Конспект уроку з природознавства 4 клас Населення Землі. Збережемо природу Землі разом.


ТЕМА. Населення Землі. Збережемо природу Землі разом.
МЕТА. Ознайомити учнів з поняттям «раси», дати загальну уяву про особливості кожній з них, поглибити і поширити знання дітей про вплив людини на природу, підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати й примножувати природні багатства, раціонально їх використовувати; розвивати пізнавальний інтерес до наукових знань, спостережливість, логічне мислення; виховувати любов та бережне ставлення до природи, до рідної України, бажання зберегти нашу планету Земля для нащадків.
МЕТОДИ: ПРИЙОМИ:
Розповідь Проблемна ситуація
Метод наочності Робота в групах
Бесіда Вступи учнів
Активізація життєвого досвіду
Практична робота
ЛЕКСИКА ЛЛЯ ЗАСВОЄННЯ: Населення Землі, раси (біла, жовта,
червона), раціональне користування
природою.
ОБЛАДНАННЯ. Карта півкуль, фотографії чи малюнки представників основних людських рас.
ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Підсумок фенологічних спостережень.
1.Зміна висоти Сонця на небозводі.
2. Тривалість дня та ночі.
3. Стан неба. Від чого він залежить?
4. Зміна температури повітря.
5. Напрям вітру.
6. Опади. У вигляді чого вони бувають?
7. Стан рослин (пробудження, буйне цвітіння, підготовка до
зими, сплячка).
8. Поведінка тварин.
9. Праця людей.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Самостійна робота ( письмова ).
І-група
1.На які океани поділяється Світовий океан?
2. Який з океанів найбільший? Який найменший?
3.Що дає людям Світовий океан?
4. Який материк омивається чотирма океанами?
5. Яка вода в океані прісна чи солона?
ІІ-група1.Як називаються простори суші, оточені морями і океанами?
2. Який материк омивається трьома океанами ?
3. Яки ви знаєте материки?
4. Де проходить межа між Європою та Азією?
5. Який материк найбільший?
2. Індивідуальне опитування ( учні розповідають про уявні подорожі одного із океанів.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- На теле- й кіноекранах ви щоденно бачите калейдоскоп людських облич, які відрізняються один від одного кольором шкіри, волосся, обличчя. Багато людей виділяються одягом, способом життя. Але всі разом вони складають людство – населення Землі. Незважаючи на всю свою різноманітність, людство єдине і живе у спільному домі під назвою Земля.
Скільки ж людей живе на Землі? Що таке людські раси? Чим вони відрізняються одна від одною? Як людство впливає на природу Землі? Відповісти на ці запитання ви зможете, вивчивши тему сьогоднішнього уроку «Населення Землі. Збережемо природу Землі разом».
ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1.Розповідь учителя з використанням наочності.
- У процесі розвитку Землі в певний період на планеті з’явилася людина. Поступово завдяки праці людини освоювали зручні для життя території Земної поверхні.
Кількість людей у давні часи зростала досить повільно, тому що умови життя були дуже суворими. Людей підстерігали не лише різні хвороби, а й небезпека від хижих звірів, отруйних зміїв, стихійного лиха.
Поступово , коли людина перестала залежить від природи, а тривалість її життя збільшилась, кількість населення стало стрімко зростати. Як що на початку нашої ери жило приблизно 300 млн. чоловік, то тепер сім’я народів становиться вже понад 5,8 млрд. чоловік.
Як уявити собі таку кількість людей? Коли б ми поставили в шеренгу 1 млрд. чоловік то вона розтягнулася б на 500 тис км, а це 12,5 земних екваторів.
Люди постійно живуть на всіх материках, крім Антарктиди. Подумайте чому?
- Розселилися люди по материках нерівномірно. Найбільше людей живе в Азії – більше половини населення світу. Густо заселені території у західній і центральній Європі. А найменше населення в Австралії.
За зовнішніми ознаками люди на Землі різні. Відповідно до природних умов життя. У людей виробилися зовнішні відмінності. Люди різних країн відрізняються зовнішньою будовою тіла, кольором шкіри, волоссям, очей, формою носа і губ. Ці ознаки називаються расою.
