Розробка уроку українського читання Мільйон мільйонів сестричок





азка Мільйон мільйонів сестричок

Підготувала Гончарук Ольга Іванівна
Тема: Казка «Мільйон мільйонів сестричок» (за Зіркою Мезантюк). Читання за особами. Мета: удосконалювати в учнів навички виразного читання; формувати вміння читання за особами та інсценізувати, спираючись на казку «Мільйон мільйонів сестричок» за З. Мензатюк; вивчити скоромовку, поширити словниковий запас дітей словами: до снаги, шарпати;-розвивати усне зв’язне мовлення, логічне мислення, довільну увагу, пам'ять;-виховувати любов до природи, цікавість до явищ природи та прищеплювати любов до предмету.
Хід уроку: I.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
1. Робота над загадкою Зараз я пропоную вам відгадати загадку:Дорога біла стелиться,І краю їй нема.Сніжок мете Метелиця.Прийшла до нас… (Зима) Саме на зимову тему було ваше домашнє завдання. 2.Робота над скоромовкою. Перед тим як перейти до його перевірки, я пропоную вам скоромовку, яка зробить чіткою, виразною та чистою вашу мову.Ніс сміхунчик снігу міх,Сміх розсипався на сніг.
3. Виставка малюнків учнів до казки.
4. Конкурс на кращого читця— Прочитайте той абзац, який вам найбільше до вподоби.
5. Переказ тієї частини казки, яка учням найбільше сподобалася. Переказ казки О. Леонтовича «Три сестриці»
Оцінювання дітей. Підсумок .
Зима чаклунка, біла чарівниця, —
Ця казка незбагненна і жива.
Поглянь, яка білесенька вербиця!
Червоне сонце колесом сплива…
— Зима щоразу відкриває перед нами чудові сторінки чарівної й живої казки, а ми вчимося бачити прекрасне.

III.Повідомлення теми та мети. Мотивація.
Сьогодні на уроці ми будемо удосконалювати навички з читання за особами за допомогою казки «Мільйон мільйонів сестричок» за З. Мензатюк.
Хочу звернути вашу увагу, хто буде активно працювати на уроці, буде отримувати сніжинки, хто отримає більше, той отримає високий бал.

Відгадування кросвордуАле для початку я пропоную вам відгадати кросворд, щоб дізнатися, на яку тему казка «Мільйон мільйонів сестричок».
1.Зроду рук своїх не має, а узори вишиває. (Мороз)2.Дві дощечки, дві сестри несуть мене згори. (Лижі)3.Сніг на полях, лід на річках. Хуга гуляє, коли це буває? (Взимку)4.Зірка сніжно-білаНа рукав мені злетілаПоки ніс її сюди,Стала краплею води. (Сніжинка)
У виділених клітинках ви бачите тему казки, яку ми читатимемо.
Ця казка так, як і попередня стосується зими.
- Щоб ближче підійти до розгадки, пригадаємо все, що знаємо про сніжинку.
Срібляста 6, 8, 12 -кутної Красива
386715070485008572506096000 форми
29241759080500
19456405969000
СНІЖИНКА
9334505969000375285013970000
33432754508500
Твердий стан Вода


IV. Вивчення нового матеріалу. 1. Словникова робота
На дошці ви бачите слова, які зустрічатимуться вам у казці.
До снаги – под силу Шарпати – дёргать
Давайте прочитаємо їх, ставлячи правильно наголос. А тепер перекладемо їх на російську мову. 
Первинне читання казки «Мільйон мільйонів сестричок» вчителемЗараз я читатиму казку «Мільйон мільйонів сестричок», а ви слідкуйте за підручником, а після того, як я прочитаю, ви мені скажете, хто захищає матінку-землю взимку.
Читання тексту учнями впівголоса.
Бесіда за змістом казки Мільйон мільйонів сестричок»
Скажіть про кого ця казка? (Про сніжок, сніжинки)
Знайдіть в тексті слова, які розповідають, чим переймалася сніжинка?
Яка роль снігу взимку? (Він захищає землю від холодів)
Хто намагався здолати сніжок? (вітер та мороз)
Подумайте й скажіть, чому вони не змогли здолати сніжок? (бо був мороз, а він не може здолати сніг)
Знайдіть в тексті речення, в якому говориться про нагороду сніжинок за збереження землі від холоду.
V.Закріплення нових знань.  1. Самостійне читання казки дітьми з визначенням дійових осіб.- Зараз ви прочитаєте казку про себе та визначите скільки дійових осіб в казці та назвете мені їх. Хто закінчить читати, підіймає руку.  2. Підготовка до виразного читання.
— Як хмара розмовляє зі сніжинкою? (Лагідно)
— А як розмовляє сніжинка? (Здивовано)
Учні вчаться інтонувати речення, різні за метою висловлювання.
3. Виразне читання казки учнями за особами. - Давайте розподілимо ролі й прочитаємо казку за ролями.Автор – Сніжинка – Бабуня хмара – Собака Рябко – Олеся – Вітер – 4. Робота з ілюстраціями до казки- На дошці ви бачите ілюстрації до казки. Вони відповідають деяким подіям з казки. Ваше завдання – поставити їх у правильному порядку.VI. Домашнє завдання
Відкрийте щоденники й запишіть домашнє завдання, яке ви бачите на дошці: стор.81-83 переказувати.


VII. Підсумок уроку
- Чим запам’ятався сьогоднішній урок?
- Про що корисне ви дізналися?
Порахуйте сніжинки, які ви отримали. У кого 5 – отримує 11 балів. 4 – 9 балів, 3 – 6 балів.
Дякую вам за урок! До побачення!