Урок — ділова гра з математики Прямокутний паралелепіпед. Куб. Піраміда


Урок №58
Тема: Прямокутний паралелепіпед. Куб. ПірамідаМета: - сформувати поняття многогранника, прямокутного паралелепіпеда та його елементів, куба як окремого виду прямокутного паралелепіпеда, піраміди та її елементів; домогтися засвоєння властивостей граней та ребер прямокутного паралелепіпеда; сформувати вміння виконувати зображення прямокутного паралелепіпеда, обчислювати площу його поверхні;
- розвивати просторову уяву, пам'ять, логічне мислення ; - виховувати наполегливість, охайність, естетичні смаки, інтерес до пірамід. 
Обладнання: моделі многогранників: прямокутні паралелепіпеди, куби, піраміди, математичний диктант,фізхвилинка «Ялинка», презентація до уроку, епіграф до уроку, підручник «Математика.5 клас. Н.А.Тарасенкова, І.М.Богатирьова,О.П.Бочко».
Тип уроку: закріплення знань і вмінь.
429900414471008648706223000
ХІД УРОКУ

I. Організаційний етап1.Вітання вчителя-Діти стали всі рівненько,
Посміхнулися дружненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
2. Перевірка готовності до уроку
3. Епіграф до уроку
« Рано чи пізно кожна правильна математична ідея знайде своє застосування в тій чи іншій справі.»
О.М.Крилов
ІI. Актуалізація опорних знаньПеревірка домашнього завдання№762
1.4х*12:х*12=4
Відповідь: у 4 рази сума довжин ребер 1 куба менша від 2.
Математичний диктант
1) Довжина прямокутника дорівнює 12 см, а ширина — 5 см. Чому дорівнює площа прямокутника?
2) Сторона квадрата дорівнює 4 см. Чому дорівнює його площа?
3) Площа квадрата дорівнює 49 см2. Чому дорівнює його сторона?
4) Периметр квадрата дорівнює 36 см. Чому дорівнює його: а) сторона; б) площа?
5) Прямокутник зі сторонами 3 см і 5 см поділили на квадрати зі стороною 1 см. Скільки утворилося квадратів?
6) Скільки потрібно квадратів зі стороною 3 см, щоб скласти прямокутник зі сторонами 9 см і 15 см?
3.Взаємоперевірка (за презентацією)
4.Оцінення учнів. Гра «Сюрприз»
Учень
Сам собіСюрприз
Вчитель
- Які виміри має просторова фігура? (Довжина,ширина,висота)
- Які з просторових фігур ми вже розглянули?(Куб, прямокутний паралелепіпед, піраміда)
III. Оголошення теми та мети уроку
— Що спільного у всіх цих предметів?( прямокутні паралелепіпеди і куби, піраміди).
— Яка існує різниця між цими предметами?
— Всі ці предмети є моделями многогранників, тобто геометричних тіл, поверхні яких складаються з многокутників. До першої групи належать прямокутні паралелепіпеди, до другої — піраміди. Отже, завдання уроку: закріпити набуті на попередньому уроці знання, про те, що таке прямокутний паралелепіпед, що таке піраміда, засвоїти властивості прямокутного паралелепіпеда.
IV. Закріплення знань та вмінь1. Евристична бесіда «Прямокутний паралелепіпед.Куб»
1) Що таке прямокутний паралелепіпед?
2) Що таке грані прямокутного паралелепіпеда? Якими геометричними фігурами є грані прямокутного паралелепіпеда?
3)Що таке ребра прямокутного паралелепіпеда? Якими геометричними фігурами є ребра прямокутного паралелепіпеда?
4) Що таке вершини прямокутного паралелепіпеда? Якими геометричними фігурами є вершини прямокутного паралелепіпеда?
5) Які грані називають протилежними? Властивість протилежних граней прямокутного паралелепіпеда.
6) Що називають площею поверхні прямокутного паралелепіпеда?
7) Що таке виміри прямокутного паралелепіпеда?
8) Який прямокутний паралелепіпед називають кубом?
9) Зображення прямокутного паралелепіпеда.
2. Виконання практичної роботиУчитель роздає учням, так би мовити, одноразові моделі прямокутних паралелепіпедів — коробочки від ліків, зубної пасти тощо (можна заздалегідь запропонувати учням принести їх з дому). Учні переконуються, що їх грані — прямокутники, що не всі з них рівні між собою. Потім під керівництвом учителя учні розгортають ці коробочки (дістають розгортки прямокутного паралелепіпеда) і зафарбовують пари рівних граней однаковими кольорами. Далі складають коробку і переконуються: протилежні грані рівні (зафарбовані однаковим кольором).
Учитель пропонує встановити, що для всіх коробок спільне і чим вони відрізняються. Під керівництвом учителя учні доходять висновку: всі прямокутні паралелепіпеди мають 6 граней і 12 ребер, що у них усі грані — прямокутники (спільне). Відрізняються тим, що ці прямокутники мають різні розміри — виміри прямокутного паралелепіпеда.
Доповідь учня про кубик рубикДоповідь учня про застосування прямокутних паралелепіпедівПірамідаНа моделі піраміди та її зображенні вчитель показує: ^  бічні грані піраміди; ^ основу піраміди; ^  вершину піраміди; ^ бічні ребра піраміди; ^  ребра основи піраміди.
Потім учитель пояснює, як можна класифікувати піраміди. За можливості показує моделі різних видів пірамід (трикутної, чотирикутної тощо).
Після цього вчитель пояснює, що таке розгортка піраміди, демонструє паперові розгортки пірамід, показує, як із них можна зробити моделі пірамід.
Важливо, щоб учні зрозуміли, що бічні грані будь-якої піраміди — це трикутники, а основою може бути будь-який многокутник, у тому числі й трикутник.
Доповіді учнів про пірамідиЄгипетські пірамідиПіраміди Майя
Піраміди-усипальниці на УкраїніФізкультхвилинка «Ялинка»
- Наближається свято Нового року, а на Новий рік ми традиційно прикрашаємо ялинку, яку, доречі, можна зробити з декількох пірамід.Тож давайте відпочинемо за допомогою фізхвилинки «Ялинка».
V. Формування вмінь
1. Виконання усних вправ1) На рисунку зображено прямокутний паралелепіпед АВСDМNКР. Назвіть:

