Розробка уроку з української мови,7 клас за темою Прийменник як службова частина мови.


Розробки уроків з української мови для 7 класуза темою «Службові частини мови. Прийменник»
Календарний план вивчення теми:
Службові частини мови. Прийменник (3 год)
№ уроку Тема Тип уроку
Очікувані результати
1. Прийменник як службова частина мови. Прийменник як засіб зв’язку в словосполученні. Урок засвоєння нових знань Знати/розуміти особливості самостійних і службових частин мови, граматичні ознаки прийменника як службової частини мови.
Уміти розрізняти самостійні і службові частини мови, розпізнавати прийменники, відрізняти їх від префіксів. Правильно вживати прийменники в усному і писемному мовленні.
Використовувати отримані знання для створення власних висловлювань. Планувати й організовувати навчальну діяльність. Працювати самостійно, в парах, у групах.
2. Непохідні й похідні прийменники. Правопис прийменників. Написання похідних прийменників разом, окремо і через дефіс.
Урок первинного застосування і закріплення нових знань Знати/розуміти способи творення похідних і непохідних прийменників.
Уміти розрізняти непохідні й похідні прийменники; відрізняти похідні прийменники від омонімічних іменників і прислівників, здійснювати синонімічну заміну похідних прийменників непохідними і навпаки, правильно
поєднувати похідні прийменники з іменниками; удосконалювати творчі вміння будувати словосполучення, доречно використовувати непохідні й похідні прийменники, знаходити вивчені орфограми і пояснювати їх за допомогою правил; правильно писати прийменники, знаходити і виправляти помилки на вивчені правила;
Використовувати отримані знання в практичній діяльності для створення власних висловлювань.
3. Особливості вживання деяких прийменників в українській мові у зіставленні з російською. Правильне вживання прийменників з іменниками. Використання у мовленні прийменників-синонімів.
урок застосування знань, умінь і навичок. Знати/розуміти особливості вживання деяких прийменників в українській і російській мовах.
Уміти правильно вживати прийменники з іменниками, використовувати у мовленні прийменники-синоніми, дотримуватись правил написання прийменників разом, окремо і через дефіс.
Використовувати отримані знання, уміння і навички в нестандартних комунікативних ситуаціях.
4. Розвиток зв’язного мовлення.
Ділові папери. Розписка. урок розвитку комунікативних умінь з використанням електронного конструктора уроку.
Знати/розуміти основні вимоги до складання розписки як документа офіційно-ділового стилю, її структуру, мовне оформлення.
Уміти складати розписки приватного і службового характеру, дотримуючись норм і правил культури мовлення.
Використовувати отримані знання для самостійного складання розписки приватного і службового характеру.
5. Контрольна робота №4 Урок контролю знань Знати вивчені правила і теоретичні відомості за темою «Прийменник».
Уміти правильно використовувати прийменники у мовленні, розпізнавати, групувати. Класифікувати їх, відповідно до морфологічних ознак.
Використовувати отримані знання, уміння і навички в нестандартних ситуаціях.
У-1
Тема: Службові частини мови. Прийменник як службова частина мови. Прийменник як засіб зв’язку в словосполученні.
Соціокультурна змістова лінія: Людина і навколишнє середовище.
Мета: Поглиблення знань про прийменник як службову частину мови, засіб зв’язку в словосполученні.
Формування умінь розрізняти самостійні та службові частини мови, розпізнавати прийменники, визначати їхні граматичні ознаки, відрізняти від префіксів.
Розвиток і удосконалення навичок мислення, порівняльного аналізу, культури мовлення, орфографічних навичок, збагачення лексичного запасу мовлення учнів.
Виховання екологічної культури учнів.
Вимоги до учнів:
Предметні:
Знати/розуміти особливості самостійних і службових частин мови, граматичні ознаки прийменника як службової частини мови. Уміти розрізняти самостійні і службові частини мови, розпізнавати прийменники, відрізняти їх від префіксів.
Метапредметні:
Правильно вживати прийменники в усному і писемному мовленні. Використовувати отримані знання для створення власних висловлювань. Планувати й організовувати навчальну діяльність. Працювати самостійно, в парах, у групах.
Особистісні: усвідомлювати необхідність дотримуватися екологічної культури, берегти природу та навколишнє середовище.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань з використанням мультимедійних та інтерактивних технологій.
Обладнання: мультимедійний кабінет, проектор, комп’ютерна презентація, роздавальний матеріал – таблиці само оцінювання, смайлики- емоції.
