Урок в 11 класі на тему: Василь Симоненко. Творча біографія Митця. Образ україни, громадянський вибір поета. „Задивляюсь у твої зіниці», «Я…»

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 11 КЛАСІ

ТЕМА: ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО. ТВОРЧА БІОГРАФІЯ МИТЦЯ. ОБРАЗ УКРАЇНИ, ГРОМАДЯНСЬКИЙ ВИБІР ПОЕТА. „ЗАДИВЛЯЮСЬ У ТВОЇ ЗІНИЦІ...”, „Я...”
МЕТА: 1) допомогти учням глибше усвідомити „шістдесятництво” як явище культурологічне та соціальне; ознайомити з життям і творчістю поета В.Симоненка – одного з найяскравіших
представників цієї доби, зацікавити його особистістю та творчістю; 2) розвивати аналітичне, критичне мислення, навички самостійного підбору інформації, її опрацювання;
поглиблювати вміння виділяти головне, робити узагальнення
та висновки, аналізувати ліричний твір; 3) виховувати активну громадянську позицію, почуття патріотизму, любов до літератури, повагу до митців
української літератури ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ: учні вміють розповідати про „шістдесятництво” в українській літературі, називають його
представників; знають матеріал про життєвий і творчий шлях
В.Симоненка, уміють виразно читати й аналізувати його твори,
висловлюють власні враження та думки ОБЛАДНАННЯ: презентація „Життєвий і творчий шлях В.Симоненка”,
вiдеозапис пiснi « Лебедi материнства» , таблиця ”Творчий доробок В.Симоненка” ТИП УРОКУ: комбінований ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів УЧИТЕЛЬ. Не зігнулись, не зламались, Не забули Бога. Побороли зло, відіслали в пекло - Туди і дорога. Перебороли зло, пересиділи В сибірських острогах. Не стоптались, не згубились По тюремних дорогах. Перетерпіли страшні муки За свою батьківщину, за свою ідею Не приходилось таких терпіти Навіть Одисею. Проти темряви піднялись З мрією про світлі дні, Серед темряви запалили Досвітні вогні. Г.Слободський - Кому, на вашу думку, присвятив ці рядки Г.Слободський? - Кого називали „шістдесятниками”? ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1. Утворити асоціативний ряд до поняття „шістдесятництво” (дисидентство, внутрішня еміграція, конформізм, А.Горська,
С.Параджанов, В.Івасюк, гуманізм, демократизм, В.Симоненко) 2. Назвати стильові течії, притаманні явищу „шістдесятництва”
(гуманізм, духовний демократизм, духовний аристократизм,
етичний максималізм, комізм, активний патріотизм, національна
свідомість, заперечення соцреалізму, естетична незалежність)

3. Прослухати запис пісні „Виростеш ти, сину...”, дати відповіді на
питання:
- хто є автором слів? Як називається ця поезія? - які рядки звучать рефреном цього поетичного твору? УЧИТЕЛЬ. Ці слова є творчим кредо поета, тому саме їх я пропоную взяти епіграфом нашого уроку. Запишіть у зошити 4.Запис у зошити теми уроку та епіграфу ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ V. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Вступне слово вчителя Такі слова могли народитися тільки під пером поета, який,
говорячи словами Лесі Українки, „має в серці те, що не вмирає”.
Прозора простота його віршів причаровувала і причаровує. Від часів
Шевченка наша словесність не знала іншого поета, якого б так любив і шанував народ. Його „Лебеді материнства” співали вишивали на рушниках, його поезії переписували від руки й берегли, як родинні реліквії. Чому ж така немилосердна доля України, що її найкращим дітям судилося таке коротке життя? Сьогодні ми наблизимося до творчого світу Василя Симоненка, життя якого повністю належало Батьківщині. 2. Випереджувальне завдання: презентація творчої біографії
В.А.Симоненка
3. Слово вчителя Василь Симоненко належав до когорти „шістдесятників” – митців, які не боялися говорити правду, не хилили голови, не корилися владі. Їх називали відступниками і запроданцями, твори не друкували, забороняли, а самих письменників відправляли до психічних лікарень і концтаборів. Але справжню поезію не можна вбити. Нині вона повертається до нас у збірках і піснях. Василь Симоненко постає перед сьогоднішнім читачем виразником народної совісті, правди, надії і віри. У творчому доробку поета є і громадянська лірика, й інтимна, багато творів сатиричного спрямування. Зверніть увагу на тематику творів митця. (слайд на мультимедійній дошці)
Поезія – гімн матері та матері-Україні
„Лебеді материнства”

Мотив синівської відданості народу
„Грудочка землі”, „Земле рідна, мозок мій світліє...”

Поезія-декламація – кровне злиття з долею України
„Україні”

Жагуча любов до Батьківщини, біль за її долю
„Світ який – мереживао казкове”

Патріотичне волевиявлення українського хлібороба, що готовий на різні випробування
„Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок”

Невдоволення становищем України переростає у гнів проти лицемірства й фальші
„О земле з переораним чолом”, „Де зараз ви, кати мого народу?”

Відвертий діалог поета з українським народом, з Україною
„Задивляюсь у твої зіниці...”

Лірична сповідь про своє „я”, ідея самоцінності, неповторності
„Ти знаєш, що ти людина?”, „Я...”


