Методична розробка відкритого заняття ”Повість „Земля” — психологічне трактування вічних загальнолюдських проблем на українському матеріалі глибокий психологізм твору як новаторство О. Кобилянської”


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Державний вищий навчальний заклад
”Донецький технікум промислової автоматики”
Методична розробка
відкритого заняття
”Повість „Земля” - психологічне трактування вічних загальнолюдських проблем на українському матеріалі; глибокий психологізм твору як новаторство О. Кобилянської”З дисципліни ”Українська література”
спеціальність : 5.05010301 ”Розробка програмного забезпечення”
2011
Методична розробка відкритого заняття з дисципліни ”Українська література”. Підготувала Урубкова В.М.- викладач української мови та літератури Державного вищого навчального закладу ”Донецький технікум промислової автоматики”, спеціаліст I категорії.
Викладено методику проведення лекції в умовах інтерактивного навчання. Запропоновано різноманітні методи чи форми навчання для активізації розумової діяльності та творчих здібностей студентів.
Для викладачів української мови та літератури ВНЗ I-II рівнів акредитації.
Рецензенти:
Плахтій Г.С.- викладач української мови і літератури, спеціаліст вищої категорії Державного вищого навчального закладу ”Донецький технікум промислової автоматики”.
Розглянуто на засіданні циклової комісії
гуманітарних дисциплін
Протокол №___від “___”________2011р.
Голова циклової комісії
_____________________О.Б.Груба
Тема заняття: ”Повість „Земля” - психологічне трактування вічних загальнолюдських проблем на українському матеріалі; глибокий психологізм твору як новаторство О. Кобилянської”.
План
1. Історія написання повісті, прототипи.
2. Жанрова своєрідність твору.
3.Новаторство у повісті О.Кобилянської ”Земля”.
4. Проблематика повісті.
5. Земля як головний персонаж і джерело головного конфлікту твору.
6. Характеристика образів:
6.1. Марійка та Івоніка - уособлення цінностей народної моралі.
6.2. Михайло і Сава - протилежні психологічні типи.
6.3. Сава і Рахіра - втілення духовної деградації.
7. Актуальність повісті ”Земля”.

План заняття
Дата ”22 ” листопада 2011 р. група 1 ПЗ - 11
Тема заняття: ”Повість „Земля” - психологічне трактування вічних
загальнолюдських проблем на українському матеріалі; глибокий психологізм твору
як новаторство О. Кобилянської”.
Мета заняття :
Методична: удосконалення проведення лекції з використанням активних методів
навчання та організації діяльності студентів на занятті під час
вивчення художнього твору Ольги Кобилянської ”Земля”;
Дидактична: допомагати студентам усвідомити ідейно-художній зміст твору
письменниці, його тематику й жанр; розібратися в системі образів,
засобах характеротворення, причинах трагедії, стильових
особливостях повісті; поглиблювати навички самостійного
читання, вміння співставляти образи, висловлювати власні
судження; давати оцінку явищам життя й літератури;
Виховна: виховувати у студентів гуманізм, розуміння справжніх морально- етичних, життєвих цінностей, естетичний смак, любов до
художнього слова.
Вид заняття: лекція
Тип заняття: засвоєння нових знань
Форми роботи: евристична бесіда, робота зі схемами, повідомлення студентів, використання наочних засобів, творча пошукова робота
Міжпредметні зв’язки: психологія, соціологія, українська література
Забезпечуючі: психологія, історія
Забезпечувані: українська література
Методичне забезпечення: навчальна і робоча програма, методична розробка
роздатковий матеріал, хрестоматії
Технічне забезпечення:
Мультимедійний діапроектор
Література:
Обов’язкова :
Г.Ф. Семенюк, М.П. Ткачук. Українська література. 10 клас. Профільний рівень.-Київ: Освіта, 2010 р
Хропко П.Українська література : Підручник для 10 класу.- К.: Освіта, 1998
Борзенко О.І., Сподарець. Українська література.10клас: Хрестоматія.-Харків: Ранок, 2004
Додаткова:
Гузар З. Вивчення творчості О.Кобилянської.-К,1978. С. 91-95 Кобилянська О. Слова зворушеного серця: Щоденники. Автобіографії. Листи. Статті та спогади.-К,1982
Олеся Ковальчук «Письменницька позиція в повісті О.Кобилянської «Земля» Українська мова і література в школі. - 1993. - № 2
 Кобилянська О. Твори в 5-ти томах. - К., Держліт. вид. 1962-1963 р Рубчак Б. Пробний лет. «Розсипані перли». - К., 1991. - С. 18-41
 Погребеник Ф. Ольга Кобилянська. До 125-річчя дня народження. - К., 1986
 Пахаренко В. Художнє слово .Українська мова та література в школі. - 2005.-№ 4 Дорошко А. Влада землі - зло чи благо. Слово і час.-1992.- № 8       
Хід заняття
І Організаційний момент
1.1 Привітання викладача і студентів
1.2. Перевірка присутності студентів та їх готовності до заняття
1.3. Підготовка аудиторії до заняття
ІІ Мотивація навчальної діяльності студентів
Слово викладача.
