Розробка уроку.Практичне заняття. «Особистість і діяльність Александра Великого за історичними джерелами»

Тема: «Особистість і діяльність Александра Великого за історичними джерелами»
Мета:
Навчальна: ознайомити з особистістю Александра Македонського та рисами його характеру; розкрити особливості Східного походу, утворення імперії та ролі Александра Великого в історії стародавнього світу;
Розвивальна: формувати уміння працювати з історичними джерелами та робити висновки за ними, розвивати хронологічні, просторові, логічні, аксеологічні компетенції.
Виховна: виховування негативного ставлення до конфліктів та військових ситуацій.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.
Форма уроку: практичне заняття.
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України» О.Г. Бандровсь-
кий, В.С.Власов, настінна карта, відеоресурси «Природа Македонії», дидактичний матеріал, електронна презентація.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
ѓ- складати на основі опрацьованих історичних джерел розповідь про характер, зовнішність Александра Македонського;
ѓ- характеризувати та оцінювати його діяльність ;
ѓ- висловлювати міркування про роль Александра Великого в історії стародавнього світу.
План уроку:

І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
1. Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Налаштування на робочий настрій.

II. ОСНОВНИЙ ЕТАП
1.Оголошення теми, визначення навчальних цілей (очікуваних результатів) уроку.
2.Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
3. Активізація пізнавальної діяльності.
4. Виконання практичної роботи.
Перегляд відео «Природа Македонії»
Робота з ілюстраціями
Робота з таблицею
Робота з джерелами. (робота в парах)
Робота з підручником (індивідуальна робота) (ст.189-190).
Фізкультхвилинка.
Опрацювання матеріалу у підручнику.
Повідомлення учня( Історична цікавинка)
ІІІ. ЗАВЕРШАЛЬНИЙ ЕТАП
1.Контроль навчальних досягнень.
Складання історичного портрету .
2.Підведення підсумків уроку (Рефлексія).
3. Мотивація та оцінювання пізнавальної діяльності учнів.

ІV. Повідомлення та інструктаж домашнього завдання учнів.


ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП.
1. Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Налаштування на робочий настрій.
II. ОСНОВНИЙ ЕТАП
1.Оголошення теми, визначення навчальних цілей (очікуваних результатів) уроку.
Учитель. У нас сьогодні незвичайний урок, а урок - практичне заняття. На такому уроці більше працюєте ви, а я вам допомагаю, я впевнена , що всі будуть активними та отримають найкращі оцінки. Пропоную провести наш урок під девізом (Слайд 2):
Працюю.
Спостерігаю.
Помічаю.
Міркую.
Роблю висновок.
Учитель. Тема нашого уроку «Особистість та діяльність Александра Великого» (Запис теми до зошита). Сьогодні детальніше ознайомимося з особистістю відомого полководця, перебігом та наслідками Східного походу, також складемо історичний портрет Македонського. З'ясуємо як і чому зберігається пам'ять про Александра Великого?
Після цього уроку ви зможете:
ѓ-складати на основі опрацьованих історичних джерел розповідь про характер, зовнішність Александра Македонського;
ѓ- характеризувати та оцінювати діяльність Александра Великого;
ѓ- висловлювати міркування про роль Александра в історії стародавнього світу.
План уроку
1.Що дізнаємося з історичних джерел про зовнішність та характер Александра Македонського?
2.Про які подробиці Східного походу Македонського довідуємося з історичних джерел?
3.Яким постає Александр Великий в оцінці давньогрецьких істориків як людина та державний діяч?
2.Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
Учитель. Максим Горький писав: «Чим краще будемо знати минуле, тим краще і глибше зможемо усвідомити велике значення того, що творимо сьогодні». У день, коли був спалений храм Артеміди Ефеської, з’явився на світ Александр. Казали, що немає нічого дивного в тому, що храм Артеміди згорів; адже богиня у цей час допомагала Александру з’явитися на світ. Македонському царю Філіппу, батькові Александра, цього дня майже одночасно надійшло три звістки: по-перше, про перемогу його війська у черговій битві, по-друге, що його кінь переміг в Олімпійських іграх, і, нарешті, про народження Александра. Цілком ймовірно, що Філіпп надто зрадів, провісники помножили його радість, оголосивши, що син, народження якого збіглося з перемогами, буде непереможним. В Азії проголосили, що цей день породив горе і велику біду для Азії. Цікаво, чому перемоги одних несуть лихо іншим?
3. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда (робота з картою та лінією часу)
Учитель. На попередніх уроках ми з вами розглядали Грецію в античний та класичний період, давайте пригадаємо:
1. Де знаходиться Греція? (На Балканському півострові)
2. Які найбільші поліси ви знаєте?(Афіни, Спарта)
3.Який у греків був найбільший ворог? (Перси)
4. Коли почалась греко-перська війна? Скільки років тривала?(490-449 р. до н. е; 41 рік)
5. Назвіть найвизначніші битви греко - перської війни? (Марафонська битва (490р. до н. е), битва при Платеї (479 р.до н.е), Саламінська битва (480р. до н. е), Фермопільська битва (480 р. до н.е ).
6. Скільки років минуло від Марафонської до Фермопільської битви? (10 років)
7. Скільки років минуло від початку греко - перської війни до сьогоднішнього дня? (2506 р.).
8. Хто переміг в греко - перській війні? (Греки).
9.Який грецький поліс отримав найбільший зиск?(Афіни. Був утворений Афінський морський союз).
10. Як відреагувала Спарта на це?(Суперництво між двома полісами посилилося, почалася Пелопонеська війна). Скільки років тривала? Хто переміг?(Спарта). Хто скористався цією війною?(Філіп ІІ. Македонія). В якому році сталася вирішальна битва між греками та македонянами? (338 р. до н.е. Битва при Херонеї. Фактично вся Греція стала підконтрольною Македонії.)
11. Що таке імперія?(Імперія – це держава, яка силою зброї об’єднує різні народи.). Які імперії ви знаєте?(Асирійська, Перська).
Учитель. Сьогодні на уроці ми познайомимося з імперією Александра Македонського. Ще змалку Александр мріяв про подвиги і хвилювався, що батько все зробить без нього і для нього не залишиться жодного славного подвигу. Але Александру за досить короткий період свого життя вдалося завоювати півсвіту.
Проблемне питання (Запис на дошці)
Учитель. Хто ж він : великий полководець і державний діяч, чи холоднокровний убивця? Це ми маємо з’ясувати на сьогоднішньому уроці.
4. Виконання практичної роботи.
1.Що дізнаємося з історичних джерел про зовнішність та риси вдачі Александра Македонського?
Учитель. Історія це складний і багатогранний процес, що розповідає про життя людей. Але разом з тим історія продукт діяльності людей, кожен з яких переслідує свою мету та інтереси. І справді, саме особистості, і передусім державні діячі, творять історію, тому що від їхніх дій і вчинків багато в чому залежить її хід.
В особі Александра Македонського дивним чином поєднувалися такі якості, як обережність і ризик, розсудливість та інтуїція. Зазвичай цю виняткову натуру пояснюють впливом чинника подвійної спадковості: реальної (від батька Філіппа) і напівмістичної (від Олімпіади, його матері) (Слайд 3). Мати володіла несамовитим характером, нестримною чуттєвістю, брала участь у магічних ритуалах. Вона вела свій рід від Ахілла.
У Александра спостерігали ті самі некеровані вибухи гніву та пориви ентузіазму, що й у Філіппа II, який вів свій рід від Геракла. Занурившись у світ міфології, він уявив, що в його жилах тече кров героїв його предків.
Оскільки Олександр вважав себе надлюдиною, він і поводився як надлюдина.
Прийом «Вулик»
Учні відповідають на питання : «Що відомо про Олександра Македонського?» (Говорять навперебій.)
Додаткові запитання:
Назвіть ім’я батька Александра Македонського . ( Філіпп) У скільки років Александр став царем ? ( 20) У якому році він почав свій Східний похід ? ( 334р. до .н.е) Столиця Македонії ... (Пелла).
Значення імені «Александр» ... («захисник людей»).
Про що мріяв Александр Македонський? (Завоювати увесь світ)
Учитель. Відповівши на запитання, ми підійшли до розгляду особистості Александра Македонського. Давайте звернемо нашу увагу на схему, за допомогою якої ми зможемо більш детально розглянути особистість Александра Македонського (Слайд 4).




