Чому більшість предметів на плані місцевості зображено за допомогою умовних знаків?
VІІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю «Як зображають місцевість на плані».
У зошиті з природознавства з друкованою основою виконати завдання 7, 8, 9 ( с. 23-24 ).