Урок фізики Розв`язання комбінованих задач (Тема: Тиск. закон Паскаля, закон Архімеда)


Тема: Розв`язання комбінованих задач по темі: Тиск. Закон Паскаля.
Закон Архімеда.

Мета:
Навчальна: закріпити занная учнів із теми «Тиск твердих тіл, рідин, газів, закон Паскаля, атмосферний тиск, закон Архімеда», розглянувши дію тиску на речовину, сили Архімеда, атмосферного тиску; продовжити формування вмінь застосувати вивченні формули, закони для розв`язання всіх видів задач по темі.
Розвивальна: продовжути формування вмінь аналізувати умову задачі, застосовувати знання на практиці, сприяти розвитку математичного апарату учнів.
Виховна: продовжити формування комунікативних умінь, самостійно аналізувати умову задачі, мислити, аргументовано вибирати відповідь на запитання, рабо тать колективно.

Учні мають:
називати: формули тиску твердих тіл, рідин, газів, закон Паскаля, закон Архімеда
формулювати: закон Паскаля, закон Архімеда
застосовувати: теоретичні знання під час розв’язання різних видів задач.

Технічні засоби навчання:
Ноутбук
Мультимедійний проектор
Презентація до уроку
Екран
Картки
Тести

План заняття

Час
Метод навчання
Зміст роботи
Наочні посібники, ТЗН

2хв
Бесіда
І.Організаційний момент


3 хв.
Мікрофон
ІІ.Перевірка домашнього завдання

мікрофон

5 хв.
Відновлення тексту
ІІІ.Актуалізація опорних знань
Презентація

25хв
Фронтальне опитування,
Групова робота
ІУ.Розв`язання задач
Презентація, ноутбук

5хв
Фронтальна перевірка
У. Закріплення матеріалу

Тести для перевірки

2хв

УІ. Підбиття підсумків


1хв

УІІ Домашне завдання


2хв

УІІІ Релаксація
Позначки для вибору



ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
(Стимулювання діяльності учнів, забезпечення загальної готовності класу, забезпечення
своєчасного початку уроку.)

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ІІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА - Відновлення тексту
( слайд № 3)

Тиск це величина, яка дорівнює відношенню ......, діючеї перпендикулярно площі поверхні, до цієї ........ Позначається ......, вимірюється в ........ Із збільшенням ..... тиск збільшується, зі зменшенням ........ тиск збільшується. Тиск чинять не тільки ...... тіла, але також рідини і гази. Тиск, який чиниться покоячою..... , називається гідростатичним. Гідростатичний тиск залежить від ......, ......., ..........
Визначається формулою р = ....... Прилад для вимірювання тиску в рідинах або газах, називається ........... . Як що тіло занурено у рідину або газ, на нього починає діяти .. .., відкрита вченим Ця сила залежить від , ., ..та зовсім не залежить від ., ,

Правильний текст: ( слайд № 4)

. Тиск це величина, яка дорівнює відношенню сили діючеї перпендикулярно площі поверхні, до цієї площі. Позначається Р вимірюється в Па. Із збільшенням сили тиск збільшується, зі зменшенням площі тиск збільшується. Тиск чинять не тільки тверди тіла, але також рідини і гази. Тиск, який чиниться покоячою рідиною, називається гідростатичним. Гідростатичний тиск залежить від щільності рідини , глибини , прискорення вільного падіння
Визначається формулою р =
·gh . Прилад для вимірювання тиску в рідинах або газах , називається манометром. Як що тіло занурено у рідину або газ, на нього починає діяти сила Архімеда, відкрита вченим Архімедом. Ця сила залежить від об'єма тіла, щільності рідини , прискорення вільного падіння та зовсім не залежить від форми тіла, щільності тіла, глибини занурення.

ІУ. РОЗВ`ЯЗАННЯ ЗАДАЧ

4.1. Розв’язання якісних задач, повязаних з навчальними
предметами

Задача пов’язана із літературою.

Втретє закинув він невід,
- Прийшов невід з однією рибкою,
З непростою рибкою, - золотою.
Як заблагає золота рибка!
Голосом мовить людським:
«Відпусти ти, старче, мене в море,
Дорогий за себе дам відкуп:
Откуплени, чим тільки побажаєш ».
Здивувався старий, злякався:
Він рибалив тридцять років і три роки
І не чував, що риба говорила.
Відпустив він рибку золоту
І сказав їй ласкаві слова:
«Бог з тобою, золота рибка!
Твого мені відкупу не треба,
Гуляй там собі на просторі,

Питання: Чому золота рибка може то спливати, то опускатися на дно?
( слайд № 5)


Чому вага тіла у воді і в повітрі неоднакова? (слайд №6)