- Яка тема є центральною в його творчості? (патріотична, тема
любові до України, її безталанного народу).
- Запишіть у зошити провідні теми творчого доробку поета. 4. Виразне читання поезії В.Симоненка „Задивляюсь у твої зіниці..” Евристична бесіда: - У якій стильовій манері написаний вірш? (реалістичній) - Які два види лексики вживає автор у поезії? З якою метою? (пафосну, патетичну та просторічну для більшого емоційного
впливу, контрасту, абстрактну – „революції, бунти” – і конкретну – „без лобів їх, без очей і рук”)
5. Коментар учителя Починається поезія рядком, який налаштовує на зустріч із коханою ліричного героя. Ця кохана – Україна, мати, з якої герой не полишає дивуватися, якою пишається, заради якої творить. Гордо і відверто поет заявляє, що батьківщина для нього найважливіша, що йому треба боротися з її ворогами, „бо ще не всі чорти живуть на небі, ходить їх до біса на землі”. Але йому потрібні і друзі, бо без них він не уявляє свого життя. У цій поезії громадянські мотиви поєднані з особистими, що свідчить про глибокий патріотизм автора.
6. Виразне читання поезії „Я...” Обмін враженнями щодо прочитаного - Які рядки ви б назвали „крилатими”, афористичними? („Ми не безліч стандартних „я”/ А безліч всесвітів різних”) - Виділіть фразеологізми у творі, визначте їхню роль. (Уявляти пупом, ладен розіпнути, не стати навколішки –
досягає образності, емоційності вислову) 7. Коментар учителя Вірш В.Симоненка – лірична сповідь поета про своє „я” –горде,
безкомпромісне, гідне звання людини. Бездушне чиновництво
намагалося зробити з народу „сіру слухняну масу”. Кращі
представники нації протестували проти цього, боролися, бо кожна
людина – неповторна. Тож треба навчитися поважати себе, тому що
„тільки тих поважають мільйони, хто поважає мільйони „я”

8. Робота в групах 1 група. Поетичний практикум. Визначити віршові розміри поезій
„Задивляюсь у твої зіниці...”, „Я...” За/див/ля/юсь/ у/ тво/ї/ зі/ни/ці/ Го/лу/бі/, три/вож/ні/, ні/би/ рань./ Кре/шуть/ з них/ чер/во/ні/ блис/ка/ви/ці/ Ре/во/лю/цій/, бун/тів/ і/ по/встань./ ( П’ятистопний хорей із перехресною римою) Ми/ це/ на/ро/ду/ од/віч/не/ ло/но/,
Ми/ - о/ке/ан/на/ все/люд/ська/ сім’/я/ І/ тіль/ки/ тих/ по/ва/жа/ють/ міль/йо/ни/,
Хто/ по/ва/жа/є/ міль/йо/ни/ „я”/. (За основним чергуванням – дактиль. Перехресна рима)

2 група. Визначити художні засоби в поезії „Задивляюсь у твої
зіниці...” (художні засоби:
-епітети:червоні блискавиці, мама, горда і вродлива,святе синівське право,
-метафори:пливе за роком рік,перли в душі сію,мовчать Америки й Росії, дні
занадто куці та малі,чорти живуть на небі,
-порівняння:зіниці, голубі, тривожні, ніби рань.
-звертання: Україно! недруги лукаві! друзі. нене.
-образи-символи: мати, чорти.
-гіпербола: битви споконвічний грюк.
-риторичне запитання: Як же я без друзів обійдуся, без лобів їх, без очей і рук?)
3 група. Визначити художні засоби в поезії „Я...” (Провiдним художним засобом є «Ми не безліч стандартних «я», а безліч всесвітів різних.» Епiтети: «Очицями, повними блекоти», «Він гримів одержимо і люто», «лице рябе». Протиставлення: «Ми це народу одвічне лоно, ми океанна вселюдська сім'я.» Афористичний висновок вірша "Я..." можна сприймати як максиму самого поета, його розуміння призначення кожної людини на землі.)
4 група. Скласти літературний паспорт поезії „Задивляюсь у твої
зіниці...”
( Тема: звеличення рідної землі, її історії.
Ідея: звернення до земляків - любити рідну землю і дбати про її майбутнє
Жанр: патріотична лірика)

5 група. Скласти літературний паспорт поезії „Я...” (Тема: Заклик до сприйняття людської гідності, неповторності кожної особистості. Iдея: Довести читачевi, що кожна людина неповторна. Ідея людської гідності, гордості за того, "що ти - людина", доповнюється тут мотивом уселюдської спільноти яскраво вираженим протестом проти
диктату сили, авторитарності". Мотиви: справедливiсть, життєздатність, самоповага. Через цi мотиви автор яскраво передав образи свого власного «я», народу, влади. Провiдним художнім засобом є «Ми не безліч стандартних «я», а безліч всесвітів різних.» Епітети, метафори) 9. Підсумки роботи груп, оцінювання 10. Випереджувальне завдання. Компаративний аналіз віршів В.Симоненка та Т.Шевченка VI. ПІДСУМОК УРОКУ Метод „Мікрофон”. Скарбничка моральних цінностей - Які рядки запам’яталися найбільше? Які б ви взяли з собою,
вирушаючи в самостійне життя? - Сьогоднішній урок був для мене корисним, тому що ... VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Знати біографію В.Симоненка Вивчити одну з поезій В.Симоненка напам’ять. Достатній рівень. Простежити й дописати інші мотиви творчості
поета. Високий рівень. Написати твір-мініатюру „Я читаю Симоненка”
15