Урок математики Вправи на закріплення таблиці множення числа 5





Нестандартний інтегрований урок
з математики у 2 класі
з елементами інтерактивних та інформаційних технологій

Підготувала вчитель
початкових класів
Мироненко Лариса Вікторівна







2013 р.
Тема уроку. Вправи на закріплення таблиці множення числа 5. Розв’язування задач на збільшення та зменшення числа в кілька разів.
Мета уроку: закріплювати знання табличного множення числа 5; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа в кілька разів; розвивати логічне мислення; формувати вміння давати оцінку своїм знанням; виховувати турботливе ставлення до птахів.
Методично-дидактичне забезпечення, обладнання: комп’ютер, проектор, екран, картки з прикладами для роботи в парах, сигнальні картки, конверти з геометричним матеріалом для роботи в парах.

Хід уроку
I.Організація учнів до уроку.
Я всміхаюсь сонечку!
Здрастуй золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Хай собі росте!
Я всміхаюсь дощику!
Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся!
Зичу їм добра!

II.Мотивація навчальної діяльності.
1.Налаштування на урок.
- Тож налаштуємося на урок і промовимо із заплющеними очима вислови:
Я - учень.
Я ходжу до школи.
Мене вчать вчитися.
Я все розумію.
Я хочу все знати.

2. Ознайомлення з девізом.
А тепер девіз згадаймо
І урок наш починаймо!
Міркуємо - швидко!
Відповідаємо - правильно!
Лічимо - точно!
Пишемо - гарно!
III. Повідомлення теми і завдань уроку. Прийом інтриги.
- Сьогодні я подарую вам урок, на якому будемо закріплювати знання таблиці множення 5. Вам доведеться розв'язати багато цікавих завдань. Якщо ви з ними справитеся, то на вас чекає сюрприз Та про це дізнаємося в кінці уроку.
IV. Актуалізація опорних знань.
1.Логічна вправа «Знайди зайве».
-Отже, розпочнем! Логічна вправа.
-Знайдіть зайве серед назв:
шпак, горобець, снігур, синичка.
-Так, це шпак.
-Доведіть, що зайвим є шпак.
-Правильно, шпак один з найперших птахів, які приносять на своїх крилах весну.
-Отже, ви впоралися з першим завданням. І для вас з'являється буква.

2.Гра «Допоможи шпаку долетіти до шпаківні». Усний рахунок.

4·5 10:2 3· 6 24:4 2·7 12:3 2·9 21:3 7·5 (35)
-Кінцевий результат число 35.

3.Каліграфічна хвилинка. Вправа «Гронування».

-Отже, презентація числа 35.
-Що ви знаєте про це число?
-Що спільного у написанні цих цифр?
-Напишіть каліграфічно це число.
(З'являється буква).

4.Математичний диктант.
- Щоб дізнатися, який ще птах прилітає найпершим навесні, треба швидко думати.
-Записуйте тільки відповіді.
-Знайдіть третину числа 15.
-Ділене 20, дільник 2. Знайдіть частку.
-Множники 3 і 5. Знайдіть добуток.
-Птахи звели 4 гніздечка, в кожному по 5 яєчок. Скільки всього яєчок в гніздечках?
-Знайдіть половину числа 50.
-Перше число 10, а друге у 3 рази більше. Знайдіть друге число.
-Знайдіть суму чисел 20 і 15.
-Зменшуване 47, від’ємник 7. Знайдіть різницю.
-Множники 5 і 9. Знайдіть добуток.
- Знайдіть суму чисел 35 і 15.
Перевірка за записом на слайді.
- Ви швидко міркували, тому прочитайте назву птаха.
-Так, це пташка жайворонок. Гніздяться ці птахи виключно на землі, часто використовують для цього знайдені або спеціально вириті ямки.
-Перевірте правильність виконання диктанту за записом на слайді.

5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
Ж а й в о р о н о к
-Подивіться уважно на результати диктанту і скажіть, яку закономірність має цей ряд чисел?
(Результати таблиці множення 5).
(З'являється буква).

