Уроки з хімії «Класифікація кислот. Поняття про ряд активності металів. Реакції заміщення та обміну.» «Хімічні властивості лугів. Реакція нейтралізації.»

Урок
Тема Класифікація кислот. Поняття про ряд активності металів. Реакції
заміщення та обміну.
Мета: розширити знання про класифікацію неорганічних речовин на прикладі кислот; ознайомити учнів із класифікацією кислот за складом, номенклатурою кислот; закріпити знання про хімічні властивості кислот; поглибити знання учнів про реакції заміщення та обміну на прикладі хімічних властивостей кислот; розвивати навички експериментальної роботи з кислотами; повторити правила безпеки життєдіяльності під час роботи з кислотами; продовжити привчати до самостійної роботи учнів на уроці.
Обладнання та матеріали: штатив з пробірками, розчин хлоридної кислоти,
Магній, Цинк, Мідь.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Робота по катркам.
Катрки №1, №3, №5.
1.З даного переліку речовин виберіть оксиди:
HCl, CO2 , NaOH , Na2O , H2SO4 , BaO , P2O5 , H2O.
Підкресліть однією лінією кислотні оксиди, двома лініями основні оксиди.
2. Обчисліть масову частку Осигену у P2O5


Картки № 2, №4, №6.
1.З даного переліку речовин виберіть оксиди:
H2O , HCl , CO2 , H2S , Na2O, ZnO , H2SO4 , KOH, Al2O3, H2CO3
2.Обчисліть масову частку Оксигену у Na2O.

Для класу
Хімічний диктант.
З даного переліку речовин виберіть оксиди:
KOH, H2CO3 , CO2 , Na2O, Н3РО4, H2O, H2S, P2O5, ВаSO4 , MgO, HNO3
Назвіть основні оксиди. А останні до якого класу відносяться?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Які речовини називаються кислотами?
Як визначається валентність кислотного залишку?

ІV. Вивчення нового матеріалу.
Самостійна робота з параграфом 7: на стор. 40 проробка класифікації кислот та їх взаємодію з металами та основними оксидами.
Як класифікуються кислоти? Назвіть приклади безоксигенових та оксигеновмісних кислот. Назвіть одноосновні, двохосновні та трьохосновні кислоти.
На демонстраційному столі знаходяться пробірки з кислотою.
Учитель нагадує учням про необхідність дотримання правил безпеки життєдіяльності під час виконання лабораторних робіт.
Правила першої допомоги в разі потрапляння кислоти на шкіру або в очі: рясно промити водою; шкіру промити розчином харчової соди, що є в лабораторній аптечці.
Учні самостійно виконують лабораторний дослід.
Лабораторний дослід №2.
Взаємодія хлоридної кислоти з металами.
До першої пробірки з хлоридною кислотою ми додаємо Магній.
Як проходить реакція?
Запишемо рівняння
Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
До другої пробірки ми додаємо Цинк. Як проходить реакція?
Запишемо рівняння.
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
До третьої пробірки ми додаємо Мідь. Що сталося?
Реакція не відбувається.
Ми можемо скласти рівняння?
Cu + HCl – реакція не відбувається
Подивимось на ряд активності металів. Метали, які розташовані до Гідрогену, будуть реагувати з кислотами. А метали, які розташовані після Гідрогену за звичайних умов з кислотами не реагують. Чим правіше розташовані метали, тим активніше вони будуть реагуватимуть з кислотами. Тому реакція з Магнієм відбувається інтенсивно, ніж з Цинком. А з Міддю взагалі нічого не відбувається.
Всі ці реакції належать до реакцій заміщення.
Реакція заміщення – це реакція між простою речовиною та складною речовиною, де атоми простої речовини заміщують атоми у складної речовини.
Розглянемо реакцію взаємодії Купруму (ІІ) осиду з хлоридною кислотою
CuО + 2HCl = CuCl2 + H2О
Це реакція обміну.
Реакція обміну – це реакція між двома складними речовинами, які обмінюються своїми складовими частинами.
Закріплення.
Завдання : запишіть рівняння реагування сульфатної кислоти з Натрієм, Алюмінієм та Гідраргірумом.
Які реакції будуть відбуватися? До якого типу належать ці реакції?
Запишіть рівняння реагування сульфатної кислоти з оксидами Калію, Барію. Які реакції будуть відбуватися? До якого типу належать ці реакції?
Які речовини називають кислотами?
Як їх класифікують?
Виконати на стор.80 № 112

