Урок з астрономії на тему: Фізичні характеристики Сонця. Будова Сонця та джерела його енергії. Прояви сонячної активності та їхній вплив на Землю


Тема: Фізичні характеристики Сонця. Будова Сонця та джерела його енергії. Прояви сонячної активності та їхній вплив на Землю.
Мета: ознайомити учнів з основними даними про атмосферу і «поверхню» Сонця, з фізичними характеристиками Сонця як зорі, з його хімічним складом; сформувати поняття гравітаційної рівноваги, джерел енергії і внутрішньої будови Сонця, поняття сонячної активності, її проявами на Сонці; розглянути вплив сонячної активності на Землю; виховувати в учнів самостійність, допитливість.
Унаочнення: відеоматеріали «Сонце – найближча зоря», схема будови Сонця, таблиця Менделєєва, підручники.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Аналіз контрольної роботи.
ІІІ. Мотивація учбової діяльності.
Що є центром у Сонячній системі? Сонце. Події та явища, що відбуваються на ньому, значною мірою визначають процеси, які відбуваються на планетах, зокрема і на планеті Земля. Вивчаючи Сонце, ми починаємо краще розуміти природу інших зір. Важливо досліджувати Сонце – бо воно є джерелом життя на Землі.
VІ. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.План
1. Атмосфера і «поверхня» Сонця.
2. Радіус, маса і світність Сонця.
3. Температура, спектр, хімічний склад Сонця.
4. Обертання Сонця.
5. Умова рівноваги і температура в центрі Сонця.
6. Джерела енергії Сонця.
7. Внутрішня будова Сонця.
8. Сонячні плями; циклічність сонячної активності; протуберанці; сонячні спалахи.
9. Вплив сонячної активності на магнітосферу і атмосферу Землі; магнітні бурі; вплив активності Сонця на погоду; сонячна активність і коливання клімату Землі; вплив сонячної активності на людину.
Зоря Сонце – центральне тіло Сонячної системи (жовта зоря). Атмосфера Сонця: фотосфера, хромосфера, сонячна корона.
Поверхні Сонця у звичайному розумінні немає. Є плавне зменшення густини з висотою від стану умовно щільного до дуже розрідженого.
Відкриємо таблицю на ст. 188 «Дані про Сонце». Колективна робота.
3, 4. Робота з підручником: § 18, п. 3, 4, 5; (таблиця Менделєєва). Опрацювати самостійно.
5. Й. С. Шкловський, відомий астроном радянських часів говорив: «…Історія існування будь-якої зорі – це справді титанічна боротьба між силою гравітації, яка намагається її необмежено стиснути, і силою газового тиску, що намагається її «розпорошити», розсіяти у навколишньому міжзоряному просторі. Мільйони і мільйони років триває ця «боротьба». Упродовж цих дивовижно великих строків сили рівні. Та врешті-решт перемога буде за гравітацією. Така драма еволюції кожної зорі».
Стан зорі Сонця, в якому внутрішній тиск газу і випромінювання зрівноважує вагу речовини, розміщеної вище, називається станом гравітаційної рівноваги.
Тц ≈ 15 000 000 К.
6, 7. Знайти відповіді у підручнику на запитання:
а) Що таке термоядерний синтез?
б) Що таке дефект мас?
в) Чому Сонце не вибухає, як термоядерна бомба?
г) Назвіть складові внутрішньої будови Сонця.
Черговий роздає учням схему будови Сонця. Самоперевірка.

8. Скласти план-конспект до питань: І-в:сонячні плями, циклічність сонячної активності; ІІ-в: протуберанці, сонячні спалахи. Взаємоперевірка.
9. Перегляд відеоматеріалу: «Сонце – найближча зоря».
Колективне розв’язування задачі.
Визначити потужність випромінювання Сонця, якщо сонячна постійна дорівнює
q = 1,37 * 103 Вт/м2. Що таке сонячна постійна? Чому так важливо знати, чи постійна вона чи змінюється з часом?
Розв’язання:
Повна потужність випромінювання Сонця визначається так:
ω = 4πa⊕2q, де a⊕ - середня відстань від Землі до Сонця. Тоді
ω = 4πa⊕2q = 4 * 3,14 * (1,5* 1011)2 * 1,37 * 103 ≈ 3,9 * 1026 (Вт).
Сонячна постійна – кількість сонячної енергії, яка кожну секунду попадає на одиничну поверхню верхньої межі земної атмосфери. Ця енергія забезпечує приблизно таку ж кількість тепла й світла за тиждень, як і всі запаси вугілля, нафти і природного газу, що є на Землі. Зміна сонячної постійної може призвести до відчутних змін атмосфери і клімату на Землі.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Евристична бесіда:
Які нові поняття ми розглянули на уроці?
Що мають на увазі, коли говорять про поверхню Сонця?
Що таке сонячний вітер?
Що таке світність Сонця?
Як впливає сонячна активність на Землю?
Що таке магнітна буря?
VІІ. Оцінювання роботи учнів на уроці.
VІІІ. Домашнє завдання.
Вивчити § 18, 19, 20, «?» на ст. 124. http://www/sec.noad.gov/today.html - повідомлення про сонячні спалахи і прогнози «космічної погоди».
Задача.
Знаючи сонячну постійну для Землі, обчисліть величину сонячної постійної для Венери і для Марса, якщо відстань від Сонця до Венери 0,723 а.о., а до Марса – 1,524 а.о.
Розв’язання:
Сонячна постійна для Венери буде в ( 10,723)2 раз більше, тобто
2,62 * 103Вт/м2. Для Марса : в ( 11,524)2 раз менше, тобто 590 Вт/м2.
Повторити: затемнення Сонця та Місяця.
Схема будови Сонця