5. Вправа « Мікрофон».( Завдання по командах).
-Які особливості таблиці множення числа 5 ви запам’ятали?
Усі добутки закінчуються на 0 або на 5.
Якщо 5 помножити на парне число, добуток закінчується на 0.
Якщо 5 помножити на непарне число, то добуток закінчується на 5.
-Як читали таблицю множення вдома?
Зліва направо і навпаки.
Як солдат, який крокує.
Стрибаючи і читаючи.
Співаючи.
Запитуючи.

- Які приклади зафарбували червоним кольором, а які зеленим? Чому?

5 · 1 = 5 5 ·10 = 50
5 · 2 = 10 5 · 3 = 15 5 · 4 = 20
6. Гра «Пташка видзьобала число».
- А зараз пограємо гру. Вставте число, яке видзьобала пташка.
1, 2 стовпчики фронтально,
3 стовпчик самостійно.
· 4 = 16 4 · = 32 36: = 9 ( 4 )
3 · 5 = 5 · = 45 5 · = 25 ( 5 )
: 4 =7 · 8 = 40 5 · 7 = . ( 35 )
24: = 8 3 · .= 30 : 3 = 3 ( 9 )

(З'являється буква).
7.Робота в парах. Завдання на картках.
-Важко було птахам взимку, холодно, голодно. Але деякі птахи раділи зимі - у них в цей час з(являлися пташенята. Розв(яжіть самостійно ланцюжок прикладів, і ви дізнаєтесь назву цього птаха.
8:2= +4= (5=:4= (5= -2=
- Яку відповідь отримали?(48)
-Правильно.
-Ланцюжок ви розв'язали, а тепер за результатом прикладу прочитайте назву цього птаха.
Таблиця самоперевірки. Слайд.
Дятел - 42
Шишкар – 48
Синичка – 27
-Правильно, діти. Ця незвичайна пташка – шишкар. Інші птахи дивуються: «Як у такий мороз з(являються пташенята! Вони живими залишаються?» Шишкар їм відповідає: «Ще й як будуть жити! Я їм ялинове насіннячко приношу, а мати гріє їх, наче пічечка. І тепло їм, і ситно, і від моєї пісеньки весело».
(З'являється буква).

8. Самостійна робота. Завдання по варіантах.
На дошці слайди з прикладами. Під першим малюнок дрохви, під другим – журавля, а під третім – лелеки. Учні самостійно розв'язують приклади.
1 вар. 2 вар. 3вар.
5(9+54 = 99 24:4+48 = 54 18+5(6 = 48
32:4:2 = 4 (15+6):3 = 7 (30-12):2 = 9
8:2+4(5= 24 28:4(5 = 35 5(8+40 = 80
Самоперевірка. (Запис на слайді).
-Перевірте правильність виконання прикладів за записом на слайді.
-Хто з вас не допустив жодної помилки? Дайте додаткове запитання цьому учневі.
(З'являється буква).
Розв(язавши ланцюжки прикладів, учні одержують цікаві відомості з життя птахів.
-А тепер послухайте цікаве про цих птахів.
Найбільшй птах в Україні – дрохва - важить близько 16 кг.
Рідкісний птах журавель-красавка відкладає лише по 2 яйця.
Протягом дня лелека приносить їжу своїм пташенятам щонайменше 9 разів.

-Бережіть усіх птахів, діти!
-Кожен з них повинен жити!
Фізкультхвилинка.
(Мультимедійна).

V. Розвиток математичних знань.
Гра « Веселий дзьобик». Порівняння виразів. ( Завдання на слайді).
-А зараз пограємо гру. Порівняйте вирази і вставте «дзьобики», тобто знаки більше або менше.
- Перший стовпчик запишемо на дошці. А другий - самостійно.
5 · 6.5 · 5 на. 5· 7.5· 6 на.
5 · 8.5 · 9 на 5 ·5.5 ·4 на.
Самоперевірка за записом на слайді.
(З'являється буква).

2.Робота з підручником.
Книги – морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і праці мав досить,
Дивнії перли виносить.

-Так сказав про книги Іван Франко. Тож і ми з вами вирушаємо за перлами і відкриваємо підручники.