V. Домашнє завдання. Вивчити параграфи 7 (стор.40-41) та 12, виконати письмово № 113 стор. 80
VІ. Підбиття підсумків уроку.

Урок
Тема: Хімічні властивості лугів. Реакція нейтралізації.
Мета: закріпити знання про класифікацію основ на розчинні й нерозчинні; розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі основ; показати дію лугів на індикатори; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей основ; розвивати вміння й навички проведення хімічного експерименту; поглибити знання учнів про реакцію нейтралізації; привчати учнів працювати на уроках самостійно.
Обладнання та реактиви:
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Які речовини називаються оксидами, кислотами, основами, солями?
Робота по карткам.
Картки № 1, №3, №5.
1.Установіть відповідність:
Оксиди а) Mg(OH)2
Кислоти б) BaO
Основи в) HNO3
Солі г) BaCl2
д) CO
е) AlCl3
ж) Fe(OH)3
з) H2CO3
2. Складіть рівняння взаємодії та укажіть до якого типу належить реакція:
HNO3 + Мg =
H2SO4 + K2O =


6.
1.Установіть відповідність:
Оксиди а) Al(OH)3
Кислоти б) K2O
Основи в) H3PO4
Солі г) P2O5
д) KNO3
е) H2SO4
ж) NaOH
з) BaCl2

2. Складіть рівняння взаємодії та укажіть до якого типу належить реакція:
H3PO4 + Na =
HNO3 + BaO =
Самостійна робота з класом.
Складіть рівняння взаємодії можливих реакцій та укажіть до якого типу належить реакція:
HNO3 + MgO =
H2SO4 + K2O =
H3PO4 + Zn =
HNO3 + Cu =

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Які речовини називаються основами?
Як основи класифікуються?

IV. Вивчення нового матеріалу.
Самостійна проробка параграфу 11 на стор.66-67.
Згадаємо правила безпеки з кислотами та лугами.
Лабораторний дослід № 3.
Дія лугів на індикатори.
В пробірках знаходяться розчини лугу та основи
Додаємо до них краплі метилового рожевого, лакмусу та фенолфталеїну.
У перших пробірках утворюється розчин жовтого кольору, у других – синього кольору, а у третього –малинового кольору. Занесемо данні у таблицю.
Висновок: розчини лугів можна визначити за допомогою індикатора.
Лабораторний дослід №4.
Взаємодія розчинів лугів з кислотами.
До розчину лугу додаємо декілька крапель фенолфталеїну, утворюється розчин малинового кольору. При додаванні до цього розчину хлоридної кислоти розчин обезбарвлюється.
Складемо рівняння:
NaOH + HCl = NaCl + H2О
Подивіться, відбулася реакція нейтралізації.
Реакція нейтралізації – це реакція між лугом та кислотою, в результаті якої утворюється вода.
Лабораторний дослід № 5.
Взаємодія нерозчинних основ з кислотами.
Нам необхідно одержати Купрум (ІІ) гідроксид. Для цього беремо сіль Купруму та додаємо луг. Записуємо реакцію:
CuCl2 + 2NaOH = Cu(OH)2 + 2NaCl
Ми отримали осад бірюзового кольору. А тепер додаємо розчин хлоридної кислоти і бачимо, що осад розчиняється. Записуємо рівняння.
Cu(OH)2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2О
Яка реакція відбулась?

