Программалы? ?амтамасыз етуді? жалпы сипаттамасы ж?не жіктелуі. (5сынып)


Пән аты:   Информатика
Сынып:  5
Сабақтың тақырыбы: Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі.
Сабақтың мақсаты: программамен қамтамасыз ету туралы түсінік қалыптастыру, программалық жабдықтаманың түрлері мен қызметін керсету; операциялық жүйенің қызметі, оның құрылымы, жүктелу тәсілі туралы ұғым қалыптастыру.
Оқушылар білуі тиіс: «Программамен қамтамасыз ету» ұғымын, оның түрлерге бөлінетінін, қызметін, құрамын, «операциялық жүйе», «драйвер» (қосымшалар) және «ути-лита» түсініктерін, колданбалы программалар қызметін, программалау жүйелерін, ОЖ қызметін.
Оқушылар үйренуі тиіс: ПЖ-ны нақты ОЖ-ның бір түріне жатқызуды, ОЖ, драйверлерге, утилит-программаларға, қосымшаларға мысалдар келтіруді.
Сабақтың барысыI     ¥йымдастыру кезеңіII   Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қоюIII  Үй тапсырмасын тексеру1)   1, 2, 3 немесе 4 дүрыс жауап нөмірі бар карточкалар тарату арқылы қысқаша тест алу.
1-сүрақ. Артығы қайсы? А) жүйелік блок В) пернетақта С)  парта Э) тышқан 
2-сұрақ. Компьютерді қандай жағдайда пайдалануға болмайды?
А) ақпаратты сақтаудаВ)  ақпаратпен жүмыс істеудеС)  шаң сорғызу үшінБ) мэлімет беру үшін 
3-сұрақ. Ақпаратты өңдеу қүрылғысы:
А) тышқан
В)  процессор
С)  пернетақтаБ) монитор 
2)   Карточкалармен жүмысБілімдерін тексерумен бірге жаңа білім алу үшін карточка толтырады.
1.    Компьютер деген не?
А)  сандық ақпаратты өңдеу қүрылғысыВ)  графикалық ақпаратты өңдеу қүрылгысыС)  кез келген акпаратты автоматты түрде өңдеу күрылғысыБ) қағаздағы мэтін мен суретті жазатын, сақтайтын қүрылғы2.    Компьютердін негізгі қүрылғыларын (енгізу жэне шығару қүрылғылары) ата.
3.    Жүйелік блоктың ішіндегі қүрылғыларды ата.
4.    Қүрылғынын қызметін жазып, аяқта. Процессор -...Жедел жад-... Қатты диск-... Видеокарта - ... Дыбыс картасы - ...
5.    Ақпараттық өлшем бірлігін жазыңдар.
IV  Білімді өзектендіру1.    Компьютер ақпаратты қалай жіберіп, қалай қабылдап алады?
2.    Компьютер көп ақпаратты сақтай ала ма, неліктен?
3.    Адам өз жадында көп ақпарат сақтай ала ма? Неге?
4.    Ақпаратты қандай қүрылғы өңдейді?
Қорытынды: Бүгін біз компьютердің ақпаратты қалай өңдейтінін білеміз.
V    Жаңа тақырыпты түсіндіруСабақ мазмүны оқушылар үшін көптеген жаңа түсініктерді қамтиды. Өткен тарауларда айтылғандай адам өмірінде компьютерді пайдалану мүмкіндіктері түрлі программалық жабдықтаманы қолдану арқылы қол жететінін оқушыларға түсіндіру керек. Жаңа мәліметтерге байланысты сабақ түсіндіру кезінде драйверлер мен утилиталарға ерекше назар аудару керек. Программалық жабдықтаманың (ПЖ) жіктелу сызбасы мұғалімнің оқу-шылармен бірлесе жүмыс істеу әрекеті нәтижесінде құрылады (4-сурет).Сызбаның әр элементі сәйкес түрі (жүйелік программалық жабдықтама, қосымшалар, программалау жүйелері) толық түсіндірілгеннен кейін (әсіресе драйвелер мен утилиталардың маңызына тоқтала отырып түсіндірген тиімді) толтырылады.Үлгі оқушыларга таратылады, соңынан дәптерлеріне жабыстырылады. Одан әрі түсіндіру оқулық материалдары бойынша өтеді.
VI  БекітуОқушылар деңгейлік тапсырмалар орындайды. А деңгейлі тапсырма 3 түрлі нұсқада берілген. Оқушы таңдауды өзі жасайды. Мұғалім электрондық үлгі түрган жерді көрсетеді. (оны әр компьютердің жұмыс үстеліне орналастырған дұрыс). Оқушы тиісті сызба нұсқаға белгі (+) қояды. Егер мүғалім мәтінмен жүмысқа проподевтикалық мақсат қойса, әр нұсқаның соңғы жолы жойылады. Бүл жағдайда оқушыға тапсырма қиындайды, ол мә-тінді өзі теру керек. В, С деңгейімен жүмыс жасайтын оқушылар кестені өздері құрайды. Әдетте олар Місгозой \Үогсі-ты немесе Ехсеі-ді таңдайды. Ехсеі-мен жүмыс істегенде бірнеше қателіктер туындайды. Бұл жерде мәліметтерді қажетті түрге өзгерту керек болады.
VII ҚорытындылауСұрақ қою аркылы кысқаша қорытындылау:
1.    Компьютерді программамен қамтамасыз ету деген не?
2.    Операциялық жүйе жүктеуі кашан болады?
3.    Программалық драйвер не үшін кажет?
4.    Программалық утилитаға мысал келтір. Мұғалім тэжірибелік жұмысты бағалайды.