На сьогоднішньому занятті ми продовжимо вивчення творчості О.Кобилянської. Будемо говорити про твір, який письменниця назвала просто ”Земля”. Художнє осмислення соціальних проблем села, влади землі – давня традиція світової літератури. Не стояла осторонь цієї проблеми і відома українська письменниця Ольга Кобилянська. Згодом цей твір стане улюбленим для багатьох читачів.
Запитання до аудиторії.
У чому таємниця популярності повісті ”Земля” в найширшого кола читачів?
Можлива відповідь.
Письменниця торкається проблеми братовбивста, любові, добра і зла.
О.Кобилянська відобразила життя українського селянства.
Слово викладача.
У селі формувалися наша культура, мораль, звичаї і традиції. Тому село здавна привертало до себе увагу письменників. Тема влади землі над селянином належить до вічних тем у мистецтві.
2. Хто з українських та зарубіжних письменників звертався до теми влади землі над людиною?
Можлива відповідь.
Іван Нечуй-Левицький ”Кайдашева сім’я”.
Панас Мирний ”Хіба ревуть воли, як ясла повні?”
Гліб Успенський ”Влада землі”.
Оноре де Бальзак ”Селяни”.
Слово викладача.
Цю тему також порушували Михайло Коцюбинський у повісті ”Фата моргана”, Стефаник у новелі ”Камінний хрест”.
ІІІ Актуалізація знань студентів
”Кругом нас знаходиться якась безодня,
що її вирила доля, але тут,
у наших серцях, вона найглибша”.
Йонас ЛіСлово викладача.
Ольга Кобилянська змалювала село, в якому сталася родинна трагедія: брат убив брата. За землю, тобто на підставі корисливих мотивів. Жахливий випадок вражає, змушує кожного замислитися над причинами трагедії. Недарма ж письменниця бере за епіграф слова норвежця Йонаса Лі, які в перекладі з німецької звучать так: ” Кругом нас - якась безодня, що її вирила доля, але тут, у наших серцях, - вона найглибша”.
Епіграф виражає головну думку твору. Для письменниці було дуже важливо, аби читач за життєвими перипетіями героїв побачив головну причину нещасть кожного з них. Це не земля і навіть не одвічне прагнення збагачення. Причина трагедії героїв у глибшому: у відступництві від традицій народної моралі, що спонукало до духовної деградації особистості. Заздрість, жадібність, небажання зрозуміти іншого, зневажання батька-матері, ненависть до ближнього, нешанобливе ставлення до законів Божих і споконвічних людських – ось те, що вирило прірву в серцях. А прірва „кругом нас” – це вже, на мою думку, розплата за гріх, за злочин. Письменниця береться за перо, щоб ніби застерегти світ: Люди, схаменіться! Так не повинно бути.
IV Вивчення нової теми
Перед кожним із вас лежить план, за яким ми будемо працювати на занятті. Ознайомтеся з ним.
Тема: ”Повість „Земля” - психологічне трактування вічних загальнолюдських проблем на українському матеріалі; глибокий психологізм твору як новаторство О. Кобилянської”.
Тему заняття записують у зошити.
План
1. Історія написання повісті, прототипи.
2. Жанрова своєрідність твору.
3. Новаторство у повісті О.Кобилянської ”Земля”.
4. Проблематика повісті.
5. Земля як головний персонаж і джерело головного конфлікту твору.
6. Характеристика образів:
6.1. Марійка та Івоніка - уособлення цінностей народної моралі.
