Розробка уроку з трудового навчання

Тема: Конструкційні матеріали та їх вибір.
Мета уроку
навчальна: ознайомити учнів з різними видами конструкційних матеріалів, характерними ознаками, значенням деревини як конструкційного матеріалу для народного господарства країни;
розвиваюча: розвивати вміння визначати та враховувати механічні та технологічні властивості конструкційних матеріалів при виготовленні корисних речей; розвивати технічне, художнє мислення;
виховна: виховувати почуття відповідальності та бережливого ставлення до навколишнього середовища, любов до праці.
Об’єкти практичної діяльності учнів: зразки різних порід деревини та інших конструкційних матеріалів.
Наочність: стенд зразків різних порід деревини, шпону, фанери, деревоволокнистих плит, інших конструкційних матеріалів, інструкційні картки до лабораторних робіт.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, література.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Під час організаційного етапу перевіряю присутність учнів, готовність їх до уроку.
Хочу повідомити вам, що сьогодні на уроц,і за кожне доповнення, кожну відповідь ви отримуватимете бонусні бали, які ви заноситимете до своїх карток активності, що вам роздасть черговий, і ці бонуси врахуються при виставленні оцінки за урок. Напишіть на картці своє прізвище та ім
·я.
II. Перевірка домашнього завдання. (методом бесіди з'ясовую питання):
1.Що означає слово проектування? (Створення, планування виготовлення нового виробу)
2.Які ви знаєте етапи проектування? (організаційно – підготовчий, конструкторський, технологічний, заключний)
3.Де знаходять інформацію для створення проектів?
4. На основі чого проектується новий виріб?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Актуалізація опорних знань учнів.

На початку уроку запропоновую учням поглянути на зразки виробів, які виготовили попередні учні. Мотивацію до подальшої роботи здійснюю шляхом постанови проблемного запитання.
- Чи можемо ми одразу братися до виготовлення таких виробів?
- Чи всю інформацію про майбутній виріб ви вже отримали ?
Отже, для того щоб створити виріб (іграшку, кухонну дошку, поличку тощо) необхідно мати не лише креслення цього виробу, але й відповідні знання про матеріали, з яких буде виготовлятися виріб. Отже нам сьогодні необхідно з’ясувати, який матеріал буде найбільш придатним для виготовлення вашого майбутнього виробу.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розпочати можна з актуалізації життєвого досвіду учнів та проведення між учнями міні-змагання «Хто назве більше матеріалів, із яких виготовляють різні вироби.»
Узагальнюючи відповіді учнів, повідомляю, що всі матеріали, які використовуються у процесі технологічної діяльності людини називаються конструкційними, і даю визначення цього поняття під запис. Тим самим привчаю учнів до роботи з зошитом.
Конструкційні матеріали – це матеріали, які застосовують у виробництві для виготовлення різного роду виробів. Розрізняють такі конструкційні матеріали: дерево, залізо, пластмаса, скло, каучук та ін. Проектування та конструювання виробів на уроках трудового навчання здійснюватиметься із використанням різних конструкційних матеріалів. Проте ви використовуватимете для цих цілей здебільшого деревину.
В процесі ознайомлення учнів з деревиною пропоную загадки або літературні строки присвячені деревині:
«Пишне і крилате,
Хто його не зна,
в нього рук багато,
а нога одна». ( Дерево).
«Стоять могутні красені в гаю.
На плечі їхні звалене завдання
таке, яке буває лиш в раю,
підтримувати рівновагу мироздання» ( Дерево).
Ознайомлення учнів з деревиною як конструкційним матеріалом доцільно провести в формі бесіди.
Деревина – дуже поширений, легкий і одночасно міцний природний матеріал, який добре обробляється різальним інструментом (пилками, рубанками, долотами, стамесками тощо). З неї можна виготовляти різноманітні вироби домашнього вжитку, іграшки, сувеніри, прикраси, інші.
- Які породи дерев вам відомі ?
- Які дерева ростуть в нашій місцевості ?
Більшість предметів, що оточують нас удома і в школі, крім деревини, виготовляють з фанери, деревостружкових (ДСП), деревоволокнистих(ДВП) плит.
ДВП – матеріал, виготовлений з подрібненої тирси.
ДСП – матеріал, виготовлений з тирси та стружки.
Ці матеріали застосовують частіше ніж пиломатеріали, бо вони мають велику площу, однакову міцність в усіх напрямках і однорідніші за своєю будовою.
Фанеру виготовляють зі шпону. Шпон – це тонкий шар деревини.
Фанера, порівняно з іншими листовими матеріалами, має кращі властивості завдяки перехресному склеюванню листів шпону.
Пластмаса – це є синтетичний матеріал, діелектрик, саме пластмасу дуже часто використовують для ізоляції електричних пристроїв та проводів, які знаходяться під струмом, порівняно з залізом пластмаса є легка.
Скло – твердий, важкий та крихкий матеріал, проте його позитивною властивістю є прозорість, саме через це його використовують у будівництві, у машинобудуванні та інших видах виробництва. Скло також не провидить електричний струм, тому його часто використовують у електротехніці для ізоляції небезпечних поверхонь. Часто із скла виготовляють різного роду прикраси.
До конструкційних матеріалів належать також і метали. У промисловості використовують чорні та кольорові метали. До чорних належать залізо та його сплави: сталь і чавун, до кольорових: мідь, алюміній, свинець, олово, цинк, магній та їх сплави.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Для проведення закріплення та лабораторно-практичної роботи поділяю клас на групи.
Закріплення проводжу у формі гри «Кольорова стрічка»
Кожна група отримує картки. З одного боку вони кольорові, а з іншого містять слово. Задаю питання. Відповідь знаходиться на картках. Завдання учнів знайти слово-відповідь і покласти картку на верстаку так, щоб видимою частиною була кольорова сторона картки. Перевірити правильність відповідей можна за кольоровим рядом, що утворився на дошці.

Матеріал для виготовлення фанери(шпон);
Синтетичний матеріал для ізоляції електричних пристроїв.(пластмаса)
Твердий, важкий, крихкий та прозорий конструкційний матеріал(скло)
Сплав заліза(чавун)
Кольоровий метал..(мідь)








VІ. Лабораторно-практична робота «Вибір матеріалів для виготовлення виробу»
Кожна група учнів картку з інструкцією щодо виконання роботи.
Послідовність виконання роботи.
Вияснити назву виробу.
Вибрати матеріал з якого, можливо, ви б хотіли виготовити цей виріб.
Обгрунтувати вибір матеріалу.
Вибрати вид оздоблення вашого виробу та обгрунтувати його.

Вся практична робота виконується на картках, які роздаються учням.
Перед початком роботи провожу вступний інструктаж щодо проведення лабораторно-практичної роботи, доводжу послідовність дій та правила заповнення картки. Під час проведення роботи провожу поточний інструктаж, а також, слідкую за порядком виконання лабораторно-практичної роботи.
Лабораторно-практична робота закінчується повідомленням результатів. Я, особисто, коригую роботу учнів, доповнюю їхні відповіді, перевіряю записи в картках. За підсумками перевірки виставляю оцінки.
VII. Заключна частина.
Пропоную кожній групі учнів повідомити:
Чи відповідає очікуваний результат отриманим результатам на уроці?
Які знання (назвати конкретно - що саме?) отримані на уроці ви зможете використати у подальшій роботі в майстерні?
Пропоную учням підрахувати бонуси та виставляю оцінки.
мотивація оцінок;
виставлення оцінок за роботу на уроці;
Д.З. Вивчити матеріал за конспектом