Методична розробка відкритого заняттяз теми: «Органи виконавчої та судової влади в Україні. Місцеве самоврядування»


МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
відкритого заняттяз теми:
«Органи виконавчої та судової влади в Україні. Місцеве самоврядування»
предмет: « Правознавство»
Підготувала: О.І. Привалова – вчитель правознавства СШ № 314 м. Києва, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії.
Для викладачів предмету «Правознавство» вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації .
ВСТУП
Відповідно до статті 1 Конституції України наша держава є незалежною та суверенною, демократичною, правовою та соціальною державою. Однією з ознак правової держави є високий рівень правової культури її громадян. Основи правової культури, її фундамент – правову освіченість молодого покоління її громадян - має формуватися на заняттях з таких предметів, як «Правознавство».
Основне завдання навчального процесу – сприяти осмисленому сприйняттю і засвоєнню навчального матеріалу та його трансформації у знаннях. Сучасний світ вступив в інформаційну епоху свого розвитку. Під час вивчення «Правознавства» у студентів формується соціальна, комунікативна, ціннісна, громадянська компетентності.
У зв’язку з тим, що тема «Основи публічного права України» є достатньо складною для розуміння студентів і має великий обсяг матеріалу вона вивчається впродовж чотирьох занять, та одне з таких занять є лекція з теми «Органи виконавчої влади. Місцеве самоврядування в Україні» на якій використовуються мультимедійні презентації, проводиться робота з правовими документами, складання схем, робота в групах, міні прес-конференція.
Дидактична мета:
– розглянути особливості організації державної влади та місцевого самоврядування в Україні, визначити поняття «органи виконавчої влади», «територіальна громада», «органи місцевого самоврядування». Удосконалити вміння студентів працювати зі схемою, співпрацювати в групі; розвивати навички роботи з юридичною інформацією; вміння вести діалог підчас проведення міні - прес конференції; формувати вміння висловлювати власне ставлення до проблеми;
Виховна мета:
– виховувати у студентів повагу до органів державної влади; формувати правову свідомість, громадянську компетентність.
Методична розробка призначена для проведення лекційного заняття з використанням мультимедійної презентації, та правових документів. Студенти знайомляться з особливостями організації виконавчої влади та місцевого самоврядування в Україні. Ці знання сприяють підвищенню правової культури та правової грамотності студентів, що сприятиме отриманню кваліфікованих спеціалістів із високим рівнем підготовки.
ОБҐРУНТУВАННЯ ТЕМИ
Публічне право України є однією з важливих тем в курсі правознавства. Знання принципів роботи державної влади та місцевого самоврядування є сьогодні дуже актуальною, вивчаючи цю тему студенти мають змогу краще зрозуміти принцип діяльності державних органів, роль громадян у цьому процесі, з’ясувати місце України серед держав Європи у питанні місцевого самоврядування та розвитку демократичних засад державної влади.
Мета заняття: розглянути особливості організації державної влади та місцевого самоврядування в Україні, визначити поняття «органи виконавчої влади», «територіальна громада» «органи місцевого самоврядування». Удосконалити вміння студентів працювати зі схемою, навички співпраці в групі; вміння вести діалог підчас проведення міні-пресконференції; розвивати навички працювати з юридичною інформацією; формувати вміння висловлювати власне ставлення до проблеми; виховувати в учнів повагу до органів державної влади; формувати правову свідомість, громадянську компетентність.
Заняття проводиться як лекційне із застосуванням мультимедійних технологій на якому студенти повинні оволодіти вміннями отримувати нові знання, використовуючи різноманітні джерела інформації, вміти вести діалог підчас проведення міні-пресконференції.
Зміст заняття відповідає робочій програмі та розрахований на студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації
ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Робоча програма розроблена на основі навчальної програми з предмету «Правознавство» рекомендованої Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.
Вимоги:
Знання з тем «Вибори», «Референдум», «Верховна Рада України. Президент України»
Вміння працювати з юридичною літературою, мультимедійними презентаціями, вести діалог підчас проведення міні-прес-конференції.
