Екі айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер ж?йесі. М?тінді есептерді шешу


Сабақ жоспары:алгебра
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі. Мәтінді есептерді шешу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы шешу алгоритмін қайтадан естеріне түсіру.
Дамытушылық: Теңдеулер арқылы шығарылатын кез келген мәтінді есепті шешу алгоритмін қолдана білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Теңдеу арқылы шығарылатын кез келген мәтінде есепті шешуде алгоритмді басшылыққа алуды меңгерту.Міндеттері:
- мәтінді есептің берілгені бойынша квадрат теңдеуді құрудың негізгі кезеңдерін орындай білу
- есептің берілгені бойынша квадрат теңдеуді құру білу
-мәтінді есепті құрылған теңдеу бойынша шешімін табу
Қолданылатын модульдер:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер
2.Сыни тұрғыдан ойлау
3.Оқытудағы ақпаратттық-коммуникациялық технологияны пайдалану
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық
Сабақ түрі:жеке жұмыс
Сабақ типі:теориялық және практикалық
Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, практикалық
Сабақтың көрнекілігі:слайд
Күтілетін нәтиже:
- мәтінді есептің берілгені бойынша квадрат теңдеуді құрудың негізгі кезеңдерін орындай біледі
- есептің берілгені бойынша квадрат теңдеу құра біледі
-мәтінді есепті құрылған теңдеу бойынша шешімін таба біледі
Сабақ жоспары:
Сабақ кезеңдері
Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті бағалау Ресурстар:осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
Сабақтың басталуын ұйымдастыру
мин
Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар. Оқушыларды ң сабақққа қызығушылығын ояту,белсенділігін арттыру.
Бүгінгі сабақ төрінде,
Математика елінде.
Математика тілінде,
Есеп шешіп жарысып
Бір серпіліп қалайық Оқушылар сәлемдеседі
Оқушылар тақтада орындайды Жақсы, жарайсыңдар Оқулық, қиындылар флипчарт
БІЛУ
Қажетті өткен тақырыпты қайталау
мин 8-сыныпта өтілген «Мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы шығару»тақырыбын еске түсіреді
Теңдеу арқылы шығарылатын кез келген мәтінде есепті шешуде алгоритмді басшылыққа алу керек.
1. Есептің мәтінінде берілген шамалардың арасындағы тәуелділікті анықтау үшін есептің шартын білу қажет
2.Бастапқы шаманы әріппен белгілеу арқылы теңдеу құру мен есеп шығаруды жеңілдетуге болады
3.Бастапқы белгісіз айнымалыны берілген және әріппен белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектеу
4.Теңдеу құру, яғни бір шаманы беретін екі өрнекті жазып, олардытеңестіру
5.Құрылған теңдеудің түбірлерін табу
6.Табылған теңдеулердің қайсысы теңдеуді қанағаттандыратынын тексеру
Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «§Мәтінді есептерді шешу»(оқушылар өздері айтады.)
Сабақтың мақсаты: оқушыларды мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы алгоритмді қолдана отырып шеше білуге дағдыландыру Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды Үй-жұмысын тексеру. Интервалдар әдісі,8-сынып №12 ә,в,д,е Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын,мақсатын ашады.
Түсіну.
10 мин 8-алгебра.68-74 бет
1-мысал пәтерде ендері бірдей екі бөлме жасау жобалануда. Бірінші бөлменің ұзындығы енінен 1,5 есеартық, ал екінші бөлменің ұзындығы7,2м. Егер пәтердің ауданы56,7м2 болса, онда бөлмелердің енін табыңдар.
Шешуі. 1,5у2+7,2у=56,7 теңдеуін аламыз және теңдеуді сол жаққа жинап 2-ге көбейтеміз 3у2+14,4у-113,4=0 теңдеуін шешіп,түбірлерін табамыз
х=4,2 х= -9 есептің шешімі тек 4,2 болады өйткені бөлменің ені әрқашанда оң сан болады
Оқушылар үсінбеген сұрақтары болса қояды.
Бесбұрыш,төртбұрыш,үшбұрышпен бағалау Оқулық , слайд, флипчарт
Қолдану
Есептер шығару
мин №209-1
а+в=22а2+в2=250Шешуі:a=22-b
(22-b)+b2=250
484-44b+b2+b2-250=0
2b2-44b+234=0
b2-22b+117=0
D=222-*117=484-468\16

a1=22-13=9
a2=22-9=13
жауабы: екі сан 9;13 шешім: ең кішісі 9
Әр топтан жауап береді.Топпен бірігіп жұмыс жасайды.топтар бір-біріне көмектеседі.Тақатаға оқушы шығып есепті орындайды. Жарайсыңдар!
Смайликтермен,бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағалау Оқулық , слайд, флипчарт
Талдау Оқушылар мәтінмен танысып теңдеу құру арқылы тақтада орындайды
Жарайсыңдар!
Смайликтермен,бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаау Слайд,флипчарт
компьютер
Жинақтау
E-Learning.№395
Оқушы компьютердеE-Learning кітапханасынан.№395 есепті орындайды
Жарайсыңдар!
Смайликтермен қошеметтеу Бағалау
Рефлексия 2 мин Оқушылардың жауап беру бойынша білімдерін бағалау
Үйге:№209-2 №210-2 №202-2
№209-2
А-в=4а2-в2=104Шешуі: a=4+b
(4+b)2-b2=104
16+8b+b2-b2-104=0
8b-88=0
8b=88
b=88:8=11
a=4+11=15
жауабы: ең ұлкені 15 саны