Урок з природознавства Різноманітність рослин у природі (3 клас)


Різноманітність рослин у природі
7562856032500
Урок розробила: Солодовникова О.М.,
вчитель вищої категорії,
старший учитель
Мелітопольської ЗОШ № 15
Мета: познайомити учнів з основною кваліфікацією рослин; розглянути особливості кожної групи рослин, збагачувати словниковий запас. Продовжити роботу над розвитком розумових операцій (синтез, аналіз, порівняння, класифікація, узагальнення). Виховувати в учнів вміння працювати в колективі; шанобливе ставлення до однокласників; виховувати старанність і охайність.
Обладнання: презентація до уроку «Різноманітність рослин у природі», «чарівна» скриня, частини рослини (корінь, стебло, лист, квітка, плід, насіння), таблиця - будова рослин, малюнки різних видів рослин для гри, круги Луллія, аркуші для запису сенкану.
Хід уроку.
І. Організація класу до уроку
- Поверніться один до одного обличчям, посміхніться, скажіть добрі слова. Побажайте успіхів собі. Глибоко вдихніть і видохніть. Видихніть образу, злість, занепокоєння.
На уроці ми будемо працювати під девізом:
Діяти – активно!
Думати – оперативно!
Сперечатись – доказово!
Творчо мислити – обов’язково! (Слайд 2)
Вправа «Очікування»
А яким би ви хотіли бачити наш урок? (цікавим, казковим, проблемним, пошуковим, продуктивним)
-215265698500II. Хвилина спостережень.
Світ навколо нас прекрасний та загадковий. Передбачити його стан нам допоможе синоптик. (Слайд 3)
Сьогодні 12 грудня, п’ятниця. Пора року – зима. Температура повітря становить +20; небо похмуре. Зранку йшов дощ, повіває легенький вітерець.
III. Мотивація. Я приготувала для вас чарівну скриню. В ній знаходяться кілька предметів , які допоможуть нам визначити тему сьогоднішнього уроку , але я загадала тільки один предмет ! А який це предмет ви дізнаєтеся за допомогою гри «Так, ні» (Лист). А тепер подивіться на інші предмети і назвіть їх всі одним словом. (Рослина) . Рослина це добре чи погано? (Відповіді дітей)
IV. Перевірка домашнього завдання.
Чому рослини називають зеленим дивом землі?
Чому рослини називають зеленими друзями людини?
Що ще дають рослини людині?
За допомогою ММЧ покажіть, як рухається сік у рослинах.
Які частини рослини ви знаєте?
V. Оголошення мети урока. Ми розглядали рослини у яких є всі органи, але, виявляється в природі існують і такі рослини у яких немає плоду або квітки, або листя. А деякі примудряються існувати навіть без кореня. Що ж це за рослини? Давайте зробимо надзвичайну подорож у царство. Так, так, не дивуйтеся. Казкове слово «царство» є ще й науковим, так вчені називають світ рослин. Править в царстві рослин цариця Флора. Разом з Флорою познайомимося з жителями її царства. (Слайд 4)
V. Робота на д новою темою. (Слайд 5)
- Наука про рослини називається ботанікою. Вчені-ботаніки ділять царство рослин на кілька груп.
Рослини
нижчі вищі
водорості мохи, папороті, хвойні, квіткові- Як ви думаєте, чому водорості - це нижчі рослини, а мохи, папороті, хвойні та квіткові - це вищі рослини?
- Відповідь на це питання ми отримаємо після того, як познайомимося з особливостями кожної групи рослин.
  стебло листя квіти корні плоди і насіння
водорості          
мохи          
папороті          
хвойні          
квіткові          
Робота з підручником. Учні поділені на групи. Кожна група читає текст і заповнює таблицю ( поставити плюси в колонках).
3810-444500
VI. Закріплення матеріалу підручника.
Зараз за допомогою чарівної палички я перетворю вас на рослини про які ви читали. Розкажіть про себе від імені цієї рослини. Всі інші слухайте уважно і заповніть таблиці.
Водорості: (слайди 6 - 8)
Чому водорості мають таку назву?
Ми живемо у воді. Наша назва утворилася з двох слів «вода» і «рости».
Яку ви маєте будову?
Наше тіло буває у формі кульки, пластинки, ниток. Ми не маємо справжніх органів: кореня, стебла, листків, квіток, плодів з насінням.
Як же ви існуєте у воді?
Одні з нас вільно плавають. Інші – прикріплюються до дна.
Чи всі водорості однакові?
Ми різні за кольором. Зелені водорості живуть біля поверхні води, куди проникає сонячне свіло. Ми поглинаємо з води вуглекислий газ, а виділяємо кисень. Ним дихають тварини, що живуть у воді. Глибоко в морях ростуть наші подружки бурі й червоні водорості.
Водоростей так багато в морях і океанах, що взимку, коли листяні рослини скидають своє листя, основними постачальниками кисню на нашій планеті залишаються рослини тропічних лісів і водорості. А ще
люди використовують зелену водорість морську капусту у їжу, вона багата на йод.
Мохи: (слайди 9 - 11)
Де живете ви?
Ми живемо у вологих лісах і на болотах.
Які органи маєте?
У нас є стебло і листки, але немає кореня, квіток. Тому ми не утворюємо плодів із насіння.
Цікаво, а як же розмножуються мохи?
Нові рослини виростають з дуже дрібних коричневих спор. Спори утворюються в коробочках на верхівках рослин.
Найпоширеніші в Україні мохи – сфагнум і зозулин льон.
Хвощі і папороті: (слайди 12 - 13)
Коли ви з’явилися на нашій планеті?
На нашій планеті ми з’явилися дуже давно. Мільйони років тому ми були велетенськими деревами й утворювали на Землі дрімучі ліси.
До якої групи рослин ви належите?
Ми багаторічні трав’янисті рослини.
Які органи ви маєте?
Ми маємо всі органи, крім квіток і плодів, тому розмножуємося як і мохи за допомогою спор, а ще ми можемо рости і від кореневища.
Де ви живете?
Ми ростемо у вологих лісах: хвощі – на луках, папороті – у лісах?
Хвойні рослини: (слайди 14 - 15)
Чому вас назвали хвойними?
Дерева і кущі з листками – хвоєю називають хвойними.
На землі налічується близько 560 видів хвойних рослин. Шановні познайомте нас зі своєю родиною.
Я сосна. У мене є друзі – хвойні дерева: ялина, смерека, модрина, тис ягідний. Також товаришую із хвойним кущем – ялівцем.
Які органи ви маєте?
Ми маємо усі органи, крім квіток і плодів. Насіння утворюється в шишках.
Квіткові рослини: (слайди 16 - 18)
Квіткових рослин на Землі найбільше. Їх налічується близько 240 тисяч видів.
Серед нас є дерева, кущі, трав’янисті рослини.
Які органи ви маєте?
Ми маємо усі органи: корінь, стебло, листя, квітки, плоди з насінням.
Як ви розмножуєтеся?
Ми виростаємо з насіння. Насіння дозріває у плоді., що утворюється з квітки.
-А зараз ми перевіримо, наскільки ви були уважні протягом уроку. Подивіться на екран і перевірте свої таблиці. Покажіть чия група виконала роботу без помилок. (слайд 19)
272796023241000Чому водорості належать до нижчих рослин?
Фізхвилинка. Гра. За командою вчителя «Раз, два, три, всі, у кого є (листя, квіти, коріння, стебло) – до мене біжи.
291846026098500
Закріплення матеріалу.
За допомогою кругів Луллія спробуємо скласти розповідь про життя рослин у незвичайних для їх життя умовах.


