Урок — ділова гра Компетентність Алгебра 7 клас. Тема: Дії з многочленами


Управління освіти адміністрації Жовтневого району
Харківської області
Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 59
Харківської міської ради Харківської області
Урок – ділова гра «Компетентність» в 7 класі
Недостатньо мати лише добрий
розум, головне раціонально
його використовувати.
Рене Декарт
Тема. Дії з многочленами
Мета:
навчальна: узагальнити знання учнів з теми «Дії з многочленами» (додавання, віднімання, множення многочленів);
розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес учнів, логічне мислення, культуру математичної мови;
виховна: виховувати любов до предмета, самостійність, почуття відповідальності за свої дії, вміння співпрацювати.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Обладнання: картки самоконтролю, роздавальний матеріал, презентації з умовами завдань Слайд 2)
Хід уроку
І. Організаційний етап. Перевірка готовності учнів до уроку.
1. Як ви розумієте девіз нашого уроку? (Вислуховуються відповіді учнів) (слайд 2)
2. Слово урок дуже звичне для вас, з його літер можна утворити такі слова:
У – увага.
Р – робота,
О – організованість,
К – кмітливість (слайд 3)
ІІ. Мотивація навчання. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Щоб повторити та закріпити «Дії з многочленами» проведемо урок в вигляді ділової гри «Компетентність». Вам хочеться запитати: «Що таке «компетентність»?
Компетентність – це готовність учня використовувати набуті знання , уміння та навички в житті для виконання теоретичних та практичних завдань.
Компетентний – такий, який уміє застосовувати набуті знання та досвід.
Отже, наша мета – перевірити, наскільки ви компетентно виконуєте дії з многочленами. Наш клас – це три команди, які працюють над важливою проблемою. Я буду вам допомагати фіксувати ваші успіхи Слайд 4)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Перший етап. «Теорія – основа практики»(слайд 5)
Мета: повторити опорні знання теоретичного матеріалу.
Для виявлення команди, яка краще за інші готова до роботи в сучасних умовах пропоную відгадати відповіді до запитань.
Вираз поданий у вигляді суми одночленів.
Доданки, які мають однаковий буквений множник.
Властивість множення, яка використовується при множенні многочлена на одночлен.
Коли розкривають дужки, перед якими стоїть знак мінус, то знаки доданків, які були в дужках змінюють на …
Щоб помножити многочлен на многочлен, треба кожний член одного многочлена помножити на …член другого многочлена.
Якщо многочлен має три члена, то він називається …
Учні з переліку відповідей вибирають відповідний номер.
1.Розподільна. 2.Многочлен. 3.Подібні. 4. Протилежні. 5. Другий. 6.Кожний. 7. Двочлен. 8. Тричлен.
Вірність відповідей на запитання перевірте з записами на слайді 7. Порахуйте кількість вірних відповідей та запишіть їх в картку самоконтролю до графи «Перший етап». Хто одержав 6 або 5 вірних відповідей, він компетентний в теоретичній частині теми «Дії з многочленами»
IV. Застосування знань, умінь і навичок.
Другий етап «Практика велика сила»
Мета: повторити, як на практиці застосовується теорія.
Гра «Знайди помилку» На цьому етапі ми з’ясуємо, чи готові ви до роботи над спільними завданнями для команди. Кожна команда має картки з завданнями (слайд 8)
Виконайте дії:
(4х + 5) – (6 – 7х) = -3х – 1;
(3,5у – 9,1) + (14,5 – 6,7у) = 10,2у – 5,4;
9ух(2х – 3у) = 18у2х2 – 27ху;
(-0,8а – 6,4)(2 – 0,5а) = 0,4а2 – 12,8 – 4,8а;
х2(2х3 – 7ху + 9у2) = 2х6 – 7х3у + 9х2у2.
Команди міняються зошитами і перевіряють правильність виконання роботи. Кожна правильна відповідь – 1бал (слайд 9). Одержані бали заносяться в картки самоконтролю в графу «Знайди помилку».
Самостійна робота.
Тепер перевіримо, наскільки кожний з вас компетентний в виконанні дій з многочленами. Кожний має картку з завданнями, які треба виконати. Робота кожного члена команди приносить користь усій команді. Якщо вірно виконаєте завдання, то дізнаєтеся прізвище видатного математика України.