Так у європейців світла шкіра, м’яке , пряме або трохи хвилясте волосся, вузький ніс, тонкі губи, різний колір очей. До цієї раси належіть майже
половини людства планети. Сама назва свідчить про те , що більшість народів цієї раси проживає в Європі. Але з відкриттям Америки й Австралії європейці розселилися по всьому світу.
В Азії люди набули жовтуватого кольору шкіри ,вузького, ніби щілинки, розрізу очей і плоскуватого обличчя.
В Африці, Австралії та Америці живуть люди, для яких характерні темний колір шкіри, кучеряве або хвилясте волосся, у більшості з них широкий ніс, товсті губи.
Так виникли біла, жовта і червона раси.
Хоч назва раси мають різні зовнішні ознаки, проте усі люди мають однакову внутрішню будову тіла. Тому раси ніяк не можна поділити на «вищі» і «нижчі» за кольором шкіри. адже такий поділ відбувався у процесі розвитку людства під впливом природних умов, способу життя тощо.
Так, чорне забарвлення шкіри і густе кучеряве волосся захищає людей чорної раси від спекотного сонця. А вузький розріз очей азіатів запобігає попаданню в очі піску і пилу у пустелях, де дмуть сильні вітри.
З давніх – давен люди жили родами. У родах об’єднувались кровні родичі. Вони спільно полювали і ділили здобич, спільно її споживали. Весь рід дотримувався певних звичаїв. Роди об’єднувались у племена. Пройшли сторіччя, і на зміну родоплемінній спільності людей прийшла нова форма спільності. Люди, які жили на певній території, спілкувались однією мовою, мали свої традиції і дотримувались їх, утворили народи. Згодом один чи кілька народів утворили держави. Кожна держава світу, які б народи не жили на її території, має свої кордони, назву, столицю, державну мову, історію, культуру. Зараз у світі понад 200 держав.
Виступ підготовленого учня з демонстрацією наочності.
Символи держави – герб, прапор та гімн.
Герб – це пізнавальний знак, який свідчить про те, чим славна держава, що символізує її місцевість. Герби зображають на прапорах, грошах і печатках.
Прапор держави – це полотнище одного або кілька кольорів.
Гімн - це урочиста пісня, що є символом державної єдності.
У кожній державі є Конституція – основний закон. Він визначає її устрій, порядок утворення, основні права і обов’язки громадян.
Це герб, прапор та гімн України.
Доповнення вчителя.
- Який герб, прапор та гімн України?
- Коли в Україні визначаємо День Конституції?
Організація Об’єднаних Націй (ООН) створена після другої світової війни. У ній працюють представники майже всіх країн світу. Мета ООН – сприяти розв’язанню конфліктів між народами мирним шляхом.
Також була прийнята Декларація прав і свобод людини, яка захищає права людей різних рас, віросповідань тощо.
Фізкультхвилинка.
Встаньте ,діти, посміхніться
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
Ви до сонця потягніться,
Веретеном обкрутиться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
2. Продовження розповіді учителя.
- Усе менше залишається на землі місць, де б не ступала нога людини. І все більше природа потерпає від її діяльності.
Колись життя людей залежало від «примх» навколишньої природи. Наші предки схилялися перед силою природи, гостро відчували свою залежність від неї. Але поступово дещо змінилося. У людей з’явилися поля, ферми, заводи, затишні домівки, різна техніка. І тоді людям стало здаватися, що вони не залежать от природи, що вони сильніші за неї. Більше того , людина стала намагатися «полонити» природу, стати її господарем. Озброєна могутньою технікою, вона вважала себе велетнем, якому все на планеті можна.
Не пройшло багато часу, і люди побачили, що це не так. «Полонення» природи призвело до загублення повітря й води, руйнування ґрунту, загибелі лісів, знищення рослин і тварин. Люди почали розуміти, що вони не «панують» над природою, а просто знищують її. І ще люди зрозуміли: вони тисячами ниточок зв’язані з навколишньою природою і так само залежать від неї, як листочок дерева від його коренів. Знищивши навколишню природу, вони й самі не виживуть, бо людина – син природи, а не її полонитель.
3. Створення проблемної ситуації.
- Назвіть плюси , мінуси «панування» людини над природою.
4.Робота з підручником.
- Про деякі ознаки небезпеки, яка нависла над нашою планетою дізнаєтесь, прочитавши статтю підручника «Збережемо природу Землі разом».
Під час читання учні заповнюють на дошці опорну схему.
