Урок математики в 4 класі.Поняття про швидкість. Задачі на знаходження швидкості руху .Додавання і віднімання іменованих чисел.

УРОК МАТЕМАТИКИ В 4 КЛАСІ

Тема: Поняття про швидкість. Задачі на знаходження швидкості руху .Додавання і віднімання іменованих чисел.

Мета: ознайомити учнів з поняттям “ швидкість руху “, з одиницями вимірювання швидкості , простими і складеними задачами, на знаходження швидкості; повторити прийоми додавання і віднімання іменованих чисел ; відпрацьовувати навички усного обчислення;
розвивати абстрактне мислення, увагу, вміння самостійно працювати, творчі здібності, кмітливість;
виховувати інтерес до предмета.

Хід уроку:
I. Організаційна частина.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами вирушаемо у подорож. Пересуватися будемо різними видами транспорту. Перш за все треба придбати квитки. А для цього розв’яжемо приклади на ділення круглих чисел на одноцифрове число. (Діти розвязують приклади типу: 210:7, 180:2, 150:5)
II. Актуалізація опорних знань.
Ви придбали квитки, тепер ми одна команда і як повинні працювати ? (Дружно, злагоджено ). Тому всі повинні дотримуватися правила. А яке воно? Про це ми дізнаємося, розвязавши приклади :
1. 1км – 300м = 3 год – 30 хв =
2км+300м = 60 хв :2=
Правило зачитують хором.
Душу і серце в роботу вклади,
кожну хвилину в труді бережи

Хвилинка каліграфії.
- Молодці! Правило ми знаємо , можна вирушати у подорож. Спочатку ми попливемо водними просторами Математичної каліграфії на ось цьому човні під вітрилами.
На кожному судні є бортовий журнал . Що в ньому кожний день записують? (Дату ) Зараз і ми запишемо у зошитах дату. (Діти записують число і місяць).
У якому році відбувається наша подорож? (У 2002 році)
Запишемо у наступний рядок число 2002.
Що позначає кожна цифра 2 в цьому числі?

Самостійна робота.
Поки ми робили записи в бортжурналі, на горизонті з’явився острів. Шлях до берега нам вкажуть оці красиві і добродушні дельфіни. А щоб зійти на берег , потрібно самостійно знайти значення прикладів з і іменованими числами.
I варіант II варіант
_ 5км 500м 8м 7дм _ 8км 060м 9м 4дм
2км 800м +5м 5дм 580м +8м 5дм
III. Опрацювання нового матеріалу.
Хто перший розв’язав приклади?
Хто другий?
А чому? (Працювали швидше)
Де ще ми зустрічаємося з поняттям “ швидше”? (Це поняття пов’язане з рухом транспорту)

Повідомлення теми і мети.
Сьогодні, діти, ми познайомимося на уроці з поняттям “швидкість руху”, З одиницями вимірювання швидкості , навчимося знаходити цю величину, будемо розв’язувати задачі на знаходження швидкості руху.
І ось ми зійшли на острів .А тут на нас чекає чудовий автобус,який запрошує всіх на екскурсію. А водій цього автобуса замислився над задачею. Щоб вирушити в путь, треба швидко її розв’язати. Допоможемо водієві?(Так)

Тоді слухайте.
Задача.
За 2 года автобус проїхав 120 км, проїжджаючи щогодини однакову кількість кілометрів. Скільки кілометрів автобус проїжджав за одну годину?
Чи може хтось з вас пояснити водієві, як розв’язати задачу?
( Нам відомо, що за 2 год автобус проїхав 120км. То можемо дізнатися, скільки кілометрів він проїхав за1 год. Для цього треба 120:2= 60)
Що таке 60? ( Відстань, яку проїхав автобус)
Що таке 2? ( Час, за який він проїхав цю відстань)
А що таке 60? ( Це швидкість, з якою він їхав)
Швидкість- це кількість кілометрів, які автобус проїхав за 1 год. Ця величина позначається так: км/ год.