V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Які речовини називаються основами?
2. Як можна визначити основи ?
3. Яка реакція називається реакцією нейтралізації?
4.Складіть рівняння взаємодії КOH з H3PO4 ,H2SO4 , AlСl3 , Zn(NO3)2. До яких типів належать реакції?

VI.Домашнє завдання. Вивчти параграф , відпрацювати завдання .


VII.Підбиття підсумків уроку.






































Тестові завдання
Неорганічні сполуки
І варіант
І рівень
Вкажіть який ряд формул утворений лише з формул оксидів:
А) BaO, NaOH, HCl
Б) Na2O, BaO, Al2O3
В) MgO, H2SO4, Zn(OH)2
Г) NaCl, ZnSO4, K2O
2. Вкажіть кислоти, які належать до оксигеновмісних:
А) HCl, H2S, H3PO4
Б) HNO3, H2S, HF
В) H2SO4,H3PO4, HNO3
Г) H2SiO3, HCl, HF
3. Вкажіть рівняння реакції розкладу:
А) C + O2 = CO2
Б) Ba + HCl =BaCl2 +H2
В) MgO + HNO3 = Mg(NO3)2 + H2O
Г) CaCO3 = CaO +CO2
4. Вкажіть рівняння хімічних реакцій добування оксидів з простих речовин:
А) CaCO3 = CaO +CO2
Б) S + O2 = SO2
В) Al(OH)3 = Al2O3 + H2O Г) MgO + HNO3 = Mg(NO3)2 + H2O

ІІ рівень
Скільки із зазначених речовин можуть реагувати з сульфатною кислотою: Купрум, Цинк, Кисень, Купрум (ІІ) оксид, вода?
Складіть рівняння.
Назвіть елемент за такими даними: знаходиться в ІІІ групі, відносна молекулярна маса його оксиду дорівнює 102.
А) Алюміній, Б) Скандій, В) Галій.

ІІІ рівень
Чому дорівняна молярна маса 0,5 моль Al(OH)3
А) 148 г/моль; Б) 156 г/моль; В) 164 г/моль
Чому дорівнян об’єм за н. у. 28 г H2SO4
А) 6,4 л; Б) 6,8л; В) 5,6л






ІІ варіант
І рівень
Вкажіть який ряд формул утворений лише з формул кислот:
А) BaO, NaOH, HCl
Б) Na2O, BaO, Al2O3
В) HCl , H2SO4, HF
Г) NaCl, ZnSO4, K2O
2. Вкажіть кислоти, які належать до безоксигенових:
А) HCl, H2S, H3PO4
Б) HNO3, H2S, HF
В) H2SO4,H3PO4, HNO3
Г) H2S, HCl, HF
3. Вкажіть рівняння реакції сполучення:
А) C + O2 = CO2
Б) Ba + HCl =BaCl2 +H2
В) MgO + HNO3 = Mg(NO3)2 + H2O
Г) CaCO3 = CaO +CO2
4. Вкажіть рівняння хімічних реакцій добування оксидів з складних речовин:
А) CaCO3 = CaO +CO2
Б) S + O2 = SO2
В) Al(OH)3 = Al2O3 + H2O Г) MgO + HNO3 = Mg(NO3)2 + H2O

ІІ рівень
Скільки із зазначених речовин можуть реагувати з сульфатною кислотою: Аргентум, Магній, Кисень, Натрію оксид, вода?
Складіть рівняння.
Назвіть елемент за такими даними: знаходиться в І групі, відносна молекулярна маса його оксиду дорівнює 62.
А) Цезій, Б) Натрій, В) Калій.

ІІІ рівень
Чому дорівняна молярна маса 0,5 моль NaOH,
А) 80 г/моль; Б) 68 г/моль; В) 84 г/моль
Чому дорівнян об’єм за н. у. 28 г H3PO4
А) 6,4 л; Б) 6,8л; В) 5,6л



15