Перегляд відео «Природа Македонії»
Учитель. Як ви ввважаєте, чи впливають природно-кліматичні умови на характер людей? (Виявляється, впливають). Перегляньмо відео «Природа Македонії» та побачимо, яка природа оточувала Александра (Південь Європи, гірська країна). Як природа впливає на характер людини? (Спокійні, повільні народи північних широт відрізняються від запальних народів півдня, гірське населення від степовиків)
Учитель. Протягом уроку ми також будемо заповнювати таблицю.
(Слайд 5)
Риси вдачі Александра Македонського.
Позитивні
Негативні

хоробрий
запальний

відважний
жорстокість

винахідживий
честолюбивий

сильний
примхливий

рішучий
упертий

цілеспрямовий
жорстокий


пихатий


Робота з ілюстраціями (Зображення Александра Македонського: скульптурне погруддя роботи Лісіппа, фрагмент мозаїки «Александр Македонський в битві проти персів», «Александр – бог Єгипту» статуя, знайдена в Єгипетських Фівах (Слайд 6)
Учитель.
- Які у вас враження від зовнішності?
- Яке, на вашу думку зображення, більш достовірно передає зовнішність героя?
- Яким намагалися показати Александра давні митці?
Прийом «Художня майстерня»
Учитель. Якби ви були художниками, і вам запропонували намалювати портрет Александра Македонського, які кольори ви використали б для цього? Чому саме?
Асоціації за кольором.(Слайд 7)
чорний - темний, нехороший, небезпечний, без майбутнього, смерть.
червоний - перемога, кров, битви, битви, влада, натиск, натиск.
синій - благородство, влада, мужність, чистота помислів, цілеспрямованість.
жовтий - спадкоємець, золото, багатство, влада спадкова, корона, хитрість, мстивість, дипломатичність, гнучкість.
коричневий - половина червоного і половина чорного, і позитивне і негативне, половинчастість, ні те, ні се.
зелений - культура, цивілізація, слід в історії, колір народження і творення (міста, наприклад) багато зруйнував, але і побудував теж чимало.
Учитель.
- А чи можна, на вашу думку, за допомогою портрета або зображення розповісти про риси характеру Александра Македонського? (Характер сукупність психологічних особливостей, які визначають поведінку людини. («Характер» (гр.) друк, відбиток.)
Учитель. Для визначення типу характеру людини необхідно уявити будову її тіла. (Слайд 8).Яким постає перед нами Александр Македонський? На зріст Олександр був 4 лікті та 1 палеста, що становить 191 см. Людина, схильна до повноти - зазвичай добра, повільна. Худорлява людина - зазвичай швидка, впевнена у собі, жорстка. Чималу роль в характері людини відіграють і фізіологічні дані, наприклад, форма носа, тіла, лоба.
- Діти, давайте припустимо (користуючись таблицею «Співвідношення ознак зовнішності і рис характеру» (Додаток 1 ) , які риси характеру мав Александр Македонський, виходячи з особливостей його зовнішності.(Слайд 9) (Учні дають відповіді та продовжують заповнювати таблицю «Риси вдачі Александра Македонського»)
Таблиця «Співвідношення ознак зовнішності і рис характеру»
Ознаки зовнішності
Риси характеру