Вид заняття: лекція
Тип заняття: лекція з елементами проблемно-пошукової роботи
Методи та форми проведення заняття:
проектний метод, складання схем та таблиць, робота з різними джерелами інформації, індивідуальна робота студентів та робота в малих групах, тестування, проведення міні-прес-конференції.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Тема: Органи виконавчої влади в Україні.
Місцеве самоврядування.
Мета заняття:
Методична мета: удосконалення методики використання комп’ютерних технологій при проведення лекційного заняття, методики проведення міні-пресконференції, активізація пізнавальної діяльності студентів у процесі роботи з юридичною інформацією;
Дидактична мета: розглянути особливості організації державної влади та місцевого самоврядування в Україні, визначити поняття «органи виконавчої влади», «територіальна громада», «органи місцевого самоврядування». Удосконалити вміння студентів працювати зі схемою, співпрацювати в групі; розвивати навички роботи з юридичною інформацією; вміння вести діалог підчас проведення міні-пресконференції; формувати вміння висловлювати власне ставлення до проблеми;
Виховна мета: виховувати у студентів повагу до органів державної влади; формувати правову свідомість, громадянську компетентність.
Вид заняття: лекціяТип заняття: лекція з елементами проблемно-пошукової роботи
Методи та форми проведення заняття: проектний метод, складання схем та таблиць, робота з різними джерелами інформації, індивідуальна робота студентів та робота в малих групах, тестування, проведення міні-пресконференції.
Міжпредметні зв’язки:
забезпечуючи: інформатика, історія України, всесвітня історія, географія України.
забезпечувані: соціологія, «Людина і суспільство».
Інформаційно - методичне забезпечення: методичне забезпечення: сторінки міні підручника , тестові завдання для контролю рівня знань, таблиці, мультимедійні презентації.
Технічні засоби навчання: комп’ютер, мультимедійний проектор.
Інформаційні ресурси:
Література
Законодавство:
Конституція України. Закон України «Про внесення змін до Конституції України»:– К., Школа ,- 48с.2009
Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних та міських голів» Голос України, 2004-23 квітня
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» //ВВРУ, 1997.№24 ст. 170
Базова:
Дрожжина С.В., Тодоров И.Я. Основы государства и права.- Донецк: Центр подготовки абитуриентов, 2004, - 256с.
Наровлянський О.Д.Правознавство: Підручник для 10 кл. загально освіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2010 -232с
Основи права України/За редакціею професора В.Л.Ортинського. Видання друге, доповнене і перероблене.- Львів : Оріяна-Нова, 2005-368с
Скакун О.Ф. Теорія держави та права: підручник./ переклад з російської. – Харків:Консум,206.- 563 с
Теорія держави та права. Академічний курс: Підручник / за ред.. О.В.Зайчука, Н.М.Оніщенка. – К..: Юринком Інтер, 2008..
Шпиталенко Г.А. Шпиталенко Р.Б. Основи правознавства: Навч.посіб./За заг.ред. І.П.Лаврінчук.-К.: Каравела, 2004.-376с.

Допоміжна:
Дрожжина С.В. Основы правоведения . 34 конспекта уроков по программе министерства образования Украины. – Донецк: Академия,1997. – 192с.
Раденко Т.В.Раденко В.Б. Основи правознавства: практичний довідник. 3-тє вид.: доп. та пероб. – Харків: ФОП Співак В.Л., 2011. – 304с.
Ракушняк С.П. Правознавство: Збірник задач.9 – 11класи/ вид. 2-е, допов. і перероб. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 108 с.
Святок ум О.Є. Правознавство.10 клас. Академічний рівень: Розробки уроків. – Х.: Вид-во «Ранок», 2010. - 272
СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ
1. Організаційна частина 2 хв.
1.1. Привітання студентів.
1.2. Перевірка наявності студентів на занятті.
