Розробка уроку математики у 2 класі. Задачі на знаходження невідомого доданка. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання.

Кругляківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Куп’янської районної ради Харківської області


Відкритий урок математики



Розробила і провела
учитель початкових класів
Чалапа Світлана Іванівна



2014 рік
Тема. Задачі на знаходження невідомого доданка. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання.
Мета:
Навчальна: Формування вміння розв’язувати задачі на знаходження невідомого доданка; удосконалення навичок обчислень у межах вивчення таблиць; закріплення уміння розпізнавати геометричні фігури;
Виховна: Виховування бережливого ставлення до тварин;
Розвивальна: Розвиток уваги, пам’яті, логічного мислення.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання. Карта «Країна Математики»; «Веселий потяг»; силуети тварин, фруктів; конверти з геометричними фігурами; схема задачі; цифрові віяло; фото-подарунки.
План уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Усний рахунок
Порядкова лічба;
Розв’язування прикладів на додавання і віднімання у межах 10;
Вставити пропущене число;
З’єднати вираз з відповіддю.
Фізкультхвилинка.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Математичний диктант;
Робота з підручником (задача № 1 ст. 71);
Фізкультхвилинка;
Задача (за таблицею);
Розв’язування прикладів;
Робота в парах (розв’язування задачі з геометричними фігурами);
Самостійна робота.
V. Підсумок уроку.
Хід уроку:
I. Організація класу.
II. Оголошення теми і мети уроку.
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо у цікаву мандрівку по Країні Математики. Нам допомагатиме карта, де показано станції, на яких ми будемо зупинятися. І разом з математичними мешканцями будемо розв'язувати приклади, задачі на знаходження невідомих доданків.
Давайте згадаємо наш математичний закон:
Щоб добре все знати, ми будемо міркувати,
А також рахувати, задачі вирішати,
Свій розум розвивати.
Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь, на чому ми будемо подорожувати:
Залізні подружки
Тримаються за руки.
Одна подружка з трубою
Тягне всіх за собою.
Так, ось наш «Веселий потяг».
1. Усний рахунок.
Не забули покласти у свої валізки розум, спостережливість, кмітливість, увагу, охайність, а також знання.
Порядкова лічба. Чітко називаючи числа, полічити від 1 до 10:
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10;
в зворотному порядку:
10,9,8,7,6,5,4,3,2,1;
порахувати від 4 до 8:
4,5,6,7,8;
від 9 до 6:
9,8,7,6;
яке число має сусідів 5 і 7:
число 6;
дати характеристику числа 8:
число 8 стоїть на восьмому місці, попереднє число 7, наступне – 9, число 8 складається з 1 і 7, 7 і 1, 2 і 6, 6 і 2, 3 і 5, 5 і 3, 4 і 4.
Розв’язування прикладів на додавання і віднімання у межах 10. Подаємо сигнали про відправлення в подорож (блок – сигнали):
1+3
10-1
4+4
10-5
7-4
6+1
3+3
1+1
3-2
Вставити пропущене число. Поки провідники перевірятимуть квитки (учні працюють біля дошки):
2 +
· = 8
10 -
· = 5

· + 3 = 6

· – 4 = 5
7 +
· = 10
9 -
· = 5
З’єднати вираз з відповіддю.
3+7 8
2+8 10
10-3 6
4-4 7

Фізкультхвилинка. За вибором учителя.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Станція «Вітаю». Протягом нашої подорожі ми будемо вести з вами щоденник спостереження, в яких будемо робити відповідні записи.
Давайте привітаємо жителів Країни Математики.


Математичний диктант. Приготуємо гостинці для математичних жителів):
Як називаються компоненти при додаванні?
Як отримати попереднє число, наступне?
до 2 додати 2
6 зменшити на 1
І доданок 7, II доданок – 2, знайти суму
від 10 відняти 4,
5 збільшити на 3
зменшуване 8, від'ємник 0, знайти різницю.
(Завдання написано на силуетах фруктів, які вчитель виймає з корзини).
Робота з підручником (задача № 1 ст. 71). А що це жителі станції «Задачна» засмучені? Прохають надати допомогу при розв'язуванні задач.
Вчитель читає задачу.
Про що йдеться в умові задачі?
Скільки відрізків на малюнку?
Якої довжини І відрізок?
Якої довжини ІІ відрізок?
Яка довжина всього відрізка?
Що запитується в задачі?
Фізкультхвилинка. Математичні жителі не тільки навчаються, а і розважаються (музична фізкультхвилинка).
Задача за таблицею.
Чи знаєте ви як називаються ці пташки?
А будинок в якому вони живуть?
Чи можемо ми зустріти їх взимку?
Чому?
А яких зимуючих птахів ви знаєте?
А чи легко їм зимувати? Чому?
Розв’язування прикладів. Молодці, жителі Математичної країни дуже задоволені і запрошують нас на станцію «Лісова» в гості до звірят.
Розв’язування прикладів:
3+1+5=
7-2+4=
7-3+2=
4+1+5=
3+3-6=
9+1-3=

Ми наближаємось до станції «Геометрична», де мешкають геометричні фігури.
Робота в парах. На кожній парті лежить конверт. До нього прикріплені геометричні фігури. Як називаються такі фігури? А чому? В середині знаходяться інші фігури. На конверті написана цифра 10, яка означає суму всіх фігур. Як знайти скільки квадратів знаходиться у конверті, не відкриваючи його? Якою дією будемо розв’язувати задачу?
Самостійна робота. Повертаємось додому. А хто чекає нас на пероні, дізнаємось, коли розв'яжемо ось ці приклади (самостійно працюють):

М 2+1
М 5-4
А 6-4
А 3+1
Т 8-7
О 4+0
Т 6-3
А 9-7

1, 2, 3, 4, 1, 2, 3, 4
М а м а т а т о
V. Підсумок уроку.
Наша подорож закінчилась. Молодці, всі старались. А яка ж станція вам більше всього сподобалась?
Що ми вивчали сьогодні на уроці?
Що нового дізналися?
Що сподобалося?
Чи задоволені ви були на уроці?

А зараз сюрприз: лісові мешканці також підготували для вас подарунки: фото на згадку про подорож.


Резерв часу:
Станція «Цікавинок».
На травиці біля хати
Метушаться цуценята.
Двоє білих, наче сніг,
Троє чорних. Скільки всіх?
2+3=5
Каже мати-квочка
В мене два синочка
І чотири дочки,
Скільки діточок у квочки?
2+4=6
Було у Марини
Сім ягід малини.
Шість ягідок з'їла,
А скільки лишила? 7-6=1