6.2. Михайло і Сава - протилежні психологічні типи.
6.3. Сава і Рахіра - втілення духовної деградації.
7. Актуальність повісті ”Земля”.

1. Історія написання повісті, прототипи
Слово викладача.
Студенти отримали завдання дослідити історію написання повісті ”Земля”. Склали тези. Давайте послухаємо, що вони нам підготували.
Можлива інформація студента.
Ольга Кобилянська прожила в селі Димка в маєтку, придбаному батьком. Дволітній побут на селі Димка дав письменниці нагоду заглянути глибше в селянське життя. В автобіографічному нарисі ”Про себе саму” вона писала: ”Факти, що спонукали мене писати ”Землю”, правдиві. Особи майже всі до одної також із життя взяті. Я просто фізично терпіла під з'явиськом тих фактів, і коли писала - ох, як хвилями ридала! ”
”Я любила народ, і люблю його до сьогоднішньої хвилі, і дивлюся на нього тими самими очима, що на деревину, цвіт і всю живучу часть природи... Де є народ, там культура й сила буде; де його нема, не буде й биту тієї нації”(”Про себе саму”)
Доповнення студента. Батько О.Кобилянської мав добрі стосунки з багатьма мешканцями Димки і, зокрема, з Костянтином Жижияном. У родині Жижияна було два сини – Михайло і Сава. 1894 року в сім’ї Жижиянів сталася трагічна подія: молодший брат Сава, бажаючи бути єдиним спадкоємцем батьківської землі, вбив старшого брата Михайла. Ця подія дуже вразила письменницю, і вона її художньо відтворила у повісті. Зберегла імена прототипів, а змінила тільки прізвища.
Прототипом Івоніки був Костянтин Жижіян. Його син Сава за допомогою батька О.Кобилянської вийшов із тюрми, емігрував до Канади, де й помер. Маріука Магас - прототип Рахіри. Шлюб швидко розпався. Вона вийшла заміж удруге, а від першого шлюбу народився син Іван Жижиян. Іван теж знав О.Кобилянську. Навіть запитував у батька, Сави, чи правда, що про нього написано у творі. Але батько попросив у сина, щоб він йому за життя ніколи не нагадував про ті події.
Слово викладача.
Та подія, яка сталася не могла не вплинути на Ольгу Кобилянську. Письменниця любить свій народ, не байдужа до його долі.
Метою нашого заняття є визначення жанру твору.
2. Жанрова своєрідність твору
Слово викладача.
Жанр ”Землі” авторка визначила як оповідання. Літературознавці традиційно твір відносять до повісті.
Запитання.
Як ви думаєте? Доведіть думку.
Можливі відповіді.
1. В оповіданні зображується одна подія. Невелика кількість героїв.
2. У цьому творі героїв твору багато. Зображується кілька подій із життя героїв. Великий за обсягом твір.
Спроектовано на дошку схему. Чи правильно сказано?
Можлива відповідь.
Це повість.
Слово викладача.
Це - соціально-психологічна повість.
Запитання.
Який твір називається соціально-психологічним?
Можлива відповідь.
Соціально-психологічний - твір, у якому соціальні питання висвітлюються крізь призму психологізму, змальовується складний душевний стан героїв, їх передчуття, страх перед невідомим.
Записують у зошит. За жанром – це соціально-психологічна повість.
Схема проектується на дошку.
Оповідання Повість
епічний твір
*зображується одна, *зображується кілька
зрідка кілька подій з подій з життя одного-двох
життя головного героя; героїв;
*нетривалий час дії; *тривалий час дії;
*стислість розповіді та опису * докладність розповіді про події,
основних дійових осіб; широкі описи основних персонажів;
*три-чотири * чотири-шість
прозова форма
3. Новаторство у повісті О.Кобилянської ”Земля”
Слово викладача.
Повість ”Земля” – один із найвидатніших творів модерної української літератури на межі століть. У чому виявляється новаторство у повісті ”Земля”? Спробуємо разом прослідкувати ці особливості.
Що нового ви помітили у цьому творі?
Можливі відповіді.
Складається враження, що головним героєм є земля.
Герої ніби передбачають долю, глибоко вірять в силу землі.
Показаний тісний зв’язок людини з природою.
Слово викладача.