а) грані, яким належить вершина А;
б) ребра, що дорівнюють ребру АМ;
в) грані, що мають спільне ребро КС;
г) грань, що дорівнює грані АВNМ.
2) Знайдіть площу однієї грані куба та площу його поверхні, якщо ребро куба дорівнює 4 см.
3) Знайдіть загальну довжину всіх ребер куба, якщо довжина одного ребра дорівнює 12 см.
4) Площа однієї грані куба дорівнює 36 см2. Обчисліть площу його поверхні.
5) На рисунку зображено піраміду КАВСD. Укажіть:

а) основу піраміди;
б) вершину піраміди;
в) бічні грані піраміди;
г) бічні ребра піраміди;
д) ребра основи піраміди.
2.Робота за підручником. Виконання письмових вправ1) Виміри прямокутного паралелепіпеда дорівнюють 10 см, 4 см, 12 см. Обчисліть:
а) суму довжин усіх його ребер;
б)  площу його поверхні.
2) Кімната має розміри 5 м х 4 м, а висота кімнати дорівнює 3 м. Скільки фарби потрібно для того, щоб пофарбувати стелю та стіни цієї кімнати, якщо витрати фарби становлять 200 г на 1 м2?
3) №761
(Х+5)*12:х*12=12х+60/12х=60(см)
Відповідь: на 60 см.
4) №763
3*4+3*6=12+18=30см
Відповідь: 30 см.
VI. Підсумок уроку
1.Усне фронтальне опитування1) Назвіть предмети навколишнього середовища, які мають форму: а) прямокутного паралелепіпеда; б) куба; в) піраміди.
2) Якою геометричною фігурою є кожна з граней:
а) прямокутного паралелепіпеда; б) куба; в) піраміди? 3)Як називають прямокутний паралелепіпед, усі грані якого рівні?
2.Оцінення учнівVII. Домашнє завдання1.  Повторіть теоретичний матеріал,§20.
2. №764.
3. Склеїти куб, використовуючи макети паперових коробок.