Конспект уроку позакласного читання Добро твориться просто (4 клас)

Добро твориться просто
(Урок позакласного читання з використанням мультимедійних технологій та інтерактивної дошки)

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю В. О. Сухомлинського; учити дітей висловлювати власне ставлення до прочитаного; удосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мовлення дійових осіб; поглиблювати знання правил по етикету; сприяти збагаченню словникового запасу учнів; розвивати увагу, кмітливість, логічне мислення, уміння зосереджено сприймати зміст тексту; виховувати почуття вдячності за зроблене добро, бажання своїми вчинками приносити радість людям, віру в силу добра.
Обладнання: мультимедійний екран, інтерактивна дошка, хрестоматія для учнів 1 – 4 класів «Невичерпне джерело», твори – роздуми учнів, малюнки дітей.

Хід уроку.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Слайд 1-2
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
Чули, діти?

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Починаємо урок позакласного читання.

Слайд 3.
Хай сьогодні в кожне серце
Наш урок додасть тепла.
А ми гостям усміхнімось,
Побажаємо добра.
Тож нехай на нашому уроці пануватиме атмосфера доброзичливості, щирості, тепла і взаєморозуміння.
Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. На сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими і вічними творами В. О. Сухомлинського.

Слайд 4.
А хто такий В. О. Сухомлинський?



Технологія «Мікрофон»
1 учень. Ще з 2 класу ми знаємо, що В. О. Сухомлинський народився в с. Василівка на Кіровоградщині. Зростав жвавим, допитливим хлопчиком, дуже любив малювати. Але в той час були дуже важкі часи, тому зошити, пензлик, фарби можна було придбати за лікарські рослини. За 1 склянку насіння давали 2 зошити. Маленький Василько ціле літо був у лісі.
2 учень. А мені матуся читала, що вже відомий нам Василь Сухомлинський так хотів малювати, що одного разу пішов із товаришами пішки у Кременчук, аж за 35 км.
3 учень. А я знаю про нього те, що він, коли навчався, приходив до школи раніше всіх і перед уроками допомагав товаришам виконувати завдання з математики.

Слайд 5.
Учитель. А коли виріс, вивчився, то став учителем, а тоді ще і директором школи. І пропрацював 35 років. Для дітей написав майже 1500 творів-мініатюр та казок. Він мав родину і двоє дітей.

Слайд 6.
Зверніть увагу на виставку книжок В. О. Сухомлинського.

Слайд 7.
В. Сухомлинському належать слова, що є провідною думкою сьогоднішнього уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».

Слайд 8.
Девіз уроку.
Дорогою добра в житті ступай,
Образи вмій прощати і люте зло.
Бо ти – людина, завжди пам’ятай.
Роби добро, щоб менше зла було!
О, пам’ятай, Людино, не забудь,
Що кожне серце має добрим буть!

Слайд 9.
Сьогодні ми пройдемо дорогою добра. Це дорога, якою має йти кожна людина – від народження й до смерті. Не завжди легка, але саме вона допомагає прожити життя недаремно, щоб залишати по собі вічний слід. Адже, «людина народжується не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою, а для того, щоб лишити по собі слід вічний».
Добро має багато друзів. Спробуємо це довести і наприкінці уроку узнаємо, хто з нас має пройти цією дорогою.

Слайд 10.
Перевіка домашнього завдання – творів роздумів за темами (робота в групах):
«Що таке доброта?»
«Навіщо людям доброта?»
«Доброта – таке просте слово»
( Кожна група зачитує по одному твору і демонструє свої малюнки)

Слайд 11.
Кожна, діти, ваша добра справа – це маленьке сонечко, що робить наше життя світлішим.

Створення асоціативного куща «Доброта»
Що ж таке доброта?
співпереживання чутливість уважність тепло
краса щедрість
усмішка доброта милосердя

привітність великодушність квіти ласка

Діти, бачите , скільки промінчиків випромінює таке маленьке слово!

Словесне малювання змісту вірша.
Слайд 12.
З чим можна порівняти нам добру людину?
З чим порівняти нам добру людину?
З небом безмежним в погідну днину.
З сонцем, що сяє, всіх зігріває.
З ніжністю мами, що нас обнімає.
( На кожен рядок вірша змінюється малюнок на слайді)

Слайд 13.
З чим порівняти нам добру людину?
Із джерельцем, що дає нам водиці.
Спраглим вустам у жару притулиться.
З ніжним теплом і усмішкою тата
І з вітерцем, що злітає крилато.

Слайд 14.
З чим порівняти нам добру людину?
З хлібом духмяним, що з печі виймають.
З веснами ще, як сади зацвітають.
З теплим світанням, що ллє промінцями.
З чуйністю, ласкою й казкою мами.

Слайд 15.
На що ж схожа добра людина?
Добра людина схожа на ясне сонечко, тому, що вона вміє зігріти й освітити своєю любов’ю, турботою, щирістю, чутливістю, усмішкою, ласкою, щедрістю.
Таким був В. О. Сухомлинський.

Слайд 16.
Сьогодні на уроці читатимемо його оповідання «Протоптали стежку» і робитимемо висновки.
(У кожного на парті хрестоматія для учнів 1 – 4 класів «Невичерпне джерело»)

Фізхвилинка

ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Читання оповідання учнями, с. 31
2. Словникова робота.
3. Робота за питаннями:
Яку добру справу зробили діти?
Що відчувала бабуся, коли вийшла вранці на вулицю?
Зачитати кінцівку: «Спітнілі, втомлені, радісні діти йшли до школи»
Чому їм було весело, радісно?
4. Робота над частинами тексту.

Слайд 17.
- Розставити події оповідання у правильному порядку.
Протоптали стежку від воріт до хати і від хати до воріт.
Намело кучугури снігу.
Раділи і діти.
Скрізь на подвір’ях видно було людей.
Зупинились діти біля бабусиного подвір’я.



Гра «Якщо ти добра людина, то повинен»
Якщо людина має робити те, що я називаю, ви плескаєте в долоні, а якщо ні – нічого не робите.
Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
Допомагати мамі мити посуд.
Не вмиватися.
Берегти рідну природу.
Шанувати працю інших людей.
Галасувати, коли хтось спить.
Бути вихованим, стриманим.
Обманювати, сваритися, хвалитися.
Насміхатися з чужого горя.
Не слухати батьків.
Бути добрим, ввічливим.
Бути працьовитим.
Красти.
Захищати слабшого.
Допомагати друзям в біді.

Слайд 18.
Інтерактивна гра «Збери прислів’я»
Від теплого слова добром платять.
Хто людям добра бажає коле сердечко.
За добро вік не прохолоне.
Гостре словечко і лід розмерзається.
Раз добром налите серце той собі має.

ІV. Домашнє завдання.
Слайд 19.
- Вивчити 3 прислів’я про доброту.

V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Слайд 20.
Чи важко робити добро?
А чи приємно?
Тож, добро твориться просто – ні за так,
Так, як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в’ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка-горопашка.


Слайд 21.
Кожен із вас сьогодні на уроці зрозумів, якою має бути добра людина і чи важко робити добро. Кожен з вас в своєму житті хоча б інколи робив якесь добре діло. Я вважаю, що ви всі маєте право стати на Дорогу добра і пройти нею все життя. Зараз кожен з вас згадає якусь хоча б одну добру справу, підійде до Дороги Добра і перевіре, чи прийме вона вас. Адже по ній повинні йти тільки добрі і чесні люди.