Що наносить шкоду природі?
Вирубування
лісів Знищення
тварин Війни Хімічні
речовини
отруто-хімікати Відходи
вироб-ництваЕкологічні
катастрофи Побутове
сміття
5. Робота клубу «Пізнайка».
* Що мається на увазі під забрудненням оточуючого середовища?
Забруднення оточуючого середовища значить викидання в атмосферу, водосховища, або просто на землю різних речовин, які наносять шкоду природі.
*Звідки беруться кислотні дощі?
Люба дощова вода має слабку степінь кислотності. Але при спалюванні продуктів переробки природного палива – в автомобільних двигунах, на заводах і електростанціях – виділяються хімічні речовини, набагато збільшуючи кислотність вологи, яка знаходиться в атмосфері.
* Чи існують «озонові дірки»?
Озонові шари в атмосфері землі захищає нас від небезпечної дії ультрафіолетового випромінювання Сонця. Озон знищується деякими хімічними речовинами, які є в аерозолях, холодильних установках та пластикових матеріалах.
* Що таке глобальне потепління?
Деякі гази, які є в атмосфері мають здібність утримувати теплову енергію Сонця. Сьогодні багато заводів, автомобілів і електростанцій викидають в атмосферу велетенську кількість таких газів, які утримують на Землі все більше сонячної енергії, розігріваючи, таким чином, поверхню нашої планети.
* Що відбувається з різним сміттям, яке ми викидаємо?
Частина його спалюється, що приводить до подальшого забруднення повітря і причиняє процес глобального потепління. Більша частина або закопується в землю, або скидається в море – знову-таки забруднюється оточуюче середовище. Лише незначна частина перероблюється і використовується повторно.
* Які основні причини забруднення моря?
Основних причин забруднення моря п’ять.
1.Радіоактивні відходи з АЕС.
2.Важкі метали, такі як ртуть і свинець, та інші відходи виробництва.
3.Хімікати, потрапляючи з поверхні землі в річки і моря, наприклад, добрива і пестициди.
4.Нафта і масло з прибережних підприємств, кораблів та через аварії танкерів.
5. Викидання в море стичної води.
* Навіщо вбивають китів?
В наші дні небагато країн полюють на китів і кількість китів, яких
дозволяється убити, обмежено. Проте спосіб, котрим їх убивають, жорстокий, і такі організації, як «Гринпіс», хочуть зупинити китобійний промисел. Із китів добувають жир, роблять консерви для собак, косметику, свічки і добриво.
* Як борються з забрудненням?
В останній час групи охорони оточуючого середовища, такі , як «Гринпіс», і деякі держави висувають теорію «екологічно чистої продукції». Вченим запропоновано розробити такі виробничі процеси, які майже не давали б токсичних відходів і наносили б оточуючому середовищу мінімальних збитків.
* Чим ти можеш допомогти?
Ось що ти можеш зробити:
1.Старайся не купляти товарів з великою кількістю обгорток .
2.Дізнайся чи є у вас в районі пункт прийому відходів: паперу, консервних банок, пляшок і одягу.
3. Бережи електроенергію.
V. Осмислення учнями знань.1. Відповіді на запитання.
- Від чого забруднюється природа?
- Як люди забруднюють воду? Повітря? Ґрунт?
- Що, по- вашому, є найбільшою загрозою для природи Землі?
2. Творче завдання (в групах).
- Поміркуйте і складіть листівку «Планета людей – у небезпеці», в якій запропонуйте свої шляхи збереження природи на планеті Земля.
Заслухати відповіді кожної групи.
3. Робота в зошиті з друкованою основою.
VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
- Як змінилася кількість населення Землі протягом історичного періоду?
- Які є раси людей на Землі?
- У чом пролягають відмінності людських рас?
- Чому вони виникли?
- Що має кожна держава? Яки символи має держава?
- Хто наносить найбільше шкоди природі?
- Чим людина забруднює навколишнє середовище?
- Що люди роблять, щоб розв’язати складні проблеми охорони й збереження природи?
VІІ. Домашнє завдання.
Прочитати в підручнику статті «Населення Землі», «Збережемо природу Землі разом», підготувати відповіді на запитання після них.
Творче завдання:
Намалювати малюнок на тему: «Планета людей у небезпеці – захистимо її».