3. Задача пов’язана із біологією.
У Середземному морі, біля берегів Єгипту, водиться дивовижна риба фагак. Наближення небезпеки змушує фагака швидко заковтувати воду. При цьому в стравоході риби відбувається бурхливе розкладання продуктів
харчування з виділенням значної кількості газів. Гази заповнюють не тільки діючу порожнину стравоходу, але і наявний при ній виріст. В результаті тіло фагака сильно роздувається, і він швидко спливає на поверхню водойми. Тут він плаває, повиснувши догори черевом, поки виділилися в його організмі гази не випаруються. Після цього він знову опускається на дно....
Яка сила допомагає рибі фагак?
(слайд №7)




4. Веселые задачи от Григория Остера.
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]
Припустимо, ви в наукових цілях смоктали ковпачок від авторучки і він міцно присмоктався до язика. Як, що не діючи руками і не користуючись послугами коней, позбутися від занадто вже сильно присмокташогося до язика ковпачка авторучки? (слайд №8)
Відповідь: Піднятись разом з барометром на найвищу вершину гори. Коли стрілка барометра наблизиться до нуля, ковпачок сам відпаде.
4.Задача, пов’язана з живою природою
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]
(слайд №9)

Відповідь : Мухи і деревні жаби можуть триматися на віконному склі завдяки крихітним присоскам, в яких створюється розрідження, і атмосферний тиск утримує присосок з склі.


ІУ. 2 ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА «Творча майстерня»
Зараз будемо працювати у групах. Але треба пам’ятати правила роботи у групах. (повторення правил )
(слайд №10 )
I група
Рішити завдання:
1 . Якось раз запитали троянду :
"Отчого , чаруючи око ,
Ти колючими шипами
нас шкрябаєш жорстоко ?
Хлопчик робить тиск 15000 Па . Визначте масу хлопчика , якщо площа
підошов його взуття 0,032 м2.
(слайд №11)

II група
Рішити завдання:
1 . Розетки пресують зі спеціальної маси ( карболитовой ) , діючи на неї
силою 37,5 кН.
Площа розетки 0,0075 м І. Під яким тиском пресується розетка ?
2 . Тебе по болоту ходить довелося?
Легко тобі було? Ось то-то !
Тоді чому ж величезний лось ,
Так просто біжить по болоту ?

(слайд №12)

III група
Експериментальне завдання.
Розрахуйте тиск , вироблений дерев'яним бруском на поверхню книги.
( Дан брусок і лінійка, щільність дерева 700 кг/м3 )
(слайд №13)

[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ] [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]

Після роботи в групах, учитель організовує взаємоперевірку. ( слайд №14)

У. ЗАКРІПЛІННЯ (тести)

1 . Щоб видалити вм'ятину на тенісної кульці , її опустили в гарячу воду.
(Позначте правильне твердження.)

А : після нагрівання тиск повітрі усередині кульки збільшився .
Б : тиск повітрі внутрі кульки не змінився.
В: рух молекул повітря в кульці став повільнішим.
Г : вм'ятина зникла під дією тиску гарячої води.

2 . Барометр у квартирі показує 100кПа .
(Позначте правильне твердження.)

А : Атмосферний тиск не діє на риб в акваріумі.
Б : Якщо включити опалення , показання барометра збільшились .
В: Тиск в акваріумі на глибині 50 см 105 кПа.
Г : Повітря тисне на кришку столу площею 2 м2 з силою 50 кН.

3. На тіло , повністю занурене у воду , діє архимедова сила 100Н .
(Позначте правильне твердження.)
А: В гасі на це тіло діяла б архимедова сила 100Н .
Б : Вага витісненої тілом води дорівнює 100Н .
В: Об'єм тіла дорівнює 10 дм3
Г : Маса витісненої тілом води рівна 100 кг

4.Чи будуть ваги перебувати в рівновазі, якщо кулі помістити у воду?

(Відповідь: Рівновага ваг порушиться, так як у воді буде діяти виштовхувальна сила. Обсяги куль різні, отже, і сили будуть діяти на кулі різні.)


УІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

УІІ. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ


УІІІ. РЕФЛЕКСІЯ

Наш урок підійшов до кінця, зробіть для себе вибір. На ваших столах лежать різнокольорові фігурки (сніжинка, овал, трикутник), які означають:
                                
  Урок був цікавий, все зрозуміло – це

Урок був цікавий, але не все було зрозуміло – це


Урок цікавий, мало що було зрозуміло – це
 


Учитель: Зробіть свій вибір, підійміть фігурки вгору, щоб мені було видно.
Спасибо. Урок закінчено









Шкель Надія Леонідівна
Білозерська ЗОШ І-ІІІ ступенів №15
Добропільської міської ради



Рисунок 2