Звертаємо увагу на дошку. Таблиця спроектована на дошку. Додаємо особливості, які не назвали.
Новаторство у повісті О.Кобилянської ”Земля”
1. У творі немає центрального героя, якщо не вважати таким героєм саму землю.
2. Земля постає як реальний і містичний образ, як божество, що пожирає і відновлює людину.
3. Персонажі повісті глибоко вірять у невідворотність долі.
4. Головну увагу зосереджує на емоціях, настроях, які передаються через діалоги, монологи.
5. Важливу роль відіграє розповідач-усезнавець, який проникає у внутрішній світ героя.
6. Авторка відмовилася від докладного опису побуту, а головну увагу зосереджує на настроях, емоціях.
7. Персонажі перебувають у світі, що несе у собі красу, гармонію, таїну минулого і майбутнього.
8. Відчутне злиття героя з природою, яка стає важливим чинником формування світогляду героя.
9. Письменниця не показала основної події в повісті, а відтворила детективний прийом. Однозначної відповіді, хто вбивця немає.
Особливості записують у зошит, які спроектовані на дошці.
Слово викладача.
Трагедія сталася. Чи можна було її уникнути? Такі думки тривожать читача протягом усього твору. Найлегше відповісти, що вбивство сталося через землю. Але чи справедливим буде таке твердження?
Давайте поміркуємо. Які проблеми піднімає письменниця?
4. Проблематика повісті
Слово викладача.
Називаємо проблеми:
- проблема зв’язку людини із землею;
- проблема влади землі над людиною;
- становища селян в австро - цісарському війську;
- гріховності і святості;
- проблема покарання;
- любові і ненависті;
- освіти селянина;
- проблема духовної деградації особистості через відступництво від традицій народної моралі.
5. Земля як головний персонаж і джерело головного конфлікту творуСлово викладача.
Головним персонажем у повісті є земля. Образ землі згадується більше двохсот разів. Протягом твору вона змінювалася не раз.
Запитання.
Якою постає земля ?
- ”Гарна була земля. У своїх барвах жива й свіжа, шкода лиш, що не говорила.Івоніка любив її. Він знав її в кожній порі року і в різних її настроях, мов себе самого. Вона пригадувала чоловіка і жадала жертви”,- так передає Ольга Кобилянська почуття селянської душі до землі.
Зачитують цитату. Робота з текстом.
То яка ж вона насправді? Якими рисами наділяє землю авторка?
Творча робота.
Можлива відповідь.
Земля для героїв-годувальниця.
Праця на земля - це сенс їхнього існування.
Земля виховує прагнення бути шанованим чоловіком.
На дошці спроектована схема. Додаємо, що не сказали.
Схема додається
Земля
Грунт годувальниця спадок вихователь мрія мораль
Слово викладача.
Отже, земля може не тільки годувати, а й виховувати, давати повагу від людей, авторитет у громаді.
Земля є основою конфліктів. Сприймання персонажами землі неоднозначне.
Запитання.
Як поводять себе герої?
Студенти отримали домашнє завдання. Під час прочитання тексту зосередити увагу на героїв. Студенти підгрупи заздалегідь готують образи. Коротко досліджують героя. Складають тези відповіді і доручають ”захистити” свого персонажа найпідготовленішому студенту. Решта при потребі доповнюють його.
6. Характеристика образів
Слово викладача.
Звертаємо увагу на план, який лежить на партах.
Марійка та Івоніка - уособлення цінностей народної моралі - I підгрупа
Михайло і Сава - протилежні психологічні типи - II підгрупа
Сава і Рахіра - втілення духовної деградації - III підгрупа
І Івоніка та Марійка Федорчуки - уособлення цінностей народної моралі. Спробуйте це довести чи спростувати.
Висновок. Робить окремий студент із підгрупи.
- Батьки з трепетом ставляться до землі, невтомно на ній працюють.
- головним обов'язком свого життя вважали придбання землі, аби побачити своїх синів багатими та щасливими господарями, забезпечивши собі тим самим спокійну старість. І це на збулося.
- Люблять своїх дітей, дбають про них.
- Івоніка був надто поблажливим до Михайла й суворим до Сави, протиставляв їх, викликаючи в молодшого сина заздрість та ненависть.
- Марійка жорстоко поставилася до Анни, її дітей і сама себе прирекла на беззмістовне існування, гірку старість.