1.3. Перевірка готовності до заняття аудиторії, студентів.
2. Ознайомлення студентів з темою та метою заняття 3 хв.
3. Актуалізація опорних знань 5 хв.
4. Мотивація навчальної діяльності 2 хв.
5. Виклад лекція 60 хв.
6. Підсумок заняття 5 хв.
7. Домашнє завдання 3 хв.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційна частина
1.1. Привітання студентів.
1.2. Перевірка наявності студентів на занятті.
1.3. Перевірка готовності до заняття аудиторії, студентів.
2. Ознайомлення студентів з темою та метою заняття.
2.1.Тема нашого заняття «Органи виконавчої влади в Україні. Місцеве самоврядування»
2.2.Мета нашого заняття розглянути особливості організації державної влади та місцевого самоврядування в Україні, визначити поняття «органи виконавчої влади», «територіальна громада», «органи місцевого самоврядування». Удосконалити вміння студентів працювати зі схемою, співпрацювати в групі; розвивати навички роботи з юридичною інформацією; вміння вести діалог підчас проведення міні-пресконференції; формувати вміння висловлювати власне ставлення до проблеми;

3. Актуалізація опорних знань (проведення контролю знань студентів з метою з’ясування готовності студентів до сприйняття нового матеріалу)
Проводиться тестове опитування студентів за допомогою сигнальних карток.
Якщо студент згодний з відповіддю він піднімає сигнальну картку.
1. Президент є головою законодавчої влади в Україні?
1.так 2. ні
2. До парламенту обирають 450 депутатів:
1.так 2. ні
3. Верховна Рада України є вищим органом
1. законодавчої влади 2. виконавчої влади.
4. Президентом України може бути громадянин у віці від
1. 21 р 2. 35.
5. Президент може приймати закони України
1. так 2. ні
6. Депутатом Верховної Ради України і Президентом України може бути не громадянин України
1. так 2. ні
7. Президент України є главою держави і виступає від її імені.
1. так 2. ні
8. Президент України та депутати Верховної Ради України можуть обіймати інші посади крім своєї
1. так 2. ні
9. Президент обирається на 5 років
1. ні 2. так
10. Президент України
може підписувати закони України
1. ні 2. так
(під час тестування окремий студенти веде підрахунок правильних відповідей)
Підсумок тестування показав, що фактично всі студенти вивчили домашнє завдання та готові до вивчення нового матеріалу.
4. Мотивація навчальної діяльності:
На попередньому занятті ми з вами розглянули питання пов’язані з роботою Верховної Ради України та президента України. Сьогодні ми розглянемо питання пов’язані з роботою органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, які є невід’ємною частиною здійснення державної влади в Україні.
З метою організації повсякденного життя громадян, виконання рішень парламенту та президента створюються органи виконавчої влади. Про їх призначення говорить їх назва, вони забезпечують виконання рішень законодавчих органів. Забезпечують діяльність установ та громадян.
5. Виклад лекції.
План лекції:
1. Органи виконавчої влади в Україні.
2. Місцеве самоврядування.
Сьогодні ми вивчаємо структуру органів виконавчої влади (За допомогою презентації «Органи виконавчої влади в Україні» студенти знайомляться з новим матеріалом лекції). Під час прослуховування лекції студенти працюють з опорним конспектом та конспектують необхідні нотатки в конспект.
Розглянемо поняття і завдання виконавчої влади в Україні.
Зорієнтуйте вашу увагу на те, що після вивчення нового матеріалу ви повинні дати письмові відповіді у конспекті на такі запитання:
Які органи входять до складу органів виконавчої влади в Україні?
Який орган є вищим у системі органів виконавчої влади?
Які органи виконавчої влади діють на місцях?
Які основні повноваження має Кабінет Міністрів України
Ознайомлюючись з презентацією заповнюємо опорний конспект. (Презентація 1)
Повернемось до теми з попереднього заняття і пригадаємо нашу схему «Гілки влади», які гілки влади крім законодавчої є в Україні?