Закріплення за підручником ( с. 95)
( Зачитуємо усі разом правило)

Закріплення вивченого.
·
Робота з таблицею.
Наш автобус зупинився. Перед нами залізничий переїзд. А ось мчить потяг. Подивіться на таблицю. Яку відстань пройшов електропотяг? (360км.)
За який час? ( За 3 год.)
Знайдіть з якою швидкістю він їхав? (120 км/год)
Високо в небі пролетів літак. Складіть задачу про нього. ( Літак пролетів 1500км за 3 год. З якою швідкістю він летить?)
1500:3=500( км/год)
Швидкість якого рухомого об’єкту більша?
А якого менша?
То який висновок можна зробити? ( Кожний рухомий об’єкт має різну швидкість).
Молодці! Я впевнилася, що ви добре зрозуміли, як знайти швидкисть, вмієте порівняти швидкості рухомих об’єктів.

А тепер настав час відпочинку.
Ми проведем фізкультхвилинку.
Який вид транспорту оберемо?
Їду-їду я вперед.
Швидко мчить велосипед.
Натискаю на педалі.
Їду далі, далі, далі

Закріплення та узагальнення знань учнів.
Наша екскурсія триває. І ось назустріч нам їдуть велосипедист і мотоцикліст. Задачу про них ви знайдете на с. 95, №527.
Учень зачитує задачу.
Яку відстань проїхав велосипедист?
За який час? Що можна знйти? (Швидкість)
Яку відстань проїхав мотоцикліст?
За який час? Що можна знайти( Швидкість)
Яке головне питання задачі?
Хто може сам розв’язати цю задачу?
А хто на може, тому допоможе план розв’язання поданий на с95. нижче.
( Перевіряємо).


– Наша подорож завершується і нам треба обрати найшвидший вид транспорта, щоб вчасно повернутися додому. А який саме, відгадайте, прослухавши загадку:
Загадковий сяє Марс,
Може хтось живе там?
Понесе до Марсу вас,
Мов стріла, (ракета)
Так, правильно, ракета. А зараз заплющіть очі і уявіть собі, що ми переносимося у зоряні лабіринти. А серед яскравих зірок пересуваються супутники. А про його швидкість ми дізнаємося, розв’язавши задачу №529 на с.96.
Учень зачитує задачу.
Яка відстань між пунктами К і М ?
Чи усю відстань пролетів супутник?
Можемо знайти цю відстань?
За який час пройшов супутник цю відстань?
Якщо нам відома відстань і час, що можемо знайти?
Хто може розв’язати цю задачу самостійно?
Розв’язуйте її самостійно, тільки з іншими значеннями відстині, А яка саме відстань, позначено на ракетах. ( Одного учня викликаю до дошки).

V Д/з Ось ми і повернулися додому.
А на наступному уроці на нас чекає захоплююча подорож на моторному човні. А з якою швидкістю ми будемо рухатись, дізнаємося вдома, розв’язавши задачу№ 532. Вона подібна до задачі № 529.

VI Підсумок.
Я хочу ще раз впевнитися, чи ви запам’ятали все, що ми з вами сьогодні вивчили.
З якими новими поняттями ми познайомилися?
В яких одиницях вимірюється швидкість?
Як знайти швидкість, якщо відстань дорівнює 240км., а час- 4 год?.
Який рухомий об’єкт може рухатися з такою швидкістю ( Автомобіль, автобус, мотоцикл)?
Спасибі, діти, що ви всі працювали дружно, злагоджено, дійсно вклали в роботу сьогодні і душу і серце. Це допомогло нам вчасно повернутися додому.



















Районний відділ освіти
Районний методкабінет








Урок математики в 3 класі
тема уроку
«Закріплення вивчених таблиць
множення і ділення.
Задачі на зведення до одиниці»






З досвіду роботи
учителя Гранітненської
ЗОШ І-ІІІ ст.
МАРМУР В.В.
















Заголовок 115