?рнектерді т?рлендіруде негізгі тригонометриялы? тепе-те?діктерді ?олдану


Сабақ жоспары
Пән: алгебра
Сынып: 9 «в,г»
Күні: 14.02.14
Сабақтың тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану.
Сабақтың ақпараттық картасы:
Мақсаты:
1) Білімділік: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру жайлы алған білімдері мен біліктерін жүйелеп жалпылау.
2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын , шығармашылық және стандарттан тыс ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.
3) Тәрбиелік : Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын, коммуникативтік құзырлықтарын қалыптастыру.
Типі: Жалпылау сабағы
Сабақ түрі: жаттықтыру- практикум
Әдісі: ізденушілік, зерттеу, практикалық, және өзіндік жұмыс
Бақылау түрі; өзіндік және өзара, мұғалім тұрғысынан бақылау
Көрнекі құрал: Слайдтар,формулаларСабақтың құрылымы:
І. Ұйымдастыру кезеңі- 3мин
ІІ. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қажетті анықтамалар мен формулаларды қолданудағы білім мен біліктің практикада қажеттілігін сезіну, сабақтың тақырыбы, мақсаты, міндеттерімен таныстыру. Сабақта одан әрі жұмыс істеудегі оқушылардың белсенділіктерін арттыру -10 мин
ІІІ. Берілетін тапсырмаларды орындауда мазмұны мен жүйенің бірізділігі-16 мин
ІV. Мұғалімнің бақылауымен өзіндік жеке тапсырмаларды орындатуы- тест/ 8 мин
V. Орындалған тапсырмаларды жалпылау және жүйелеу-3 мин
VІ. Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру-5 мин
Резерв тапсырмалары
Сабақтың моделі/барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Уақыт аралығы 3 мин
Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік
ІІ. Сәлеметсіздерме! Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, құрылымы айтылады.
Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: « Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру »
Біздің сабағымыз «Сочи-2014»қысқы олимпиада ойындарына қатысушы қазақстан командасына қолдау көрсету мақсатында өткізілмекші, яғни есеп шығару арқылы өз үлесімізді қосуға шақырамын.
1) блиц- сұрақтардан тұрады.
1.Тригонометриялық функция таңбалары

2.Мәнін тап: 3.Бос орынды толтыр

4.Негізгі тригонометриялық теңбе- теңдіктерді жалғастырыңыздар :
Жауап:



1+

1

5.«Сыңарын тап» ойыны арқылы формуланы толықтыру:

Ш . Жаттығулар кезеңі
Оқулықпен жұмыс:
№320
а), ә), в)
«Кім жылдам» ойыны.(деңгейлік тапсырмалар)
Емтихан есептері:
 
IV-кезең Тест
Енді, бүгінгі сабақтан алған білім ,біліктерімізді тиянақтау үшін қазір тест тапсырмаларын орындайсыңдар. Тапсырмалардың әрқайсысын орындау барысында сәйкес торларда «белгі» қойып отырыңдар. /Кері байланыс/
( -қайталауды қажет етпейді бәрін түсіндім)
( – келесі сабақта осы тапсырма жайлы есіме түсірсе екен)
( -қиын, сыныпта тағыда ұқсас есеп шығарғым келеді)
№ ТапсырмаларЖауаптар1 800 бұрыш қай ширекке тиістіА) I B)II C)III D)IV 2 Cos 600 –ң мәнін табыңдар А) B) C) D) 3 Сандардың қайсысы нөлден кішіА) sin1500B)cos 1200 C) sin 600 D)cos 5004 Егер , болса , онда табыңдар А) B) C)0 D)1 5 Өрнекті ықшамдаңдар
А) B)0 C) D) 2 V. Орындалған тапсырмаларды жүйелеу
Мұғалім :Оқушылар, мұндай тест тапсырмаларын орындау барысында тек анықтамалар мен тригонометриялық функциялардың таңбасын ғана емес, өрнектерді ықшамдауда формулаларды да білуді талап етеді .
Тест тапсырмаларының жауаптары
№ Жауаптар
1 А
2 А
3 В
4 А
5 С
IV . Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасына нұсқау беру
1. Мұғалім - Ал, енді бүгінгі сабақтан алған білімдерің мен біліктеріңді үй тапсырмасын орындағанда дұрыс қолдана білесіңдер деп ойлаймын.
1. Теориялық материалдарды қайталау
2. В.№322
В.№ 325
2 . Мұғалім : - Балалар, бүгінгі сабақ туралы қандай ойларың бар және келер сабақтарды құрғанда қандай тапсырмаларға көңіл бөлсек деп ойлайсыңдар
Жауап : /Оқушылардың сабақтағы, топтағы және өздерінің жұмысы жайлы жауаптары
Сабақ аяқталды! Сау болыңыздар!