Розробка уроку з літературного краєзнавства на тему «В. Сосюра про своїх учителів. «НЕЗАБУТНІЙ». Автобіографічна основа вірша»


Розробка уроку з літературного краєзнавства на тему
«В. Сосюра про своїх учителів. «НЕЗАБУТНІЙ».
Автобіографічна основа вірша»
Виконала: Маслова І.Ю., учитель
української мови та літератури
Горлівського ліцею №85 «Гармонія»

Тема «В. Сосюра про своїх учителів. «НЕЗАБУТНІЙ».
Автобіографічна основа вірша»
Мета: 1) ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом В.Сосюри, повторити відомості з теорії літератури (поняття ритм, рима, віршована мова тощо);
2)опрацювати ідейно-художній зміст поезії «Незабутній», забезпечити його розуміння всіма учнями.
3)розвивати пам’ять, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння виразно і вдумливо читати твори висловлювати власні думки, робити висновки;
4)виховувати почуття пошани до творчості В.Сосюри, повагу до праці вчителя.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет В.Сосюри, бібліотечка творів письменника,
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Літературний кросворд. Фронтальний вид роботиопоВідання - епічний твір, у якому зображується одна, зрідка – кілька подій з життя головного героя;
віршОвана мова- ритмічно організоване мовлення,здійснене на основі конкретної системи взаємодії слів з інтонацією, відмінне від прози4
нагоЛос - виділення складу в слові посиленням голосу або підвищенням тону;
пОрівняння - це художній засіб, у якому один предмет, подія зіставляються з іншими, у яких ці особливості виявлені різко, яскраво;
ряДок - частина віршованого тексту;
рИма- співзвучні закінчення рядків;
ритМ – рівномірне чергування наголошених та ненаголошених рядків, розміреність та злагодженість у звучанні;
лірИка - рід літератури, у творах якого відображуються почуття, думки людей, викликаний певними подіями чи обставинами життя;
віРш – 1) Ритмічний рядок художнього твору. 2) Художній твір, написаний такими рядками)
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Багата і прекрасна Донецька земля, проте не тільки вугіллям та металом. Славиться вона і своїми талантами, що, як перлини, як коштовні діаманти, прикрашають нашу запилену та задимлену шахтарську землю. Послухайте, з якою любов’ю говорить про Донеччину один із найщиріших ліриків XX століття, чиї дитячі та юнацькі роки пройшли саме на донецькій землі (Уривки з поезій можуть читати заздалегідь підготовлені учні).
1) Я починався відтіля, Де шум заводів даль колише. Ясні Донеччини поля Мені на світі наймиліші. 
2) Донеччино моя! Твоїх вітрів диханняя відчуваю знов, як в ті далекі дні,коли квітки в росі солодкого світаннянад голубим Дінцем всміхалися мені.
«Донеччино моя!»
3) Як я люблю тебе, мій краю вугляний,твій кожний камінець, твою билину кожну,де я пішов на бій за щастя в даль тривожну,що снилося мені в заграві заводській…
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу1. Бесіда за питаннями— Якими словами він змальовує ниви,річку, і рідну замлю?
Хто ж він, той ніжний лірик?
Правильно, Володимир Миколайович Сосюра.
Широкоплечий, кремезний, обличчя смагляве, задумливі вишнево-карі очі. Швидка хода. Голос високий, ніжний. Таким був В.Сосюра – виразник поетичної душі свого народу. Творчість Володимира Миколайовича назавжди залишилася однією з найяскравіших сторінок української літератури. Давайте познайомимося з біографією цього митця.
2. Робота з підручникомЧитання біографічних відомостей про поета в підручнику, обговорення
Назва містечка, у якому народився В.Сосюра?
Чим займалися батьки?
У якому віці він розпочав свою трудову діяльність?Ким він працював на шахті?
Як ви можете пояснити слово «коногон»?
(Коногон — одна из шахтарських спеціальностей, зараз застаріла. Робітник, що керує кіньми на шахті. Адже колись під землею замість електровозів працювали коні) .
3 Пісня А.Малишка та П Майбороди у виконанні М.Кондратюка «Вчителько моя» (1 куплет)
Про кого співається у творі?
Які словами - звертання до вчительки є в пісні? (рідна, зоре світова)
Якою ви пам’ятаєте свою першу вчительку? (робота за питаннями підручника)
Учительство — насправді святе діло. Здавна вчителя людство шанувало нарівні із лікарем та священиком. Адже кожен із цих людей у своєму труді торкається найпотаємніших царин людського духу.Ось і Володимир Сосюра тепло згадує свого першого вчителя Василя Мефодієвича.
V. Виразне й осмислене читання поезії «Незабутній»
VІ.Обмін враженнями щодо прочитаногоVІI.Дослідницько-пошукова робота. (Здійснюється в группах)
1-ша група досліджує тему, ідею, основну думку твору, його жанр.
2-га група аналізує художні особливості твору.
VIIІ.Обмін інформацією між групами, уточнення її та доповнення.
IХ. Закріплення вивченого матеріалу. (Здійснюється в группах)
1-ша група – словесне малювання образу вчителя з використанням художніх засобів із вірша;
2-га група – складання сенкану до образу вчителяX. Підведення підсумку уроку
Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
X. Домашнє завдання.
Середній рівень – проілюструвати поезію «Незабутній» В.СосюриДостатній рівень – вивчити уривок з поезіі «Незабутній»
Високий рівень – написати твір-мініатюру «Учитель- це покликання»