Законодавча влада
Верховна Рада
України
Виконавча влада Кабінет Міністрів України
Судова влада
Система судів в Україні

Головне завдання виконавчої влади — організація державного управління, забезпечення реалізації законів та інших нормативних актів держави, її функцій у господарській, соціально-культурній та адміністративно-політичній галузях.
Виконавча влада організовує діяльність державних підприємств і транспорту, органів освіти, охорони здоров'я, правопорядку.
Стаття 113. Конституції України визначає, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України
1. Відповідальний перед Президентом України.
2. Підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України .
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується такими документами:
1. Конституцією України.
2. Законами України,
3. Актами Президента України.
Склад Кабінету міністрів України
За статтею 114 Конституції України до складу Кабінету Міністрів України
1. Прем'єр-міністр України,
2. Перший віце-прем'єр-міністр,
3. Три віце-прем'єр-міністри,
4. Міністри.
Порядок призначення Прем'єр-міністра України та Кабінету Міністрів України.
Прем'єр-міністр України призначається Президентом України за згодою більше ніж половини від конституційного складу Верховної Ради України.
Персональний склад Кабінету Міністрів України призначається Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України.
Робота з юридичним документом. (Стаття 116 Конституції України)
Опрацювавши положення статті 116 Конституції України розподіліть у колонки повноваження Кабінету Міністрів України
Забезпечує Розробляє Інші повноваження
Стаття 116. Кабінет Міністрів України:
1) забезпечує державний суверенітет і економічну самостійність України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України;
2) вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;
3) забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування;
4) розробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку України;
5) забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону;
6) розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подає Верховній Раді України звіт про його виконання;
7) здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України, громадського порядку, боротьби зі злочинністю;
8) організовує і забезпечує здійснення зовнішньоекономічної діяльності України, митної справи;
9) спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів
виконавчої влади;
10) виконує інші функції, визначені Конституцією та законами України, актами Президента України.
Крім Кабінету Міністрів України в Україні створена система інших органів державної виконавчої влади до складу яких входять:
1. Центральні органи – міністерства, державні комітети, центральні органи
виконавчої влади зі спеціальним статусом
2. Місцеві органи виконавчої влади – місцеві державні адміністрації.
Ними є: обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації їх повноваження визначає Закон України «Про місцеві державні адміністрації». Голову адміністрації призначає Президент за поданням Кабінету Міністрів України.
Виконавча влада на місцях забезпечує виконання Конституції України і законів України, законність і правопорядок, відповідає за здійснення програм соціально-економічного й культурного розвитку свого регіону, складає відповідні місцеві бюджети, подає їх на затвердженняорганів місцевого самоврядування і звітує про їх виконання.
Ми з вами розглянули питання пов’язане з діяльністю органів виконавчої влади в Україні. Давайте переглянемо питання які були поставлені на початку вивчення матеріалу і зробимо висновок.
Висновок студентів:
Органи виконавчої влади в Україні поділяються на вищі. Центральні та місцеві. Вони мають різний рівень повноважень. Головне завдання органів виконавчої влади забезпечити виконання законів України та забезпечити підвищення добробуту громадян.
Розглянемо з вами друге питання «Місцеве самоврядування в Україні»
Важливою ланкою органів влади в Україні є місцеве самоврядування. В Україні воно має давню історію. Починаючи з грецьких міст-держав Північного Причерномор’я і закінчуючи сучасною незалежною Україною.
На попередньому занятті ви отримали завдання підготувати презентацію про історію самоврядування на Українських землях з найдавніших часів до кінця ХХ сторіччя. Ознайомимось з презентацією Гарбузової Крестини. Іншими презентаціями студентів ми поповнимо електронний банк презентацій з даної теми. (Презентація 2 «Історія самоврядування на українських землях»)
Перед розглядом питання про місцеве самоврядування хочеться пригадати слова іспанського філософа Х. Ортега-і-Гассет: «Демократія пропонує правити кожному з нас, інакше кажучи всі ми маємо владу втручатися в суспільні справи»
Постановка проблемного питання: при вивченні питання про місцеве самоврядування дайте відповідь чи згодні ви зі словами філософа чи ні, позицію обґрунтуйте.
