Конспект на тему Жай б?лшекті? негізгі ?асиеті.Жай б?лшекті ?ыс?арту


Сабақ №74 пәні: математика Сынып: 5 «а» Күні: _______
Сабақтың тақырыбы:Жай бөлшектің негізгі қасиеті.Жай бөлшекті қысқарту.
Сабақтың мақсаты: Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі және бөлшекті қысқартуды біледі.
Сабақтың міндеттері:
1.Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі.
2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі.
3.Сыныпта оқушылар өз ойларын айта біледі.
Күтілетін нәтиже:
1. Жай бөлшектердің негізгі қасиетін біледі және есептер шығаруда қолдана біледі.
2.Жай бөлшектерді қысқарта біледі.
3.Өз ойларын топта еркін айта біледі.
Дереккөздері:Алдамұратова Т.А.,Байшоланов Е.С.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «диалогтік оқыту» әдісі,топтық жұмыс, «ыстық орындық» , «миға шабуыл».
Бағалау критерийлері:
1.Сыныптағы белсенділігі,талқыға түскені 1-2балл
2.Берілген тапсырманы орындай білуі 1-2балл.
3.Тиімді тәсілдерді қолданып,ойын айта білуі 1-2балл.
1-3 балл «3» 4-5балл «4» 6 балл «5»
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:А4 форматты қағаз, үлестірмелі тапсырмалар,стикер,маркер,бағалау парағы.
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру .
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:№398.
1)110,310,810; 2)124;524.
№400.1)Шешуі:1·5=5.Жауабы:5сағ. 2)Шеңбердің диаметрі 2 радиусқа тең. №407.1)2= 63; 2= 147; 2) 8=324; 8=729; 3)12=605; 12=968; 4)27=27010; 27=2700100;
Сабақтың барысы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
І.Қызығу-шылықты ояту.
Білу. «Атом-молекула» ойыны арқылы топқа бөлу.
І. Жай санның анықтамасы.
ІІ.Құрама санның анықтамасы.
ІІІ.Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.
IV.ЕҮОБ қалай табамыз?
V.Өзара жай сандар.Мысал келтір.
VІ.Ең үлкен ортақ бөлгішті қалай табамыз?
VІІ.Ең кіші ортақ есел3кті қалай табамыз?
VІІІ.Жай бөлшек және үлес дегеніміз не?
Жай бөлшектің негізгі қасиеті:Егер бөлшектің алымына да,бөліміне де бірдей натурал санға көбейтсек немесе бөлсек,онда оған тең бөлшек алынады.
Бөлшектің алымын да,бөлімін де олардың ортақ бөлгі-шіне (1-ден өзге) бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды. Оқушылар-ға сұрақтар беріледі.
ІІ.Мағына-ны тану.
Түсіну.
11 1)615=6:315:3=25;1-мысал. 1521=15:321:3=57;
2-мысал. 1228=12:428:4=37; ЕҮОБ(28,12)=4. Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.
Талдау. Мына тапсырма қалай орындалған түсіндіріңдер:
60225=2·2·3·53·3·5·5=415; Оқушылар атап,түсін-діріп береді.
Қолдану. Кітаппен жұмыс.
№437(ауызша)
№438. 1)715=1430; 2)1320=3960; 3)825=32100; 4)38=1540; 5)59=3563;
№439. 1)68=34; 2)1215=45; 3)1035=27; 4)2849=47; 5)1881=29;
№441.1) 1421=23 ; 1824=34; 2415=85; 2535=57; 81108=34. Оқушылар тапсырма-ны орын-дайды.
Жинақтау. Ой толғаныс сұрақтары:
1. Үлес дегеніміз не?
2. Жай бөлшектің бөлімі нені көрсетеді,алымы нені көрсетеді?
3. Бөлінді бөлшек түрінде қалай жазылады?
4.Жай бөлшектің негізгі қасиетін айт.Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
Үй жұмысы:№440.
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім»
Кері әсер парағы
1.Бүгін не үйрендім
2.Маған не ұнамады?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Баға беру. бағалау критерийлері арқылы оқушыларды бағалау. Топ басшы-лары баға қояды.
Оқу ісінің меңгеушісі: Атайбекова А