Широке обличчя
Упевненість в собі

Вузьке обличчя
Невпевненість у собі, боягуз

Жорстке волосся, груба шкіра
Грубість, прямолінійність, фізична витривалість

М’яке волосся, ніжна шкіра
М’якість, фізична слабкість, хитрість

Широка нижня щелепа
Прагнення керувати, сміливість

Широкі ніздрі
Упевненість у власних силах

Широкий лоб
Високий інтелект, гнучкий розум

Гостре підборіддя
Упертість

Рот сильно виступає вперед
Запальність

Повні губи
Щедрість

Тонкі губи
Економність

Складки між бровами
Точність

Орлиний ніс
Прагнення керувати іншими

Ніс з горбинкою
Людина, яка любить всього домагатися самотужки

Велика впадина на переніссі
Прагнення підкорятися, невміння приймати рішення самостійно

Маленька відстань між носом і верхньою губою
Самозакоханість


Учитель. Людину можна охарактеризувати не тільки за вчинками, словами та фізіологічними даними. Важливе місце в описі людини відіграє і колір очей. Не дарма в народі кажуть, що очі людини є дзеркалом душі. У Македонського була гетерохронія – різний колір очей, точніше карий та блакитний. Блакитноокі люди за своєю природою – лідери, і сперечатися з ними практично неможливо. Саме тому вони майже завжди домагаються бажаного. Кароокі люди відрізняються темпераментність, вони запальні та чудові психологи.
Робота з джерелами. (робота в парах)
Учитель. Опрацюйте джерела З «Порівняльних життєписів» Плутарха (Додаток 2). (Слайд 10)
- Визначте, які знання і інтереси прищепив Александру Аристотель. Які звички сформувалися у Александра під впливом наставника? Свої думки ілюструйте словами документа.
- Визначте, які риси характеру виявив Александр у випадку з Буцефалом. Як Філіпп ІІ відреагував на вчинок сина? Свої думки ілюструйте словами документа. (Результати додайте до таблиці)

З «Порівняльних життєписів» Плутарха
любов до медицина прищепив Александру не хто інший, як Аристотель. Бо Александр цікавився не тільки теорією цієї науки, а навіть, як можна зробити висновок з його листів, допомагав хворим друзям, призначав їм різні способи лікування і харчування.

Одного разу привели Філіппу коня Букефала., але кінь виявися неприборканим і не непридатним для їзди. Розгніваний Філіпп звелів забрати Букефала як коня дикого й необ'їждженого. Тоді Александр сказав: «Якого чудового коня втрачають люди, котрі через своє боягузтво не можуть його приборкати!» Александр миттю підбіг до коня, схопив його за вуздечку. Деякий час Александр біг поряд із конем і гладив його рукою, а коли побачив, що той перестав боятися, скочив на коня і впевнено сів. Помітивши, що кінь заспокоївся, Александр попустив віжки й помчав уперед.

Працюємо з підручником (індивідуальна робота) (ст.189-190).
Учитель. Скориставшись джерелами, аргументуйте твердження, навівши приклади.
Александр Македонський
1. Був сміливою та честолюбною людиною адже
2. Мав добру освіту і виховання, свідченням чого є
3. Був сильним духом та рішучою людиною, що виявлялося в....
4. Поясніть крилатий вислів «гордіїв вузол».
Був сміливою та честолюбною людиною адже(одного разу, за повідомленням джерел, коли друзі запитали його, чи не хоче він узяти участь у змаганнях з бігу на Олімпійських іграх, він відповів,що залюбки, якщо його суперниками будуть царі. Александр був переконаний, що більше він отримає від батька, то менше залишиться зробити йому самому, тож нарікав на долю: «Батьки встигне все захопити, так що не залишиться мені з вами ніякої змоги здійснити великий і блискучий подвиг»)
Мав добру освіту і виховання, свідченням чого є(такі факти:цар любив літературу, багато читав, славнозвісну «Іліаду» завжди мав при собі і клав разом з кинджалом під подушку, а свого вчителя Аристотеля любив не менш ніж свого батька, завдячуючи йому «відчуттям краси життя»)
Був сильним духом та рішучою людиною, що виявлялося в(ситуації з «гордієвим вузлом»)