Сьогодні ми у нас з вами незвичайне заняття на якому ми ознайомимось з роботою органів місцевого самоврядування на прикладі Харцизької міської ради. Для цього ми запросили до нас на заняття
1.Завідувача сектору по роботі з депутатами міської ради Клименко Ларису Іванівну.
2. Заступника начальника фінансового відділу Кудінову Оксану Вікторівну.
3. Малахову Юлію Анатоліївну начальника відділу у справах сім’ї та молоді Харцизької міської ради
вона відповість нам на питання пов’язані з роботою міської ради м. Харцизька. У нас відбудеться міні-пресконференції під час якої вам необхідно відповіді нашої гості оформити у вигляді коротких тез в опорному конспекті.
Питання до прес-конференції «Місцеве самоврядування в Україні». (Презентація 3)
Які населенні пункти входять до нашої територіальної громади ? Яка кількість населення у цих населених пунктах та скільки серед них виборців?
За яким принципом проходять вибори до міської ради? Які політичні сили представлені у нашій міській раді?
Які вимоги висуваються до кандидатів у міську раду? Чи можуть вони займатись іншою діяльністю крім депутатської? Який середній вік депутатів Харцизької міської ради?
Хто крім депутатів міської ради представляє місцеве самоврядування в нашому місті? Чи діють в нашому місті органи самоорганізації населення – ради мікрорайонів, вулиць? Яку роботу вони проводять?
Якими документами у своїй роботі керуються місцеві ради у своїй роботі?
Які повноваження мають місцеві ради?
За рахунок яких коштів формується бюджет нашого міста? Які найбільші статті розходів?
Які заходи у галузі молодіжної політики проводить міська рада? Розкажіть про найбільш цікаві ініціативи у цій галузі.З якими молодіжними організаціями співпрацює міська рада?
Ми дякуємо наших гостей за змістовну інформацію, яку ми отримали під час прес-конференції.
Давайте повернемось до висловлювання іспанського філософа Х. Ортега-і-Гассет: «Демократія пропонує правити кожному з нас, інакше кажучи всі ми маємо владу втручатися в суспільні справи », як тепер ви його розумієте? Висловіть свою думку з цього приводу.
Відповіді студентів. Я вважаю, що цей вислів є правильним. Від участі кожного з нас в житті країни, міста , села залежить наше життя. Наша байдужість до суспільних справ приводить до того, що ми невдоволені становищем якихось справа тому, що хтось це вирішив це за нас. Коли кожен громадянин відчує відповідальність перш за все за себе, тоді ми зможемо впливати на життя в країні і своєму місті.
Ми ознайомились з роботою міської ради м. Харцизька. Тепер уявіть. Що через 3-4 роки кожен із вас може стати депутатом і працювати тут. Зараз ми проведемо імпровізоване засідання комітетів міської ради. (Робота в групах)
Студенти поділяються на 3 групи – комітети
1.комісія з питань освіти, культури, молоді та спорту.
2. комісія з питань архітектури, містобудування, землекористування й екології
3.комісія з питань житлово-комунального, дорожнього господарства, транспорту й зв’язку.). Кожен комітет повинен:
1. Визначити коло питань, які ви будете розглядати на засіданні свого комітету.
2. Запропонувати шляхи їх вирішення.
Запам’ятайте, що проблеми мають бути дійсними, а шляхи їх вирішення реальними. Під час роботи ви можете користуватись текстом Конституції України та вашими конспектами зробленими під час лекції та виступу гості. (Робота в групах)
По закінченню роботи заслуховують представників кожного комітету.
