«Біографія і творчий шлях М. Руденка. Краєзнавство»


ГОУ ДПО Донецький республіканський інститут
допоміжної педагогічної освіти

Конкурс «Марафон-проект»
«Чому мені, Боже, ці крила ти дав?»
Тема уроку: 8 клас
«Біографія і творчий шлях
М. Руденка. Краєзнавство»
Мастеровенко Лариса Анатоліївна,
учитель вищої категорії української мови та літератури
МЗОЗ «Школа № 88 м. Донецька»
Урок літератури рідного краю
8 клас
Тема: Життєвий і творчий шлях письменника-земляка Миколи Руденка
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменника, розвивати культурне мовлення, збагачувати словник, аналізувати поезію, розвивати монологічне і діалогічне мовлення, розвивати творчі здібності, самостійність, пошану до нашого краю, до людей-трударів, знати історію свого народу, пошану до письменника, збагачувати їх творчі здібності, свідомість громадянина.
Обладнання: посібник В.В.Оліфіренка «Уроки правди і добро. Література рідного краю. Донецьк», - 2007.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу, захист проектів
Методи і прийоми: літературний аналіз, слово вчителя, учнівські виступи, гра «Мозковий штурм», робота в групах, асоціативний метод.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Оргмомент.
Оголошення теми і мети уроку.
Створення гарного настрою на уроці. Заготовити смужки: зелені – всі готові, червоні – ні, жовті – не впевнено.
Вчитель запитує: «Чи всі готові учні до уроку?»
Робота в групах: діти раніше отримали завдання.
Захист проектів
Перша група
Пояснити епіграф уроку:
Повірите чи ні: я тільки нині знаю
Життя щасливу мить, душі високий злет,
В мені горчать слова святим кущем СінаюІ кличуть, і болять, бо нині я – поет…
Словник: Сінай – гори на Сінейському півострові, де були дані Мойсею Божі заповіді.
Друга група
Розповідає біографію поета (з показом фільму).
Третя група
Малює асоціації до віршів М.Руденка.
Матеріал для вчителя
М.Д. Руденко народився 19 грудня 1920 року в селі Юріївка Луганської області в родині шахтаря. Навчання на філологічному факультеті Київського університету було перервано Другою Світовою війною, з якої повернувся тяжко пораненим. Лікувався у госпіталі. У 1947 році видав першу книжку віршів «З походу». Бібліографічні довідники зазначають, що в ці роки письменник плідно працював, впродовж п’ятдесятих років вийшло у світ 7 збірок його поезій і романи: «Вітер в обличчя» та «Остання шабля». Був певний час секретарем партійної організації. З гіркотою поет згадував 50 роки:
З’явилось черевце укупі з кабінетом,
Ще дача над Дніпром, як визнання заслуг
(Читаємо вірш «Три народжені поети»).
Із кола шанованих владою поетів він раптом переходить до дисидентів, мислить по-іншому, починає писати до керівних органів листи, у яких критикує ганебні досягнення як економіки, так і політики комуністичної держави, вступає до міжнародної амністії й утворює Українську Групу Сприяння Виконанню Гельсінських Угод (Українська Гельсінська Група, боролися за права людини, підписаного й керівниками СРСР).
Змінюється у ці роки і ідейна спрямованість творчості М.Руденко. він пише: «Економічні монологи», «Слідами космічних катастроф», у яких він заперечує догми Марксової політекономії. Пише у цей час фантастичний роман «Чарівний бумеранг».
У листопаді 1976 року разом із О.Тихим і Н.Лук’яненком підписав тексти двох документів «Декларацію Української Громадянської Групи Сприяння Виконання Гельсінських Угод» і «Меморандум № 1».
У 1977 році Миколу Руденка засудили. Судилище у Дружківці відміряло 7 років ув’язнення в тюрмі та в таборах і п’ять – заслання в райони Півночі.
Розповісти про те, що він не скорився, продовжував писати. Його твори видаються за кордоном.
Розповідь про виїзд до Америки у 1985 році.
Повернення в 1991 році на Україну.
Нагороди у 2000 році «Героєм України», лауреат Державної премії ім. Т.Шевченка. Помер у 2005 році.
Виступи учнів. Читання віршів.
«Ой, наковталися горя ми…»
«Дороги»
«Моєму народові»
«У донецьку»
«Три народжені поети»
Гра – «Продовж мою думку» (Учитель починає, учні закінчують)
З якої поезії ці слова?
Цю материнську планету ви,
Кров’ю і потом на повну…
Відповідь: з вірша «Ой, наковталися горя ми…»
Дайте любити поетові
Дайте любити воїну!
І людство, переймаючи науки,
Збагне, чому в тернах твоє чоло:
Відповідь: з вірша «Моєму народові»
Ти є Мисом, котрий терпить муку
За гріх сусідський і за криваве зло
Молюся Вам, святі дороги,
Дуби, озера, комиші…
Відповідь: з вірша «Дороги»
Де голос чесної тривоги
Прокинувся в моїй душі.
Душа моя стиха співає і плаче:
Єднання із всесвітом – перше, дитяче…
Відповідь: з вірша «У Донецьку»
Нараз прокидаюсь – дитинства нема:
Хропе та викашлює смуток тюрма
За склянкою не так похмуро й тісно
Чаїнки ворухнулися внизу…
Відповідь: з вірша «Пліч-о-плач сплю з колишнім поліцаєм»
Співає поліцай полтавську пісню,
А я ковтаю київську сльозу.
Гра «Мікрофон» - Що я нового дізнався про письменника?
Домашнє завдання:
Вивчити біографію М.Руденка, уміти аналізувати вірші.
Додається: презентація.