Ж.Жабаев. «Зілді б?йры?», «Ленинградты? ?ренім», «Ата жаумен ай?асты?» ?ле?дері


Тақырыбы Ж.Жабаев. «Зілді бұйрық», «Ленинградтық өренім», «Ата жаумен айқастық» өлеңдері
Мақсаты Оқушылар тақырыпты түсінеді, сөйлеуге, жазбаша тілін қалыптастыруға; логикалық ойлау қабілетін, есте сақтау, зейінін жетілдіруге үйренеді
Жалпы мақсат Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін нәтиже Тақырыпты оқи отырып , идеясын тарау тақырыбымен байланыстыра  ашуға мүмкіндік беру
7 модульдің қолданылуы АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Кім жылдам, Кім алғыр, Жигсо, Ойлан бірік бөліс,
Қолданылатын ресурстар Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын.
Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.
Топқа бөлемін. (Жыршы, айтыскер ақын, сатирик)
Қалай отыратындықтарын түсіндіремін.
Алтын ереже құрудың жолдарын айтып түсіндіремін. Мұғаліммен сәлемдеседі.
Шеңбер жасап бір-біріне жылы сөздер айтты.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.
Түрлі түсті қағаздарды алып сол бойынша топ құрып орындарына отырады.
Сабаққа кедергі келтіретіндерді болдырмау шараларын жазып шығады. Оны тақтаға шығып А1 форматтағы қағазға жазады.
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту «Кім жылдам»
Сұрақтар слайдта әр топ
«Миға шабуыл» Сабақтың тақырыбы мен мақсатын өздеріне таптыру үшін интерактивті тақтаға----------------қа Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру
,Слайда үй тасырмасын қайталауға сұрақтар жасалып, интерактивті тақтада көрсетіледі.
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғап, сабақтың тақырыбы, мақсатын оқушылардың өздері ашуы үшін сұрақ қою Сабақтың тақырыбы мен мақсатын өздері жауап бере отырып ашады
Алдын ала берілген тапсырма б.ша:
Әр топ:
Ж.Жабаев өмір жолы
Сатиралық өлеңдері
Отаншыл өлеңдері
Айтыскер ақын Ж.Жабаев өмір жолы мен шығармашылығы б.ша ізденіс жұмыстарын сұрау
Әр топ өздері әкелген мәліметтермен бөліседі.
Түсіну Сұрақ-жауап арқылы өмірі шығармашылығы; Ж.Жабаев. «Зілді бұйрық», «Ленинградтық өренім», «Ата жаумен айқастық» өлеңдерінің мазмұнын ашу Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы өткен тақырыпты еске түсіруге байланысты бірненше сұрақтар дайындау Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар интерактиті тақтамен беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді
Қолдану «ЖИГСО әдісі» пайдаланамыз
«Зілді бұйрық», «Ленинградтық өренім», «Ата жаумен айқастық» өлеңдері
Өлеңдерінің мәнін қаншалықты түсінгенін білу мақсатында сызба жасауға тапсырма береді. Өлеңдерінің мазмұнын сызбаға түсіріп, мәнін ашады.
Әр топ бірін-бірі тексереді.
Бағалайды, пікірлерін білдіреді
Сергіту сәті «Қара жорға биі» Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей қимылдар жасайды.
Талдау Шығармашылық тапсырма
Венн диаграммасы
І топ
Ж.Жабаев пен жыраулар поэзиясын салыстыру
ІІ топ Ж.Жабаев модель жасау
ІІІ топ Өлеңдеріндегі көркемдік ерекшеліктер (әдеби теориялық талдау) Тапсырманың орындалуын түсіндіреді.
Жаңа тақырыпты толық меңгерту мақсатында өз пікірлерін модель, постер арқылы қорғауға бағыттайды Модель, постер қорғайды
Сыни ойлана отырып, өз пікірлерін, көзқарастарын білдіреді.
Жинақтау Не білдім?
Қандай ғибрат алдым?
Не білгім келеді?
Ж.Ж бүгінгі таңда қазақ халқы үшін орны ерекше, құрмет көрсетудің дәлелі ретінде не айта аламыз? Оқушылардың пікірлерін тыңдау бүгінгі сабақ б.ша не түйгендерін бақылау Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып береді
Үйге тапсырма Үйге тапсырма:
1.Ақын жырларының ұйқасы, буын,бунақ санын анықтау
2. «Ақиқат пен әділдік жаршысы болған Жамбыл бабам» эссе жазу (талаптары: 150 сөз, негізгі ойды ашу, нақты дәлелмен, көркем сөздер болу) Бағалау Өзін-өзі бағалау
(2 мин)
бағалау парақшалары Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Топ басшысының бағалауы, мұғалім бағалайды
Рефлексия Стикерлерді толтыру Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру
Тақырыпты ашу үшін берілетін сұрақтар:
1. Жүз жасқа жуық өмір сүрген ақын кім?
2. Сүйінбай Аронұлын «Менің пірім» деп санаған ақын?
3. 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысқа байланысты «Патша әмірі тарылды» деп аталатын өлеңнің авторы кім?
4. Биылғы жыл қазақ халқында екі ғасырдың куәсі болған ұлы ақыны, жыршысына 170 жыл толды, ол қай ақын?
Сұрақ-жауап:
«Жүз жасаған Жамбыл», «Жамбылдың жасын берсін» деген мәтел болып кеткен тілек сөздерді еске түсіріп, мәнісі адам жасының ұзақтығына ғана емес, ісінің де жемісті болуына да тілек білдіру деп ойлауға бола ма?
Ауыз әдебиетінің белгілері Жамбыл шығармашылығында бар ма?
«Жамбыл –Отаншыл ақын» деген тұжырымды пайымдап, дәлелдеңдер
Мұхтар Әуезовтің Жамбылдың ақындығына берген бағаларын дәлелдеп түсіндіріңдер.
Жамбыл жырларындағы ерлік рух, олардың басқа тілдерге аударылуына ықпал еткенін айтыңдар?
Ж.Жабаев өмір сүрген жылдарда қандай тарихи оқиғалар болды?
Сабақтың тақырыбы: Ж.Жабаев «Зілді бұйрық», «Ленинградтық өренім», «Ата жаумен айқастық» өлеңдері
Сыныбы: 9 «Б»
Пән мұғалімі: Амангелдинова Айгуль Кабдешовна

Қатысушы мұғалім:
Қатысушы мұғалімнің пікірі:
Сабақтың тақырыбы: Ж.Жабаев «Зілді бұйрық», «Ленинградтық өренім», «Ата жаумен айқастық» өлеңдері
Сыныбы: 9 «Б»
Пән мұғалімі: Амангелдинова Айгуль Кабдешовна

Қатысушы мұғалім:
Қатысушы мұғалімнің пікірі:
Бағалау парағы
№ Аты-жөні Сұрақ-жауап б.ша Постер құрау Салыстыру, модель қорғау Топ басшысының бағасы Мұғалім бағасы
1 2 3 4 5 6 7 Бағалау парағы
№ Аты-жөні Сұрақ-жауап б.ша Постер құрау Салыстыру, модель қорғау Топ басшысының бағасы Мұғалім бағасы
1 2 3 4 5 6 7 Бағалау парағы
№ Аты-жөні Сұрақ-жауап б.ша Постер құрау Салыстыру, модель қорғау Топ басшысының бағасы Мұғалім бағасы
1 2 3 4 5 6 7 Жыршы
Айтыскер
Сатирик
Ақын