Висновки викладача. Ви добре попрацювали. Тепер ви самі бачите на скільки важливою є діяльність місцевої ради. Які складні питання вона розглядає. Як відбувається організація життя в нашому місті. Яку роль грають громадяни, та їх представники - депутати у місцевому самоврядуванні.
Сьогодні ми з вами розглянули важливу і в водночас складну тему. Підсумком нашого заняття може стати есе яке ви можете дати коротку відповідь на такі питання:
1. Які нові знання я отримав на цьому занятті?
2. Що ми робили на занятті?
3. Що мене здивувало.
4. Про що мені б хотілось дізнатись самому.
(Презентація 4)
Для роботи відводиться 5 хв. Після закінчення кілька студентів зачитують свої ессе.

6. Підсумок заняття
Сьогодні ми з вами ознайомились з темою та визначили, що система органів виконавчої влади має забезпечити гідний рівень життя кожній людині та виконання Конституції та законів України.
Місцеве самоврядування – це гарантоване державою право територіальних колективів громадян і обраних ними органів самостійно вирішувати всі питання місцевого значення в рамках Конституції і Закону України. Місцеві органи самоврядування мають краще всіх інших органів держави задовольняти потреби громадян і можуть суттєво вплинути на їх добробут. Перш за все вони є політичними, а саме органами самоврядування, тобто вирішують потреби конкретного населеного пункту.
Коментар та оцінювання роботи студентів на занятті.
7. Домашнє завдання:
Самостійно опрацювати п. 2, результати роботи занести в опорний конспект, вивчити зміст опорного конспекту та § 16. Із ЗМІ підібрати інформацію про роботу міської ради вашого міста.
1. Місце́ве самоврядува́ння — це право та спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання й управління суттєвою часткою суспільних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах місцевого населення.
Це право здійснюється радами або зборами.
Формами місцевого самоврядування також є збори громадян, референдуми або будь-які інші форми прямої участі громадян, якщо це дозволяється законом.
2. Народні збори у грецьких містах - державах Північного Причономор’я вирішували найважливіші питання внутрішньої та зовнішньої політики : регулювали морську торгівлю,приймали до громадянства , нормували грошову систему (кожне місто мало власну грошову систему), укладали зовнішньополітичні угоди , звільняли іноземних купців від мита, нагороджували громадян, що мали заслуги перед містом тощо.
3. Вíче — загальні збори громадян міст Київської Русі для розгляду громадських справ вічові збори набрали характеру одного з верховних органів влади, який конкурував у своїх компетенціях із владою князя і боярської ради.
4. Магдебу́рзьке пра́во (німе́цьке (тевтонське) міське́ пра́во) — одна з найпоширеніших правових систем міського самоврядування у Центральній Європі у середні віки.
Місту надавалась можливість самоврядування на корпоративній основі, запроваджувались власні органи міського самоврядування
Перше українське місто, яке набуло магдебурзького права, — Новий Санчна Лемківщині (1299 р.).
Указом 1831 року Микола І скасував магдебурзьке право по всій Україні, крім Києва, де воно збереглося до 1835 р.
5. Своєрідних форм набуває місцеве самоврядування за часів існування Козацької держави, що зумовлювалось її полково-сотенним устроєм. Полки та сотні — одночасно військові й адміністративно-територіальні одиниці, користувалися військово-адміністративним самоврядуванням.
6. Міська́ ду́ма — виборний розпорядчий орган міського самоврядування в Російській імперії.
Заснована в 1785 "Жалуваною грамотою містам" на засадах станового представництва.
Виконавчим органом міської думи була міська управа на чолі з міським головою.
7. Місцеві ради в радянській Україні були органами єдиної державної влади, що відповідають за реалізацію на своїй території актів центральних органів. Головне завдання місцевих рад в соціалістичній державі, забезпечення виконання державних функцій на території країни
8.

В незалежній Україні місцеве самоврядування — це право територіальної громади — жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста — самостійно вирішувати питання місцевого значення в

Сторінка міні підручника
до теми «Органи виконавчої влади в Україні.
Місцеве самоврядування.»