2. Про які подробиці Східного походу Александра Македонського дізнаємося з історичних джерел?
Гра «Ваш хід»
Учитель. Ігровим полем буде слугувати відповідна карта, ви повинні відтворити події Східного походу Александра. Ваше завдання назвати і показати на карті місця основних битв у хронологічній послідовності, розповісти про ці битви за запропонованим алгоритмом (Місце , час, дійові особи, перебіг, результати). Один гравець розповідає про одну битву. Події позначаємо на стрічці часу,відповіді коментуємо, уточнюємо, доповнюємо, узагальнюємо.
Основні битви.
334 р. до н. е бій біля річки Гранік.
333 р. до н. е битва біля міста Ісса (або Ісс)
332 р. до н. е січень-травень облога Тіра.
1 жовтня 331 р. до н. е битва при Гавгамелах.
327 р. до н.е битва на березі річки Гідасп.
Формування внутрішньопредметних зв’язків.
-Діти, а ви можете назвати мені ім'я ще одного великого завойовника, який жив у І тис. і мав відношення до землі, де ми живемо? ( Чингісхан (Слайд 11). Скажіть, а що спільного між цими двома особистостями?(Жорстокість, прагнення до світового панування, прагнення збагачення, залишити своє ім'я в історії, тобто прославитися будь-якими шляхами, нехай і за рахунок кровопролиття і воєн. Але в той же час залишили слід в історії, створили імперії, дали поштовх розвитку людства, залишили після себе цивілізації і держави, закони, культуру. Великі полководці, на чиїх іменах вчилися і вчаться сучасні воєначальники, викликають досі захоплення людей своїми подвигами, походами, крилатими словами.
Фізкультхвилинка.
Учитель. Уінстон Черчіль радив: «Поєднуй роботу з відпочинком, не дозволяй собі втомлюватися ні від роботи ні від відпочинку».
- Ви добре попрацювали, тепер настав час відпочити. Для того, щоб краще засвоїти дати і події пропоную наступну вправу. (Учні встають, руки витягнуті вперед). Якщо я називаю правильний варіант відповіді ви підіймаєте руки вгору, при цьому, можна піднятися навшпиньки, потягнутися, якщо неправильний – опускаєте руки вниз з нахилом і розслабленням. Приготувалися?
1. У 334 р. до н. е .. Александр розгромив персів у р. Гранік.
2. Місто Тир Александр тримав в облозі .
3. У Єгипті Александр заснував міто Александрію.
4. Війська персів очолив Ксеркс (Дарій ІІІ).
Учитель. Для того, щоб краще запам'ятати дати, я пропоную вам закрити очі і уявити , що ніс виріс як у Буратіно, вмочити його ,як в казці, в чорнило і написати якомога красивіше носом в повітрі - 331 р. до н. е. – битва при Гавгамелах, 333 р. до н. е . – Битва біля міста Ісса.