- Івоніка усвідомлює свою провину за недогляд у вихованні синів; Марійка дуже жалкує, що відштовхнула Михайлове дитя і його дівчину.
- Івоніка, захистивши Саву від суду, сам покарав його, не давши землі, не прийшовши на весілля.
- Марійка не може простити Саві остаточного здичавіння і ненавидить його з усіх сил.
II. Михайло і Сава - протилежні психологічні типи. Спробуйте це підтвердити або спростувати.
Висновок. Робить окремий студент із підгрупи.
Михайло Сава
- спокійний; - нервовий;
- працьовитий; - не дуже працьовитий;
- не має хибних звичок; - має хибні звички: палить, любить випити,
може вкрасти;
- поважає батьків; - не дуже поважає батьків;
- поважає у дівчині доброту, - прив'язаний до дівчини, що підтримує
порядність, чесність його навіть у поганому
- слабкий духом у війську - сильний, мовчки зносив би військові
випробування
- не здатний до злочину - здатний до страшного злочину
Спільне в характері братів. Розуміли значення землі в житті селянина, праці на ній, мати хороше господарство.
III. Сава і Рахіра - втілення духовної деградації. Чи це так? Доведіть або спростуйте думку.
Висновок. Робить окремий студент із підгрупи.
- Їхній зв'язок уже сам по собі був гріховним, тому що вони - близькі родичі.
- Рахіра мала багато спадкових вад - злодійкуватість, жорстокість, нечесність, заздрість - і не цуралася їх.
- Вона підтримувала всі темні інстинкти в Саві і цим прив'язала його до себе.
- Сава, не маючи твердого морального підґрунтя, пішов на братовбивство й також занапастив себе.
Запитання.
Чи є ще у творі герой, що зробив свій моральний вибір згідно зі своєю совістю, і як склалося його життя?
Можлива відповідь студента.
Заслуговує на увагу старий Петро. Він оцінював людей однією міркою - за рівнем порядності, надійності - і давно визнав тут першість за Анною. Добре, людяне не сміє бути потоптане - так треба сприймати рішення Анни одружитися з Петром. Народився у них хлопчик, якого вони надумали здати до школи, щоб не був прив'язаний до землі. Петро з Анною бояться уявити свого сина господарем землі, вважаючи, що від неї йдуть одні нещастя. Це «залізний» аргумент щодо поглядів самого автора.
Слово викладача.
Проблема землі актуальна сьогодні. Сьогодні свідомість українців знову звикає до слів «власник», «моє», а не «колективне». Земля колгоспна знов повернулася до селянина. Їй потрібні, як ніколи, працьовиті, дбайливі господарі. Наша земля прагне людської доброти, бо тільки з неї проростає зерно, знаходить щастя душа.7. Актуальність повісті ” Земля”Слово викладача.
Повість Ольги Кобилянської "Земля" - це глибока, страшна, переконлива розповідь про трагедію, яка може трапитися, коли матеріальне переважає над духовним. … Книгу прочитано, але ще довго будуть жити в нашій душі постаті її героїв, їхні надії на краще О. Кобилянська допомогла нам усвідомити те, що чесна людська душа захоплюється прекрасним, щирим і добрим, але їй огиді жорстокість, зло, брехня.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Інтерактивна вправа ”Мікрофон”
Запитання.
Чи справедливим є твердження, що братовбивство сталося через землю?
Можливі відповіді.
- земля є причиною.
- батьки винні, бо прогледіли власних синів і втратили їх.
- І Михайло і Сава не були безгрішними.
- Рахіра, яка підштовхувала Саву до злочину.
- заздрість Сави.
- зло, яке Сава виношував на Михайла і батьків.
VI. Підсумок заняття
Слово викладача.
Кобилянська показала, що щастя людини не в багатстві, не в землі, а в моpальних цінностях. Вона переконливо доводить: якою б важкою не була людська доля, які б обставини не склалися, тpеба завжди кеpуватися законами совісті, високими ноpмами наpодної моpалі. Зло не має права керувати людьми!
VII. Домашнє завдання
Підготуватися до самостійної роботи №1. Написати відгук на тему: ”Трагічна історія родини Федорчуків - новітня інтерпретація християнського мотиву братовбивства (за повістю ”Земля” О.Кобилянської).
VIII. Оцінювання відповідей студентів