Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах


Фізика 11 клас № уроку: дата:
Тема: Узагальнюючий урок по темі: «Електричний струм у різних середовищах»
Мета: корекція і систематизація знань і вмінь з теми; розвиток логічного мислення; виховування самостійності при виконанні завдань.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Учень біля дошки розв’язує задачу, на місцях учні перевіряють правильність розв’язання, коментують, задають питання. Двоє учнів на першій парті готують невеличкі повідомлення по вивченій темі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування:
1.Чим зумовлена електропровідність металів? Вільними електронами
2.Чому дорівнює сила струму в металевому I = envSпровіднику?
3.Записати формулу опору металів. R = R0 (1 + α∆T)
4.Коли метали і сплави стають напівпровід - За температур, близьких до абсолют-никами? ного нуля.
5.Які типи провідності існують у напівпро- Електронна, діркова.
відників?
6.Наведіть приклади напівпровідників. Діод, транзистор, терморезистори, фоторезистори.
7.Сформулюйте перший закон Фарадея. Маса речовини, яка виділяється на
одному електроді, пропорційна кіль- кості електрики, яка проходить крізь
електроліт m = kq = 1eNA ∙ Mn q
8.Який розряд наз. несамостійним? Розряд, який зникає після припинення
дії іонізатора.
9.Який розряд наз. самостійним? Коли йони й електрони утворюються
внаслідок йонізації електронним уда- ром, термоелектронної емісії.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Розв’язування задач.
Зб.Г: 14.21.
Легірування германію акцепторною домішкою (індієм) набагато збільшує концентрацію дірок. Як при цьому змінюється концентрація вільних електронів?
Розв’язання.
Кількість вільних електронів, яка утворюється кожної секунди, після легірування практично не змінюється (вона визначається температурою напівпровідника). А ось ймовірність «загибелі» вільного електрона в результаті рекомбінації при зустрічі з діркою різко зростає – дірок стало набагато більше. З цього випливає, що динамічна рівновага між процесами народження й загибелі вільних електронів досягається тепер при значно меншій концентрації вільних електронів.
Задача № 1. Учень біля дошки.
Послідовно з резистором, що має опір 10 Ом, приєднали термістор, який за звичайних умов має опір 20 Ом. Як зміниться сила струму в колі, якщо у результаті нагрівання опір термістора збільшився у 2 рази?
Дано: Розв’язання.
R1 = 10 Oм Закон Ома для ділянки кола
R2 = 20 Ом I1 = UR1+R2 ; I2 = UR1+2R2 ; I1I2 = UR1+R2 / UR1+2R2 = R1+2R2R1+R2 ;
U = const I1I2 = 10+2∙2010+20 ≈ 1, 66 (разів)
R2↑ = 2R2 = 40 Ом

I1I2 - ?Відповідь: сила струму зменшилася у 1,66 разів.
Задача № 2. Самостійно.
Фоторезистор, який у темряві має опір 2,5 кОм, увімкнено послідовно з резистором, що має опір 5 кОм. Коли фоторезистор освітили, сила струму в колі зросла у 4 рази при незмінній напрузі. Визначте опір освітленого резистора.
Дано: СІРозв’язання.
R1 = 2,5 кОм 2, 5∙103 Ом I1 = UR1+R2 ; I2 = UR1↑+R2; 4I1 = UR1↑+R2 ;
R2 = 5 kОм 5∙ 103 Ом U = I1 (R1+R2); U = 4I1 ( R1↑+R2);
I2 = 4I1 I1 (R1+R2) = 4I1 ( R1↑+R2);
U = const R1+R2 = 4R1↑+4R2; 4R1↑= 3R2 - R1;
R1↑ - ? R1↑ = 3R2 - R14 ; R1↑ = 3∙5∙1034 = 3,125 (Ом)
Відповідь: R1↑ = 3,125 Ом.
Взаємоконтроль.
Задача № 3. Колективна робота.
У телевізійному кінескопі прискорюючи анодна напруга 16 кВ, а відстань від А до Е становить 30 см. За який час електрони проходять цю відстань?
Дано: CIРозв’язання.
U = 16 kB 16 ∙ 103B Wk = mev22 ; eU = mev22 ; v = 2eUme ; t2= S2v = S22eUme ;
S2= 30 см 3 ∙ 10-1м t2= 3 ∙ 10-12∙1,6∙10-19∙16∙103∙9,1∙ 10-31 = 4 ∙10-9 (с); t2= мКл ∙Вкг = с.
me= 9,1∙ 10-31 кл
е = 1,6∙10-19Кл Відповідь: t2 = 4 нс.
t2 -?
Робота з підручником: прочитати Висновки на сторінці 277.
Робота в групах: Сласти сінквейн по темі «Електричний струм у різних середовищах».
Струм
Електричний, швидкий
Обчислюють, застосовують, використовують
В побуті, на підприємстві
За законом Ома.
V. Підведення підсумків уроку. Оцінювання знань учнів.
VІ. Домашнє завдання: Зб.Г: 9.33, підготуватися до к.р., повторити основні поняття з теми «Електричний струм у різних середовищах».