Працюємо з підручником (Робота в групах) (стор. 190-191)
(Учням пропонують уривки з творів Плутарха про захоплення Месопотамії (діалог з Парменіоном), про битву на річці Гідасп , (діалог з Пором) та Флавія Арріана про дружбу з Клітом)

Учитель. Опрацюйте матеріал, зробіть позначки біля речень (+) та (-), які засвідчують позитивні та негативні риси Александра. Визначте, про який епізод Східного походу йдеться в кожному з уривків. Встановіть хронологічну послідовність.(Уривок 1 – захоплення Месопотамії. Загибель Перської держави. 331 р до. н.е.; 2 – битва на річці Гідасп 327 р до. н.е; 3- захоплення Александром Єгипту 332 – 331 р. р до. н.е).
Учитель.
Протягом Східного походу Александр Македонський ліквідував Перську імперію і замінив її на власну імперію. Держава створена Македонським проіснувала не так довго, а народи, які він об’єднав швидко здобули свободу.
3. Яким постає Александр Великий в оцінці давньогрецьких істориків як людина та державний діяч?
Історична цікавинка(Повідомлення учня)
Історична притча
Кажуть, що в той день, коли Александр став володарем світу, він зачинився в кімнаті і плакав. Його воєначальники були стурбовані. Що сталося? Вони ніколи не бачили, щоб він плакав. Не такою він був людиною. Вони були з ним в різних ситуаціях: коли життя було в великій небезпеці, коли смерть була дуже близька, але ніхто не помічав на його обличчі сліди відчаю і безнадії. Він був прикладом мужності. Що ж тепер сталося з ним, тепер, коли він переміг, коли світ завойований?Вони постукали, увійшли і запитали: Що трапилося, чому ти плачеш?Він відповів: Тепер, коли я переміг, я зрозумів, що програв. Зараз я перебуваю в тому ж місці, де й був, коли затіяв це безглузде завоювання світу. Це мені стало ясно тільки тепер, бо раніше я був у дорозі, у мене була мета. Зараз мені нікуди рухатися, нікого завойовувати. Я відчуваю всередині себе страшну порожнечу. Я програв. Олександр помер у віці тридцяти трьох років. Коли його несли до місця поховання, його руки вільно бовталися по сторонам нош. Таким було його заповіт: він хотів, щоб всі бачили, що він йде з порожніми руками.
Працюємо з підручником (індивідуальна робота) (стор. 191)
Учитель. Використовуючи історичні джерела, визначте роль Александра Македонського в історії.
Займи позицію.
Учитель. Хто ж такий Александр Македонський?Доведіть конкретними фактами, що він був не тільки блискучим полководцем, звитяжним, рішучим та освіченим володарем, а й жорстоким тираном та марнославним себелюбцем. (Слайд 12)
На мою думку, Александр Македонський був...
(справді блискучим полководцем, звитяжним, рішучим та досить освідченим володарем. Завдяки своїм чеснотам, гарно підготовленому війську він зміг створити гігантську імперію – найбільшу світову державу в Історії стародавнього світу, яка простягалася від Єгипту на заході до Індії на сході від Чорного моря на півночі до Перської затоки на півдні. Він особисто керував битвами й не програв жодної з них, хоча протягом десятиліття бився з супротивниками, які здебільшого мали кількісну перевагу. У джерелах натрапляємо на оцінку: «Немає іншої людини, яка – одна – зробила б стільки справ; нікого не можна ні серед еллінів, ні серед варварів порівняти з ним за масштабами й величчю вчиненого»
Водночас є підстави твердити, що Александр був жорстоким тираном та марнославним себелюбцем. Про це свідчить ситуація з убивством його побратима Кліта, який урятував його в битві на річці Гранік. Про марнославність Александра свідчить і той факт, що коли перський цар Дарій йому запропонував дружбу і союз, він відповіді, «що як над землею не бувати двом сонцям, так над Азією не панувати двом царям». Марнославним є Александр і тоді, коли на пропозицію взяти участь у змаганнях з бігу на Олімпійських іграх він відповів :»Якщо тільки моїми суперниками будуть царі». Висновок про марнославність Александра підтверджує його прагнення дізнатися долю в Єгипті, - мовляв він нащадок не тільки грецьких героїв-напівбогів, а й самого єгипетського бога сонця – Амона. Цим своїм вчинком Александр проголосив себе богом. Не суперечить викладеним вище міркуванням свідчення сучасника про схильність Александра до варварських звичаїв і лестощів, якими його обдаровували.
ІІІ. Завершальний етап.
1.Контроль навчальних досягнень.
Учитель. Кожен учень, використовуючи пам’ятку для характеристики історичного діяча, оцінює діяльність Александра. Розгорнуту відповідь слід надавати на кожен пункт пам’ятки.(Додаток 3)
Як скласти історичний портрет.
Послідовно відповідайте на запитання:
1.  Де і коли народилась ця людина?
2.  Де і в яких умовах жила, виховувалася?
3.  Які особисті якості та риси вдачі їй притаманні? Наведіть приклади.
4.  Які основні справи її життя?
5.  За що людство пам’ятає цю людину?
6.  Висловте особисте ставлення до цього історичного діяча