Хід уроку:
Етап уроку Діяльність вчителя Методи і прийоми Діяльність учнів Очікувані результати Час
Організація класу. Актуалізація уваги учнів, привітання. Роздавальний матеріал «Смайлики - емоції»
Створення позитивної атмосфери спілкування Самоперевірка готовності до уроку, привітання. Уміння само- організовуватися, пунктуальність,
повага до інших. 1 хвМотивація навчальної діяльності. 1.Учитель запрошує учнів прочитати вірш Д.Білоуса «Злитки золоті» і визначити, про яку частину мови не згадав поет – саме вивчення цієї частини мови стане метою сьогоднішнього уроку
2. Учитель пропонує учням сформулювати тему і мету уроку 1. Створення проблемної ситуації.
2. Використання комп’ютерної презентації.
Слайд 1-2.
Прийом «Знаю-Хочу знати-Вивчу»(Слайд 3) 1.Учні читають вірш і визначають, що у вірші немає згадки про прийменник.
Формулюють мету і завдання уроку.
1.Формування навичок читання мовчки.
2.Зосередження уваги учнів на темі уроку.
3.Планування своєї навчальної діяльності. 3 хв2 хвАктуалізація опорних знань Учитель пропонує учням заповнити опорну схему «Самостійні і службові частини мови», попрацювавши у двох групах Опорна схема
(Слайд 4-5)
Робота у групах з комп’ютерами.
Учні заповнюють опорну схему на комп’ютерах,
Роблять висновки про відмінність між самостійними і службовими частинами мови. 1.Навички критичного мислення
2.Уміння працювати в групі, взаємодіяти з однокласниками. 4 хвВивчення нового матеріалу
Фізкультхвилинка1.Вступне слово вчителя, інструктаж щодо подальшої роботи.
2.Учитель пропонує учням виконати завдання1.:списати словосполучення, розкривши дужки. Зробити висновок про роль прийменників у словосполученні. Дослідити, з якими частинами мови вживаються прийменники і які смислові зв’язки вони виражають.
Дати визначення прийменника, скориставшись опорною схемою.
3.Учитель організовує самостійну практичну роботу учнів.
Завдання 2.:
Вправа 217: перекласти словосполучення з російської мови, визначити відмінності у вживанні прийменників.
Завдання 3.: Робота з текстом: виписати в одну колонку – слова з прийменниками, в другу – слова з префіксами Організація самостійного вивчення теми
Граматичний практикум.
Лінгвістичне спостереження. (слайд 6)
Слайд 8.
Переклад, порівняльна граматика
Вправа «Мікрофон»:озвучення висновків про відмінності вживання прийменників у російській та українській мовах.(Слайд 8)
Робота з текстом,
Лексична робота: слово «толока», (Слайд 9-10)
орфографічний практикум(індивідуальна робота) (слайд 11) 1. Учні обирають спосіб навчальної діяльності. (Індивідуально, у парах, у групах).
2.Учні виконують завдання 1, роблять висновки.
Перевіряють власні висновки за опорними схемами (слайд 6-7)
3.Учні виконують завдання2 у парах, роблять висновки.
3. Учні пояснюють, як будуть розрізняти прийменники і префікси, виконують завдання 3.
Звіряють і аналізують результати своєї роботи. Уміння організувати свою діяльність, взаємодіяти з учителем і однокласниками.
Навички мислення, зіставлення, уміння формулювати власні висновки.
Формування навичок усного мовлення, навичок перекладу, критичного мислення.
Формування навичок здорового способу життя
Формування орфографічних навичок, навичок роботи з текстом, навичок самоперевірки і самоаналізу.
Збагачення лексичного запасу. 1 хв4 хв5 хв2 хв8 хвЗакріплення вивченого. Учитель пропонує учням завдання ( у групах):
група- скласти сенкан «Прийменник»
2 група – скласти речення
2.Учитель пропонує учням заповнити таблиці самооцінюванняслайд 12-14
Роздавальний матеріал:
таблиці само оцінювання(Слайд 15) Учні складають сенкан, речення,
заповнюють самостійно таблицю, виставляють собі оцінку. Формування навичок само -оцінювання. 5 хв3хв
Підсумок уроку. Рефлексія. Учитель пропонує учням висловити власні думки про результати своєї роботи на уроці і вибрати смайлик, що відповідає настрою учня . Роздавальний матеріал: смайлики «Емоції» Зняття емоційної напруги 4 хвДомашнє завдання. Учитель інструктує учнів про виконання домашнього завдання. Слайд 16.
Завдання на вибір учнів:
За підручником:
1.§§ 23, 24, вправа 211 або 218.
2.Записати приклади прислів’їв, у яких вживаються прийменники з різними смисловими відношеннями (по 1 прикладу)
3. Скласти діалог або міні-твір на тему «На шкільній толоці» Учні обирають собі завдання із запропонованих. Уміння планувати і прогнозувати свою діяльність. 3 хв