Саба?ты? та?ырыбы:«?зінді тану-?мірді тану»


Мектеп №2
Пәні: «Өзін-өзі тану» 9-сыныптар
Тақырып: №2
Сабақтың тақырыбы: «Өзінді тану-өмірді тану»
Құндылық: Дұрыс әрекет. Қасиеттер: Өмірді бағалау
Мұғалім:КемееваЗ.С
Оқушылар саны
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың өмірдің мәні туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
- өмірдің адам үшін маңыздылығын жан-жақты ашу;
- өмірде мәнді де мазмұнды сүруіне ықпал ету;
- өмірді бағалауға тәрбиелеу. Ресурстар
(құралдар, мәліметтер)
ӨӨТ.Жалпы білім беретін мектептің 9-сынып мұғаліміне арналған әдістемелік құрал. А.Сейтақов, Ұ.Әбдіғапбарова. Алматы «Бөбек»ҰҒПББСО.2010ж
Сабақтың барысы:
.Ұйымдастыру кезеңі.
Тыныштық сәті, жай музыка, нүрға болену.
Сабақтың барысын талдау:
Релаксация жүргізу,жай музыка пайдалану.
Ой толғау. Сөзін жазған А.Шамкенов
Әнін жазған К.Күмісбеков
«Жас өмір» әнін тыңдау
Оқушылыр үнтаспадан өлеңді тыңдап, өлең жолдарындағы өмір туралы ойын ортаға салады
Сахналау. (Сахналау) айдарымен берілген диалогті сахналауга ұсынылады.
Немересі, атасы. Мәтінді рөлдерге бөліп оқу. Мәтіндегі ойға өз көзқарасыңызды білдіріңіз Немересі, атасы.
Әңгімелесу
1. Өзін-өзі тану пәнінен не үйрендік?
2. Өмірдің мәні неде деп ойлайсыңдар?
3. Мәнді өмір сүру үшін адамға не қажет?
4.Өмірді бағалай білесіз бе?
5.Өмірден не күтесіз?
6.Сіздің мақсатыңыз қандай? Оқушылар дәптерге жазады
Сүраққа жауап береді,
Өз ойларын ашып айтады.
Дәйексөз. Б.Бұлқышевтың сөзін дәйексөз ретінде оқушыларға ұсынады:
Адам-өз өмірінің суретшісі. Ол өмірді сырлап бояуға, оған ажар, түр беруге, оны әшекейлеп өрнектеуге еңбек етеді. Оқушылырдың пікірін тыңдап талдау жасайды
Шығармашылық жұмыс
Таптық жұмыс.М.Мақатаевтың өмір туралы пайымдауларын басшылыққа ала отырып,жазбаша түйіндеме жасайды «Өмір керек.....» Дәптерге берілген тапсырманы орындау.
Сабақты тиянақтау.Оқушылар өзін-өзі танудың адам өмірінде алатын орны туралы түсініктерін талдайды. Ой толғау
Үйге тапсырмасы. «Өмірдің мәні» (ертегі)
Соңғы тыныштық сәті. Мәтіннің мазмұны арқылы оқушылардың адамның өмірдегі орны,мақсаты туралы түсінігін кеңейту.