І. Органи виконавчої влади в Україні.
1. Головне завдання виконавчої влади — організація державного управління, забезпечення реалізації законів та інших нормативних актів держави, її функцій у господарській, соціально-культурній та адміністративно-політичній галузях.
1.Вищий орган у системі виконавчої влади
2. Центральні органи виконавчої влади
3. Місцеві органи виконавчої влади
3. Система органів виконавчої влади
В Україні

2. Кабінет Міністрів України
Відповідальний Підконтрольний і У своїй діяльності керується
____________ підзвітний _______________
______________ _______________
_______________
Склад Кабінету Міністрів України
1.__________________________________________
2.__________________________________________
3.__________________________________________
4. Повноваження Кабінету Міністрів України.
Опрацювавши положення статті 116 Конституції України розподіліть у колонки повноваження Кабінет Міністрів України
Забезпечує Розробляє Інші повноваження
Стаття 116. Кабінет Міністрів України:
1) забезпечує державний суверенітет і економічну самостійність України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законівУкраїни, актів Президента України;
2) вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;
3) забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки ікультури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування;
4) розробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного, науковотехнічного, соціального і культурного розвитку України;
5) забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктамидержавної власності відповідно до закону;
6) розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подає ВерховнійРаді України звіт про його виконання;
7) здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України, громадського порядку, боротьби зі злочинністю;
8) організовує і забезпечує здійснення зовнішньоекономічної діяльності України, митної справи;
9) спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів
виконавчої влади;
10) виконує інші функції, визначені Конституцією та законами України, актами Президента України.
Висновок ______________________________________________________
_______________________________________________________________
ІІ. Місцеве самоврядування в Україні
1. Проблемне питання.
Підчас вивчення нового матеріалу подумайте над словами іспанського філософа Х. Ортега-і-Гассет
«Демократія пропонує правити кожному з нас, інакше кажучи всі ми маємо владу втручатися в суспільні справи » і подумайте чи згодні ви з ними чи ні. Свою думку обґрунтуйте.
2. Питання до теми «Місцеве самоврядування в Україні.»
1. Які населенні пункти входять до нашої територіальної громади ? Яка кількість населення у цих населених пунктах та скільки серед них виборців?
_____________________________________________________________________________
2. За яким принципом проходять вибори до міської ради? Які політичні сили представлені у нашій міській раді?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3. Які вимоги висуваються до кандидатів у міську раду? Чи можуть вони займатись іншою діяльністю крім депутатської? Який середній вік депутатів
міської ради?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4. Хто крім депутатів міської ради представляє місцеве самоврядування в нашому місті? Чи діють в нашому місті органи самоорганізації населення – ради мікрорайонів, вулиць? Яку роботу вони проводять?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Якими документами у своїй роботі керуються місцеві ради у своїй роботі?
Які повноваження мають місцеві ради?
____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________
6. За рахунок яких коштів формується бюджет нашого міста? Які найбільші статті розходів?
_____________________________________________________________________________
7. Які заходи у галузі молодіжної політики проводить міська рада?
Розкажіть про найбільш цікаві ініціативи у цій галузі.
З якими молодіжними організаціями співпрацює міська рада?
3. Питання до рольової гри «Засідання комітетів міської ради».
(час роботи 5 хв).
Ви повинні:
1. Визначити коло питань. Які ви будете розглядати на засіданні комітету.
2. Запропонувати шляхи їх вирішення.
Запам’ятайте, що проблеми мають бути дійсними, а шляхи їх вирішення реальними. Під час роботи ви можете користуватись текстом Конституції України та вашими конспектами зробленими під час лекції та виступу гостей.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Підсумок уроку (Для роботи відводиться 5 хв.)
Напишітьть ессе, дайте коротку відповідь на такі питання:
1. Які нові знання я отримав на цьому уроці?
2. Що ми робили на уроці.
3. Що мене здивувало.
4. Про що мені б хотілось дізнатись самому.