Спростіть вираз: (слайд 10)
1) -3x(2-x);
2) (4y-2)(-2y);
3) (2x-5)(3x+4);
4) (3-y2)(y2-4)-4y2;
5) 5(2-x)-3(x-4);
6) 6a(a-b)+3b(2a-b)-(6a2 -b2 );
7) 3(а – в)(а + в) – 4(а2 – в2).
Відповіді: к – (-а2 + в2); п – (6х + 5х2); р – (-8х + 22);
а – (-2в2); м – (4в2 = 4); в – (3у2 – у4 - 12); е – (5у3 – 14 – у4);
ч – (- 6х + 3х2); у – (-8у2 + 4у); к – (6х2 – 7х – 20).
Кожна правильна відповідь – 1бал (слайд 11). Бали заносяться в графу «Самостійна робота». Вірні відповіді записані на слайді.
Яке ж прізвище цього видатного математика? Так - Кравчук (слайд 12).

Так це видатний український математик Михайло Пилипович Кравчук.
М.П. Кравчук - автор понад 180 робіт, в тому числі 10 книг із різних розділів математики. Ці наукові праці увійшли до скарбниці світової науки. Тепер існують на сторінках наукових досліджень многочлени Кравчука, моменти Кравчука. А ось від 2001 р., завдяки пошукам Івана Качановського, українського науковця зі США, виявилося, що наукові твори М. Кравчука прислужилися і до винаходу першого в світі електронного комп'ютера!
«Мозкова атака»
Кожна команда має картки з умовою задачі, яку треба розв’язати.
Задача: Довжина прямокутника на 4 см більша від ширини. Якщо довжину прямокутника зменшити на 1 см, а ширину збільшити на 2 см, то площазбільшиться на 10 см2. Знайдіть площу одержаного прямокутника (слайд 13).
Учитель. При обговоренні розв’язування задачі кажіть усе, що спаде на думку. Не критикуйте висловлення інших. На дошці записуємо усі пропозиції в порядку їх оголошення. Наприкінці обговорюємо й оцінюємо запропоновані ідеї. Група, яка першою розв’язала задачу презентує її на дошці. Критерії оцінювання: правильно складена математична модель – 2бали (слайд 14).
Були виміри Стали виміри
Довжина х + 4 х + 4 – 1= х +3
Ширина х х + 2
Площа х(х + 4) (х + 3)(х + 2)
(х + 3)(х + 2) - х(х + 4) = 10.
Правильно розв’язали рівняння – 2 бали (слайд 15).
Правильно виконані наступні дії після розв’язування рівняння -2 бали.
Перевірка за слайдом.
Кількість балів проставляємо в графу «Мозгова атака».
Розв’яжіть рівняння.
Якщо ви вірно розв’яжете рівняння, то одержите код від скриньки, у якій лежить нагорода для команди з найбільшою кількістю балів (слайд 16).
А) (х – 5)(2х + 8) = 0; Б) 16(0,25х – 1) = 6(0,5х – 3,5);
В) 2х-36 - 4-х3 = х-12.
Правильна відповідь буде кодом до замка від скриньки.
Відповіді: 1) -5; 4; 8; 2) 8; -5; -4; 5; 3) -4; -8; 5; -5.
Капітан команди виставляє в таблицю оцінювання кількість балів, яку учні отримали залежно від їх вкладу в спільну роботу. Кожна правильна відповідь 2 бали (слайд 17).
V. Підсумок уроку.Підіб’ємо підсумок уроку за допомогою двох дієслів – «знаю» та вмію».
Самоаналіз власної діяльності за таблицями оцінювання. Капітани команд оголошують підсумковий бал команди.
Чи можете ви назвати себе компетентними в виконанні дій з многочленами та застосування цих дій до розв’язування рівнянь?
Наш урок підтвердив, що ви вмієте застосовувати набуті знання, а це означає, що кожен із вас як і сьогодні, так і в майбутньому буде компетентний у певній галузі (слайд 18).
VІ. Домашнє завдання: придумати та розв’язати приклади на множення одночлена на многочлен; множення многочлена на многочлен; рівняння, в якому є вказані вище дії; задачу на складання рівняння (слайд 19).