Урок з астрономії на тему: «Астрономія та визначення часу. Типи календарів. Небесні координати. Видимий рух Сонця. Видимі рухи планет. Закони Кеплера»


Тема: «Астрономія та визначення часу. Типи календарів. Небесні координати. Видимий рух Сонця. Видимі рухи планет. Закони Кеплера»
Мета: ознайомити учнів з екваторіальною системою небесних координат та типами календарів, законами Кеплера; сформувати уявлення про причини видимого руху Сонця на небесній сфері, уявлення про вимірювання та збереження часу; навчити визначати координати зір за картою зоряного неба; виховувати в учнів цікавість.
Обладнання: велика карта зоряного неба, рухомі карти зоряного неба, модель Сонячної системи, підручники, комп’ютер.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка Д/з.
Заслухати повідомлення учнів на тему «Легенди про походження назв сузір’їв».
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Евристична бесіда, запитання і завдання:
Що таке сузір’я та скільки їх є?
Звідки походять назви сузір’їв?
Що характеризує видима зоряна величина?
Ким було запроваджено це поняття?
Що означає запис «Полярна – α Малої Ведмедиці»?
Як ще позначають зорі?
Покажіть на карті і назвіть 8 сузір’їв та 8 зірок.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
Зорі надзвичайно віддалені від Землі. Спостерігаючи їх навіть у телескоп, неможливо визначити, яка з них далі, а яка ближче. При вивченні зоряного неба використовують математичну модель зоряного неба небесну сферу.
Робота з підручником § 5.
І група: 1)Горизонтальна система координат;
ІІ група: 2)Перша екваторіальна система координат;
ІІІ група: 3)Друга екваторіальна система координат.
2. Розповідь учителя.
1)Справжній і середній сонячний час.
Середня сонячна доба – це проміжок часу між двома послідовними нижніми кульмінаціями середнього сонця.
2)Місцевий, поясний і всесвітній час.
Час, виміряний на певному географічному меридіані, наз. місцевим часом і позн. Тλ.
Місцевий час центрального меридіана поясу Тn наз. поясним часом.
Місцевий середній час гринвіцького меридіана Т0 наз. всесвітнім часом і позн. UT (від англ. «Universal Time»). Тλ = Т0+ λ, Тn=Т0+nh. Наприклад, для Києва λ ≈30°= 2h і відповідно n = 2.
Вся Європа живе за часом першого годинного поясу і наз. середньоєвропейський.
3. Робота в парах. Скласти план до § 7 п. 4. Ефекти, обумовлені видимим рухом Сонця. Замалювати мал. 7.5. Обмін зошитами. Взаємооцінювання.
4. Вчитель. Тривалість перебування Сонця в зодіакальних сузір’ях різна. За картою порівнюємо довжину дуги екліптики у сузір’ях Овен та Стрілець. Тому екліптику умовно поділили на 12 рівних частин по 30°, які і відповідають знакам зодіаку, і в кожній з яких Сонце перебуває близько місяця.
5. Робота з підручником. Опрацювати § 9 п. 1. Нижні та верхні планети.
6. Вчитель. Презентація «Закони Кеплера»:
І. Кожна з планет рухається навколо Сонця по еліпсу, в одному з фокусів якого знаходиться Сонце.
ІІ. Радіус-вектор планети за однакові інтервали часу описує рівновеликі площі.
ІІІ. Квадрати сидеричних періодів обертання планет відносяться як куби великих півосей їхніх орбіт: Т22Т12 = а23а13 або (М⊙ +m⊕)Т⊕2(m⊕+mϲ) = a⊕3aϲ3 , де М⊙, m⊕, mϲ - маси Сонця, Землі і Місяця.
7. Розповідь учителя. Календар і його типи.
План.
1. Календар.
2. Типи календарів.
3. Причина проведення григоріанської реформи календаря.
4. Наша ера.
Календар – це певна система лічби проміжків часу з поділом їх на окремі періоди – роки, місяці, тижні, дні.
VІ. Закріплення нового матеріалу.
Завдання 1. За картою зоряного неба визначте:
координати зорі α Ліри (α = 18 год 40 хв; δ = 38°);
зорю, координати якої α = 5 год 50 хв; δ = 7°. (α Оріона).
Завдання 2. Тест. Самостійно.
Якою буде тінь вертикальної жердини на екваторі Землі 21 березня опівдні?
А. довжина жердини. Б. не матиме тіні. В. половина довжини жердини.
2) Як наз. великий круг небесної сфери, перпендикулярної до осі світу?
А. небосхил. Б. небесний меридіан. В. небесний екватор.
На слайді: перевіряються правильні відповіді. Учні ставлять собі бали за виконаний тест (по 2 бали за кожне завдання). Самоконтроль.
VІІ. Підсумки уроку. Оцінювання учнів.
VІІІ. Д/з: Вивчити § 5, 6, 7, 9, 10. Підготувати дайджест на тему: «Астрономічні обсерваторії».