2.Підведення підсумків уроку (Рефлексія).
Учитель.
- Як і чому зберігається пам'ять про Александра Великого ? (Походи Александра сприяли розвитку торгівлі у світовому масштабі. Із золота захопленого Македонським у персів з часом почали карбувати монети у великій кількості. Із завоюванням Сходу, македоняни поширювали грецьку культуру та грецький спосіб життя на завойовані території. В результаті походів греки почали знайомитися зі здобутками східної науки та культури.)
- Діти, які риси вдачі Александра Македонського ви б хотіли виховати в собі, а які залишити македонському цареві? Як та чи інша риса допоможе вам у житті?
Алгоритм відповіді: «Я хочу бути таким як Македонський, це мені допоможе , а нехай залишається йому».(Слайд 13)
(Відповідь учні пишуть письмово на заготовлених аркушах, якщо є час, можна деякі озвучити.)
Заключне слово учителя. Напис на надгробку Александра Македонського свідчить: «Цього клаптика землі виявилося досить для того, кому не вистачило Всесвіту». У цих словах правда, бо чи варте щось більше, ніж людське життя, адже будь-яка військова кампанія тягне за собою величезні людські жертви. Кожен народ прагне мирно працювати на своїй землі, виховувати дітей та примножувати добробут своєї держави, і ніхто не має права перервати Богом даний спокій на Землі.
3. Мотивація та оцінювання пізнавальної діяльності учнів.

Учні проводять само- або взаємооцінювання пізнавальної діяльності.

ІV. Повідомлення та інструктаж домашнього завдання учнів. (Слайд 14)
Повторити терміни, поняття та основні дати.
написати міні-твір на тему «Александр Македонський як велика постать в історії» (Високий рівень);
скласти кросворд або знайти та пояснювати в цитати Александра Великого ( Достатній рівень);
скласти 5-7 питань за темою або намалювати ілюстрації «Східний похід Александра Македонського» (Середній рівень).





























Список використаних джерел

1.Всесвітня історія. Історія України:підчуч. Для 6-го кл.загальноосвіт.навч.закл./О.Г.Бандровський, В.С.Власов. – К.: Генеза, 2014.-272 с.:іл., карти.
2.Навчальна програма з історії для 5 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів / наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 06.06. 2012 р. № 664 [Електронний ресурс]. Доступ до ресурсу: www.mon.gov.ua.
3.Баханов К. О. Професійний довідник учителя історії/ К. О. Баханов. - X.: Вид. група «Основа», 2011. - 239[1] с.: табл. (Серія «Професійний довідник»).
4. Мисан В. О. Сучасний урок історії: навчально-методичний посібник / Віктор Мисан. К.: Шк. світ, 2010. 120 с. (Бібліотека «Шкільного світу»).
5. Пометун О. Методика навчання історії в школі / О. І. Пометун, Г. О. Фрейман. - К.: Генеза, 2005. - 328 с.
6. Книга для читання з історії стародавнього світу – К.: Радянська школа, 1973.
7. Інтернет-ресурси.
Александр Македонський

Зовнішність

Риси характеру

Захоплення

Вчинки



15