Рослина

Місце існування
Органи рослини
VII. Підведення підсумків.
Наука про рослини називається ботаніка (так)
Водорості - жителі води (так)
Мохи можна зустріти у вологих місцях (так)
Представниками хвойних рослин є сосна, ялина , кедр , ялівець (так)
У мохів є коріння (ні)
Сама найменша група квіткові рослини (ні)
Водорості використовують в їжу (так)
Листя папороті схожі на пір'я . (так)
Рослини ділять на водорості , мохи , папороті , хвойні рослини і квіткові рослини. (так)
Вчені виділяють 9 груп рослин (ні)
Ялина - це квіткова рослина . (ні)
Морська капуста це водорості (так)
Шишка - це плід хвойних рослин (так)
Троянда це квіткова рослина . (так)
Закінчуючи розмову про різноманітність рослин, я пропоную вам написати про цю частину природи сенкан. (Слайд 20)
271843519240500
Рослини
Різноманітні, прекрасні
Прикрашають,радують, зачаровують
Зелене диво Землі
Краса!
Урок добігає кінця. Я прошу вас, діти оцінити свою роботу на уроці, доповнюючи речення: (Слайд 21)
Мені вдалося сьогодні …
Мене здивувало …
Мені сподобалось …
Я можу похвалити себе…
VIII. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника с. 115-120 і за допомогою ММА придумати нову рослину.