а) Вправа « Мозковий штурм». Завд. №877 (усно).
- Яку дію виконаємо, якщо сказано: «на більше», «на менше»?
- Яку дію виконаємо, якщо сказано: « у рази більше», « у рази менше»?

б) Задачки від синички.
-Зараз ми будемо розв’язувати задачу про рибалку. Хто такий рибалка?
-А хто із птахів любить рибалити? Відгадайте.
Літати і бігати цей птах не може, але відмінно плаває і пірнає. Дорослі птахи годуються дрібними рибами, молюсками. Ви здогадалися? Хто це?
-Прочитайте уважно задачу № 876.
-Читає задачу вчитель.

Перший етап.
-Про кого йдеться в задачі?
- Скільки окунів впіймав рибалка? (15.)
-Чи відомо, скільки йоржів впіймав рибалка? (Ні.)
-Що про це сказано в задачі? (Йоржів – у 3 рази менше.)
- Що це означає?
-Про що запитується в задачі?
Під час аналізу умови задачі складається скорочений запис задачі.
-Розгляньте скорочений запис задачі. Хто може самостійно розв’язати задачу, «увімкніть» червоні ліхтарики і приступайте до роботи.

Другий етап.(Учні, які розв’яжуть задачу самостійно, отримують завдання скласти до задачі вираз. З рештою учнів учитель складає план розв’язування задачі.)
-Чи можемо відразу дізнатися, скільки всього риби впіймав рибалка? Чому? ( Ні. Тому що не знаємо, скільки йоржів впіймав рибалка.)
-Чи можемо дізнатися, скільки йоржів впіймав рибалка? Що означає « у 3 рази менше»?
-А тепер можемо дізнатися, скільки всього рибин впіймав рибалка?
План розв’язання задачі:
Скільки йоржів впіймав рибалка?
Скільки всього рибин упіймав рибалка?
-Хто може самостійно розв’язати задачу, «увімкніть» сині ліхтарики.

Третій етап. Решта учнів викладають на парти зелені «ліхтарики» і записують розв’язання задачі під керівництвом вчителя за допомогою допоміжних карток.

Творча робота над задачею.
-Яке ще питання можна поставити до задачі?
Перевірка розв’язання задачі. (З'являється буква).

3.Робота в парах.
-Синичка також пропонує попрацювати в парах: за скороченим записом скласти і розв’язати задачу про птахів усно.
Завдання на картках перед учнями (два типи задач).
Заслуховується дві пари учнів.(Один учень розповідає зміст задачі, а другий – пояснює розв’язання задачі.)
(З'являється буква).

4.Робота з геометричним матеріалом.
-Складіть із геометричних фігур пташку. (Геометричні фігури в конвертах).
-Виміряйте сторону квадрата і знайдіть його периметр.
Перевірка виконаного завдання.
-Які геометричні фігури ви використали, щоб скласти пташку?
-Чому дорівнює периметр квадрата? Як ви його знайшли?
(З'являється буква).

5. Цікавинки від сороки.
а) Продовжити логічний ряд.
-Допоможіть зібрати намисто, яке розсипала сорока.
10 20 30 .
5 15 25 .
2 5 8 ..

б) Ребуси.
-Сорока не може прочитати слова, в яких сховані назви її друзів-птахів. Допоможіть їй.
(Відповіді: фазан, папуга, ворона, сорока).

VI. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Оцінювання.
-Що найбільше сподобалося на уроці?
-Що запам’яталося?
-Хто з вас вважає, що працював на уроці дуже гарно?
-Кому було важко? У чому?

2.Робота з буквами.
-Що за сюрприз чекав на вас?
(Діти складають із букв слово розумники).
-Ви і справді розумники.-впоралися з усіма завданнями, працювали дружно і старанно.
Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Та попереду у нас багато кроків,
Багато веселих, цікавих уроків

VII. Домашнє завдання.
Розв’язати задачу і приклади за картками.
Заголовок 1 Заголовок 2 Заголовок 3 Заголовок 4 Заголовок 5 Заголовок 6 Заголовок 7 Заголовок 8 Заголовок 915