Тема урока: Термохимиялы? те?деулерге есептер шы?ару.


Қысқа мерзімді жоспар
Пәні:химия Күні: 25.11.15 Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы Термохимиялық теңдеулерге есептер шығару.
№ 11 сабақ.
Сілтеме Химия 8 сынып оқулық, Алматы “Мектеп” 2012 ж., авторлары: Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина. §27. 71-73 беттер.
Мақсаты Білімділік: Оқушылардың металдар мен бейметалдар туралы алған білімдерін жетілдіру арқылы есептер шығару;
Дамытушылық: ең алдымен химиялық реакцияларды дұрыс теңестіре білу, реакция типтерін жазып, толтыра білу,сөздік қорын молайту,қорытындылай білу, көңіл аудару,есте сақтау білік- дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік: уақытты дұрыс бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.
Күтілетін нәтижелер Топтық, жұптық жұмыс арқылы білім алмасып, тақырыпты меңгеруге назар аударады, өз ойын білдіру арқылы білімі молаяды, өз бетінше ізденеді, есептерді өз бетінше шығарып үйренеді, формула мен теңдеулерді жатқа айтып немесе жазып меңгеруге талпынады.
Сабақтың түрі Есептер шығару сабағы.
Пәнаралық байланыс Физика, математика.
Қолданылатын әдістер Топтық жұмыстар жасау, Критерийлер бойынша бағалау, өзін-өзі бағалау, оқушылардың жеке қабілеттеріне байланысты тапсырмалар беру.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар Оқулық, интербелсенді тақта, үлестірме қағаздар, стикер, маркер, т.б.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері Уақыт
(мин.) Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
Қызығушылы
ғын ояту
Сақиналарды жинау 1
3 1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды тексеру. Журнал толтыру.
Сақинадағы элементтерді берілген жапыраққа жинап орналастыру.
Металдар
Бейметалдар
Екідайлы
Оқушылардың дәптерін тексеру, олар дәптерін көрсетеді.
Үй тапсырмасы
Еске түсіру 2 Үй тапсырмасын тексеру.
1. Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар дегеніміз не?
2.Термохимиялық теңдеулер дегеніміз не?
3. Химиялық реакциялардың жылу эффектісі дегеніміз не?
4. Химиялық реакциялардың жылу эффектісінің өлшем бірлігі. Оқушылар 3 топқа бөлініп, тапсырма алады.
Әр топтан сұраққа жауап алынады.
Кім білгір?
Сұраққа жауап беріп, алма жинау. 4 1.Химиялық реакциялар реагент пен өнімнің саны мен құрамына қарай неше топқа бөлінеді?
2.Химиялық құбылыс дегеніміз не?
3. Химиялық теңдеу дегеніміз не?
4.Химиялық элементтердің валенттілігі дегеніміз не?
5.Орын басу реакциясы дегеніміз не?
6. Зат массасының сақталу заңының тұжырымдамасы. Әр топтан сұраққа жауап алынады, олар өтілген тақырып бойынша білімдерін еске түсіріп қайталайды.
Кім алғыр?
Қайталау – оқу анасы. 5
Ұлы ғалымдар туралы не білеміз?
1.Химиялық элементтң химияға алғаш енгізген кім?
2. Химиялық элементті таңбалауды кім ұсынды?
3.Зат құрамының тұрақтылық заңын кім ашқан?
4.Зат массасының сақталу заңын кімдер ашты? Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, ол туралы не білетінін айтып береді.
Сергіту сәті 2 «Қаңқа» биі арқылы оқушыларды сергіту Оқушылар сергіту тапсырмасын орындайды.
Негізгі бөлім 23
І. Термохимиялық теңдеулер тақырыбына есептер.
№1
8 моль алюминий оттекте түгелдей жанғанда 3352 кДж жылу бөлінеді. Реакцияның жылу эффектісін тап.
№2
44,8 л сутек (қ.ж.) хлормен әрекеттескенде бөлінетін жылу мөлшері тап.
H2+Cl2=2HCl+184,6 кДж
№3.
5,6 литр(қ.ж.) метан жанғанда 401 кДж жылу бөлінетін жағдайда реакцияның жылу эффектісі CH4 (г) + 2O2 (г) =CO2(г)+ 2H2O +Q
№4.
16 г күкірт жанғанда 148,8 кДж жылу бөлінді. Осы реакцияның жылу эффектісі тап. S+ О2 = SО2
№5.
Этиленнің жану реакциясының термохимиялық теңдеуі:
С2Н4 + 3О2 = 2СО2 + 2Н2О + 1400 кДж, егер реакцияға 336 л оттегі кірісетін болса, бөлінген жылудың мөлшері тап.
Оқушылар жұпқа бөлініп, есептер шығарады, бір-біріне түсіндіреді. Бірін-бірі тексереді.
Қорытынды 2 Сабақтың қорытынды бөлімінде оқушылар рефлекция жазу арқылы өздерінің қандай жетістікке жеткенін көрсетеді. Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты деңгейде меңгергені жөнінде өз ойларын берілген рефлекция парағына жазады.
Бағалау 2 Сабақ бойы есеп шығару бойынша “Топтық әрекеті”, “Жұптық жұмыс”, “Қосымша тапсырмалар” арқылы формативті бағалау. Топты бағалайды, бірін-бірі бағалалайды.
Үйге тапсырма 1 §4.1- 4.6. 115-136 беттер. №6-8 жаттығулар. Термохимиялық теңдеулерге есептер шығару
№1
8 моль алюминий оттекте түгелдей жанғанда 3352 кДж жылу бөлінеді. Реакцияның жылу эффектісін тап.
№2
44,8 л сутек (қ.ж.) хлормен әрекеттескенде бөлінетін жылу мөлшері тап.
H2+Cl2=2HCl+184,6 кДж
№3.
5,6 литр(қ.ж.) метан жанғанда 401 кДж жылу бөлінетін жағдайда реакцияның жылу эффектісі CH4 (г) + 2O2 (г) =CO2(г)+ 2H2O +Q
№4.
16 г күкірт жанғанда 148,8 кДж жылу бөлінді. Осы реакцияның жылу эффектісі тап. S+ О2 = SО2
№5.
Этиленнің жану реакциясының термохимиялық теңдеуі:
С2Н4 + 3О2 = 2СО2 + 2Н2О + 1400 кДж, егер реакцияға 336 л оттегі кірісетін болса, бөлінген жылудың мөлшері тап.
Термохимиялық теңдеулерге есептер шығару
№1
8 моль алюминий оттекте түгелдей жанғанда 3352 кДж жылу бөлінеді. Реакцияның жылу эффектісін тап.
№2
44,8 л сутек (қ.ж.) хлормен әрекеттескенде бөлінетін жылу мөлшері тап.
H2+Cl2=2HCl+184,6 кДж
№3.
5,6 литр(қ.ж.) метан жанғанда 401 кДж жылу бөлінетін жағдайда реакцияның жылу эффектісі CH4 (г) + 2O2 (г) =CO2(г)+ 2H2O +Q
№4.
16 г күкірт жанғанда 148,8 кДж жылу бөлінді. Осы реакцияның жылу эффектісі тап. S+ О2 = SО2
№5.
Этиленнің жану реакциясының термохимиялық теңдеуі:
С2Н4 + 3О2 = 2СО2 + 2Н2О + 1400 кДж, егер реакцияға 336 л оттегі кірісетін болса, бөлінген жылудың мөлшері тап.